Skocz do zawartości


Zdjęcie

Narodziny planety niezgodne z teorią


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

RafalD.
  • Postów: 202
  • Tematów: 53
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
Po lewej zdjęcie wykonane przez Hubble'a, po prawej ilustracja

Choć jak dotąd odkryto 900 planet pozasłonecznych, astronomowie po raz pierwszy mają okazję obserwować, jak tworzy się tego typu ciało niebieskie. Zjawisko, które podglądają, zachodzi w zadziwiającym miejscu, bo z dala od czerwonego karła, który jest gwiazdą-matką planety.

Teleskop Kosmiczny Hubble'a zarejestrował tajemniczą "dziurę" w gigantycznym, złożonym z gazów i pyłów dysku protoplanetarnym, który wiruje nieopodal gwiazdy TW Hydrae. Ta gwiazda znajduje się 176 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Hydry.

Obecność "dziury" astronomowie tłumaczą tym, że najprawdopodobniej tworzy się tam niewidzialna jeszcze planeta, która dzięki swojej grawitacji ściąga do siebie pył. Wyrwa w pasie pyłów, jaką stworzyło nowo powstające ciało niebieskie, ma szerokość ponad 3 mld km i przebiega po kolistej orbicie wokół gwiazdy macierzystej. Ta druga cecha wydaje się potwierdzeniem tezy, iż faktycznie rodzi się planeta.

Badacze, na czele których stał John Debes ze Space Telescope Science Institute w Baltimore, odkryli też, że wyrwa jest odalona o 12 mld km od czerwonego karła. Jeśli domniemana planeta leżałaby w Układzie Słonecznym, to od Słońca dzieliłaby ją odległość dwa razy większa niż dystans Pluton-Słońce. To, że planeta ma tak dużą orbitę oznacza, że porusza się bardzo wolno wokół swojej gwiazdy.

Co ciekawe - odkrycie planety, która powstaje przy TW Hydrae, trochę miesza w istniejących teoriach na temat tego, jak powstają planety. Jedna z nich mówi, że planety tworzą się przez dziesiątki milionów lat na skutek powolnego, ale ciągłego "narastania" m.in. materiału skalnego, który rodzące się ciało niebieskie pobiera z dysku protoplanetranego. Tymczasem TW Hydrae ma tylko 8 mln lat - a to według dotychczasowych za mało czasu na to, by uformowała się planeta.

Dołączona grafika
System TW Hydrae w porównaniu z Układem Słonecznym

Źródło tvn24.pl

Użytkownik RafalD edytował ten post 14.06.2013 - 12:32

  • 3



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych