Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Zdjęcia fajrwerków.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widziałem na forum kilka rewelacyjnych fotek fajerwerków. "Dzisiaj światełko do nieba" więc mam zamiar coś "ustrzelić". Możecie podpowiedzieć ustawienia tzn. zawsze robiłem na f8, 10-15s, ostrość na nieskończoność, ISO 100-200, ale teraz chciałem zrobić na tle bdb. oświetlonego Ratusza, z odległości ok. 200 m. od miejsca puszczania i nie wiem, czy te ustawienia się nadają.
Na miejscu może nie być czasu na testowanie poszczególnych ustawień, więc pytam tutaj.
Fotki będą robione ze statywu. Niestety nie posiadam wężyka wiec samowyzwalacz będzie musiał wystarczyć.
Btw. jest sens ustawiać czas otwarcia migawki na 30s, czy lepiej krótsze serie po te 5-10s. pstrykać?



#2

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ekspozycja -30s prześwietli ratusz. Lepiej użyj "B" i rób na wyczucie po kilka sekund (4-8s). Przysłona f/8, czułość tak jak podałeś - 100-200 ISO.



#3

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak myślałem, że może prześwietlić.
Nie mogłem znaleźć tego Twojego foto, a wiedziałem, że gdzieś tu jest. Dokładnie o takie coś mi chodzi:

Dołączona grafika

Dzięki za szybką odp.



#4

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najpierw zrób kilka próbnych fotek obejmujacych sam ratusz. Gdy dobieresz dobrze zestaw przysłona/czas/iso to bedzie juz z górki. Jezeli uzywasz stabilnego statywu i głowicy zawsze tez możesz zrobic kilka fotek o róznych czasach naświetalana(np krótki czas dla najaśniej naswietlaonych miejsc , średni dla całego ratusza i długi dla nieba ). Weźmiesz potem program do produkcji HDR i coś sobie takiego wyprodukujesz. Bedzies tez mógł połaczyć kilka zdjęć nieba w jedno dzięki czemu bedzie widac wiecej firewerków naraz.



#5

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No i jeszcze na Twoją odpowiedź czekałem.
Zrobię kilka testowych z Ratuszem, zobaczymy od jakiego zacznie prześwietlać i czy z tego miejsca w którym mam zamiar się ustawić uchwycę cały ratusz i tą cześć nieba gdzie będą fajerwerki. Pogoda bdb. więc powinno być ok.
Ostrość manualnie na nieskończoność tak?



#6

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak.AFka może zawieść . Tylko manual. Przy szerokich kątach jezeli bedzie na nieskończoności( lub minimalnie blizej) powinno ostre być wszystko dalsze niz 3-4 metry.



#7

~pleyades.
  • Postów: 139
  • Tematów: 5
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No ja Ci podam swoje ustawienia, ISO400-800, f7-f14, manual focus najlepiej w nieskończoność jeżeli są w miarę daleko. Czas naświetlania zależnie od przysłony od 5 do 10 sekund.

#8

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No ja Ci podam swoje ustawienia, ISO400-800, f7-f14, manual focus najlepiej w nieskończoność jeżeli są w miarę daleko. Czas naświetlania zależnie od przysłony od 5 do 10 sekund.


Pamiętaj, że w kadrze znajdzie się oświetlony (i być może doswietlony reflektorami) ratusz, więc doradzanie sztywnych czasów niejako w ciemno bez zobaczenia sceny mija się z celem :-) Nic nie zastąpi paru próbnych fotek a potem ewentualnej korekty. Każdy kto ma odrobinę doświadczenia i wyobraźni poradzi sobie.
Powodzenia! Zamieść coś jak się uda.



#9

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzięki koledzy z fachowe rady.
W sumie to całe to "światełko" to jedna wielka lipa. Ustawiłem się w miejscu docelowym, popstrykałem kilka fotek testowych, spaliłem fajkę i już byłem gotowy...Po pierwszym wystrzale wtf? Nie puszczają z tego miejsca co mówili, szybko, statyw w łapę i lecę na oddalone o 50m podwórko zaciemnione z w miarę dobrym widokiem. Rozstawiam statyw i "cykam" już nie było czasu zmieniać parametrów. Cały "pokaz" max 2 minuty i może odpalonych z 10 petard :/ Lipa, ale doświadczenie jakieś jest.

Dołączona grafika

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 14.01.2013 - 19:41




#10

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

MZ fajerwerki są nieostre. Albo poruszyłeś aparatem albo ostrość poszła w las. Ale stawiam na to pierwsze bo przy takich przysłonach o jakich mowa wyżej to raczej wsio powinno zadziałać. Ale jak pokaz był nędzny to nie ma co żałować ;)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych