Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pamięć we snie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Sony.
  • Postów: 131
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Otóż zauważyłem ciekawe zjawisko. We śnie funkcjonuje jakby zupełnie inna pamięć, albo inny jej rejon. W snach przypominam sobie, że już kiedyś odwiedzałem te miejsca w innych snach. We wczorajszym śnie odwiedziłem przystanek drezyny w jakiejś kopalni, jednocześnie przypominając sobie inne sny z tym samym miejscem. Po przebudzeniu pamiętam emocje towarzyszące temu odkryciu oraz inne sny. Możliwe też, że wszystko to powstało podczas jednego snu. Wielokrotnie odwiedzam te same miejsca w snach, często przypominając je sobie. Czasami dzięki temu uzyskuje LD. Wy też macie podobne doświadczenia ?
  • 0

#2

Wozimo.
  • Postów: 32
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witaj Sony :) Również doświadczyłem wielokrotnie tego zjawiska, fajne i niesamowite uczucie. Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj sny mam ulokowane powiedzmy w innych miejscach, moment pojawienia się lokacji z poprzednich snów jest niezwykły. Niby człowiek czuje że zna to miejsce i mniej więcej orientuje się co gdzie jest ale nowa sytuacja stworzona przez nasz sen pozwala poznać lepiej daną lokację. :) Jednak czy można uznać to za "senną pamięć" ? Możliwe, że podczas snu część informacji o śnie sprzed kilku dni , miesięcy nie jest tracona lecz w pewien sposób blokowana a następnie pod wpływem sennych emocji odblokowywana i wprowadzana w zupełnie nową sytuację. Podobnie jest z twarzami ludzi których widzimy tylko przez chwilę ( przypuśćmy w wieku 2 lat, na spacerze), to nie potrafimy sobie jej wyobrazić, przypomnieć (np. mamy 25 lat i siedzimy w pokoju). Mimo to nasz mózg pozwoli nam na przywołanie danej osoby we śnie jednak nie będziemy wiedzieli kto to jest ani kiedy go poznaliśmy :)

Ciekawi mnie czy wielokrotnie powtarzająca się się sytuacja z jakiegoś snu w innych snach może być powiązana z np. poprzednim wcieleniem. Zdarza mi wielokrotnie śnić o tym samym (nie jest to powtórzenie dwukrotnie tego samego snu w odstępie 2 tygodni) w odstępie dni i zazwyczaj są to dość niezwykłe sny obfitujące w przeróżne emocje silnie odbierane prze ze mnie.

Przykładem może być powiązanie 2 różnych z pozoru snów. Na początku śni mi się moment wylotu na jakąś misje wojenną (trudno jest mi określić jaką ale wydaje mi się że chodzi o Wietnam). Widzę, że jestem ubrany w mundur wojskowy, na plecach czuję ciężar, zapewne karabin bądź plecak, rozglądam się i widzę swoją narzeczoną/żonę płaczącą w momencie gdy wchodzę do samolotu, niebo jest silnie pomarańczowe (możliwe że zachód/wschód słońca). Samolot leci nad wrogiem wszyscy skaczemy i widzę tylko ciemność, czuję ból i słyszę odgłosy strzałów. Budzę się zlany potem i zmęczony jak nigdy, oglądam swoje ciało czy nic mi nie jest. Uspokajam się i zasypiam. W kolejnym śnie widzę pomieszczenie, wykonane jakby z drewna a z sufitu zwisa żarówka otoczona drutem i świeci mi mocno po twarzy. Czuję ogromny ból w identycznych miejscach jak pod koniec poprzedniego snu. Wyłania się ręka która chwyta za żarówkę, widzę coraz słabiej, bardziej rozmazanie. Ktoś gasi żarówkę. Sny te potrafią powtarzać się co noc przez 2 tygodnie, zazwyczaj po takim zestawie mam sporo czasu spokoju lecz sny po takim czymś są mało wyraźne pozbawione emocji i obojętne dla mnie oraz łatwo je zapominam (mija to z czasem). Co ciekawe śnie zazwyczaj w trzeciej osobie natomiast w tamtych dwóch snach mam widok z pierwszej osoby. Mimo że wiem iż śni mi się to, to w żaden sposób nie mogę ingerować w to.

Pomieszczenie z drugiego snu udało mi się "odnaleźć" podczas sesji iDoser (Astral, chyba ), jednak zaczynało się i kończyło tak samo. :/

Pozdrawiam :)

Użytkownik Wozimo edytował ten post 12.05.2013 - 16:26

  • 0

#3

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja prowadzę całe "drugie życie" :) wiele wątków ma swoją kontynuacje.
  • 0



#4

Sony.
  • Postów: 131
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja prowadzę całe "drugie życie" :) wiele wątków ma swoją kontynuacje.


Jak do tego doprowadziłes ?
  • 0

#5

hääel.
  • Postów: 38
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

We śnie funkcjonuje jakby zupełnie inna pamięć, albo inny jej rejon.

Dokładnie tak mam i opowiem Wam jeszcze coś.

Miałem kiedyś wielki problem z paraliżami przysennymi. Mogłem tak leżeć i po kilkanaście minut. Zdarzało się, że widziałem i słyszałem wszystko wokoło. Na przykład - był włączony telewizor a ja leżałem w paraliżu i nie mogłem się ruszyć. Ale słyszałem wszystko, co mówili w telewizorze i widzałem wszystko półotwartymi oczami.

Kiedy udało mi się obudzić z tego stanu, to pamiętałem wszystko, ale... jako sen. Nie wiem, czy zauważyliście, ale sny pamięta się inaczej, niż jawę. Inne jest wrażenie, kiedy przypominasz sobie zdarzenie z realnego życia a inne ze snu. Ja pamiętałem jawę jako sen. Na przykład mógłbym powtórzyć wszystko, co mówili w telewizorze, ale wrażenie miałem takie, jakby to się wszystko przyśniło.

Najbardziej niesamowite było jednak wrażenie wzrokowe. Miałem w paraliżu otwarte oczy i patrzyłem w sufit. Widziałem wszystko, co się dzieje. W pewnym momencie się budzę, cały czas z otwartymi oczami i... obraz w jednym momencie zmienia się z sennego na realny. Nie wiem, jak to opisać. Widziałem oczami dokładnie to samo, ale raz jako sen a drugi raz jako jawa. Bez żadnego mrugnięcia okiem. Nic nie zmieniło się w treści obrazu, tylko w percepcji. Tak jakbym najpierw patrzył jedną parą oczu a potem w następnej sekundzie zupełnie inną, chociaż obraz był dokładnie ten sam. Kto tego nie przeżył, ten nie zrozumie.
  • 0

#6

adek21.
  • Postów: 15
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Również mam spore doświadczenia z tym "fenomenem". U mnie głównie objawia się to w wypadku mojego miasta, które we śnie wygląda nieco inaczej, ale z zachowaniem układu ulic. Za każdym razem miasto śni mi się w tej samej formie i za każdym razem wiem gdzie iść, i co za chwilę zobacze. Pamiętam też, co poprzednim razem robiłem gdy w mieście się znajdowałem (naturalnie podczas snu).
  • 0

#7 Gość_Mira

Gość_Mira.
  • Tematów: 0

Napisano

U mnie jest troche inaczej. Czasem, gdy zjawiam sie w nowym miejscu zdaje sobie sprawe, ze juz tu wczesniej bylam we snie i widzialam to miasto. Wtedy pojawia sie tylko niewielka roznica w budynkach. Nasz mozg to niesamowite urzadzenie. Tradfiam tez do miejsc, ktore widzialam w telewizji czy na jakichs nagraniach. I tak jak wy wracam do miejsc ze swoich snow i do tych samych ludzi.

Sen to inna rzeczywistosc. Tam mozna byc naprawde soba. To jest w tym piekne.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych