Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wkrótce zorza nad Polską?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#16

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzisiaj zaburzenia magnetyczne są znacznie słabsze - burza na poziomie G2 wskaźnik kp=5-6. Za mało na obserwacje.


  • 0



#17

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zorze polarne w Polsce były podczas tej burzy wyjątkowo liczne. Zaobserwowano je na terenie Polski płn. i centralnej. Oto parę fotek zorzy zrobionych przez internautów :

 

 

Zorza polarna minionej nocy nad Poznaniem. Fot. Grzegorz Członkowski.

 

28slo5i.jpg

Zorza polarna minionej nocy nad Słupskiem w woj. pomorskim. Fot. Tadeusz Piotrowski.

 

2ptxnnp.jpg

Zorza polarna minionej nocy nad Polską. Fot. Anna Szczukowska.

 

54bj4.jpg

Zorza polarna minionej nocy nad Grudziądzem w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Kuba Jabłoński.

 

ofpndi.jpg

Zorza polarna minionej nocy nad Piątkiem w woj. łódzkim. Fot. Szymon Cegiełko.


Użytkownik kpiarz edytował ten post 19.03.2015 - 08:33

  • 4



#18

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Piękne zdjęcia!!

 

Trochę dziwię się temu gościowi, piszącyemu światłem litery tyłem do zjawiska. Mnie ten widok zatrzymywał w czasie z rozdziawioną gębą i niemal zapominałem, że trzeba fotografować zszybko zmieniające się obrazy a sprzęt wtedy był analogowy i niskiej czułości filmy. W tym temacie cyfrowe lustrzanki zdecydowanie górą. :gold:


  • 0



#19

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Moje własne (szkoda tylko, że tym aparatem cudów nie zrobię, przy długim czasie naświetlania w nocy wyłazi straszne ziarno).

 

Po kliknięciu w minaturkę otworzy się w większej rozdzielczości.

 

IMG_7934b.jpg

 

IMG_7937.jpg

 

IMG_7938.jpg

 

IMG_7939.jpg

 

mozaika.jpg

 

A jako bonus (bo nie pamiętam czy wrzucałem) - "zorzopodobne" obłoki srebrzyste sprzed roku:

 

image.jpg

 

image.jpg

 

IMG_6700.jpg


  • 0



#20

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Alarm zorzowy!

 

Do Ziemi dotarła materia wyrzucona podczas dwóch rozbłyskow słonecznych. Burza magnetyczna osiągnęła wartość G4 a zaburzenia Kp=8 co oznacza, że zorza powinna być widoczna w Polsce;

http://www.polskiast...23.06.2015.html

 

Niestety w wielu miejscach w obserwacjach przeszkadzają chmury (w tym u mnie) a dodatkowo widoczność może pogarszać letnie rozjaśnienie nieba.


  • 0



#21

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polecam w takich sytuacjach śledzenie http://www.aurora-se...urora-forecast/. Przewiduje sytuację bardzo dokładnie. Ostatnim razem strona pozwoliła mi na zobaczenie zorzy przez ten kilkuminutowy moment gdy KP przekroczyło 8 i zorza była wreszcie widoczna w mojej okolicy (południe Polski) bez potrzeby ciągłego gapienia się w ciemne niebo. 

 

Według obecnych danych za 14 minut KP wzrośnie do 7.67 (widoczność w północnych krańcach Polski) a za 38 minut KP ma osiagnąć 8.33 co oznacza widoczność z niemal całego kraju. O ile oczywiście pogoda nie pokrzyżuje planów. A na to niestety się zapowiada: http://pl.sat24.com/...ype=infrapolair (aktualna mapa zachmurzenia).

 

Jeżeli o mnie chodzi obecnie przechodzi nad moim miastem słaba burza - ale bynajmniej nie słoneczna. :D

 

Edit:

Podobno się zaczęło.

http://www.aurora-se...urora-forecast/ pokazuje KP 7.67

http://www.swpc.noaa...anetary-k-index KP 8


Użytkownik Ana Mert edytował ten post 22.06.2015 - 22:42

  • 0



#22

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

1611019_694775737321829_2803988154567448

 

1512425_694775760655160_1235363149827417

 

 

http://tomaszmielnik...na-podkarpaciu/


  • 0



#23

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ponieważ na słońcu doszło do kolejnego wyrzutu, jutro pojawia się następna szansa na zorze:

http://www.polskiast...agnetyczna.html


  • 0



#24

Ebola.

    sceptyczny sceptyk

  • Postów: 341
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Polecam ciekawy filmik na temat obserwacji zórz w Polsce.

 


  • 0



#25

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na północy kraju widać podobno zorzę:

http://www.polskiast...ml#update131016


  • 0



#26

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zbliża się burza magnetyczna. Uważajcie na samopoczucie i na elektronikę.

28t8a46.jpg
IDL TIFF file (NASA)

W poniedziałek 21 listopada nad Ziemią znajdzie się dziura koronalna, czyli ciemniejszy obszar w koronie słonecznej. To właśnie on jest źródłem wiatru słonecznego o dużej prędkości. Wyrzuty masy ze Słońca powodują nagłą zmianę magnetosfery Ziemi, czyli wspomnianą już burzę magnetyczną.

Naukowcy spodziewają się, że może być ona odczuwalna także przez ludzi. Jeśli w poniedziałek będziecie czuć rozdrażnienie, ból głowy, będziecie mieć problemy ze snem lub z koncentracją, to mam w miarę dobrą wiadomość. To nie będzie wina poniedziałku, a właśnie burzy magnetycznej.

Dużo bardziej pewne jest jednak, że burza będzie miała wpływ na naszą elektronikę, bo może zakłócać systemy telekomunikacyjne i satelitarne. A to oznacza, że nasza nawigacja (GPS), smartfony i inne urządzenia elektroniczne mogą mieć problemy z działaniem. Amerykańskie Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej przewiduje, że mogą wystąpic niedogodności związane z nawigacją satelitarną. Ale poza tym stkutki burzy nie powinny być dla nas specjalnie odczuwalne.

A przynajmniej - nie powinny być odczuwalne tym razem. Naukowcy są bowiem zgodni co do tego, że wystarczająco silna burza magnetyczna mogłaby być opłakana w skutkach. Spowodowałaby np. wyłączenie sieci energetycznej, a efekty takiej awarii byłyby już bardzo poważne.

Po poniedziałkowej burzy spodziewamy się jednak co najwyżej pięknej zorzy polarnej. Być może będziemy ją mogli nawet obserwować z Polski - a przynajmniej z jej północnych regionów.

wp.pl

.. nie dość, że poniedziałek człowieka dołuje, to jeszcze burza magnetyczna. Świetny dzien się zapowiada.
  • 0



#27

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

.. nie dość, że poniedziałek człowieka dołuje, to jeszcze burza magnetyczna. Świetny dzien się zapowiada.

Nie marudź Dibi - póki co, wszystko działa okej :D

Choć z tym poniedziałkiem to się zgodzę w całej rozciągłości - ktoś, kto go wymyślił, powinien za to beknąć.


  • 1



#28

jako_taki.
  • Postów: 114
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

z tą zorzą to może być ciężko

xHvjegF.png


  • 0

#29

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcy spodziewają się, że może być ona odczuwalna także przez ludzi. Jeśli w poniedziałek będziecie czuć rozdrażnienie, ból głowy, będziecie mieć problemy ze snem lub z koncentracją, to mam w miarę dobrą wiadomość. To nie będzie wina poniedziałku, a właśnie burzy magnetycznej.

I bez burzy magnetycznej można się dziś spodziewać bóli głowy, rozdrażnienia i bezsenności - wieje halny.


  • 1



#30

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak zwykle dziennikarz myli dwie różne rzeczy - jeśli jest dziura koronalna to nie ma wyrzutu masy. Jedyne co ona daje to zwiększenie prędkości strumienia a to nie musi wywołać burzy magnetycznej. Ta akurat była położona nieco bardziej na północ od równika słońca, dlatego strumień raczej muśnie Ziemie.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych