Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nie żyje H.R. Giger


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak czysto informacyjnie - może kogoś to zainteresuje.

 

Informację przeczytałem w dniu zgonu i zasejwowałem sobie (również trochę dlatego żeby sprawdzić czy ktoś na forum zauważy).

Upłynął już jakiś czas i pomyślałem, że jednak warto wspomnieć. Było, nie było - facet zmienił współczesne S-F.

Szkoda gościa.

 

alien%201.jpg

Hans Ru­dolf Giger

 

 

13 maja zmarł H.R. Giger- szwajcarski malarz, rzeźbiarz i projektant, twórca tytułowego "Obcego" z filmu Ridleya Scotta (za ten projekt został nagrodzony Oscarem). Miał 74 lata.

Hans Rudolf Giger urodził się 5 lutego 1940 roku. Początkowo tworzył z użyciem tuszu i farby olejnej, później zainteresował się możliwościami farby w sprayu, a następnie innymi dziedzinami sztuki: rzeźbą i projektowaniem. Twórczość Gigera określana jest jako "biomechaniczna", jego dzieła prezentują symbiozę świata natury oraz maszyny, przeważnie w przerażających, odhumanizowanych wizjach. Dzieła Gigera porównuje się do twórczości Hieronima Boscha i Salvadora Dali.

Postacie Gigera wielokrotnie pojawiały się na ekranach kin. Artysta współpracował przy produkcjach takich jak "Duch II', "Gatunek" czy "Obcy" - najbardziej znany jest z wykreowania tytułowego bohatera w ostatniej z wymienionych produkcji. W 1979 roku został wyróżniony nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej. W 2013 roku jego nazwisko trafiło do Science Fiction and Fantasy Hall of Fame w EMP Museum W Seattle.

H.R. Giger zmarł 13 maja w szpitalu. Przyczyną śmierci były obrażenia po upadku ze schodów.

 

alien%202.jpg

Niewykorzystany projekt czteronożnego Obcego

 

 

źródło

 

Jeszcze jeden link, który przygarnąłem wtedy - to dla tych, którzy nie bardzo wiedzą o kogo chodzi

 

link


Użytkownik pishor edytował ten post 23.05.2014 - 20:06

  • 3



#2

Blitz Wölf.
  • Postów: 495
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wielki człowiek z mroczną wyobraźnią, którą potrafił wykorzystać w dobrym celu. Świat sci-fi bez niego nie byłby taki sam.

http://youtu.be/C3QqKlpOZE0


  • 0



#3

Jaku.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Hans Rudolf Giger jest oczywiście najbardziej znany jako autor wyglądu postaci "Obcego" ale warto pamiętać, że był on też świetnym projektantem m.in. okładek płyt. Zawsze były to projekty mroczne ale intrygujące - kilka przykładów :

 

Emerson Lake & Palmer - Brain Salad Surgery

 

ELP_-_Brain_Salad_Surgery_zps125f8be4.jp

 

_000_ELP2_zpsba6bea16.jpg

 

Magma - Attahk

 

_000_Magma_zps1885b280.jpg

 

Debbie Harry - Koo Koo

 

_000_debbieharry_zpsc0f31a62.jpg

 

Celtic Frost - To Mega Therion

 

_000_Celticfrost_zps186b57c5.jpg

 

Steve Stevens - Atomic Playboys

 

_000_stevestevens_zpsb06cbbae.jpg


  • 3



#4

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla mnie jednak pozostanie on głównie twórcą Obcego i całej scenografii (klimatu) serii (nie wiem na ile kolejne części w tej warstwie były jego dziełem ale z pewnością bazowały na jego pomysłach).

 

P.S. tak z czystej ciekawości...

 

@ owerfull ten minus dla mnie to za co?

Za to, że przypomniałem o śmierci gościa, który jakoś tam zaznaczył swoją obecność? Czy dlatego, że zamieściłem ten wpis dwa tygodnie po jego śmierci?

Czy może po prostu nie lubisz serii o Alienach?

Pytam bez podtekstów i bez pretensji - po prostu chciałbym się dowiedzieć, co w tej (zupełnie nieznaczącej dla niezainteresowanych) informacji było tak kiepskie, że zasługiwało na minusa?

Jak chcesz, to odpisz mi na PW - naprawdę jestem ciekaw.


  • 1



#5

Jaku.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Taaa... owerfull - jeden z największych obecnie trolli na tym forum. Gdyby nie to, że to owerfull przecież, dałbym sobie coś obciąć, że to jednak klon Muhada - najbardziej infantylnej postaci w historii "Paranormalne" 8)
A pozostając w temacie : jasne, że Giger będzie zawsze kojarzony z serią "Alien" - toż to setki milionów dolarów, które te filmy zarobiły. I to wystarcza aby jego imię w ten sposób kojarzono. Inne osiągnięcia w tej sytuacji schodzą na dalszy plan. Takie prawa rynku - czy słuszne, to już osądźcie sami.


  • 1



#6

Upadły.
  • Postów: 23
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Obcy wygląda świetnie, ale ta okładka dla Celtic Frost jest masakrycznie dobra. Zwłaszcza dżdżownica w kapeluszu po prawej jest boska. (Okładka z Atomic Playboys chyba poleci na pulpit bo Kasia Kowalska mi się już znudziła :szczerb: )
  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych