Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Pędnik Nie-Łągiewki.
  • Postów: 136
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wciąż jestem w szoku po tym, co wczoraj widziałem będąc trzeźwym i niczym t.p. nie "podpartym": na moich oczach...zniknęła dość słabo, ale ostro świecąca gwiazda posadowiona niedaleko innej, dużo mocniej świecącej. Patrzyłem akurat na nią coś koło 4 sek. kiedy nagle...jakby ktoś latarkę wyłączył, pstryk - i gwiazdy nie ma, nawet przez lornetkę jej nie widać!!! Czyżbym uchwycił niezwykle rzadkie zjawisko przesłonięcia gwiazdy przez gęstą chmurę oddalonego o setki?/tysiące? lat świetlnych pyłu międzygwiazdowego będącego w ruchu? Niebo było bezchmurne, "pilnowałem" tego gwiazdozbioru przez kilka godzin z lornetką - nic....Toż to siok - jest gwiazda, nagle na oczach w ułamku sekundy znika, i to wcale nie za chmurką!!!
  • 0

#2

equilibrium.
  • Postów: 144
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

(...) dość słabo, ale ostro świecąca gwiazda posadowiona niedaleko innej, dużo mocniej świecącej.


Skoro jest jakaś bardzo jasna gwiazda, to najprościej byłoby ją namierzyć i rozpoznać jakimś programem z mapą nieba. Łatwo będzie wtedy odszukać tę, która "zniknęła". Sprawdź dzisiaj, czy będzie widoczna.
Myślę, że chciałbyś usłyszeć, że gwiazdę zasłonił jakiś duży obiekt :)
  • 0

#3

Nanorobot.

    Agent CIA

  • Postów: 198
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Gdzie mieszkasz? Bo wczoraj mój co prawda podpity kolega, powiedział nam to samo. Śmieliśmy się z niego, a moze to jednak była prawda :D

Użytkownik Nanorobot edytował ten post 28.09.2013 - 18:24

  • 0

#4 Gość_Husar

Gość_Husar.
  • Tematów: 0

Napisano

A może to wcale nie była gwiazda.
  • 1

#5

Edward IV Groźny.

    Greater than you

  • Postów: 248
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 12
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Może po prostu się "wypaliła"? Gwiazdy nie są przecież wieczne. Weź też pod uwagę że światło dociera do ziemi trochę długo i ta gwiazda może już nie istnieje od kilku lat a ty miałeś szczęście że oglądałeś jej ostatnie światła docierające do ziemie?

Użytkownik Sala Buraków edytował ten post 28.09.2013 - 19:39

  • 0



#6

netscape.
  • Postów: 122
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może po prostu się "wypaliła"?


:)) :rotfl:

Dzięki za poprawę humoru :D



Pędnik Nie-Łągiewki - w jakim miejscu na niebie mniej więcej widziałeś tę gwiazdę ? mógłbyś to dokładniej określić na mapce nieba?
  • 0

#7 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Może po prostu się "wypaliła"? Gwiazdy nie są przecież wieczne. Weź też pod uwagę że światło dociera do ziemi trochę długo i ta gwiazda może już nie istnieje od kilku lat a ty miałeś szczęście że oglądałeś jej ostatnie światła docierające do ziemie?

Owszem, gwiazdy zużywają paliwo i "gasną". Jedne kończa jako supernove, inne stają się białymi karłami, ale nie ma takiej opcji, żeby obiekt który ma temperaturę wielu milionów Kelvinów nagle przestał emitować światło, to nie jest wykonalne.

Wersja szalona: Gwiazda się "wypaliła" i zapadła tworząc czarną dziurę. Istnieją teorie, które sugerują, że wyjątkowo masywne gwiazdki zamiast wybuchać zapadają się "po cichu" i są (względnie szybko) pożerane od środka przez osobliwość. ;]

PS Panie Pędnik, jeśli nie ściemniasz Pan tak jak kiedyś z (jak mnie pamięć nie myli) pewnym wynalazkiem, który miał być tutaj zaprezentowany forumowiczom, to temat jest ciekawy.
  • 1

#8

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo możliwe że była to flara Irydium - jeśli nie patrzymy akurat w to miejsce gdzie rozbłyska, zazwyczaj zauważamy ją dopiero gdy jest już jasna. Gdy spojrzymy wtedy w ten punkt zobaczymy "jasną gwiazdę która gaśnie". Każdej nocy pojawia się od jednej do kilku. Zatem nie musi być w tej historii żadne oszukaństwo.
  • 1



#9

Pędnik Nie-Łągiewki.
  • Postów: 136
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szanowna Publiczności Fo'rumowa! Choć na określenie dworujących sobie z całkiem poważnego doniesienia bardziej pasowałby "rumowa" - niech tam, moja strata, stać mnie na to...;];];];];];];];];]
Kierunek obserwacji - generalnie południowo-zachodni(ze wskazaniem na południowy, jednak to p-kt płynny ponieważ wszystko zależy od godziny obserwacji...) odcinek nieba. Z lokalizacją za pomocą mapki miałbym duże kłopoty, bo... się na tym nie znam! Ani gdzie tej mapki szukać, ani t.p. Mógłbym narysować te 3 obecnie widoczne gwiazdy (będąca w centrum prawie prostego odcinka świeci najmocniej, i to na ukos w górę od niej zniknęła jej "towarzyszka"), ale jak spowodować, by uniknąć niepotrzebnego łączenia przez obserwatorów w trójki gwiazd, o które akurat tu nie chodzi - nie wiem. Gdybym mógł zrobić zdjęcie - ale jak? Czas ekspozycji - pewnie długi, sprzęt - mała cyfrówka Sony bez stojaka i jakiegokolwiek systemu kompensacji obrotu Ziemi na nic się zda. Rysunek - od biedy mogę go wykonać, ale jak-czym, jakimi punktami odniesienia go uściślić w przestrzeni? W dodatku o różnych godzinach pod innym kątem te gwiazdy są pochylone w stosunku do pionu, a także w nieco innym kierunku geograficznym się znajdują. Im później tym bardziej są przesunięte na zachód...

Sceptykom i prześmiewcom (chciałbym w "to" nie mieszać wynalazku pędnika elektromechanicznego, na który patentu w Judeopolonii "...nie udziela się" ponieważ określone środowiska jakie opanowały Urzędy Patentowe większości państw świata chciałyby najpierw poznać sekret rozwiązania a następnie, pod byle pretekstem, odmawiając patentu, mieć go za darmola...) powiem tylko tyle, że "źle się bawią" być może kosztem czegoś, od czego niedługo dla Ziemi i Ludzkości będzie zależało zbyt wiele, by choćby próbować "to" pobieżnie streścić... Najpierw Panie i Panowie wymyślcie sobie koło, które na obrotach wciąż w jednym - w stosunku do p-ktu w przestrzeni nieruchomym(!) miejscu swego obwodu będzie zawsze duużo cięższe niż na reszcie obwodu, a zobaczycie-zrozumiecie, o czym mowa, i jakie "wiekupomne" oparte na tym wynalazku urządzenia-napędy kosmiczne i np. wojskowe zastosowania, wchodzą w grę...i jak WIELKIE pieniądze jest warte takie rozwiązanie!!
Pod linkiem http://www.tvp.pl/wi...sciowy/10256918 znajdą Państwo jakiś analog mojego wynalazku - co do zasady identyczny, natomiast czy identyczny w konstrukcji - nie wiem, ponieważ foto tam zamieszczone wydaje się być, mówiąc kolokwialnie, grubymi nićmi szytą "objebałką". Nie zdjęcie zresztą jest tu najważniejsze, a tekst tam pomieszczony.

Użytkownik Pędnik Nie-Łągiewki edytował ten post 29.09.2013 - 11:56

  • 0

#10

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A w jakim mieście to widziałeś? I o której godzinie?
  • 0



#11

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Umierająca gwiazda to na pewno nie była. Jeśli ów obiekt się nie poruszał (nie wspomniałeś nic na temat ruchu tej "gwiazdy"), to raczej nie była to też flara jednego z satelitów Iridium. Bardziej skłaniałbym się w kierunku tzw. meteora stacjonarnego. Taki meteor obserwujemy wtedy, gdy obiekt go wywołujący porusza się dokładnie w kierunku obserwatora.
  • 1



#12

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

zwykłe UFO po mojemu. Materializacja, dematerializacja. Typowe. Tak naprawdę to nie wiadomo, czy one się po prostu dematerializują na zasadzie kamuflarzu czy wejściu w inny wymiar, czy po prostu tak szybko odlatują.

No teorie o wypalającej się gwiażdzie czy tam, stacjonmarnym meteorze poprawiły mi humor.

Widziałem to juz dobre kilka razy .. Obiekt się poruszał potem STOP..sekundy/minuty... BUM znika.
  • 0

#13

Pędnik Nie-Łągiewki.
  • Postów: 136
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Okolice Choszczna, około północy, wtedy było to widoczne prawie pośrodku kierunku południowy zachód. Skosem - od godz. 7 do 13'j - prawie w linii prostej (mocno świecąca jest b.lekko na tej linii "wybrzuszona") idą 3 gwiazdy, środkowa świeci mocno, dolną ledwo widać, górna podobnie słaba. Skosem w górę, ale niedaleko od tej środkowej-mocnej, gdzieś tak w kier. godziny 11 - świeciła słaba ostro migocąca gwiazdka, która... nagle zniknęła. "Umierającą" ona nie była, bo nie tak - gasnąc - umierają przecież gwiazdy! Stawiam na zasłonięcie szybko się poruszającym gęstym obłokiem pyłu, i na to, że miałem ten niebywały fart ów "ostateczny moment" zasłonięcia (który, jak wiemy, miał miejsce być może setki/tysiące lat temu) zauważyć!

Z ostatniej chwili: te 3 gwiazdy o godz. 0.10, czyli przed chwilką, "leżały" już prawie poziomo na płd.-zach., gdzieś tak na linii od godz. 8-14. Środkowa, jasna gwiazda, leciutko "wybrzuszona' na linii, skrajne-kończące ten odcinek są dużo od niej słabsze: górna w linii, nie tak słaba jak dolna, jest dobrze widoczna, dolna sporo słabiej... Ta, która zniknęła leżałaby o tej porze - gdyby przyjąć do porównań w/w pozycję - na godzinie 11.30, czyli mocno na ukos w górę od gw. środkowej, tej najjaśniejszej, ale niedaleko od niej - najjaśniejszej z trzech tworzących lekko "wybrzuszoną" linię prostą.

Użytkownik Pędnik Nie-Łągiewki edytował ten post 30.09.2013 - 23:45

  • 0

#14

equilibrium.
  • Postów: 144
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Twój opis położenia gwiazd jest równie zawiły, jak szyfr pirackiej mapy. Zainstaluj sobie Stellarium z wirtualnym niebem, gdzie możesz cofnąć czas do dnia, kiedy zdarzenie miało miejsce.
http://www.stellarium.org/pl/

@Mariush, @Vaqowski - odnośnie "stacjonarnego" meteora
Wczoraj, około północy, gapiąc się w rozgwieżdżone niebo ponad miastem, miałem szczęście zaobserwować zjawisko idealnie pasujące do meteora "stacjonarnego".
Niemal na wprost obserwowanego obszaru (Mała i Wielka Niedźwiedzica, Smok), na ułamek sekundy pojawił niewielki ale silny, biały błysk. Zupełnie jak flesz lampy błyskowej z daleka. Nawet pomyślałem z rozbawieniem, że ufoki walnęły mi fotkę.

Użytkownik equilibrium edytował ten post 06.10.2013 - 18:12

  • 0

#15

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj, około północy, gapiąc się w rozgwieżdżone niebo ponad miastem, miałem szczęście zaobserwować zjawisko idealnie pasujące do meteora "stacjonarnego".
Niemal na wprost obserwowanego obszaru (Mała i Wielka Niedźwiedzica, Smok), na ułamek sekundy pojawił niewielki ale silny, biały błysk. Zupełnie jak flesz lampy błyskowej z daleka. Nawet pomyślałem z rozbawieniem, że ufoki walnęły mi fotkę.

Jeśli mówisz o ostatniej nocy, to jest możliwe, że zaobserwowałeś jednego z pierwszych Drakonidów. W ostatnich latach dawały dość konkretne maksima (ZHR = ok. 300)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych