Skocz do zawartości


Zdjęcie

Quantum Stealth - kamuflaż XXI wieku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Quantum Stealth - kamuflaż XXI wieku


Dołączona grafika


Quantum Stealth - tak nazwano technologię opracowaną w Kolumbii Brytyjskiej (zachodnia prowincja Kanady). Jest to nowy rodzaj kamuflażu (zapewne znajdzie użytek głównie w sferach militarnych), czyniący człowieka, pojazd czy obiekt niewidocznym na pierwszy rzut oka. Technologia nie ma nic wspólnego z podobnym wynalazkiem zaprezentowanym przez Azjatów kilka lat temu, polegającym na współpracy kamery i wyświetlacza.

Guy Cramer, szef położonej w Vancouver korporacji Hyperstealth omawia szereg zastosowań tego wynalazku opartego o zasadę zaginania fal światła. Ów materiał czyni niewidzialnym nie tylko typowo wizualną stronę okrywanego przedmiotu, lecz eliminuje również jego widzialność w podczerwieni, termowizję a nawet pozbawia obiekt cienia. Technologia oglądana była przez armię USA oraz formacje kanadyjskie, potwierdzają oni, iż działa bez kamer, baterii, lamp czy luster, przy czym jest lekka i stosunkowo niedroga.

Dołączona grafika


Ze względów bezpieczeństwa i praw patentowych Cramer nie może wyjaśnić dokładnie na czym polega zaginanie fal światła, podaje jednak przykłady zastosowania technologii. Jeden przykład mówi o pilocie, który katapultuje się nad otwartym terytorium wroga, ma mniej niż godzinę by znaleźć kryjówkę, której w gruncie rzeczy w pobliżu nie ma. Spadochron wykonany jest w technologii Quantum Stealth, co wykorzystuje pilot by skutecznie schronić się przed wszystkimi sensorami wizualnymi oraz ludzkimi oczyma. Pozostaje niezauważony dopóki ktoś na niego zwyczajnie nie nadepnie. Dzięki skutecznemu schronieniu może podać swoje współrzędne bazie i czekać na ratunek. Innym przykładem jest pokrywanie kamuflażem łodzi podwodnych, a zwłaszcza peryskopów, które wizualnie zdradzały obecność łodzi w rejonie. Kolejnym zastosowaniem może być transport sprzętu wojskowego. Transporty pokryte kamuflażem będą niewidoczne zarówno w dzień jak i w nocy dla satelit, dronów czy balonów obserwacyjnych. Wymienia również kompletne umundurowanie, kamuflaż czołgów, czy schronienia dla snajperów.

Na pytanie dlaczego korporacja zdecydowała się upublicznić wyniki swoich badań i zaprezentować działanie produktu, Cramer odpowiada, że w ten sposób chce dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców i dać wynalazkowi szansę na szerokie zastosowanie, znalezienie poważnego odbiorcy. Zwraca uwagę na fakt, jak żmudne i długie bywają procesy aprobaty i sprawdzania norm i wymagań przez rządy różnych krajów, wojsko zaś potrafi przeciągać testy miesiącami nierzadko odkrywając zasadę działania produktu, po czym stwierdzić, że 'nie mogą w niczym pomóc' i kończą współpracę.

Cramer stwierdza jednocześnie, że jego firma opracowała swoistą 'kontrtechnologię', dzięki której możliwe staje się wykrycie, zobaczenie wszystkiego pokrytego kamuflażem Quantum Stealth. To forma zabezpieczenia na wypadek, gdyby ktoś opracował coś działającego na podobnej bądź identycznej zasadzie. 'Będziemy po prostu w stanie to zobaczyć i zlokalizować' - stwierdza Cramer. Jego firma nie planuje wprowadzenia produktu na rynek komercyjny, chyba, że zdecyduje się na to wojsko, które w grudniu tego roku zadeklarowało chęć oględzin rewolucyjnego wynalazku (dotychczas prezentowane im były jedynie filmy i zdjęcia, co do których przedstawiciele armii pozostawali w większości nastawieni sceptycznie).

18 grudnia 2012 roku Cramer zamieścił na swojej stronie WWW informację o oględzinach, które przebiegły pomyślnie w obecności mediów z wielu krajów. Oprócz kanadyjskiej armii wynalazkiem zainteresowane są równierz marynarka Stanów Zjednoczonych oraz wstępnie armia brytyjska.

Dołączona grafika


UWAGA! Wszystkie zdjęcia zamieszczone w artykule przedstawiają jedynie makiety obrazujące sposób działania technologii Quantum Stealth. Faktyczny wygląd produktu nie może być publicznie pokazany ze względu na bezpieczeństwo.

Artykuł opracowany na podstawie tłumaczenia własnego.

Źródło:
hyperstealth.com
  • 8



#2

sebastian578.
  • Postów: 35
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A potem będzie to używane w samolotach i innych statkach powietrznych i naziemnych, w końcu, może za jakieś sto lat, do wechikułów czasu, by ich nie było widać, lecz nie przy wszystkich, te które widzimy nazywamy popularnie jako UFO i myślimy że jest z "kosmosu".

Tak pisał Nostradamus...
  • 0

#3

Hanzō.
  • Postów: 117
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mam wrażenie, że wiem na jakiej zasadzie działa ta technologia. Pamiętam jak jakiś czas temu słuchałem o tym, że naukowcy pracowali nad rodzajem materiału na poziomie nanocząstek, który miał za zadanie sprawiać, aby promienie świetlne krążyły wokół obiektu pokrytego owym materiałem, a dzięki temu obiekt byłby niewidoczny dla oczu i nie posiadał by cienia.

Jeżeli chcecie o tym więcej informacji oraz bardziej rzetelnych to już musicie poszukać sami. ;)
  • 0

#4

Lidiana.
  • Postów: 85
  • Tematów: 14
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tylko czekać aż technologia ta wpadnie w nie odpowiednie ręce..nawet nie zauważysz jak Ci ktoś na ulicy kose sprzedaje w plecy..
  • 1

#5

Eldim.
  • Postów: 461
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Na ulicy kosę w plecy? Myślę, że to gruba przesada; zanim coś takiego dojdzie do ulicznych gwałcicieli i rabusiów minie ze 100 lat.
  • 0

#6

Lidiana.
  • Postów: 85
  • Tematów: 14
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ale nie zaprzeczasz że jednak dojdzie ;p
  • 0

#7

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo fajna sprawa ale myślę, że nie powinni tego nagłaśniać bowiem wróg nie śpi, wróg czuwa i zaraz opracują jakieś noktowizory lub temu podobne rzeczy aby bez problemu można było wykryć takiego delikwenta w płaszczu.
Przypomina mi się Crysis, "cloak engaged" :)
  • 0



#8 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

A ja myślę, że powinni to rozgłaśniać jak się tylko da, inaczej tylko jedna słuszna armia tego świata będzie miała na to monopol i wtedy będą mogli robić dosłownie co chcą, nie można dopuścić do tak miażdżącej przewagi.
  • 0

#9

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale przecież to normalne, że jedna armia produkuje coś o czym nie wie druga aby zyskać przewagę w ew. konflikcie zbrojnym.
  • 0



#10 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Ale tym razem to jest coś co może przeważyć szalę zwycięstwa, niewidzialni żołnierze i pojazdy? Przecież to marzenie wszelkiej maści cwaniaków w rządzie i armii. Taka technologia nie może być tylko dla wybranych.
  • 0

#11

LayneStaleyRIP.
  • Postów: 248
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Dla mnie to niebezpieczna technologia. Wystarczy że takie coś dostanie się w ręce cywilia, i zacznie się siekanka. Setki zabitych przez masowego morderce.
  • -1

#12

Mika’el.
  • Postów: 810
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Dla mnie to niebezpieczna technologia. Wystarczy że takie coś dostanie się w ręce cywilia, i zacznie się siekanka. Setki zabitych przez masowego morderce.


Gdyby tak podchodzić do wynalazczości to powinnyśmy kamieniem się posługiwać jako jedynym narzędziem. Problem nie w technologi, a ludziach tkwi i ich żądaniach względem życia/świata.
  • 0

#13

Avenarius.
  • Postów: 894
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pic na wodę, niby zaprosił media na pokaz który "przebiegł pomyślnie" ale nie upubliczniono nic z tego pokazu ? To po co te media tam zaproszono ? I wogóle jakie to były media, jaka poważna gazeta czy stacja telewizyjna potwierdza że to istnieje ? Pozatym jeśli ma patent, to powinien podać jego nr, bo to i tak są jawne informacje.

Użytkownik Avenarius edytował ten post 30.12.2012 - 15:00

  • 0

#14

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tyle się pisze o zagrożeniach gdyby np. ta technologia dostała się w ręce cywilów, o bandytach, mordercach nawet, a przecież w warunkach cywilnych jest bardzo prosty sposób na wykrycie kogoś kto ukrywałby się przy pomocy tego ustrojstwa - pies...
Taka technologia ma zastosowanie głównie w wojsku, dla zwiadowców, szpiegów, ewentualnie działań dywersyjnych lub partyzanckich.
Mogę sobie też wyobrazić np. obóz wojskowy w warunkach polowych z namiotami o pokryciu z takich materiałów.
Pytanie tylko czy to naprawdę działa.
  • 0



#15

Morgot.
  • Postów: 17
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czytałem dawno temu artykuł który mówił o wykorzystaniu pewnego materiału, co miało powodować niewidzialność. Zajęło mi chwilę przypomnienie sobie jak się to nazywało, ale znalazłem.
Materiały lewoskrętne
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych