Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mapa emocji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Silne emocje najczęściej wywołują konkretne doznania w ciele. Cielesne mapy są różne dla poszczególnych emocji, jednak wzory odczuć okazały się spójne w różnych kulturach Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. To oznacza, że emocje i odpowiadające im wzorce w ciele mają podstawę biologiczną - twierdzą naukowcy.

 

 

e81mdk.png

 

 

Naukowcy z Uniwersytetu Aalto przebadali ponad 700 osób. Uczestnicy badania słuchali różnych słów i opowieści, oglądali także filmy. Następnie byli proszeni o  zaznaczenie, w których obszarach ciała odczuwali większą lub mniejszą aktywność. Zaznaczali kolorem żółtym miejsca, w których odczuwali emocje, na czerwono, kiedy emocje rosły, i na niebiesko - kiedy malały.

 

Na podstawie zebranych materiałów, z wykorzystaniem modelowania komputerowego, naukowcy stworzyli mapę reakcji ciała na bodźce zewnętrzne. Okazało się, że uczucie gniewu powodowało najsilniejsze odczucia w okolicach twarzy i piersi, szczęście oznaczano kolorem czerwonym w okolicach nóg, natomiast smutek - kolorem niebieskim w okolicach rąk i nóg. 

 

Badania ujawniły, że sposób odczuwania emocji w ciele jest wspólny dla mieszkańców różnych części globu. Wyniki badań opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS). 

 

__________________________

 

Źródło


  • 5



#2

Hideyoshi.
  • Postów: 39
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli nasze nogi są bezuczuciowe przy większości odczuwanych przez nas emocji. Co innego dzieje się gdy jesteśmy szczęśliwi. Pewnie stad wzięło się powiedzenie ''tańczyć ze szczęścia'' :D


  • 3

#3

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wiecie, to ciekawe, zauważyłam pewne podobieństwa w aktywności obszarów:

 

złość-duma

pogarda-zazdrość

szczęście-miłość (i tutaj nie ma zaskoczenia, że większą aktywność w miłości wykazuje dolna partia brzucha :D)

strach-wstręt

zaskoczenie-wstyd

 

Co może wskazywać na to, że podobnie aktywowane obszary mogą działać wspólnie (czyli np. czując zazdrość może współodczuwać pogardę?)

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam tą mapkę.


  • 1

#4

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe, bo ta mapa emocji zgadza się z tym co odczuwam przy np. szczęściu, czy strachu. Jak jestem szczęśliwy, to całe moje ciało jest pobudzone. Inaczej jest jak jestem przestraszony - górne partie ciała, a szczególnie okolice klatki piersiowej, czuję tam dziwny ucisk :)


  • 0

#5

Hideyoshi.
  • Postów: 39
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@owerfull Jasne, ze sie zgadza. Przeciez jest napisane ''Badania ujawniły, że sposób odczuwania emocji w ciele jest wspólny dla mieszkańców różnych części globu''


  • 0

#6

Akashia.
  • Postów: 17
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ze wszystkim się zgadzam, tylko ze strachem nie do końca. Za mało "aktywności" w nogach, jeśli porównywać do siebie mapkę. Jak się przesrtaszę, boję się czegoś, mam nogi jak z waty i trzęsą się tak samo jak ręce. Tylko ja odczuwam strach w CAŁYM ciele?


  • 0

#7

kurado.
  • Postów: 130
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ze wszystkim się zgadzam, tylko ze strachem nie do końca. Za mało "aktywności" w nogach, jeśli porównywać do siebie mapkę. Jak się przesrtaszę, boję się czegoś, mam nogi jak z waty i trzęsą się tak samo jak ręce. Tylko ja odczuwam strach w CAŁYM ciele?



Masz racje też mi się to wydaje dziwne myśląc o zasadzie " wałcz lub uciekaj "

Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych