Skocz do zawartości


Zdjęcie

Papież Franciszek: zostały mi dwa lub trzy lata


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

- Zostały mi dwa, lub trzy lata – powiedział papież Franciszek w drodze powrotnej z Korei Południowej. Przyznał też, że ma problemy nerwowe i możliwa jest jego abdykacja – czytamy na dailymail.co.uk. Jego słowa wywołały spore poruszenie.

 

Papież publicznie dał sobie dwa lub trzy lata życia, zanim spotka się ze stwórcą. Na konferencji prasowej na pokładzie samolotu tuż po powrocie z podróży do Korei Południowej, Franciszek przyznał, że możliwa jest jego abdykacja, jeśli dłużej nie będzie mógł sprawować swoich obowiązków.

 

- Staram się myśleć o swoich grzechach i swoich błędach, by nie być dumny. Wiem, że to będzie trwało jeszcze tylko krótki czas. Dwa lub trzy lata, a potem udam się do Domu Ojca – powiedział Franciszek.

Papież wcześniej nie mówił publicznie o swojej śmierci, ale źródła watykańskie potwierdziły, że w rozmowach z bliskimi przyznawał, iż zostało mu jeszcze tylko kilka lat życia.

 

Po wypowiedzi Ojca Świętego pojawiły się spekulacje na temat jego stanu zdrowia. Dziennikarze przypomnieli, że jeszcze jako nastolatek miał usunięte płuco z powodu infekcji.

 

Papież Franciszek zasiadł na Tronie Piotrowym 13 marca 2013 roku. Zastąpił Benedykta XVI, który abdykował z powodów zdrowotnych.

W czerwcu tego roku Franciszek nie wykluczył, że może pójść w ślady swojego poprzednika. - Zrobię to sam,o co on: poproszę Pana, by mnie oświecił w odpowiedniej chwili i by mi powiedział, co powinienem zrobić. I jestem pewien, że mi to powie! - powiedział.

 

Papież przed kilkoma dniami powrócił z pielgrzymki do Korei Południowej, podczas której wzywał do modlitwy za nowy dialog i pojednanie na podzielonym Półwyspie Koreańskim. Była to jego pierwsza wizyta w Azji.

Podczas wizyty Franciszek beatyfikował 124 Koreańczyków, którzy ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w XVIII i XIX wieku. Spotkał się też z 70 azjatyckimi biskupami katolickimi.

 

Franciszek powiedział, że ma nadzieję udać się we wrześniu 2015 roku do Stanów Zjednoczonych na Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii i że rozważa też podczas tej podróży wystąpienie w Kongresie USA i w siedzibie ONZ. Dodał, że możliwe jest również zatrzymanie się w Meksyku, ale że decyzja jeszcze nie zapadła. Mówił ponadto o możliwości osobnej jednodniowej wizyty w Hiszpanii.

 

Źródło: http://wiadomosci.on...trzy-lata/0r932

 

No ale zaraz zaraz, co z przepowiednią o strzałach do papieża idącego pod górę z wielkim krzyżem? (interpretowanej jako zamach na papieża podczas Światowych Dni Młodzieży w Zakopanem - Giewont...)


  • 1



#2

KACP3R.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Według przepowiedni to miał być papież reformator, który praktycznie odmieni funkcjonowanie kościoła. No cóż, kilka znaczących reform dokonał, czekam na więcej, wtedy być może choć trochę z przepowiedni Malachiasza by się sprawdziło :)

 

No szkoda, bardzo otwarty, miły i sympatyczny papież. Jak widać Franciszek ma zamiar kontynuować "tradycję" abdykacji po Benedykcie XVI ;) Jeśli to prawda...


Użytkownik KACP3R edytował ten post 19.08.2014 - 21:00

  • 0

#3

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jajca byłyby gdybyśmy zobaczyli 3 witających się papieży. Ewenement historyczny chyba :D


  • 0



#4

entertain_me.
  • Postów: 34
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja widzę w tym koniec świata... dziwne? Chyba nie, no bo wg Malachiasza bierzemy go jako czarnego papieża, ale... Apokalipsa Św. Jana, rozdział 17, wersety 9-10 (aktualnie wersja tysiąclecia, bo jest "powszechna")

9 Tu trzeba zrozumienia, o mający mądrość!

Siedem głów to siedem gór jest tam, gdzie siedzi na nich niewiasta

10 I siedmiu jest królów:

pięciu upadło,

jeden istnieje,

inny jeszcze nie przyszedł,

a kiedy przyjdzie, ma na krótko pozostać.

 

Ktoś zinterpretował siedem głów i siedem gór jako odniesienie do postaci Jezusa, wszystkich religii katolickich, które podlegają Watykanowi. Co więcej, ta osoba wers dziesiąty opisuje jako papieży, którzy upadli (tj. nie postępowali zgodnie z wolą Boga, jak to określił)...jeden istnieje, okay, a następny ma być krótko... autor interpretacji mówi że ma to trwać pół roku, ale wiadomo, jak ludzie biorą się za interpretację łącznie z perspektywą czasu... a może my jesteśmy w fazie tego, który ma na krótko pozostać?

teraz to i mi miesza się Malachiasz z Pismem Świętym...


  • 0

#5

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

i co teraz?  wszyscy czekają?  a może brakuje koncepcji i mamy zasłonę dymną?

Kto przejmie pałeczkę i jakie mogą nastąpić zmiany w polityce Watykanu.


  • 0



#6

Blitz Wölf.
  • Postów: 495
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jajca byłyby gdybyśmy zobaczyli 3 witających się papieży. Ewenement historyczny chyba :D

Podczas wielkiej schizmy było 3 papieży, ale nie wiem, czy się witali - raczej za sobą nie przepadali...

 

Co do tematu: szkoda. Franciszek dał się poznać jako ciepła, skromna osoba troszcząca się o ludzi, słowem - odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Chciałabym, żeby jego następca również podążał tą drogą.


  • 0



#7

mpiwowski.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Teraz to będą abdykować dla jaj, albo nowa moda. Pracujemy tylko do emerytury. Ehh


  • 0

#8

itsONLYinstinct.
  • Postów: 26
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czemu oni nie wybierają kogoś młodszego na to stanowisko?


  • 0

#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bo trudno w młodym wieku zostać arcybiskupem. teoretycznie na papieża powołany może być dowolny duchowny, ale w praktyce głosują wśród kandydatów na konklawe.


  • 0



#10

itsONLYinstinct.
  • Postów: 26
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale nie chodzi mi o takich 30-40 tylko o 50-60 tak jak Jan Pawel II, a nie 75-80 jak Benedykt czy Franciszek.


  • 0

#11

luk26.
  • Postów: 384
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

no to teraz z nowego zrobią antychrysta;)tak dalej pojdzie to nasz Bronek będzie urzędował a tu z pięciu papieży się zmieni...


  • 0

#12

Gamdela.
  • Postów: 217
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

koniec świata... - koniec katolicyzmu? koniec religii? koniec cywilizacji? koniec ludzi? koniec planety? koniec Układu Słonecznego? koniec Słońca? koniec galaktyki? czy koniec wszechrzeczy? Co macie na myśli pisząc koniec świata? Prawdziwym końcem świata byłby koniec wszechrzeczy, a to oznaczałoby koniec Boga – więc końca świata nie będzie, skoro Bóg jest wieczny. To raz. Może być koniec świata, jaki znamy, a takich końców było wiele – końców światów, które znali ludzie w przeszłości - to się nazywa ewolucja. Planeta żyje, idee zmieniają się, ludzie się zmieniają, zmienia się sposób myślenia i postrzegania świata, następuje rozwój i nie ma możliwości, aby w tym wszystkim trwało coś skostniałego, stałego – w przyrodzie nic nie jest stałe. Ziemia gna przez Kosmos i wszystko się zmienia. My też. Ale nie jest nigdy tak, że zmienia się wszystko z gruntu – gruba kreska i zaczynamy od nowa. Na starych ideach powstają nowe i to jest właśnie koniec świata i ten koniec świata trwa i nie ma najmniejszego sensu histeryzować, bo takie jest prawo natury, prawo wszechrzeczy. Aby mogło się coś rozpocząć, coś musi się skończyć. Ciągle coś się zmienia. Nawet jeśli ma być jakaś wojna, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i cokolwiek innego – to wszystko już było i będzie się dziać i nie ma w tym niczego niezwykłego.
Swoją drogą niezmiernie trudny musi być dzisiaj ten tron Piotrowy, skoro jest ponad siły i możliwości drugiego papieża z rzędu.


  • 0

#13

letskilleachother.
  • Postów: 9
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale nie chodzi mi o takich 30-40 tylko o 50-60 tak jak Jan Pawel II, a nie 75-80 jak Benedykt czy Franciszek.

 

Mnie raczej zastanawia, dlaczego nie mogliby wybierać takich w wieku 30-40 lat właśnie, a ustalić wiek przejścia na emeryturę np. jako 60 lat, żeby zapewnić rotację? Tacy papieże przynajmniej wnieśliby do Kościoła powiew świeżości, zreformowaliby go — tak, żeby go przystosować do dzisiejszych czasów — i mieliby ułatwiony kontakt z młodymi. Może wreszcie coś zaczęłoby się naprawdę zmieniać na lepsze, a Kościół szedłby z duchem czasu zamiast kurczowo trzymać się tego, co działało kilkadziesiąt lat temu. No i przestaliby masowo abdykować po kilku latach z powodu starości tylko mieliby czas na naprawdę gruntowne przeróbki ;) 


  • 0

#14

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I właśnie o to chodzi - starzy papierze są bezpieczniejsi. Nawet jeśli zaczną dużo zmieniać to i tak długo nie pożyją.


  • -1



#15

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wybierają starego bo młody nie miał by autorytetu wśród ludzi, dziadek papa lepiej się prezentuje, a poza tym tak jak była mowa starszy prędzej może odejść.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych