Skocz do zawartości


Zdjęcie

Historia ruchu komunistycznego

komunizm historia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Historia ruchu komunistycznego

zło panoszy się na świcie

 

8fxgu8hsoxvz.png

 

Założenia ideologii społecznej, jaką jest komunizm(nie polityczną ani gospodarczą) zostały spisane w 1848 roku w Manifeście komunistycznym Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, jednak ich spisanie było tylko potwierdzeniem, że idee te mają miejsce w społeczeństwie od wieków. Jak już dowodziłem na forum, głównym celem komunizmu jest kontrola społeczna, która na kartach manifestu przejawia się nieustannie, więc pod tym kątem poszukujmy śladów komunistów, począwszy od starożytności.

 

I. Starożytność

 

 

2180sp3bshkj.jpg

 

1. Chrystus

 

Wielu chrześcijańskich komunistów uważa Chrystusa za pierwszego socjalistę/komunistę. Oczywiście nie ma w tym ani krzty prawdy, ponieważ Chrystus przynosił wolność, nie zaś kajdany, które są nieodłącznym elementem komunizmu. Wynika to z niezrozumienia podstawy ruchu komunistycznego, która wyraźnie mówi o sprawiedliwości społecznej pod kontrolą społeczną, do której Chrystus w pewnym sensie nawiązuje, jednakże różnica jest zasadnicza: Chrystus mówi o dobrowolnej ofierze, nie zaś o takiej pod kontrolą społeczną. Wolność, którą przynosi zdecydowanie dystansuje go od grona komunistów.

 

2. Mazdak

 

Perski reformator, żyjący w V wieku n.e. Głosił potrzebę zniesienia wszelkiej własności prywatnej i wprowadzenia pełnej równości obywateli. Zyskał szczególne poparcie wśród niższych warstw społecznych, które wywoływały rewolty. Na szczęście tym razem możnowładcom udało się zdławić rewolucję(zapewne ze względu na brak centralnego ośrodka, rozczłonkowanie), ale idea pozostała wśród Persów żywa.

 

II. Średniowiecze

 

1. System cechowy

 

System cechowy to system który silnie kontrolował produkcję. Nikt, kto nie był uznany przez cech(kontrola społeczna) nie mógł uprawiać danego rzemiosła w mieście. Mimo dopuszczenia więc własności prywatnej nie istniał wolny rynek, który był zupełnie kontrolowany przez cech, czyli radę miasta.

 

2. Komunizm chrześcijański

 

Komunizm sam w sobie nie jest wrogiem religii- jest wrogiem pozostałych religii. Stąd możliwość istnienia czegoś takiego jak komunizm chrześcijański, chociaż nadal pozostaje to absurdem samo w sobie. W okresie średniowiecza i nowożytności powstały takie właśnie grupy, które głosiły zniesienie własności prywatnej i wprowadzenie kompletnej równości.

 

 

III. Komunizm współczesny

 

um8tuw1b2ybv.jpg

 

1. Oświecenie, wielka rewolucja francuska

 

Niestety, ale wychwalana jako rewolucja "wolnościowa" w istocie była rewolucją stricte niemal komunistyczną. Karol Marks nie krył swojego zachwytu rewolucją francuską i jej hasłami, na których zapewne sporo się wzorował. Wystarczy porównać zasadnicze hasła, takie jak: zniszczenie burżuazji, zniszczenie chrześcijaństwa, wolność, równość. Metody również były podobne, jak w rewolucji 1917 roku w Rosji: wystarczyły oskarżenia, aby być ściętym, narzucanie woli mniejszości większości, egzekucja monarchy, masowe morderstwa bez sądów. Cały terror dział się mimo uznania wolności religijnej, wolności prasy, uznania własności. Warto też wspomnieć, że autorzy oświeceniowi, np. Jan-Jaques Russeau krytykowali własność prywatną jako źródło zepsucia cywilizacji.

 

0w5uzah47ccw.jpg

 

2. Komuna paryska

 

Drugim istotnym wydarzeniem komunistycznym w Paryżu było powstanie Komuny paryskiej, wśród której czynnie działali emisariusze Międzynarodówki. I tym razem założenia były podobne do wielkiej rewolucji, między innymi zrównano płacę urzędnika państwowego i zwykłego robotnika. Ponownie zwalczano Kościół, wprowadzano równość i kontrolę społeczną, chociaż trzeba przyznać, że pozostawiono wolność prasy, która jednakże w niemal 100% popierała nowy reżim.

 

5he3e5ej47jd.jpg

 

3. Rewolucja Październikowa

 

Tę historię już doskonale znamy. Wprowadzanie terrorem równości, wolności od burżuazji, w czym co ciekawe, część burżuazji pomagała, obalenie monarchii i wprowadzenie jedynej słusznej gospodarki. O tym, że Lenin nie wierzył w skuteczność gospodarki komunistycznej pisałem w tym poście http://www.paranorma...unizm/?p=619415, który zacytuję:

 

Sugerowali tutaj moi poprzednicy, że komunizmu nigdy nigdzie nie było, że nawet Lenin chciał wprowadzać NEP itd itd... Moi państwo, wynika to ze złego zrozumienia komunizmu. Komunizm to nie system gospodarczy, jak myśli wielu(ten jest nie do zrealizowania na poziomie wyższym od plemiennego), tylko tak na prawdę system społeczny. Całą doktrynę komunistyczną można skrócić w dwóch słowach: kontrola społeczna. To jest wszystko, na czym opiera się ideologia marksistowska.

 

Oczywiście w tym rozumieniu system ten był i jest nadal wprowadzany w wielu, baaardzo wielu państwach. prowadzi tylko i wyłącznie do degrengolady i autodestrukcji. Jeżeli podmienimy brzmienie teoretyczne słów "kontrola społeczna" na "kontrola państwowa", które jest brzmieniem praktycznym, to zauważymy, że komunistyczne w swoim założeniu jest każde państwo Europy, o tworze z Brukseli nie wspominając.

 

Lenin sam nie wierzył w to, że komunizm gospodarczy jest w stanie wprowadzić kraj i ludzi do bogactwa, odchodząc od komunizmu na rzecz NEP-u. Elementy gospodarcze są jedynie końcowym elementem kontroli społecznej, jaka jest wprowadzana w życie w systemie komunistycznym. Na gospodarkę też przyjdzie czas, jednak istotniejsze są elementy kulturowe(co tłumaczyłem http://www.paranorma...wolnosci-slowa/ w tym wątku), bo to one warunkują drogę do powstania pełnego komunizmu.

 

Sam komunizm skupia się więc na: całkowitej kontroli gospodarki, kontroli kulturowej, kontroli społecznej. Moim ulubionym przykładem jest tutaj szkoła.

 

Dzisiaj szkoła jest dla każdego obowiązkowa. Jak pisał o tym Karol Marks i Fryderyk Engels w Manifeście, dzieci należy wyrwać opiece burżuazyjnych matek i poddać kontroli społecznej, aby nie wpajały burżuazyjnych haseł. Do tego właśnie służy państwowa szkoła, w której hurtowo uczy się dzieci dokładnie tak, jak mają być uczone pod kontrolą społeczną. No to ktoś wpadł na pomysł, aby zbudować szkołę prywatną. Zgodnie z wszystkimi zasadami, w szkole prywatnej powinieneś móc uczyć czego chcesz, podobnie jak w założonej przez siebie fabryce masz pełne prawo tworzyć niedziałające czajniki, ale nie jest tak w komunizmie. Tutaj nawet szkoła prywatna musi być poddana kontroli społecznej poprzez naukę programu zatwierdzonego przez ministra. Więc dziecko tak czy siak podlega kontroli społecznej, czy rodzice tego chcą, czy też nie chcą.

 

Natomiast szkoła pod kontrolą społeczną uczy, że wszystko musi być pod kontrolą społeczną i krąg się zamyka.

 

W komunizmie nie chodziło więc z całą pewnością o gospodarkę, a tylko i wyłącznie o kontrolę.

 

steq97g70a5m.jpg

 

4. III Rzesza

 

Przyglądając się III Rzeszy, jej gospodarce i ideologii należy zwrócić uwagę na to, że nazizm ma wiele więcej wspólnego z ZSRR niż faszystowską ideologią Mussoliniego. Oczywiście ponownie, jak w każdym systemie komunistycznym pojawia się kult jednostki i walka z chrześcijaństwem, równość każdego Niemca, kompletna kontrola gospodarki i zamienienie człowieka wolnego w niewolnika. Jedyne, czym różnił się od komunizmu sowieckiego to to, że w Niemczech panowała wersja narodowa, zaś w Rosji wersja ogólnoświatowa.

 

tyfaf9k5zkzu.jpg

 

5. Maoizm

 

Terror, idiotyczne założenie gospodarcze, rządy mas(czytaj: nielicznych), antyintelektualizm, głód, bieda, kolektywizm i uprzemysławianie. Skończyło się to tym, że prawie miliardowe Chiny przed kapitalistyczną reformą ustępowały gospodarczo kilkudziesięciu milionowemu Tajwanowi, skutecznie Chinom się opierał.

 

6. Kambodża Czerwonych Khmerów

 

Co tu dużo mówić- natychmiast zniesiono własność prywatną, pieniądz(Marks uważał go za dobry, acz w społeczeństwie idealnym zbędny), wprowadzono pełną egalitaryzację. Skoro nie można było sprowadzić wszystkich do poziomu bogatego mieszkańca, to wszsytkich sprowadzono do poziomu najbiedniejszego chłopa, cała reszta była konfiskowana.

 

7. Korea Północna

 

Korea to bardzo... wyjątkowe państwo. Ludzie są tam szczęśliwi, chociaż nie mają co jeść, płaczą, kiedy umiera wódz, który ich upokarzał, cieszą się, kiedy ich reprezentacja wygrywa Mistrzostwa Świata w Brazylii pokonując między innymi USA 7:0. A jednocześnie reprezentanci siedzą w obozach pracy pod kontrolą społeczną...


  • 6

#2

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tekst mało odkrywczy, chociaż bez wątpienia bliski prawdzie. Szkoda, że historia współczesna została tutaj sprowadzona prawie wyłącznie do nurtów leninowskich (które zmieniały kilka zasadniczych myśli Marksa), przez co pominięto znacznie szerszy nurt komunizmu odstający od leninizmu-stalinizmu (i pochodnych): eurokomunizm, Gramsciego, pokolenie lat sześćdziesiątych, Dutschkego, kolejne "nowoczesne" odmiany ideologii komunistycznych (m.in. gender Money'a i jego kontynuatorów) itd. nie mówiąc już o fakcie, że duża część dzisiejszej elity polityczno-kulturowej wywodzi się bezpośrednio z takich środowisk.

 

Co do ruchu Czerwonych Khmerów opierali się oni bardziej na odmiennych założeniach od myśli leninowskiej. Ich oblicze teoretyczne było ukształtowane (oprócz słabych wpływów maoizmu i specyficznie rozumianego tradycjonalizmu-nacjonalizmu; modne wśród było hasło odbudowywania wielkiego khmerskiego imperium Angkoru) głównie na pracach S. Amina i F. Fanona.

Z praktyką ich rewolucji bywało różnie - niedługo przed ich upadkiem planowano ponowne wprowadzenie pieniądza, zaś instytucja samowystarczalnych kooperatyw była fikcją.


Użytkownik Mr. Mojo Risin' edytował ten post 23.09.2014 - 17:31

  • 1



#3

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tak, komunizm europejskiej centrali początkowo miał zajmować zaszczytne końcowe miejsce, ale niestety zupełnie wyleciało mi z głowy, chyba musiałem się zbytnio skupić na historii a nie na działaniach bieżących. Oczywiście wiadomo, że z kryterium które brałem za główne dotyczące komunizmu monstrum z Brukseli jest stricte komunistyczne, próbując kontrolować każdy dosłownie aspekt życia mieszkańców, nie tylko gospodarkę. Dla uzupełnienia:

 

zsre.jpg

 

Tekst mało odkrywczy, chociaż bez wątpienia bliski prawdzie.

 

 

No cóż, nie chcę tu ani siebie ani Ciebie wywyższać, ale dla niektórych słowo "komunizm" odnosi się tylko do działalności gospodarczej i politycznej, co jest kompletnie oderwane od rzeczywistości i podstaw tej zbrodniczej ideologii. Tylko zrozumienie pełnej idei, przekazanej w Manifeście komunistycznym prowadzi do zrozumienia komunizmu jako ideologii niemal wyłącznie społecznej.


  • 2

#4

Scypion.
  • Postów: 38
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dużo osób zapomina, że komunizm który jest traktowany jako ideologia, sam z siebie jest piękny i gdyby tak mogło być to każdy z nas byłby komunistą :)


  • -2

#5

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dużo osób zapomina, że komunizm który jest traktowany jako ideologia, sam z siebie jest piękny i gdyby tak mogło być to każdy z nas byłby komunistą :)

Mi się tam nie podoba i nie wiem co w tym pięknego. Równość, brak podziałów i różne takie wydają mi się nudne. Brzmi jak "idealny" świat, gdzie ludzie nie mają już motywacji by stać się lepszymi, lub by wybić się ponad tą równość. 

 

Ja np lubię być w czymś lepszy od kogoś. Poza tym ta równość jeśli by ją zaprowadzić na całym świecie, np na płaszczyźnie dostępu do "darmowej" edukacji, służby zdrowia itp. Pomijając że taka pokojowa współpraca wielu państw i zrezygnowanie z własnej tożsamości na drodze internacjonalizmu jest niemożliwe, ale nawet jakby już zostało to zastosowane, to musiałoby upaść - skoro często niewydolnie działa już na poziomie małego państwa. 


  • 3

#6

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Scypion, jeśli można wiedzieć... Co Ty fajnego widzisz w byciu niewolnikiem? Kiedyś twierdziłem, że komunizm w swoim założeniu był piękny, ale nierealny. I wiesz co? Jak przeczytałem Manifest Komunistyczny i część Kapitału(takiego syfu jeszcze w życiu nie czytałem, wolę relację z meczu IV ligi juniorów) to stwierdziłem, że ta ideologia ma na celu tylko i wyłącznie upodlenie człowieka. Jak już pisałem, głównym założeniem nie była równość ani nic takiego, tylko kontrola społeczna, a kontrolowany nieustannie jest niewolnik.


  • 0

#7

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Scypion, jeśli można wiedzieć... Co Ty fajnego widzisz w byciu niewolnikiem? Kiedyś twierdziłem, że komunizm w swoim założeniu był piękny, ale nierealny. I wiesz co? Jak przeczytałem Manifest Komunistyczny i część Kapitału(takiego syfu jeszcze w życiu nie czytałem, wolę relację z meczu IV ligi juniorów) to stwierdziłem, że ta ideologia ma na celu tylko i wyłącznie upodlenie człowieka. Jak już pisałem, głównym założeniem nie była równość ani nic takiego, tylko kontrola społeczna, a kontrolowany nieustannie jest niewolnik.

Dokładnie . Lektura Manifestu Komunistycznego powinna każdego inteligentnego wyleczyć z jakichkolwiek złudzeń co do tego ruchu."Kapitału" już nie chciało mi się czytać.

 

Nalepiej dekonstruuje mit komunizmu Suworow.

 

 

W każdym kraju, w każdym wielkim mieście istnieją najprawdziwsze ośrodki marksizmu – społeczności ludzkie, którym państwo zupełnie bezpłatnie gwarantuje mieszkanie, ogrzewanie, pomoc lekarską, wyżywienie, odzież oraz zatrudnienie. Członkowie tych społeczności, wprawdzie formalnie, ale są jednak równi – otrzymują jednakowe jedzenie, jednakowe ubranie, mają jednakowe warunki egzystencji.
Gdzie można spotkać taką idyllę?
W więzieniach.
Tam życie zorganizowane jest tak, jak chciał Marks – nie istnieje własność prywatna, ludzie mają zabezpieczone wszystko, czego potrzebują do przetrwania, i gwarantuje im się pracę. Więzienie i obóz koncentracyjny to ideał, do którego dąży każde marksistowskie państwo.

 

 

Twórcy materializmu dialektycznego uważali, że socjalizm to kontrola. Mieli racje. W kapitalizmie każdy ma własna miskę, talerz czy menażkę. W socjalizmie jest jeden wspólny kocioł i sprawiedliwy podział. W kapitalizmie nie ma tego, który rozdziela. Dlatego kapitalizm to wolność. Natomiast społeczeństwo sprawiedliwości społecznej musi mieć grupę ludzi kontrolujących wszystkie dobra i sprawiedliwie je dzielących. Ten, kto stoi przy kotle, ten, kto dzieli, uzyskuje tak wielka władze, o jakiej nie śniło się żadnemu kapitaliście. Socjalizm to władza mniejszości, to władza tych, którzy pilnują wspólnego kotła. Każda sprawiedliwość społeczna rodzi władze tych, którzy te sprawiedliwość urzeczywistniają. Sprawiedliwość to kategoria subiektywna. Ci, którzy pilnują kotła arbitralnie ustalają, co to jest sprawiedliwość. Tych przy kotle też trzeba kontrolować. I co jakiś czas segregować seriami z automatu…

 

Marksizm-leninizm jest, naturalnie, najciekawszą gałęzią wiedzy. Tuż za marksizmem-leninizmem lokuje się ludożerstwo.

 


  • 1



#8

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

"Kapitału" już nie chciało mi się czytać.

 

 

Nie masz co żałować. Ja wytrzymałem około 150 stron- makabra. Możesz tam znaleźć tego typu bzdury:

 

1. Nie ma znaczenia co robisz, ważne, ile pracujesz

2. Jeżeli ja w ciągu roku złożę samochód, a Ty w ciągu roku zrobisz skarpetę na drutach, to wymieniając się robimy równy handel, wcale mnie nie wykpiłeś jakby Ci się wydawać mogło. (bo pracowaliśmy na to tyle samo, zakładając że mamy takiego samego skilla)

3. Jeżeli ja wejdę do kopalni i w godzinę znajdę kilogram węgla, a Ty w godzinę znajdziesz 10 kg szmaragdów, to 1kg węgla=10kg szmaragdów. Możemy się wymienić.

4. Jeżeli ja sprzedam Tobie samochód o wartości 300k za 500k, to wcale Ciebie nie wykpiłem. Nie ma takiej możliwości. Razem nadal mamy samochód i 500k.(Na tym skończyłem czytać)


  • 1




Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: komunizm, historia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych