Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bliskie spotkanie dwóch galaktyk w obiektywie Teleskopu Hubble'a


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Bliskie spotkanie dwóch galaktyk w obiektywie Teleskopu Hubble'a

Niezwykłe kosmiczne spotkanie uchwycił teleskop Hubble'a. W rejonie Gwiazdozbioru Trójkąta "przyłapał" przybliżające się do siebie galaktyki. Przyciąganie na razie jest bardzo dyskretne, ale zdaniem naukowców w przyszłości może zaowocować połączeniem się dwóch spirali w jeden nowy obiekt.

Dołączona grafika

Dzięki obserwacjom Kosmicznego Teleskopu Hubble'a NASA zaprezentowała interesującą parę galaktyk oznaczoną jako MRK 1034. Tworzące ją PGC 9074 i PGC 9071, znajdują się na tyle blisko siebie, żeby oddziaływało na nie wzajemne przyciąganie.

Jednak na razie astronomowie nie zaobserwowali zaburzeń grawitacyjnych w ich rejonie. Prawdopodobnie taka interakcja między tymi obiektami dopiero się zaczyna.

Spirale z gwiazd i pyłu

Obie galaktyki należą do typu spiralnego i są ustawione "en face", dzięki czemu widać ich charakterystyczne kształty. Na pierwszym planie zdjęcia widzimy galaktykę PGC 9074 z jasnym wybrzuszeniem jądra i ciasno owiniętymi wokół niego spiralnymi ramionami. Dalej znajduje się PGC 907, podobna do sąsiada pod względem kształtu i rozmiaru. Blask jej jądra jest jednak nieco słabszy, a ramiona szerzej rozchylone.

W spiralach obu obiektów wyraźnie widać ciemne smugi gwiezdnego pyłu rozdzielające jasno świecące skupiska gwiazd. Niebieskawe barwy oznaczają gromady tych niedawno powstałych. W jasnych, wypukłych jądrach znajdują się z kolei gwiazdy w danej galaktyce najstarsze. Każdą ze spiralnych struktur otacza jasne halo starych gwiazd - niektóre z nich skupiają się w gromadach kulistych.

Przyciąganie będzie się nasilać

Zdaniem naukowców te dwie sąsiadujące, bliźniacze galaktyki będą się nawzajem przyciągać. Nasilą się w nich procesy powstawania gwiazd, a pod wpływem działania nowych sił obie zaczną wyrzucać długie ogony gwiazd i gazu. Być może po upływie setek milionów lat, w końcu obie oddziałujące ze sobą struktury połączą się, tworząc nową, większą galaktykę.

Źródło: TVN Meteo
  • 5



#2

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawe zjawisko, tym bardziej, że nasza Droga Mleczna za kilka miliardów lat zderzy się z galaktyką Andromedy.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych