Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rękawiczki są tylko dla ochrony pielęgniarek.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#16

Viridia.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po każdorazowym np.: "obsłużeniu" pacjenta, czy to zmiana opatrunku, zajrzenie w gardło, pobranie krwi - pielęgniarka, lekarz, czy "zabiegowy" powinna dana osoba zmienić rękawiczki.
Wiem, iż rodzajów rękawiczek jest kilka (np.: taka a taka służy podczas mycia pacjenta), tak samo materiałów z których są wykonywane.
I tak jak już kilkoro moich przedmówców pisało - niestety zmianę rękawiczek często się bagatelizuje.
Jednak chciałabym wyjaśnić jedną rzecz, a mianowicie kogo owe rękawiczki mają chronić: tak na 100% nikogo, bo drobnoustroje są przecież tak maleńkie, iż potrzeba mikroskopów aby je zauważyć ;) Także one sobie swobodnie przenikają przez rękawiczki. Tak samo maseczki zakładane na twarz, też w 100% nie dadzą nam gwarancji iż drobnoustroje nie "przelecą" od nas do innych osób, czy vice versa.
Siedzę w medycynie, tak samo mój przyjaciel i jego narzeczona, znamy na pęczki takich mitów. U nas w kraju, to dość ciężko jest przekonać "górę", aby potrzebne rzeczy były na stanie.
Podam przykłady:
1. Narzeczona mojego przyjaciela jest pielęgniarką i nieraz próbowała przekonać przełożonych, iż mycie pacjenta powinno wykonywać się w rękawiczkach (wiadomo co dzieje się z osobą, która jest albo w terminalnym stadium raka, albo po ciężkiej operacji). A co usłyszała moja koleżanka:
Po co !?;
2. Zwróciła uwagę na to, iż po każdej czynności powinno się zdjąć rękawiczki, umyć dłonie, zdezynfekować i nałożyć nowe - jałowe rękawiczki. I tak samo, jak w przykładzie nr. 1 usłyszała "Po co !?".

Użytkownik Viridia edytował ten post 23.01.2013 - 17:48

  • 0

#17

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja miałem kontakt ze szpitalem na praktykach i nam zawsze pielęgniarki mówiły, żeby rękawiczki zmieniać. Przyznam się że podczas mierzenia ciśnienia i temp. nie zmieniałem przy każdym pacjencie, ale już przy kroplówkach i lekach raczej tak. Nawet jak wyszedłem tylko do dyżurki na chwilę po leki to dostawałem opiernicz że rękawiczek nie zdjąłem. Natomiast lekarz podczas obchodu ubierał rękawiczki do każdego pacjenta i po każdym zdejmował. Dezynfekował też stetoskop.

A co do przenoszenia zarazków, to i tak pielęgniarka jak dotknie igłę w strzykawce to powinna ją wyrzucić i zmienić, przy podaniu leków wejście wenflonu też za każdym razem odkażaliśmy, tak samo jak końcówkę rurki od kroplówki, więc też z tym przenoszeniem zarazków to bym jakoś nie przesadzał (chyba że to jakiś oddział zakaźny, ja byłem na kardiochirurgii). No i jeszcze jedno nam pielegniarka powtarzała - że lepiej ubrać rękawiczki, bo to o nasze bezpieczeństwo głównie chodzi.
  • 0

#18

Viridia.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ptaq - to miałeś duże szczęście trafić na tak ogarnięte pielęgniarki :)
Kilka razy byłam w szpitalu (jako pacjentka), ale także mogłam obserwować pracę pielęgniarek, pielęgniarzy, oraz lekarzy - różnie to bywało, jeśli chodzi o zmianę rękawiczek, czy ogólnie o zachowanie sterylności.
Trochę odskoczę od głównego zagadnienia, jednak także bardzo ważna rzecz - sterylizacja.
Otóż np.: w salonach kosmetycznych, czy też salonach tatuażu i piercingu potrafią mieć totalnie w nosie sterylizację. Głównie w salonach kosmetycznych. Czasem dla ciekawości robimy ze znajomymi "wycieczki" po takich salonach.
Porządne salony posiadają autoklawy, nie odkażają np.: kolczyków w spirytusie (do tego właśnie służy autoklaw). Skórę także powinno zdezynfekować się specjalnym preparatem, np.: Octenisept lub Skinsept (w gabinetach zabiegowych np.: w przychodni, a także u kosmetyczki, czy tatuażysty). Rękawiczki także powinny być jałowe i zmieniane. Osoba wykonująca zabieg, nie może mieć na dłoniach biżuterii (to jest karygodne !). A na nadgarstkach zegarka, czy bransoletek, lub też innego rodzaju biżuterii. Rękawiczki powinny sięgać za nadgarstek, a nie do nadgarstka. Profesjonalista wykonuje przekłucia za pomocą wenflonu, a nie igły, czy tzw. pistoletu kosmetycznego.
  • 0

#19

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

TO akurat fakt, oddział po remoncie więc i pewnie opiekę starają się trzymać na najwyższym poziomie :) Od pacjentów słyszałem że jedna z lepszych klinik kardiochirurgii, wyrażali się o niej w samych superlatywach. Jedyny minus jaki dostrzegłem - oddziałowa pilnowała godzin praktyk co do godziny. Podczas gdy moi znajomi mieli praktyki zaliczone po 30g w szpitalu, to ja musiałem siedzieć 140 (o ile dobrze pamiętam):D
  • 0

#20

Satsujin.
  • Postów: 38
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ptaq - naprawdę wielkie szczęście mają tamtejsi pacjenci. Taki personel powinien być wszędzie, co dba nie tylko o swoje zarobki, ale też o pacjenta.

Viridia - jako (już niestety była) właścicielka kilku kolczyków wykonanych w porządnych salonach piercingu mogę Ci powiedzieć, że w takich dobrych salonach na sterylizację uwagę zwracają najbardziej. Piercer miał cały sprzęt jednorazowego użytku i wszystko zostało od razu utylizowane, czy jak to się mówi. Jeśli ktoś zakłada salon, przeszedł szkolenia etc. to sądzę, że naprawdę się zna na rzeczy.
Kosmetyczka nie ma praw przebijać. Po prostu nie ma, bo nie posiada nawet odpowiedniego sprzętu, więc nie ma co się rozpowiadać na temat czystości podczas przebijania.
To już temat na inną dyskusję, ale skoro napisałaś - odpowiedziałam.
  • 0

#21

Viridia.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Satsujin - przekłucia posiadam i to w dość sporej liczbie ;] I tak jak już wcześniej pisałam - co jakiś czas, razem z przyjaciółmi jeździmy po warszawskich salonach (tatuażu, piercingu jak i kosmetycznych). Tak ze zwykłej ciekawości, pytamy o sterylizację, autoklaw, z jakich stopów mają kolczyki itp. Oboje z zamiłowania są Bodypiercerami. W salonach kosmetycznych można uświadczyć różnorakich "cudów" x| takich jak przekłucia. A i owszem - w 99% są to osoby, które nie mają ani bladego pojęcia o anatomii, ani o piercingu. Żeby całkowicie nie offtopować, to i oni nie noszą rękawiczek (kosmetyczki), a powinni.
  • 0

#22

Satsujin.
  • Postów: 38
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wszyscy, którzy ingerują w jakikolwiek sposób w ludzkie ciało powinni.
  • 0

#23

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiem, że wiele osób zwracało na to uwagę a z niektórymi mam jeszcze kontakt. Była wśród nas 29-latka, no trochę starsza od nas na sali i bardziej w tym obcykana, stwierdziła, że jak się kiedyś spotkamy to to omówimy.

Z tego co pamiętam do pozwu zbiorowego niezbędne jest 10 osób. Jeżeli w tej placówce taka praktyka trwa dość długo to bez problemu zbierzesz taką ilość chętnych do utarcia nosa ordynatorowi.

Podam przykłady:
1. Narzeczona mojego przyjaciela jest pielęgniarką i nieraz próbowała przekonać przełożonych, iż mycie pacjenta powinno wykonywać się w rękawiczkach (wiadomo co dzieje się z osobą, która jest albo w terminalnym stadium raka, albo po ciężkiej operacji). A co usłyszała moja koleżanka:
Po co !?;
2. Zwróciła uwagę na to, iż po każdej czynności powinno się zdjąć rękawiczki, umyć dłonie, zdezynfekować i nałożyć nowe - jałowe rękawiczki. I tak samo, jak w przykładzie nr. 1 usłyszała "Po co !?".

Po małym procesie pielęgniarka mogłaby powiedzieć na odchodne przełożonym "Po to!"
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych