Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czytanie w snach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

stupidkid.
  • Postów: 146
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jak byłam mała, ktoś powiedział mi, że w snach mogę widzieć wszystko, ale nigdy nie będę czytać, bo to po prostu niemożliwe. Im intensywniej o tym myślałam w ciągu dnia czy nawet wieczorem (byłam, bodajże, w podstawówce), tym wyraźniejsze robiły się litery w sennych wizjach. Zaczęło się od snu, który wyglądał jak zwykły show z telewizji. No wiecie, światła, lampki, jasne kolory, oklaski i prowadzący w centrum. I właśnie ten prowadzący miał przed sobą wielkie pudła, takie jak te kwadratowe klocki dla dzieci (tylko że dużo większe), ustawione w "piramidę". Na nich były pojedyncze, drukowane litery ("A", "B", "F" - na pewno nie cały alfabet). Kiedy się obudziłam, z przekorą (dla osoby, która powiedziała mi, że tak się nie da) stwierdziłam, że widzę litery. Co prawda, jeszcze nie mogłam łączyć ich w zdania, nie widziałam ciągu słów, ale widziałam litery.

Mijał czas i stwierdzenie, że "w snach czytać nie można" przewijało się gdzieś przez moją świadomość jako taka nieistotna myśl. Na początku tego roku zdałam sobie sprawę z tego, że gdy we śnie pojawia się dzwoniący telefon - widzę dokładnie nazwę dzwoniącego. Znaczyło to mniej więcej tyle, że moja podświadomość(?) łączy litery w słowa. Ale też nie poświęcałam temu zjawisku specjalnej uwagi, z biegiem czasu po prostu przestało mnie to obchodzić. Natomiast dzisiaj miałam kolejną "trudną" noc, znowu męczyły mnie koszmary i kilka razy się wybudzałam (raz jakby wyrwało mnie z ciała...) i w pewnym momencie uświadomiłam sobie, że śniąc czytałam gazetę - jak gdyby nigdy nic. Dostałam we śnie do ręki gazetę, przeczytałam nagłówek i tekst (oglądałam też ruchome - tak, ruchome - zdjęcia w niej) - chodziło o jakieś, no nie wiem, nie tyle zbrojenia, co wyścig technologiczny i łódź podwodną obudowaną złotem (widziałam jak wynurza się i zanurza, zmienia teksturę, bla, bla, bla). Pierdoły, ale czytałam tekst!

Nie jestem specjalistką, nie znam się na tym kompletnie, nie mam pojęcia o snach (innego niż to, że są po prostu inspirujące). Gdzieś wpadło mi w oczy, że czytanie to domena snu świadomego - ale ja się w to nie bawię, więc nie tędy droga. Nie za bardzo mam też ochotę przeglądać Internety, żeby znowu czytać setki artykułów na ten temat, dlatego zwracam się z pytaniem tutaj: czy w snach można czytać? To w sumie taka błahostka, nic ciekawego, osobista zagwozdka, ale ciekawi mnie to ;)

Użytkownik stupidkid edytował ten post 22.04.2013 - 10:15


#2

Nosferatoo.
  • Postów: 298
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wiele razy zdarzało mi się czytać coś podczas snu(tytuł jakiś,kiedyś wbijałem sobie że skoro podczas świadomego snu można wszystko, to zacznę się podczas snu uczyć ze słownika hiszpańskiego:) i nie wyszło), aczkolwiek tak jak godzina na zegarku ten element snu nie jest stały. Czytam coś co mam w ręce...akcja toczy się dalej...spoglądam znowu na to i napis uległ zmianie. Co ciekawe też dzisiaj śniłem o istotach w wielkich jak by hełmach obłożonych złotem, szukały czegoś pod wodą, nie mogłem zrozumieć co robią,...Wracając kiedy śpimy jesteśmy w stanie czytać, tyle że tekst gdy zniknie z niego nasza uwaga, zmienia się.

#3

BagiennaSzamanka.
  • Postów: 50
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mi również zdarzyło się przeczytać coś we śnie, ale z reguły były to pojedyńcze zdania, na pewno nie cała kartka powieści bo tego bym nie zapamiętała.

#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Da się czytać we śnie. Problem pojawia się, gdy próbujemy powrócić do czytanego tekstu i przeczytać jakieś zdanie ponownie - prawdopodobnie zauważymy wtedy, że zdanie się zmieniło. Jeżeli też ktoś nauczy się czytać całe zdania naraz (metoda szybkiego czytania) będzie w stanie przeczytać we śnie tekst lepiej niż ktoś kto wciąż używa do tego artykulacji pojedynczych słów. Największy błędem jaki można zrobić czytając jakiś tekst we śnie to skupienie się na pojedynczym słowie lub literze - podświadomość zwykle skupia się na elemencie który aktualnie znajduje się w centrum zasięgu wzroku (a zasięg wzroku we śnie jest ograniczony nie możliwościami oczu a skupieniem śniącego, niektórzy potrafią widzieć kąt 360* wokół siebie jeżeli odpowiednio się skupią) a to co znajduje się poza aktualnie widzianym obszarem zmuszona jest odtworzyć - co nie zawsze się udaje. Trzeba spostrzegać więc tekst jako całość a nie zbiór liter czy wyrazów i nie wgłębiać się w szczegóły - inaczej tekst przemieni się w jeden wielki chaos.



#5

Paleoantropolog.
  • Postów: 108
  • Tematów: 6
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mi ostatnio śniło się, że muszę się pouczyć do sprawdzianu i czytałam jakąś książkę biol-chem :-D

#6

Ksiądz Cerber.

    Siostra Zakonna

  • Postów: 404
  • Tematów: 12
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Da się czytać we śnie. Pamiętam jeden taki sen, że czytałam smsy. I zgadzam się z tym, że jak chcemy przeczytać to jeszcze raz to już się nie da. U mnie drugi raz miałam pomieszane wszystkie litery.



#7

traumdeutung.
  • Postów: 0
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sny, gdzie musze sie uczyc do sprawdzianow snia mi sie czesto, nie oznacza to nic innego jak to, ze czeka mnie nowe doswiadczenie zyciowe, w ktorym bede musiala sie sprawdzic i stanac na wysokosci zadania. Chociaz zawsze sie denerwuje i boje, oczywiscie podczas snu, to wiem, ze po przebudzeniu bede spokojniejsza i bardziej odwazna. Oczekuje tylko chwil, kiedy ma to "cos" nastapic. Kiedys probowalam podczas snu kontrolowanego zapisac na kartce papieru, ktora sobie wczesniej przygotowalam na tak zwany "wszelki wielki" numery totolotka haha. Potem spokojnie snilam sobie dalej bedac pewna, ze numerow nie musze juz pamietac i co chwile ich powtarzac, bo mam je przeciez zapisane. Jakiez bylo moje rozczarowanie, kiedy rano okazalo sie, ze kartka byla pusta! A przeciez wiem, ze je tam zapisywalam.

Znaczenie bylo tylko jedno, ze nie jestem w stanie na wszystko sie przygotowac, chociaz wiem, jak nalezy isc, czasami zbaczamy, cos zmieniamy, o czyms zapominamy. Nie przewidywac jest najtrudniej, a to jedyna droga, jak uwazam, zeby mialo stac sie to, co jest nam przeznaczone.

pozdrawiam

 

ps. kiedy snimy, ze o czyms czytamy, kiedy widzimy litery to znak, ze stoimy w miejscu, ze czas na ponowne rozwijanie sie, zmuszenie siebie samego do podjecia kolejnych zyciowych decyzji. stagnacja nam nie sluzy:)

 

 



#8

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja się zajmuję interpretacją snów, bardziej pod kątem psychologii - bo z tym się wiązały moje studia, niż jakiegokolwiek "magicznego" spojrzenia. Nie spotkałam się z teorią, która mówi, że w snach nie przeczytasz wyrazu, czy zdania. Wszystko zależy od tego, jaką projekcję rzuci Twój mózg podczas spania. Osobiście często miewałam sny, w których dostawałam jakiś list, pismo itp. Odczytywałam je. Po przebudzeniu pamiętałam te zdania. Co to oznacza? Wszystko co wyśnimy, ma znaczenie indywidualne. ;) 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych