Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z POWROTEM NA ZIEMIĘ. Spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

kosma.
  • Postów: 30
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na wstępie, jako nowy - witam wszystkich użytkowników forum i przy okazji zapraszam do dyskusji.

Znalazłem troszkę wolnego czasu który to chciałbym poświęcić na rozwianie wątpliwości na temat publikacji popularnonaukowej "Z POWROTEM NA ZIEMIĘ. Spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich." Praca zbiorowa pod red. Andrzeja K. Wróblewskiego. W owej publikacji autorzy oskarzają Danikena o manipulacje i całkiem słusznie lecz sami dopuszczają się podobnych działań, co też w miarę możliwości chciałbym przedstawić w tym temacie.
Zacznę od przytoczenia fragmentów i tak:
Przytaczana wypowiedź Danikena:

Wiemy, że wszystkie piramidy były wykonywane według praw astronomii. Czy nie powinno być nam trochę przykro, że nie znamy prawie wcale staroegipskiej astronomii? Syriusz był jedną z niewielu gwiazd, o którą się troszczono. Zainteresowanie właśnie Syriuszem wydaje się trochę dziwne, oglądany bowiem z Memfis widoczny jest tylko w czasie przypływu Nilu i to zupełnie nad horyzontem [...].


I odpowiedź na nią:

Obserwacje nieba w okresie początku wylewu, czynione zapewne przez wiele lat, doprowadziły w końcu do odkrycia dogodnego zjawiska astronomicznego, jakim jest tzw. heliakalny wschód najjaśniejszej gwiazdy nieba - Syriusza. Już sama wyróżniająca się jasność tej gwiazdy "zaprasza" niejako do jej obserwacji, więc zdziwienie Dänikena, że to właśnie ona szczególnie zainteresowała Egipcjan, jest bałamutne. Do tego dochodzi absolutnie fałszywa informacja, jakoby Syriusz widoczny był tylko w czasie wylewu Nilu (por. cytat wyżej). Otóż Syriusz oglądany z Memfis jest widoczny przez cały rok z wyjątkiem około 70 dni, kiedy jego blask jest przyćmiony blaskiem Słońca. Po upływie owych 70 dni Syriusz ponownie staje się dostrzegalny na wschodnim horyzoncie nieba o świcie, tuż przed wschodem Słońca. Właśnie to ponowne pojawienie się gwiazdy, nazwane heliakalnym wschodem Syriusza, zbiegało się prawie zawsze z początkiem przyboru wód nilowych, zapowiadającym wylew, uznano więc, że jest właściwe, by wiązać z nim dzień Nowego Roku.


W powyższym zastanowił mnie okres w jakim to Syriusz widoczny był na południowym niebie w tamtym okresie, a aby to sprawdzić posłużyłem się narzędziem Stellarium, ustawiając miejsce obserwacji na płaskowyżu w Gizie i czas obserwacji - rok 2600 p.n.e.

Otóż Syriusz wedle moich obserwacji widoczny jest od zachodu słońca o godzinie 16:30 (początek obserwacji - 1 styczeń) do godziny 2 w nocy, od której to godziny przesłania go linia horyzontu ziemi. Z każdym kolejnym dniem obserwować Syriusza można coraz krócej lecz nie dlatego, że słońce zachodzi coraz później lecz powodem jest coraz wcześniejsze zachodzenie Syriusza za linią horyzontu.
W dniu 25 marca słońce wschodzi ok godz. 5:15, Syriusz na widocznej części nieba pojawia się ok godz. 11, a widoczny dla oka jest od zachodu słońca tj. od godz. 17:30 do godz. 20 o której to niknie za linią horyzontu.
Od 25 kwietnia Syriusz podąża na niebie za słońcem i jest niewidoczny, a taki stan rzeczy trwa do 15 lipca, od którego to dnia można dostrzec Syriusza przez chwilę, tuż przed wschodem słońca.
Z każdym kolejnym dniem obserwować Syriusza można coraz dłużej i po miesiącu, tj. 15 sierpnia widoczny on jest przez ok 2,5h, zaś w miesiąc później Syriusz widoczny jest od północy (godz 0:00) do wschodu słońca, tj. do ok godz. 5.
W ostatnich dniach września zaczyna się najlepszy okres obserwacji Syriusza i widoczny on jest tuż po godz. 23, po czym niknie wraz ze wschodem słońca ok godz. 5:30, przy czym z każdym kolejnym dniem czas obserwacji się wydłuża.
Od 19 listopada można już prześledzić całą drogę Syriusza po nieboskłonie w której to o godz. 19 wychyla on się zza wschodzniej części niebia, aby około godz. 5, tuż przed wschodem słońca, skryć się za zachodnim horyzontem.

Wnioski
Jak łatwo policzyć Syriusza nie dostrzeżemy na obserwowanym niebie przez 81 dni, a nie jak oponent Danikena podaje - 70 dni, zaś przez kolejne kilkanaście dni jest on ledwo widoczny, tuż przed wschodzącym słońcem i jako manipulację można przyjąć aby w okresach jego słabej (skrajnej) widoczności mógł służyć jako obiekt obserwacji. Trudno sobie też wyobrazić aby bez technicznego wsparcia możliwym była obserwacja obiektu ledwo dostrzegalnego ale i dostrzegalnego w krótkim okresie czasu, to i może Daniken miał na myśli okres z "pełnym" obrazem Syriusza...
Błędna interpretacja, pomyłka czy zamierzony błąd autora aby jak najmocniej zdyskredytować Danikena?

cdn...
  • 1

#2

kosma.
  • Postów: 30
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Z rana i w pośpiechu kolejna nieścisłość która budzi moją wątpliwość:

- Wreszcie, masa Ziemi nie jest milion miliardów razy (10^15) większa od masy... sarkofagu królewskiego, gdyż pomijając niedorzeczność przypuszczenia, iż tak wielka astronomiczna liczba miałaby zostać "zawarta" w tak niewielkim obiekcie jak kamienna trumna, to, co stoi obecnie w komnacie grobowej piramidy Cheopsa, jest tylko fragmentem sarkofagu, gdyż nie ma pokrywy, bez której właściwie trudno mówić o sarkofagu czy trumnie; na dodatek ten fragment jest wyszczerbiony. Egipcjanie nie znali liczb tak wielkich. Milion był największym pojęciem, jakim operowali; praktycznie zresztą nie była to już liczba, raczej pojęcie wieczności, nieskończoności.


Skoro Egipcjanie nie znali liczby milion to jakim cudem zdołali zbudować piramidę, która wedle powyższej teorii - byłaby dziełem niepojętym i nieskończonym?
A myślę, że w między bajki można włożyć teorię jakoby budowano je bez projektu...

Użytkownik kosma edytował ten post 05.07.2013 - 08:12

  • -1

#3

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z rana i w pośpiechu kolejna nieścisłość która budzi moją wątpliwość:

- Wreszcie, masa Ziemi nie jest milion miliardów razy (10^15) większa od masy... sarkofagu królewskiego, gdyż pomijając niedorzeczność przypuszczenia, iż tak wielka astronomiczna liczba miałaby zostać "zawarta" w tak niewielkim obiekcie jak kamienna trumna, to, co stoi obecnie w komnacie grobowej piramidy Cheopsa, jest tylko fragmentem sarkofagu, gdyż nie ma pokrywy, bez której właściwie trudno mówić o sarkofagu czy trumnie; na dodatek ten fragment jest wyszczerbiony. Egipcjanie nie znali liczb tak wielkich. Milion był największym pojęciem, jakim operowali; praktycznie zresztą nie była to już liczba, raczej pojęcie wieczności, nieskończoności.


Skoro Egipcjanie nie znali liczby milion to jakim cudem zdołali zbudować piramidę, która wedle powyższej teorii - byłaby dziełem niepojętym i nieskończonym?
A myślę, że w między bajki można włożyć teorię jakoby budowano je bez projektu...

Znajomość wielkich liczb nie jet potrzebna do takich wielkich projektów. Notabene pierwsze wymiarowane w sposób jaki dzisiaj znamy projekty zaczeły powstawać raptem 250 lat temu. Katedry , wielkie galeony itp, powstawały tylko i wyłacznie dzięki modelom .Słowo skala pochodzi z włoskiego scala czyli schody. Schody(a dokładnie wysokość stopni) były jedynym elementem "pewnym" w modelu. Wszystkie inne elementy przenoszona na oryginał z wiekszym lub mniejszym błedem.
  • 0



#4

TCTreton.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

I zobaczcie do czego doprowadzają tacy ludzie jak Daniken. Wszystkie te jego książki i teorie o kant d... rozbić. Dosłownie każdą jego teorię można podważyć i uznać za śmieszną. Polecam książkę prof. Janusza Gila pt. "UFO, Daniken i zdrowy rozsądek" i "Cytując Danikena". Jest tam naukowe podejście do kilku jego teorii, które obala wszystkie te kosmiczne cuda.

Zgadzam się, że ma znakomitą wyobraźnię ale w taki sposób można tłumaczyć wszystko, biorąc coś na wiarę albo przypuszczenia. Teraz na kanale History HD leci serial dokumentalny pt. "starożytni kosmici". Tu dopiero są jaja. Daniken to wymięka przy tych teoriach, które tam są omawiane.

Jednak muszę przyznać, że niektóre rzeczy dają do myślenia. Ale ciekawsze się to robi kiedy własnie odrzuci się te kosmiczne bzdury !!!
  • -4

#5

kosma.
  • Postów: 30
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Znajomość wielkich liczb nie jet potrzebna do takich wielkich projektów. Notabene pierwsze wymiarowane w sposób jaki dzisiaj znamy projekty zaczeły powstawać raptem 250 lat temu. Katedry , wielkie galeony itp, powstawały tylko i wyłacznie dzięki modelom .Słowo skala pochodzi z włoskiego scala czyli schody. Schody(a dokładnie wysokość stopni) były jedynym elementem "pewnym" w modelu. Wszystkie inne elementy przenoszona na oryginał z wiekszym lub mniejszym błedem.

Skoro postawiono nie jedną lecz kilka piramid to zdrowy rozsądek podpowiada, że przy pierwszym osiągnięciu wartości milion (sztuk pochłoniętego materiału) - stała się ona wartością już poznaną, zatem skąd przypuszczenie jakoby taka wartość u Egipcjan nie istniała, a trudno przecież uwierzyć aby tak duże przedsiewzięcie opierało się na założeniu nieskończoności. O ile bowiem w życiu codziennym takimi wartościami nie operowano to czy nie jest nadużyciem twierdzenie jakoby nikt spośród Egipcjan wartości miliona nie znał?

I zobaczcie do czego doprowadzają tacy ludzie jak Daniken. Wszystkie te jego książki i teorie o kant d... rozbić. Dosłownie każdą jego teorię można podważyć i uznać za śmieszną. Polecam książkę prof. Janusza Gila pt. "UFO, Daniken i zdrowy rozsądek" i "Cytując Danikena". Jest tam naukowe podejście do kilku jego teorii, które obala wszystkie te kosmiczne cuda.

Zgadzam się, że ma znakomitą wyobraźnię ale w taki sposób można tłumaczyć wszystko, biorąc coś na wiarę albo przypuszczenia. Teraz na kanale History HD leci serial dokumentalny pt. "starożytni kosmici". Tu dopiero są jaja. Daniken to wymięka przy tych teoriach, które tam są omawiane.

Jednak muszę przyznać, że niektóre rzeczy dają do myślenia. Ale ciekawsze się to robi kiedy własnie odrzuci się te kosmiczne bzdury !!!

Faktem jest, że książkę o której tutaj mowa przeczytałem po lekturze książek Danikena to i z perspektywy czasu przyznać muszę, że Daniken potrafi dać do myślenia, po czym zrewidowałem jego (nie zawsze przekonywujące) teorie, publikacją o której mowa. Jednak jak widać - wciąż pozostaje odczucie, że faktami wybiórczo lub nierzetelnie podparto przedstawione, naukowe tym razem teorie. To i pytam aby rozwiać wątpliwości.
  • 0

#6

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kilka piramid? W Egipcie jest prawie 100 piramid.
Poczytaj coś więcej na ten temat, bo nie jesteś pierwszym, który chce obalać oficjalną wiedzę na ten temat. Wszyscy poprzedni marnie skończyli.
  • 0



#7

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Piramidy to nie tylko wielka piramida Chufu i jej podobne. Ona jest zwieńczeniem i dowodem rozwoju Egipcjan jaki poczynili. Mastaby, piramidy schodkowe i łamane nie zachowały się w tak doskonałej formie. Jednak błędy w ich budowie pozwoliły Egipcjanom na wypracowanie metod, których zwieńczeniem stały się piramidy, które dziś podziwiamy.

Użytkownik wieslawo edytował ten post 05.07.2013 - 20:17

  • 0

#8

kosma.
  • Postów: 30
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kilka piramid? W Egipcie jest prawie 100 piramid.
Poczytaj coś więcej na ten temat, bo nie jesteś pierwszym, który chce obalać oficjalną wiedzę na ten temat. Wszyscy poprzedni marnie skończyli.

Nie wiem jak się ma owe "prawie 100" do wartości miliona którego rzekomo Egipcjanie nie znali, a pisząc "kilka" miałem na myśli te z płaskowyża w Gizie, a dokładniej te których ilość elementów przekraczała milion, gdyż nie sądzę aby Egipcjanie sumowali wykorzystane elementy budowy wszystkich piramid bo i po co? :)
Nie uważam się też za takiego który chce obalać oficjalną wiedzę, a jedynie takiego który dostrzegając nieścisłości lub też niezrozumiałe podstawy teorii - usiłuje je zrozumieć.

Piramidy to nie tylko wielka piramida Chufu i jej podobne. Ona jest zwieńczeniem i dowodem rozwoju Egipcjan jaki poczynili. Mastaby, piramidy schodkowe i łamane nie zachowały się w tak doskonałej formie. Jednak błędy w ich budowie pozwoliły Egipcjanom na wypracowanie metod, których zwieńczeniem stały się piramidy, które dziś podziwiamy.

Lecz czy oby na pewno nie znali wartości miliona stawiając budowle które z milionów elementów się składały?
  • 1

#9

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie wypowiem sie bo uważam, że piramidy powstaly co najnniej 10 tyś. lat temu i to nie dzieki Egipcjanom ale jakiejś dawnej zaawansowanej cywilizacji. Wszystko nikt źle nie skonczył - wokół piramid jest więcej niewiadomoych, niż wiadomych i do czasu, aż uczeni nie dojdą do porozumienia to jest miejsce na teoretyzowanie. Tylko archeologom się wydaje, że mają rację, natomiast inżynierowie i geolodzy mają inne zdanie na temat historii piramid zaczynając od tego, że dzisiaj przy wykorzystaniu dzisiejszej technologii nie bylibyśmy w stanie ich wybudować.

Także Kosmo sprawdź jeszcze, kiedy Syriusz spełniał założenia Danikena. Sugeruję zmienić ramy poszukiwań od ponad 10 tyś lat temu do 16500 lat temu.

Użytkownik Striker edytował ten post 06.07.2013 - 15:44

  • 1

#10

Avenarius.
  • Postów: 894
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kilka piramid? W Egipcie jest prawie 100 piramid.
Poczytaj coś więcej na ten temat, bo nie jesteś pierwszym, który chce obalać oficjalną wiedzę na ten temat. Wszyscy poprzedni marnie skończyli.


To jest spisek !
  • 0

#11

Witchfinder General.
  • Postów: 425
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie wypowiem sie bo uwqzam ze piramidy powstaly co najnniej 10 tys lat temu i to nie dzieki Egipcjanom ale zaawansowanej cywilizacji. Wszystko niktbzle nie skonczyl. Tylko archeologom sie wydaje ze maja racje natomiast inzynierowie i geolodzy maja inne zdanie na temat historii piramid.


Chętnie poczytałbym coś więcej na ten temat. Mogę prosić o jakieś źródła? ;)
  • 0



#12

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Nie wypowiem sie bo uwqzam ze piramidy powstaly co najnniej 10 tys lat temu i to nie dzieki Egipcjanom ale zaawansowanej cywilizacji. Wszystko niktbzle nie skonczyl. Tylko archeologom sie wydaje ze maja racje natomiast inzynierowie i geolodzy maja inne zdanie na temat historii piramid.


Chętnie poczytałbym coś więcej na ten temat. Mogę prosić o jakieś źródła? ;)


Hej Wizard, mam nadzieję, że angielski nie jest dla Ciebie problemem. Na youtube jest wiele śmieci ale jeśli się je odpowiednio przefiltruje to można natrafić na bardzo ciekawe materiały.

Jeżeli szukasz czegoś do poczytania i najlepiej przetłumaczonego na Polski to polecam Zakazaną Archeologię Michaela Cremo. Cała praca Danikena to tak napawdę powielenie tego co Cremo znalazł tylko, że Cremo uważał, że na ziemi istniała cywilizacja zaawansowana technologicznie.

A tu 2 ciekawe filmiki:
http://www.youtube.com/watch?v=zuAZ2HojyJY

http://www.youtube.com/watch?v=AZnTxy3r6fM

Jeśli temat Cie interesuje to zapraszamy do przeczytania tego co wiemy do tej pory Budowle megalityczne - tajemnice starożytności

Użytkownik Striker edytował ten post 06.07.2013 - 16:10

  • 0

#13

kosma.
  • Postów: 30
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

...

Także Kosmo sprawdź jeszcze, kiedy Syriusz spełniał założenia Danikena. Sugeruję zmienić ramy poszukiwań od ponad 10 tyś lat temu do 16500 lat temu.

Problem w tym, że ja nie wiem jakie były założenia Danikena odnośnie wschodów Syriusza to i proszę o wskazówkę.
  • 0

#14

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cremo to taki sam manipulant i mitoman jak Deniken. jego książkami zachwycają się nastolatki. Koleś w swojej książce podaje mnóstwo przeinaczonych faktów albo jakiś plotek.
Pisałem o nim kiedyś http://www.paranorma...post__p__413583

Jeśli dla kogoś jest to wiarygodne, to mu współczuję.
  • 0



#15

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


...

Także Kosmo sprawdź jeszcze, kiedy Syriusz spełniał założenia Danikena. Sugeruję zmienić ramy poszukiwań od ponad 10 tyś lat temu do 16500 lat temu.

Problem w tym, że ja nie wiem jakie były założenia Danikena odnośnie wschodów Syriusza to i proszę o wskazówkę.


Zakładałem czytając Twój temat, że skoro chcesz sprawdzić kto ma rację czy Daniken czy Wróblewski to generalnie wiesz co mają na myśli. Bo jeśli chodzi o Danikena to najprawdopodobniej mówiąc o Syriuszu miał na myśli Syriusza w czasie kiedy wg. niego obcy budowali piramidy. Pewnie nie miał na myśli okresu 2600 p.n.e.

I oczywiście nie wierzę w jego teorię więc nie mam zamiaru jej bronić. Uważam tylko, że nie popełniałby tak prostych i głupich błędów.

Cremo to taki sam manipulant i mitoman jak Deniken. jego książkami zachwycają się nastolatki. Koleś w swojej książce podaje mnóstwo przeinaczonych faktów albo jakiś plotek.
Pisałem o nim kiedyś http://www.paranorma...post__p__413583

Jeśli dla kogoś jest to wiarygodne, to mu współczuję.


Wiarygodne? hmm.. napewno daje do myślenia. Chyba, że nadal chcesz nas przekonać, że starożytni, którzy ledwo co budowali chatki z gnoju potrafili z niesamowitą precyzją budować megalityczne budowle. Tak Tak wiem, że Ty w to wierzysz.. Współczuje.

Użytkownik Striker edytował ten post 06.07.2013 - 16:41

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych