
Naukowcy twierdzą, że początki dwunożności są powiązane z terenem wschodniej i południowej Afryki. Okazuje się, że nasi przodkowie w pewnym momencie chętniej niż na rozległych i płaskich sawannach przebywali w skalistych terenach, w których schronienie (np. przed drapieżnikami) oferowały liczne wąwozy i jaskinie. Częściej musieli się wspinać i pokonywać duże nierówności terenu, co spowodowało, że zaczęli przemieszczać się na dwóch nogach.

Nowa koncepcja kwestionuje dotychczas najpopularniejszą hipotezę, według której nasi przodkowie zostali zmuszeni do przyjęcia dwunożnej, wyprostowanej pozycji, kiedy zaczęły się kurczyć obszary leśne. Wyniki swoich badań (przeprowadzonych we współpracy z zespołem badaczy z Paryża) naukowcy z Uniwersytetu Yorku opublikowali w czasopiśmie "Antiquity".
– Z naszych badań wynika, że dwunożność rozwinęła się raczej jako odpowiedź na ukształtowanie terenu niż zmiany klimatyczne pociągające za sobą inną strukturę roślinności – tłumaczy dr Isabelle Winder z Wydziału Archeologii w Yorku. – Zróżnicowany teren był dla hominidów bardzo korzystny ponieważ oferował bezpieczne schronienie i żywność, ale też spowodował poprawę zdolności motorycznych naszych przodków, zdolność wspinania się, balansowania ciałem, przeskakiwania nad nierównościami, czyli umiejętności, które zachęcały do przybierania wyprostowanej postawy.
Wyniki badań wskazują też, że następstwem początków dwunożności stał się szybki rozwój dłoni i ramion hominidów. Dzięki temu nasi przodkowie zaczęli posługiwać się narzędziami, co spowodowało kolejny ważny etap ewolucji.
– Zróżnicowany teren mógł też przyczynić się do poprawy zdolności poznawczych, takich jak nawigacja czy zdolności komunikacyjne, i w efekcie do ewolucji mózgu hominidów oraz wykształcenia funkcji społecznych, takich jak współpraca zespołowa – mówi dr Winder. – Nasza hipoteza to alternatywa dla tradycyjnych teorii bazujących na zmianach klimatycznych i kurczeniu się zalesionych obszarów. Nowe podejście wyjaśnia przy tym wszystkie kluczowe procesy ewolucji hominidów i oferuje bardziej przekonujący scenariusz.
Źródło: Science Daily

odkrywcy.pl
