Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bóg czy człowiek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tym razem coś lżejszego, nieścisłego.

Często słychać zdanie, że to nie bóg stworzył ludzi a ludzie boga. Ale wbrew pozorom wcale taka postawa nie wyklucza jego realnego istnienia. Poniżej przedstawiam filozoficzny zarys tej koncepcji.

Człowiek wymyśla wiele rzeczy, tworzy wiele idei, teorii i wynalazków. Nauka do dziś ma problem ze zrozumieniem tego, jak umysł potrafi tworzyć byty, które doświadczenie z czasem sprowadza do realnego istnienia w otaczającym nas świecie. Tak było z atomami, genami, początkiem Kosmosu... Można by wiele wymieniać. Trudno wyjaśnić tą zaskakującą zgodność idei rozumu z rzeczywistością.

A może powodem tego jest to, że umysł jest częścią Wszechświata, wyewoluował w nim, a więc zawiera w sobie pewną wrodzoną pamięć i rozumienie Wszechrzeczy? Bóg, bez względu na to, kim jesteśmy też jest pewną ideą. Dla niewierzącego ideą pozostaje, a wierzący w akcie wiary materializuje ją jako realny byt.

Może jednak warto zadać pytanie, dlaczego bóg jakkolwiek go pojmujemy, tak absorbuje nasze umysły bez względu na to czy w niego wierzymy, czy odrzucamy. Czy to tylko zbiorowa "psychoza", czy może nasz umysł po prostu podpowiada nam dyskretnie po raz kolejny, że bóg jest czymś jak najbardziej realnym, czego kiedyś przyjdzie nam doświadczyć?

P.S.

Pisałem słowo „bóg” z małej litery w celu zachowania neutralności tekstu.
  • 0



#2 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Dla mnie Bog jest czysta Energia milosci, stworzenia ....przenika wszystko,kompletnie wszystko.On doswiadcza swoja swiadomosc poprzez Nas samych. Mozemy przezywac jego obecnosc wszedzie, w parku, nad rzeka, patrzac na kwiaty, dajac milosc innym i oczywiscie mozemy przezywac i doswiadczac Boga w sobie. Naszym zadaniem jest powrocic do tego źrodla energii ktora nas stworzyla. Doskonalimy sie by moc sie z NIa polaczyc.
  • 0

#3

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dla mnie Bog jest czysta Energia milosci, stworzenia ....przenika wszystko,kompletnie wszystko.On doswiadcza swoja swiadomosc poprzez Nas samych. Mozemy przezywac jego obecnosc wszedzie, w parku, nad rzeka, patrzac na kwiaty, dajac milosc innym i oczywiscie mozemy przezywac i doswiadczac Boga w sobie. Naszym zadaniem jest powrocic do tego źrodla energii ktora nas stworzyla. Doskonalimy sie by moc sie z NIa polaczyc.


Masz racje Bóg jest czystą energią miłości która jednoczy w pokoju wszystkie stworzenia we wszechświecie. :smile: :smile: :smile:
  • 0

#4 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Dla mnie Bog jest czysta Energia milosci, stworzenia ....


Dla każdego z nas, Bóg jest kimś innym. Każdy inaczej Go postrzega i wyobraża sobie. Wyobrazanie , kształtowanie w umyśle Istoty Boga jest zupełnie naturalnym procesem myślowym człowieka, który stara się przybliżyć sobie coś, czego nie zna i nigdy nie widział.
.
  • 0

#5 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

inga, skoro nasza dusza jest forma energii i fakt ze zostalismy stworzeni na Jego podobientwo to wnioskuje ze On rowniez jest forma Energii lecz tej Najwyzszej:)
  • 0

#6 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Być może, ale jak juz powiedziałam nikt nie wie kim jest Bóg. Prywatnie uwazam, że owszem, jest energią - bo to oczywiste, ale nie tylko. My, ludzie, składamy się również z powłoki cielesnej. Przypuszczam, że Bóg również takową posiada, bo niby czemu nie. :smile:
  • 0

#7

KhaataR.
  • Postów: 19
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dla mnie Bog jest czysta Energia milosci, stworzenia ....przenika wszystko,kompletnie wszystko.On doswiadcza swoja swiadomosc poprzez Nas samych. Mozemy przezywac jego obecnosc wszedzie, w parku, nad rzeka, patrzac na kwiaty, dajac milosc innym i oczywiscie mozemy przezywac i doswiadczac Boga w sobie. Naszym zadaniem jest powrocic do tego źrodla energii ktora nas stworzyla. Doskonalimy sie by moc sie z NIa polaczyc.


Niby tak, ale jednak nie do końca. Skoro Bóg jest miłościwy i w ogóle skąd tyle nienawiści na świecie? Przecież człowiek jest stworzony przez Boga na podobieństwo Boga. Nie chce tu nikogo obrazić ale może kościół tym wszystkim tylko mydli nam oczy, żeby mieć władze? Teraz tak bardzo tego nie widać ale przecież kiedys, w średniowieczu mordowali dla zmiany wiary na Chrześcijaństwo itd. A po za tym jak zauważycie w kościele zawsze są złote kielichy, a księża są zamożni (nawet jeżdzą samochodami za mln złotych :D ).
  • 0

#8 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

KhaataR, dana nam byla wolna wola i czlowiek mial prawo robic to co chcial i sa tego niestety skutki. to nie jest wina Boga ze tak sie dzialo od tysiecy lat az po nasze czasy.

wolna wola jest aktem milosierdzia wzgledem ludzi , nie aktem zla. nie mylmy pojec:)
  • 0

#9 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Dlaczego tak łatwo nam przychodzi zobaczyć wady w drugim człowieku, a tak ciężko dostrzec w nim jego prawdziwe Boskie pochodzenie?


Prawda?
Bardzo łatwo jest pięknie mówić. Sprawy mają się znacznie gorzej, kiedy przychodzi stawić czoło rzeczywistości. Wtedy "boskość" nie ma juz takiego znaczenia...
  • 0

#10

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Bog napewno nie jest taki jak przedstawiaja go religie, przedewszystkim nie jest to postac osobowa, tylko energia wszechswiata, a ludzie go spersonifikowali zeby latwiej bylo o tym mowic i pojac.
  • 0

#11 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

przedewszystkim nie jest to postac osobowa, tylko energia wszechswiata, a ludzie go spersonifikowali zeby latwiej bylo o tym mowic i pojac.


Energia wszechświata ma z Bogiem tylko tyle wspólnego, że została przez Niego stworzona tak, jak i cały wszechswiat.
  • 0

#12

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Energia wszechświata ma z Bogiem tylko tyle wspólnego, że została przez Niego stworzona tak, jak i cały wszechswiat.


Chodzi o to ze ta cala energia wszechswiata wlasnie jest Bogiem ! to jest wlasnie ten Bog, idac twoim tokiem myslenia, moge Cie zapytac kto stworzyl Boga ?
  • 0

#13 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Jednak to, że staram się dostrzegać Boskie pochodzenie w każdym nie oznacza, że muszę robić to, czego oczekuje drugi człowiek.


Oczywiście, najlepiej, żeby drugi człowiek robił to, czego Ty tj.: inny człowiek oczekuje. :smile:


Wtedy stajemy przed bardzo trudnym wyborem, czy starać się dostosować do oczekiwań innych, czy pozostać wiernym, swojej drodze rozwoju wewnętrznego.


Najlepiej wtedy "zwinąć żagle" w imię "rozwoju wewnętrznego" cokolwiek to oznacza. ;-)
  • 0

#14

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo interesujące wyobrażenia. Na pierwszy rzut oka większość odpowiedzi kojarzy mi się z poglądami Spinozy. On uważał, że Bóg jest tożsamy z Wszechświatem. To powoduje, że jest bytem bezosobowym, a jednocześnie wszechprzenikającym wszystko, co nas otacza. Problem tylko w tym, że ten Bóg nie miał czynnika moralnego. Był odpowiedzialny za wszystko, jak i dobre jak i złe. Nie jestem pewien do końca, jak to wygląda w przypadku Waszych (muhad, Tiamat, Przemo) wypowiedzi.

Ja jestem bliższy filozofii dualizmu – współistnienia pierwiastka duchowego i materialnego. Wręcz w fantastyczny sposób podszedł do tego nieżyjący już Hoimar von Ditfurth (książki po polsku "Dzieci Wszechświata", "Nie tylko z tego świata jesteśmy", "Na początku był wodór", "Duch nie spadł z nieba"). Jego książki bardzo mi przypadły do gustu. Napisane są świetnym i obrazowym językiem. A połączenie boskiego pierwiastka z materialną rzeczywistością jest moim zdaniem pierwsza klasa.

Wkrótce postaram się przedstawić zarysy jego koncepcji.
  • 0



#15

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem moralnosc to jest cecha tylko ludzka, wynikajaca z rozwinietej swiadomosci czlowieka, jako taka obiektywna moralnosc poprostu ie istnieje, we wszechswiecie niestety nie ma zadnych zasad moralnyc, to ludzie w swoich stosunkach miedzy soba ja utworzyli.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych