Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Dylematy zwi±zane z pojêciem cz³owieczeñstwa


  • Zaloguj siê, aby dodaæ odpowied¼
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ostatnio podczas dyskusji z przyjacielem stwierdził on, że przyjemna i miła byłaby sytuacja w której posiadalibyśmy klony, które pracowałyby za nas a my tymczasem korzystalibyśmy z życia.

Zwróciłem mu uwagę, że osobiście nie chciałbym wykorzystywać żywej istoty jako niewolnika i to istoty jednak bardzo mi bliskiej.

Więc z jednej strony mamy "produkt" inżynierii genetycznej ale z drugiej jednak to żywa istota, podobna ale autonomiczna.

Mam nadzieję, że nigdy nie będziemy tworzyć w ten sposób ludzi ale moim zdaniem należałoby im dać pełnię praw należnych wszystkim ludziom. 

 

Temat można by rozwinąć szerzej i wyobrazić sobie sytuację w której świadomość człowieka umieszczamy w maszynie pokroju komputera i czy wtedy ów "człowiek" powinien posiadać prawa i podlegać pełnej ochronie jako jednostka ludzka? Moim zdaniem tak.

 A jaka jest wasza opinia?


  • 0



#2 Go¶æ_c✪nvers

Go¶æ_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Klon nie klon człowiek to człowiek, a nie zabawka do zarabiania pieniędzy dla  " właściciela ".


  • 0

#3

Kuru¹a.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Klon to nie człowiek, tylko coś człowiekopodobnego. Człowiek powstaje normalnie, w łonie kobiety, a nie w fabryce/przetwórni/wpisz-co-chcesz. Natomiast wykorzystanie "klonów" czy tam robotów do pracy de facto sprawiłoby, że bylibyśmy kompletnie nie potrzebni. Ja osobiście nie wyobrażam sobie "życia" gdzie siedzę.... i siedzę.... i tylko patrzę się przed siebie, bo wszystko robi za mnie mój robot.

 

Paranoja.


  • 0

#4

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chodziło o wyręczenie w pracy a poświęcenie się np, pasjom i hobby, nie wiem jak ty ale ja oprócz pracy mam inne zajęcia niż siedzieć i siedzieć a sugerowanie, że człowiek nie pracujący jest niepotrzebny jest co najmniej ryzykowne a na pewno nie właściwe.

Co do powstania życia czy uważasz, że poczęcie poza łonem kobiety też tworzy"człowiekopodobnych"? 


  • 0



#5

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ostatnio podczas dyskusji z przyjacielem stwierdził on, że przyjemna i miła byłaby sytuacja w której posiadalibyśmy klony, które pracowałyby za nas a my tymczasem korzystalibyśmy z życia.

Nakręcono już nawet film na ten temat.

Wprawdzie to komedia i to dość stara ale jakby co, to można się zapoznać z konsekwencjami takiego pomysłu.

Mężowie i żona (1996) Multiplicity

 

cyt;

"Dough Kinney (Michael Keaton) jest dobrym i przez to stale zapracowanym nadzorcą budowlanym w prywatnej firmie budowlanej. Haruje od rana do wieczora. Zmęczony i zawsze zabiegany nie może poświęcić czasu swojej żonie Laurze (Andie MacDowell) oraz dwójce urwisowatych ale uroczych bachorków. O chwilach dla siebie Dough może sobie tylko pomarzyć. Pewnego dnia, doprowadzony do krańca wytrzymałości psychicznej daje się ponieść nerwom nadzorując prace w domu bogatego klienta. Bogaty klient okazuje się być naukowcem, który od kilkunastu lat przeprowadza eksperymenty z ... klonowaniem. Dr. Leeds (Harris Yulin) proponuje Dougowi proste rozwiązanie jego kłopotów. Wystarczy dać się sklonować, wysłać klona do pracy a samemu poświęcić się rodzinie i przyjemnościom. Dough zgadza się na eksperyment... i nareszcie ma czas dla siebie. Niestety, szybko okazuje się, że jeden klon nie wystarczy..."


  • 0



#6

Citrus limon.
  • Postów: 26
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdyby powstał mój klon nigdy nie pozwoliłabym, żeby działa mu się krzywda lub żył jak niewolnik. A ludzka świadomość wgrana do komputera, to dalej komputer. Człowieczeństwo według mnie to połączenie świadomości i ciała.


  • 0

#7

Derteat.
  • Postów: 22
  • Tematów: 1
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdyby klonowanie ludzi zapisało się w naszej cywilizacji z pewnością byli by niewolnikami. Zobaczmy jak zachowują się rasiści, uważają, że inni niż oni nie powinni być równi im, nie trudno sobie wyobrazić jak ludzi traktowali by takie twory. Powiedzmy sobie szczerze nawet dzisiaj około 70% populacji niema wolności albo tylko połowiczną, ale czy takie twory powinny być wolne? przecież zostały stworzone przez ludzi. "My jesteśmy ich bogami i oni będą robić co im każemy w końcu to my ich stworzyliśmy", tak właśnie byłby nastawiony człowiek, gdyby takie istoty powstały.

 

A jakie jest moje zdanie w tej sprawie? powinni być wolni, ale nie powinni żyć razem z "pełnoprawnymi" ludźmi, było by to zbyt niebezpieczne dla obu stron.

 

Miejmy nadzieje, że takie twory nigdy nie powstaną.


  • 0

#8

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Ostatnio podczas dyskusji z przyjacielem stwierdził on, że przyjemna i miła byłaby sytuacja w której posiadalibyśmy klony, które pracowałyby za nas a my tymczasem korzystalibyśmy z życia.

Nakręcono już nawet film na ten temat.

Wprawdzie to komedia i to dość stara ale jakby co, to można się zapoznać z konsekwencjami takiego pomysłu.

Mężowie i żona (1996) Multiplicity

 

cyt;

"Dough Kinney (Michael Keaton) jest dobrym i przez to stale zapracowanym nadzorcą budowlanym w prywatnej firmie budowlanej. Haruje od rana do wieczora. Zmęczony i zawsze zabiegany nie może poświęcić czasu swojej żonie Laurze (Andie MacDowell) oraz dwójce urwisowatych ale uroczych bachorków. O chwilach dla siebie Dough może sobie tylko pomarzyć. Pewnego dnia, doprowadzony do krańca wytrzymałości psychicznej daje się ponieść nerwom nadzorując prace w domu bogatego klienta. Bogaty klient okazuje się być naukowceilm m, który od kilkunastu lat przeprowadza eksperymenty z ... klonowaniem. Dr. Leeds (Harris Yulin) proponuje Dougowi proste rozwiązanie jego kłopotów. Wystarczy dać się sklonować, wysłać klona do pracy a samemu poświęcić się rodzinie i przyjemnościom. Dough zgadza się na eksperyment... i nareszcie ma czas dla siebie. Niestety, szybko okazuje się, że jeden klon nie wystarczy..."

 

Bynajmniej nie jest to ani pierwszy ani najsłynniejszy film o pomysle by nas wyręczały klony/cyborgi. Przypominam że słynny film Blade Runner opowiada o świecie w którym Państwo  w zamian ża przeprowadzkę do kolonii na innej planecie daje osiedleńcom darmowego klona (z ograniczonym czasem życia ale za to ulepszonego pod względem siły i szybkości) .Tytułowy łowca polował na androidy /klony które ukatrupiły swe oryginały, i powóciły na ziemie  aby zdobyć  obejście "simlocka" ograniczjącego czas ich życia.W książce wg której nakręcono ten film widać to dużo lepiej.

 

GbPrtxN.jpg


  • 1



#9

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Bynajmniej nie jest to ani pierwszy ani najsłynniejszy film o pomysle by nas wyręczały klony/cyborgi.
 

Z pewnością.

Ale akurat ten film skojarzyłem, bo jakoś tam (ale nieprzesadnie, jakby się kto pytał) zapadł mi w pamięci.

Łowcę androidów oczywiście kojarzę ale tak jakby przez mgłę - bardziej ze względu na udział w nim Rutgera Hauera (którego w tym czasie uwielbiałem) niż cokolwiek innego (pewnie będę obrazoburczy ale nie uważam, żeby ten akurat film był "ikoną'' gatunku).

Ale to może dlatego, że ostatnio oglądałem go we wczesnych latach 90-tych, na popularnym w tym czasie "nocnym seansie z magnetowidem" (była już czwarta nad ranem, film był chyba piąty w kolejce, a ja lekko przysypiałem :szczerb: ).

Powieści Philipa K. Dicka też nie czytałem - i to również działa na moją niekorzyść.


  • 0



#10

Haures.
  • Postów: 75
  • Tematów: 6
Reputacja zadowalaj±ca
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie klony mogły by być wykorzystywane w ten sposób jedynie gdyby normalni ludzie przebywali w jakiejś "idealnej nad świadomości" tzn. lepszym świecie do którego udawała by się nasza świadomość ale mimo to caiło zostawało by na tym świecie i musiało by być karmione itp. to wtedy klony były by niezbędne ale równie dobrze można by użyć robotów.


  • 0

#11

hummin.
  • Postów: 220
  • Tematów: 11
Reputacja ponadprzeciêtna
Reputacja

Napisano

Ja żywię nadzieję, że inteligentne maszyny będą w stanie zastąpić rasę ludzką i skończy się wzajemne zjadanie i cały ten syf jakim jesteśmy naznaczeni jako istoty biologiczne. Gdybym miał możliwość stania się cyborgiem to nawet bym się nie zastanawiał. W zasadzie wydaje się to logiczne, że cały ten proces rozwoju i wzrastania idzie w stronę istoty "doskonałej". Być może właśnie tak działa wszechświat, który jest jajem mającym stworzyć kolejne wszechświaty, a do tego potrzebna jest super istota.

Jeszcze takie spostrzeżenie, że przykładowo dziecko w łonie matki żywi się jej sokami, więc w pewnym sensie zjadą ją samą.

U¿ytkownik hummin edytowa³ ten post 08.06.2014 - 01:24

  • 0

#12

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ale przecież sytuacja już istnieje, w podobnym kontekście. Różnica między społeczeństwem "wyższym" (oligarchowie, politycy, potentaci, kapłani), a "niższym" (niewolnicy, robotnicy, przezwykli ludzie) przypomina właśnie stosunek człowiek - klon, gdzie partia "wyższa" nie robi nic, a "niższa" - wszystko.

 

edit. oczywiście jest to ogromne uproszczenie.


U¿ytkownik Monolith edytowa³ ten post 08.06.2014 - 09:14

  • 0

#13 Go¶æ_c✪nvers

Go¶æ_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Klon to nie człowiek, tylko coś człowiekopodobnego. Człowiek powstaje normalnie, w łonie kobiety, a nie w fabryce/przetwórni/wpisz-co-chcesz. Natomiast wykorzystanie "klonów" czy tam robotów do pracy de facto sprawiłoby, że bylibyśmy kompletnie nie potrzebni. Ja osobiście nie wyobrażam sobie "życia" gdzie siedzę.... i siedzę.... i tylko patrzę się przed siebie, bo wszystko robi za mnie mój robot.

 

Paranoja.

 Robot, a klon to są różne pojęcia i jest między nimi OGROMNA przepaść. Robot póki co  to maszyna, a klon to żywy organizm. Obecnie ( gdybyś zechciał odrobinę poczytać ) klonowanie polega na wszczepieniu materiału genetycznego do jajeczka i umieszczeniu go w macicy, gdzie rośnie i się rozwija. Technologia umożliwiająca sztuczną inkubację zarodka nie istnieje i prędko nie powstanie. Nawet jeżeli by istniała to KLON dalej byłby istotą ludzką posiadającą umysł, wolę i pragnienia oraz emocje. 


U¿ytkownik convers edytowa³ ten post 08.06.2014 - 15:10

  • 0

#14

Tenhan.
  • Postów: 758
  • Tematów: 52
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zacznę od tego że dla mnie paranoją jest definicja człowieczeństwa jako dobroci, bezinteresowności, niesienia pomocy innym itd. bo właśnie niewolnictwo, wojna/walka i to że silniejsi dominują nad słabszymi jest typowo ludzkie. Ja jak najbardziej przystałbym na to. Bo teraz zadajmy sobie pytanie czy lepiej żebyśmy my byli niewolnikami czy żeby niewolnikiem był klon który powstał tylko do takich celów. Tak czy siak będzie niewolnictwo. Nasz klon wyręczający nas w pracy zawodowej to i tak mało bo np. świetna opcja to byłaby wyhodowana gosposia i kochanka na zamówienie gdzie wybierałbym sobie ich wygląd (tylko że oczywiście tu musiałaby być możliwość stworzenia już od razu dorosłej). Z dobrodziejstw cywilizacji trzeba korzystać aby uczynić swoje życie lepszym a nie macie jakieś dylematy a was naturalnie poczętych, "stworzonych na obraz i podobieństwo Boga" cisną bez żadnych skrupułów. Chociaż co do klona wyręczającego to fakt, mogłaby być bardziej moralna opcja czyli robot zastępczy jak w filmie "Surogaci". Jednak podejrzewam że w końcu znaleźliby się szkodnicy psujący idyllę (już raz to zrobili i dziś biali ludzie giną zamiast rządzić) a nawet mogliby walczyć o prawa robotów :D


U¿ytkownik Tenhan edytowa³ ten post 08.06.2014 - 13:04

  • 0

#15

Radosuaff.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Człowieczeństwo, to nie poprawność moralna, bardziej sam fakt posiadania czegoś takiego jak moralność, dokonywania wyborów w miejscu, gdzie inne gatunki bez zastanowienia ulegają instynktom. Jeśli klon potrafiłby myśleć samodzielnie i miał uczucia, to byłby on człowiekiem. Tyle, że nie takim, który powstał przez rozmnażanie. 
Dla tych, którzy mówią, że ludzie stworzeni w sztuczny sposób nie byliby ludźmi - warzywa hodowane w sztucznych warunkach, ryby hodowane w sztucznych zbiornikach nadal mają swoje cechy. Po prostu nie powstają naturalnie, są specjalnie dobierane do rozmnażania pod nadzorem. Tak pewnie byłoby z klonami, ale to nadal byliby ludzie :) 
Świadomość umieszczona w komputerze sama w sobie raczej by stworzyła tylko sztuczną inteligencję, ale nie dałoby to komputerom miana żywych. 
Wracając do klonów - Ja swojego klona traktowałbym jak brata, w końcu dane by mi było porozmawiać z kimś równie inteligentnym ;) 


  • 0



U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci oraz 0 u¿ytkowników anonimowych