Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gry i zabawy w starożytnym Egipcie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 .

Egipskie rozrywki

 

Egipcjanie przywiązywali wagę nie tylko do czczenia bogów, czy wypełniania swoich obowiązków. Wiele czasu -szczególnie ci najmłodsi - poświęcali mieszkańcy Egiptu na zabawę i rozrywkę. Dzieci mogły grać w piłkę, lub bawić się lalkami, podczas gdy dorośli zmagali się w grach towarzyskich i widowiskowych zmaganiach sportowych.

Zabawki i gry

Drewniane zabawki stylizowane były głównie na zwierzęta, które zobaczyć można było w całym Egipcie. Były to przede wszystkim mysz, krokodyle, konie, czy hipopotamy na kółkach. Dzięki właśnie kółkom i kawałkowi sznurka można było je ciągnąć po ziemi. Zabawa dla dzieci dostojników z pewnością była przednia, bowiem im lepiej wyrzeźbiona zabawka tym więcej kosztowała, a zatem nie wszystkich było na nią stać. Większość rodziców, zresztą, sama rzeźbiła je dla swoich pociech. Młodzi Egipcjanie równie chętnie, co zwierzątkami bawiły się bąkiem, który uruchamiany był za pomocą sznurka. Niestosownością byłoby też nie wspomnieć o drewnianych lalkach, czy - odpowiedniku plasteliny, czyli - o figurkach z lepionych z rzecznego mułu, czy zwykłego błota i suszonych później na słońcu. Z gier dla dorosłych najpopularniejsza była senet której zasady nie są do końca znane do dziś. W każdym razie przeciwnicy rzucali kostką i przesuwali swoje pionki po planszy o trzydziestu polach. Część z nich była szczęśliwa, reszta pechowa, co znacznie ograniczało możliwość ruchu pionków.


Poza senet popularna była również gra w węża, rozgrywana na planszy przedstawiającej zwiniętego węża. Zasady od tamtej porypozostały niezmienne, lub uległy niewielkim poprawkom. W każdym razie ten rodzaj zabawy jest popularny do dziś w różnych,zaiste, formach. Każdy chyba grał w jakąś grę planszową. A przecież one właśnie pochodzą od egipskiej gry w węża. Nad Nilem polegała ona na tym, że każdy gracz dostawał zestaw kolorowych kulek i sześciu pionków. Przeciwnicy przesuwali swoje kulki od pola do pola, a wygrywał ten, który pierwszy osiągnął pole środkowe. Nie było żadnych skrótów. Do gry w "Psa i Szakala" potrzebne były kości i małe patyczki zakończone głowami tychże zwierząt. Niestety - jak to bywa z dokumentami - nie zachował się żaden z którego moglibyśmy się dowiedzieć, o regułach tych gier
 

Dla chłopców i dziewcząt

Mali chłopcy uwielbiali rzucać zaostrzonymi patykami do zaznaczonego celu na ziemi, czym ćwiczyli się do służby wojskowej, popularnej drogi kariery w starożytnym Egipcie. Jedną z ulubionych gier dzieci była jednak zabawa w koźlątko. Polegała na tym, że dwójka dzieci siadała naprzeciw siebie i z rąk i nóg tworzyły przeszkodę, którą należało przeskoczyć. Ale uwaga! Siedzącym dzieciom nie wolno było chwycić skaczącego, lub skaczącą za nogę, bowiem mogłoby to doprowadzić do utraty przez niego równowagi i upadku. Szkoda, że dziś dzieci nie mają tyle uczciwości... Ulubioną i zdecydowanie damską zabawą była gra skórzaną piłeczką, wypełnioną słomą. Jedna z jej bardziej zręcznościowych odmian polegała na wejściu na plecy jednej z koleżanek i rzucaniu piłeczką do innych zawodniczek z drużyny. Dziewczęta - rzecz jasna - uwielbiały bawić się również lalkami.

Rozrywki dla dorosłych

Do takowych zaliczały się głównie zabawy 'żołnierskie', czyli wszelakiej maści walki wręcz i na różnorakie bronie. Zwykła walka była oczywiście arbitrowana. Pod czujnym okiem sędziego dwóch mężczyzn walczyło na gołe pięści. Celem walki było pochwycenie przeciwnika, obalenie na ziemię i przytrzymanie, póki sędzia nie uzna zwycięstwa. Inna rozrywką, nie mniej rytualną była szermierka. Nie używano oczywiście szpad, floretów, czy mieczy. wystarczał mocny kij i skórzane osłony na ramiona. Ta zabawa stała się - mniej więcej - od czasów Średniego Państwa elementem szkolenia wojskowego. Organizowane były również inne zawody sportowe, a mianowicie walka na wodzie. Członkowie dwóch drużyn wchodzili na osobne, papirusowe łodzie, następnie każdy zawodnik otrzymywał długą, drewnianą żerdź. Najpierw należało się oddalić od łodzi drużyny przeciwnej, a dalej - wziąć rozpęd, szybko podpłynąć i zakołysać nią tak, by przeciwna drużyna wpadła do wody. Wygląda na łatwe, ale raczej takie nie jest, gdy oponenci robią to samo.

 

61.jpg

 

 

Dzieci w Egipcie bawiły się drewnianymi łódkami, figurkami wypalanymi z gliny, zabawkami wykonanymi z kości czy kamieni. Egipcjanie wykonywali również drewniane zabawki mechaniczne – krokodyle poruszające szczęką czy figurki ruszające kończynami kiedy pociągało się za sznurek.

 

Egipskie dzieci, podobnie jak wszystkie inne na świecie, lubiły bawić się ze zwierzętami. Szczególnie popularne były kolorowe, oswojone dudki.

Rzucano też kamieniami do celu i grano w gry. Bardzo popularną grą, również wśród dorosłych, był senet, który stanowił też standardowe wyposażenie grobowców.

 

7.jpg

8.jpg

 

http://archeos.pl/artykul/5263
http://blog.pikinini...zytnym-egipcie/


Użytkownik kpiarz edytował ten post 12.02.2014 - 09:32

  • 3





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych