Skocz do zawartości


Zdjęcie

WISE - reaktywacja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcy NASA postanowili reaktywować umieszczonego na orbicie satelitę, który przez rok swojej aktywności pozwolił na skatalogowanie milionów obiektów krążących dookoła Ziemi. WISE przez 3 lata będzie obserwował przestrzeń kosmiczną, wypatrując potencjalnych zagrożeń.

Dołączona grafika


Satelita Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) działał od stycznia 2010 do lutego 2011 roku. Naukowcy NASA postanowili go reaktywować w przyszłym miesiącu, by dalej wykrywał obiekty w kategori NEO (Near Earth Objects). Będzie pracował kolejne trzy lata.

Kosmiczny teleskop zostanie wydłużony o 40 centymetrów i wyposażony w dodatkowe kamery termowizyjne. W przyszłości naukowcy wyposażą go w technologię, pozwalającą na przechwytywanie stosunkowo niewielkich, ale zagrażających nam obiektów i usuwanie ich z orbity kolizyjnej. Powodzenie tej misji bedzie precedensem i historycznym przełomem w ochronie naszej planety.

- Cały zespół pracuje bez przerwy, a każdy dzień przybliża nas do celu - twierdzi Amy Mainzer, główna badaczka w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. Naukowcy podkreślają, że najważniejsze jest gromadzienie danych - dzięki nim naukowcy sa w stanie opracowywać coraz lepsze technologie i rozwiązania.

Satelita WISE jest specjalnym teleskopem robiącym zdjęcia kosmosu w podczerwieni. Dzięki schłodzeniu soczewek satelity do - 258 st. C (czyli 15 st. C powyżej absolutnego zera) może wykrywać odległe i małe obiekty emitujące śladowe ilości ciepła. Do schładzania był wykorzystywany wodór, którego ograniczony zapas wymusił krótki okres działania satelity.

W trakcie pracy teleskop wykonał około 2,7 miliona zdjęć. Obecnie udostępniono około 765 tysięcy obrazów, na których skatalogowano około 2,22 miliarda różnych obiektów, od odległych galaktyk po asteroidy w Układzie Słonecznym.

Źródło: TVN METEO i kosmonauta.net
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych