Skocz do zawartości


Zdjęcie

La Nada zdominowała pogodę na Pacyfiku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cisza na Pacyfiku powoduje powstawanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w wielu rejonach świata. Od ponad roku na Oceanie Spokojnym dominuje zjawisko La Nada. Meteorolodzy ustalili, że susze w Stanach Zjednoczonych, rekordowo śnieżne zimy - to wszystko właśnie przez La Nadę.


Dołączona grafika


Trzy procesy: El Nino, La Nina oraz La Nada to główne wyznaczniki zmian klimatyczych. Naukowcy określają intensywność tych zjawisk na podstawie pomiarów poziomu oceanu, a dane uzykują dzięki satelicie Jason-2.

Od około 16 miesięcy na prawie całej długości Pacyfiku wzdłuż równika panuje La Nada. Jest to zjawisko, które przynosi neutralne warunki. Według wielu modeli, stan ciszy na równiku ma się utrzymać do wiosny 2014 roku - informuje Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna.

- Bez obecności El Nino i La Nina pogoda będzie determinowana przez różne inne czynniki klimatyczne, które są mniej przewidywalne. Dlatego cisza na morzu, czyli La Nada, bardzo utrudnia tworzenie prognoz długoterminowych. To tak jak jazda w nieznane bez mapy: sprawia, że prognozowanie jest trudne - wytłumaczył Bill Patzert, klimatolog z NASA.

Z analizy danych ostatnich kilkudziesięciu lat wynika, że La Nada jest obecnie dominującym zjawiskiem na Pacyfiku, El Nino i La Nina są dużo słabsze. Badacze zauważyli, że wczasie, kiedy dominuje La Nada, w Stanach Zjednoczonych zachodzą ekstremalne warunki pogodowe, na przykład wyjątkowo wilgotne lub rekordowo suche zimy.

- Neutralne warunki kojarzą się nam z czymś łagodnym. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Jeśli spojrzymy w przeszłość i przeanalizujemy pogodę, jaka panowała czasie, gdy na Pacyfiku dominowała La Nada, to okazje się, że zazwyczaj są to najbardziej ekstremalne warunki. Tak na przykład susza, która trwa obecnie za zachodzie USA. Nie jest to na pewno nic normalnego i łagodnego - dodaje Patzert.

Poziom wody w oceanach zależny jest przede wszystkim od temperatury. W ogrzewającym się oceanie wzrasta poziom wód, kiedy się ochładza jest odwrotnie. Żółte i czerwone obszary pokazują, w których miejscach poziom wody jest wyższy niż powinien być naturalnie, natomiast kolor zielony pokazuje, na których obszarach poziom jest bliski normalnemu. Niebieski i fioletowy - to miejsca, gdzie woda jest chłodniejsza, w związku z czym jej poziom jest niższy. Akweny, gdzie poziom jest wyższy, sprzyjają powstawaniu El Nino, natomiast tam, gdzie poziom jest niższy, tworzy się La Nina. Jak widać na zdjęciu, wzdłuż równika dominuje neutralny zielony kolor, a to oznacza, że występuje tam La Nada.

Jak pamiętamy nazwa oceanu (hiszp. pacífico – spokojny) została nadana przez żeglarza portugalskiego w służbie hiszpańskiej Ferdynanda Magellana, gdyż przez większą część jego wyprawy dookoła świata ocean ten faktycznie pozostawał spokojny. Widocznie podczas jego podróży również występowało zjawisko La Nada.

Źródło: TVN Meteo
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych