Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niewidzialne czołgi Wielkiej Brytanii

czołg niewidzialny Wielka Brytania

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

dragon240994.
  • Postów: 35
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dość stary news, nie znalazłem go na forum, może kogoś zainteresuje.

 

 

Niewidzialne maszyny bojowe na polu walki, to jeden z kanonów książek i filmów sf. Dziś fantazja staje się faktem: niewidzialny czołg rusza do boju.

 

Brytyjska firma BAE Systems pracująca na rzecz armii Wielkiej Brytanii ujawniła technologię, nad którą pracowała od lat. To technologia optycznego kamuflażu, który umożliwia czołgom i innym pojazdom bojowym wkomponować się w otoczenie tak skutecznie, że żołnierze wroga go nie zobaczą.

 

To krok dalej, niż dotychczas stosowane technologie stealth sprawiające, że pojazd stawał się niewidzialny dla elektronicznych systemów. Teraz pojazd na polu bitwy może być nie tylko niewykrywalny przez radar, ale i niewidzialny dla człowieka.

 

Współczesny teatr wojny przeniósł się w regiony takie, jak Afganistan. Czołgi najnowszej generacji można chronić przed radarem i miernikami ciepła, ale nie przed okiem partyzanta z przeciwpancerną rusznicą. W takich warunkach bojowych tradycyjne formy kamuflażu się nie sprawdzają. Teraz ten stan rzeczy uległ radykalnej zmianie. Zbudowano czołg, który zachowując pełną sprawność bojową jest faktycznie niewidzialny dla człowieka.

 

- Technologia BAE Systems wyświetla zdjęcia zrobione przez kamery z jednej strony pojazdu na drugą stronę tak, że pojazd bojowy wkomponowuje się w krajobraz będąc praktycznie niewidzialnym dla ludzi - wyjaśnia w wypowiedzi dla serwisu MSNBC Mike Sweeney, przedstawiciel BAE Systems. - Technologia ta współdziała oczywiście z systemami ochrony pojazdu przed zniszczeniem oraz z jego zdolnością bojową, bo to dla czołgu kluczowa sprawa.

 

Sam pomysł nie jest nowy, ale dopiero uczonym z BAE Systems udało się skonstruować sprawny system przetwarzający ogromne ilości danych i nie przeszkadzający czołgowi w prowadzeniu działań bojowych. W uproszczeniu - szczegóły i tak są utajnione - system ten wykonuje zdjęcia z każdej strony czołgu i na bieżąco je aktualizuje, po czym wyświetla je w czasie rzeczywistym po drugiej stronie pojazdu tworząc w obserwatorze wrażenie, że w danym miejscu niczego nie ma.

 

Nowatorskie rozwiązanie polega na tym, że pancerz czołgu nie jest obwieszony ekranami tylko pokryty czymś w rodzaju elektronicznego atramentu, który emituje obraz. Skuteczność tej technologii wynika także z wielkiej mocy obliczeniowej. Ilość danych, które przetwarza komputer w czołgu są gigantyczne, bo pozwalają utrzymać niewidzialność pojazdu, który pędzi po bezdrożach z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę.

 

Wg danych opublikowanych 9 stycznia 2011 r. na łamach brytyjskiego dziennika Telegraph, brytyjski program wojskowy zakłada wprowadzenie niewidzialnych czołgów na pole bitwy w ciągu najwyżej pięciu lat. System określany jest jako technologia elektronicznego kamuflażu. Choć dotychczas takie rozwiązania pojawiały się w filmach sf, to już trzeba założyć, że pojęcie "e-kamuflaż" na stałe dołączy do istniejącej od ponad 35 lat technologii stealth sprawiającej, że pojazdy są "niewidzialne" dla systemów radarowych.

 

Naukowcy z BAE Systems zakładają, że nowa technologia zostanie wykorzystana przez brytyjską armię w walkach prowadzonych w południowym Afganistanie oraz w konfliktach, do których zapewne dojdzie w przyszłości w krajach Afryki, Azji i na Bliskim Wschodzie.

 

Brytyjscy wojskowi planują wprowadzić e-kamuflaż w nowej generacji czołgów. Dzisiejsze flagowe tanki Wielkiej Brytanii, Challengery 2 ważące po ponad 60 ton, zostaną do 2013 roku zastąpione tak samo skutecznymi, ale o połowę lżejszymi czołgami wyposażonymi w hybrydowy napęd elektryczny.

 

Takie nowe niewidzialne opancerzone pojazdy bojowe będą znacznie skuteczniejsze na polu walki, które przeniosło się na bezdroża tak zwanych krajów trzeciego świata.

 

Co istotne, e-kamuflaż ma być wykorzystany nie tylko do osłony czołgów. Niewidzialne mają być też uniwersalne transportery piechoty, które nie tylko dowożą na miejsce żołnierzy, ale są również mobilnymi centrami dowodzenia.

 

Stawianie na niewidzialność sprzętu bojowego, to skutek nie tylko postępu technologicznego, ale i zmiany filozofii prowadzenia wojen. Życie żołnierza jest dziś wyżej cenione, niż w czasach globalnych konfliktów, gdy szeregowi byli określani, jako "mięso armatnie". Zamiast ludzi bitwy toczyć mają niewidzialne bezzałogowe pojazdy oraz roboty wyposażone w szeroką gamę śmiercionośnej broni. Najbliższa przyszłość pola bitwy kreślona przez ekspertów będzie przypominać najbardziej efektowne produkcje filmowe z gatunku sf.

 

 

Źródła:
1) MWmedia/ Tadeusz Oszubski/ PFi
2) http://www.grsranger...php?readmore=89


  • 1

#2

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widzę przynajmniej dwa słabe punkty tej metody kamuflażu.

 

1. Odporność na mechaniczne uszkodzenia.

Czołg, to nie limuzyna, która porusza się ulicami miasta i której szofer dba o to żeby najmniejsza ryska nie pojawiła się na lakierze.

Jak bardzo odporny ten "maskujący atrament" na, powiedzmy otarcia o przeszkody terenowe typu budynki, drzewa, czy wraki innych pojazdy?

A co z maskowaniem gąsienic, które cały czas narażone są na kontakt z różnego rodzaju gruntem?

 

2. Pozostawianie śladów przejazdu.

O ile czołg stojący łatwo będzie ukryć pod tym kamuflażem, to jak jego pomysłodawcy planują ukryć przejazd takiego czołgu, powiedzmy - po piaszczystym terenie, gdzie będzie widać nie tylko ślady gąsienic ale również tumany kurzu wzbijane przez takiego kolosa?

 

Ale sam pomysł - ciekawy.

 


  • 0



#3

dragon240994.
  • Postów: 35
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mnie zastanawia tylko jedna rzecz mianowicie jak ukryją odgłosy silnika, wystrzału, obrotu działa itd. jakieś specjalne tłumienie poprzez ekrany lub jakieś ustrojstwa.

 

Co do wytrzymałości materiałów to kwestia technologii, na pewno istnieją materiały które są odpowiednio elastyczne i wytrzymałe w podobnych warunkach.

 

Co do śladów to nie mam pojęcia, może jakieś filtry lub pompy zasysające kurz a potem rozsypujące go za czołgiem... tak tylko gdybam, wiem, głupi pomysł  :szczerb:


  • 0

#4

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

1)to nie jest brytyjska technologia BAE Systems tylko Polska, a BAE systems otrzymał do niej dostęp dzięki współpracy przy Concept PL-01 czyli niewidzialnego czołgu dla polskiego wojska.

2) technologia jest wytrwałą i polega na zastosowaniu specjalnej farby, która pod wpływen odpowiednich impulsów elektrycznych będzie zmieniała zabarwienie.

3) jest to kamuflarz optyczny - czyli ma utrudniać celowanie do czołgu z systemów analogowych i samokierowanych. Dźwięk i ciepło nie są tutaj najważniejsze chociaż PL-01 również ma zastosowane technologie ograniczenia emisji ciepła, dzwięku i nawet fal radarowych.


  • 0

#5

JachuPL.
  • Postów: 177
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

a sonar, podczerwień, ultrafiolet? a co z kurzem osadzającym się na kolosie, który pędzi po piaszczystej pustyni? a co by było, gdyby komputer się zaciął? :D BSOD z każdej strony?  :szczerb:


  • 0




Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: czołg, niewidzialny, Wielka Brytania

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych