Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciekawe formy w Górach Stołowych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Fedon.
  • Postów: 94
  • Tematów: 5
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Ten temat został bezpośrednio zainspirowany tematem Kpiarza „Megality z Górskiej Szorii /Rosja/” i m.in. odwołuje się do zamieszczonego tam filmu. Dlatego umieszczam go w tym dziale, choć związek przedstawionych tu zdjęć ze starożytnymi cywilizacjami jest bardzo dyskusyjny i również ja mam daleko posunięte wątpliwości w tym względzie, jednak sądzę, że nie można tego wykluczyć, jako bardzo luźnej hipotezy pozostającej w sferze spekulacji.

Zdjęcia są wykonane kilka lat temu w Górach Stołowych (Kotlina Kłodzka) w okolicach miejscowości Karłów. Nie były robione pod wymienionym wyżej kątem, gdyż wówczas nie koncentrowałem się na tej tematyce, stąd brak dokładniejszych

ujęć i opisów, które powinny się również tu  znajdować, a te które zamieszczam, są z „pamięci”.

 

dw5pjd.jpg

 

30jtv2g.jpg

 

Powyższy kształt przypomina sfinksa. Znajduje się i przy średnio uczęszczanym szlaku odchodzącym od szosy Kudowa – Karłów (w lewo patrząc od strony karłowa) na wysokości mniej więcej drugiego pietra patrząc ścieżki z której były wykonane ujęcia. Jego długość szacuję na 3 – 5 metrów.

 

k3ol12.jpg

 

Tutaj widać ciekawą okrągłą formę, przypominającą medalion, oraz pionowe podziały skały. Podobne występują w filmie, we wspomnianym wyżej temacie.

 

k49nhz.jpg

 

Okrągłe otwory w skałach, zresztą bardzo często spotykane, różnej wielkości i głębokości o średnicy dochodzącej do kilkudziesięciu centymetrów. Nie znam ich pochodzenia, aczkolwiek nie wątpię, że geologia ma jakieś wyjaśnienie w ramach swojego zestawu pojęć. Na wspomnianym filmie widzimy takie same: 1.05 - 1.08.

xlfsqq.jpg

 

A to po prostu ciekawa formacja skalna. Rejon jak wyżej.

 

jtrytu.jpg

 

Podziały przypominające równo ukształtowane bloki skalne. Dość trudno dostępny teren; wąwóz między Karłowem a Radkowem. 

 

c.d.n.

 

 

 


51ek2s.jpg

 

Na skałce wycięty/zarysowany (?) kształt ucha.

 

315hqie.jpg

 

wloetw.jpg

 

25qc9ih.jpg

 

Tego typu formy sa często spotykane. Zapewne można je wytłumaczyć w sposób naturalny, ale mogą budzić różne skojarzenia.

 

290t205.jpg

 

2445iwx.jpg

 

Szczeliniec. Zapewne naturalny układ skał, ale wygląda jak świadoma konstrukcja.

 

2aenhtx.jpg

 

Pocztówkowe ujęcie ze szczytu Szczelińca. Ale proszę zwrócić uwagę na podbieństwo z 0.58 - 1.02 na wspomnianym wyżej filmie.

 

c.d.n.


Poniższe zdjęcia pochodzą z "Narodni prirodni rezervace Adrspasskoteplicke skaly") /Czechy/ - od strony Teplic nad Metuji.

 

2hchx95.jpg

 

Wygląda jak płasko i równo obrobiony blok skalny.

 

28utmrp.jpg

 

Tego typu formy przywykliśmy traktować jako powstałe w sposób naturalny. Zapewne tak jest, ale nie sposób opędzić się od innych myśli.

 

hvs7lh.jpg

 

Wyraźne ślady narzędzia tnącego skałę "na okrągło". Nie wiem kiedy powstały, może w dobie obecnej. Tylko kto w osstanich czasach zajmował by się tam cięciem skał i taszczył tam ciężki i skomplikowany sprzęt? O ile wiem, tego typu sprawy załatwiało się w razie potrzeby materiałem wybuchowym.

 

2uxu2ie.jpg

 

Może budzić różne skojarzenia...

 


  • 9

#2

Sventer.
  • Postów: 241
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe fotki na pewno coś jest na rzeczy nasza wiedza o otaczającym nas świecie nie jest kompletna i kto wie z którego tysiąclecia pochodzą te "kamienie" być może to dzieło przypadku natury ale ja jakoś nie wierzę w przypadek. 

 

 

Poniższe zdjęcia pochodzą z "Narodni prirodni rezervace Adrspasskoteplicke skaly") /Czechy/ - od strony Teplic nad Metuji.

To zdjęcie poniżej tego tekstu robi wrażenie wygląda to tak jakby tą skałę ktoś przeciął idealnie równo.


  • 0



#3

Fedon.
  • Postów: 94
  • Tematów: 5
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W uzupełnieniu tematu, przedstawiam jeszcze kilkanaście zdjęć zdjęć, które wydają mi się interesujące w tym temacie.
Poniższe zdjęcia pochodzą z "Narodni prirodni rezervace Adrspasskoteplicke skaly" /Czechy/

f0auqb.jpg

Zaokrąglone "wieże".

2yv5rpe.jpg

Równe (w miarę) bloki skalne.

34xjrpw.jpg

Równa krawędź i kąt prost skalnej ściany.

avr7et.jpg

Tutaj też (z prawej strony).

f040o.jpg

Ładnie "wycięty" fragment skały. Z lewej strony biegnie jeszcze pionowy, równy "uskok".

20sbpu8.jpg

Ciekawa forma przypominająca ujęcia z 0.20 ; 0.26 filmu o Megalitach w Górskiej Szorii.

28guqmo.jpg

bi72oo.jpg

Oprócz ogólnego kształtu, zwracają uwagę prostokątne, wykręcone w lewą stronę, płaskie formy na "korpusie' i jakby ślady po "zębach", np takich, jakie mają dzisiejsze ciężkie koparki czy transportery na zamocowanych z przodu "łyżkach/czerpakach", na "głowie", a także na górnej części "korpusu".

Poniższe zdjęcia pochadzą z "Boumovskich Sten" /Czechy/. Na północ od naszego "Szczelińca".

v3ncwi.jpg

rhtyzp.jpg

Trójkątne "wrota". Robią wrażenie i stojąc pod nimi, różne myśli przychodzą do głowy.

ejvqm8.jpg

2lsb6f8.jpg

Zarys ludzkiej twarzy. Zapewne przypadkowy, ale wygląda interesująco.
  • 4

#4

koconius.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Witam w uzupełnieniu tematu dwie bardzo słynne formy skalne z okolic Szczelińca Wielkiego -

małpa:

 

23wsal0.jpg

 

Oraz wielbłąd:

15yf8uv.jpg

 

Osobiście pochodzę z miejscowości niedaleko Karłowa i polecam przyjechać tutaj na wycieczkę!!

Co do tematu to wg. mnie są to naturalne formy i nie szukałbym tutaj ingerencji człowieka, ale to moje osobiste zdanie. Pozdrawiam


  • 5

#5

Claire.
  • Postów: 294
  • Tematów: 12
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To wszystko zdecydowanie nie wygląda na przypadek... A może nasi przodkowie posiadali jakąś nieznaną nam technologię i potrafili robić takie rzeczy? Tak na prawdę w  wielu miejscach na świecie okrywa się takie skalne "rzeźby".

Tak czy inaczej zdjęcia są imponujące!!! Byłam tam na wycieczce szkolnej i już wtedy zrobiło to na mnie ogromne wrażenie.. i do dziś je pamiętam. Już wtedy przeszło mi przez myśl, że ktoś je musiał wyrzeźbić...


  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych