Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnicze i opuszczone pałace Dolnego Śląska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Witam wszystkich!
Postanowiłem sporządzić ranking 5 najciekawszych (wedlug mnie) opuszczonych i ogólnodostępnych (niestrzeżonych) pałaców położonych w województwie Dolnośląskim. Opieram go o własne doświadczenia jak i opisy znalezione w literaturze i internecie Żadne ze zdjęć nie zostało zrobione przeze mnie. Miłego czytania :)

1. Pałac w Boguszycach

Zbudowany w połowie XIX wieku neogotycki pałac został zaprojektowany przez Carla Wolffa na zlecenie Konrada von Randowa. Ostatnim właścicielem był Waldemar von Randow. Po II wojnie światowej pałac został przejęty (jak wiele takich obiektów na terenie Dolnego Śląska) przez zakłady PGR. W obecnej chwili jest zrujnowany. Zabudowania gospodarcze pałacu są w dalszym ciągu użytkowane.
Oto kilka zdjęć:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

2. Pałac w Wojciechowie

Zbudowany jako dwór w 1782 roku pałacem stał się dopiero w roku 1891. Posiada 2 piętra, do dziś zachowała się wieża z pozostałościami zegara i herbem. Jak wiele pałaców porzucony w 1945 roku. Dziś nie jest w żaden sposób zabezpieczony, można do niego wejść bez większych problemów (przynajmniej w styczniu tego roku jeszcze się dało). Na tarczy zegara są dobrze widoczne ślady po pociskach.

Zdjęcia:
Dołączona grafika
Zbliżenie na samą wieżę:
Dołączona grafika

3. Pałac w Samborowicach

Nie znalazłem zbyt wielu informacji o historii tego obiektu, oto te które udało mi się odnaleźć:
Pałac został wybudowany prawdopodobnie w pod koniec XIX wieku. W roku 1945 stał się siedzibą PGR. W 2006 roku niestety runęła środkowa część pałacu, reszta jednak wciąż jest dostępna.

Zdjęcia:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

4. Pałac w Zaborowie

Opisuję ten pałac ponieważ jako jedyny mieści się on w mojej gminie :). Zbudowany w roku 1725, powiększony w roku 1906. Został spalony w roku 1945. Obecnie zrunowany, nie ma problemu z dostępem do niego. W jego okolicach znajdują się jeszcze co najmniej 2 ciekawe obiekty jednak nie pamiętam w tej chwili nazw wiosek w których są położone.

Zdjęcia:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

5. Pałac w Rudnicy

Wybudowany w 1626 roku, wielokrotnie przebudowywany. W XIX wieku mieściła się w nim restauracja, jednak po II wojnie światowej został zniszczony i opuszczony. Krążą pogłoski że ma zostać wyburzony jednak nic nie zapowiada tego wydarzenia.

Zdjęcia:
Dołączona grafika



Mam nadzieję że spodobał wam się ten temat :) Jeśli tak to niedługo stworzę następny, tym razem o obiektach sakralnych.


Źródła:
http://eksploratorzy.com.pl/index.php
http://www.polskiezabytki.pl/
Część z informacji została przeze mnie zasłyszana od Ludzi którzy Urban Exploring uprawiają dużo dłużej ode mnie więc nie mogę podać dokładnych źródeł jednak te 2 strony pozwolą wam zaspokoić w miarę potrzebę wiedzy o tych obiektach. Na te pytania na które będę znałodpowiedzi z chęcią odpowiem wam na pw. Jeszcze raz zaznaczam że żadne z tych zdjęć nie jest zrobione przeze mnie a do ich znalezienia użyłem wyszukiwarki obrazów google.

Pozdrawiam, Kayoos.
  • 8

#2

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zajefajne!

Wiecej!

musze se to wydrukowac jak dojechac do poszczególnych miejsc i napewno bede tam latał z moim Jabelkiem (wykrywacz metali domowej roboty).


pozdro
  • 0

#3

Richard.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy taki palac w Sambrowicach mozna odkupic. Dla wlasnej ciekawosci bym sie tego dowiedzial, oraz ile melonow pochlonelo by doprowadzenie tego do stanu uzytkowalnosci i sobie by tam kiedys zamieszkac :D :D. Pytam serio, jezeli kto wie.
  • 0

#4

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tego co wiem czasami takie pałace wystawione są na sprzedaż, żęby się tego dowiedzieć trzeba skontaktować się z właścicielem. Ten w Samborowicach należy bodajże do Agencji Nieruchomości Rolnych. Nie wiem jak w tym przypadku ale w moich okolicach ktoś kupił jeden z takich pałaców i w tej chwili kończy już remont, wydał na niego podobno 20 mln. Za pałac zapłacił 4,4 mln.

Slimok, już pracuję nad 2 częścią o opuszczonych budynkach sakralnych jednak jeśli chcesz to później zrobię jakiegoś posta z następną 5 pałacy :)
  • 0

#5 Gość_Penelopam

Gość_Penelopam.
  • Tematów: 0

Napisano

Pałac w Boguszycach najbardziej do mnie przemówił. Bardzo ciekawy temat. Czy krążą jakieś plotki na temat rzekomych nawiedzeń tych miejsc?

Czekam niecierpliwie na więcej ;).
  • 0

#6

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

zapomniales jeszcze o palacu w szczodrym, ktory jest zamkniety - co prawda nie jest tak zdemolowany jak reszta. Ktos to kupil i pozamykal. Kiedys ponoc ten palac byl 2x wiekszy, Podczas 2 wojny byl tam jakis sztab niemieckich wojsk i magazyn.
szczodre

Dodatkowo byl za szczodrym jeden maly palac, z drogi bylo widac wieze - , jeszcze jeden dodatkowy w okolicy - okolice kamienia - kiedys byl tam palacyk w lesie, jak bylem maly byly tam tylko ruiny . Ponoc te pałace mialy polączenia podziemnymi tunelami.

zaznaczylem te 3 palace czerwonymi kropkami :D
Dołączona grafika

Użytkownik hubiii p edytował ten post 24.05.2013 - 11:27

  • 0

#7

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wspomniałem o pałacu w Szczodrym ponieważ jak ująłem to we wstępie opisuję tu tylko te do których można swobodnie wejść. Sam wspominałeś że jest on zamknięty :) Co do kolejnych które opisałeś postaram się opisać je w następnym poście :)
  • 0

#8

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Poprosiłbym o jak najwiecj danych o takich miejscach.... niedlugo wakacje i planowane wolne :D a nie wybieram sie niegdzie wiec poszperalbym tam moze cos by sie znalazlo :D


jeszce jakby byly jakies takie miejsca w okolicy górnego śląska to bym był zachwycony :D

Użytkownik Slimok edytował ten post 25.05.2013 - 15:17

  • 0

#9

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jutro coś jeszcze napiszę :) Co do Górnego Śląska możliwe że w przyszłości też coś się pojawi na ten temat :D
  • 1

#10

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oto kolejne 5 pałaców, część z nich leży w woj. Opolskim oraz woj. Śląskim:

1. Piorunkowice (woj. Opolskie)
Powstały pod koniec XVII wieku, użytkowany jeszcze w latach 70. Obecnie zapomniany jest w pełni dostępny i nie strzeżony. Można do niego wejść co najmniej 2 wejściami. W środku wciąż zachowane są kamienne obramowania drzwii. Był wielokrotnie atakowany i niszczony podczas wojen Husyckich.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

2. Rząśnik (woj. Dolnośląskie)
Powstały w 1734 roku. Słyszałem z różnych źródeł informacje o tym że w 1945 roku pałac ten pełnił rolę swoistego "skarbca". Podobno w 1944 roku zostały w nim ukryte dzieła sztuki mieszczące się w ok. 3 samochodach ciężarowych (prawdopodobnie były to pojazdy Opel Blitz). Poza tym zasoby kosztowności były uzupełniane przez depozyty miejscowej ludności która uciekałą przed frontem. Skarby te nie zostały do dziś znalezione.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

3. Skała (woj. Dolnośląskie)
Pałac powstał pod koniec XVIII wieku na miejscu zamku. Uszkodzony w 1945 roku nie był już remontowany i do dziś stoi opuszczony.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

4. Pałac w Wierbce (woj. Śląskie)
Pałac powstał w XIX wieku, miał rozbudowany park w którym znajdowały się 2 lodownie, korty tenisowe, altany i liczne mniejsze obiekty. Spłonął w latach 80 XX wieku.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

5. Pałac w Ciągowicach (woj. Śląskie)
Pałac zbudowano pod koniec XVIII wieku. Obiekt w tej chwili znajduje się w nie najgorszym stanie, jest dostępny tak od zewnątrz jak i od wewnątrz. Nie jest pilnowany.
Dołączona grafika
Dołączona grafika


UWAGA!

Poszukuje wszelakich dokumentów, starych zdjęć i informacji na temat wsi Lubiąż położonej w woj. Dolnośląskim. Interesuje mnie w szczególności okres wojen Husyckich oraz 2 wojny światowej. Wszelakie informacje proszę wysyłać na pw.
  • 0

#11

Aalka.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę, że wart opisania jest również pałac w Kamieńcu Ząbkowickim pochodzący jakoś z XIX wieku. W Internecie można na ten temat znaleźć wiele, a ja polecam serdecznie przyjechać tu któregoś dnia i pozwiedzać. :)
  • 0

#12

-Vendetta-.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W mojej gminie było pełno pałaców :) Zostało z 4-5 :) Myślę że naprawdę warto je opisać.Gmina Pęcław jak by ktoś pokuśił się o opisanie :D
  • 0

#13

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Vendetta, jak tylko znajdę chwilę to opiszę kilka pałaców z twojej gminy :) Aalka, pałac który zasugerowałaś opiszę dopiero gdy sam go zwiedzę, wygląda na prawdę obiecująco :)
  • 0

#14

tunia1989.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pałacyk w Zaborowie - cudny;) nie byłam tam, ale z tego co widać na zdjęciach mmm... miodzio. Lubie to :)
  • 0

#15

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja bym polecił Zbór w Jędrzychowie. Jeszcze do nie dawna w piwnicy były trumny, ludzkie szczątki, włosy ubrania. Ostatnio z narzeczoną trafiliśmy na ludzką dłoń. Jeszcze dziś wrzucę tu foto relację ;)

http://free.of.pl/d/...ksty-niech.html

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Użytkownik Niestabilny edytował ten post 05.10.2013 - 11:53

  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych