Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z nieba spadnie kosmiczny gruz.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Dla wielu osób to zjawisko fascynujące i tajemnicze. NASA zapowiada, że już za kilka dni będzie można znów obserwować spadające z nieba geminidy. Obiekty te tworzą każdego roku niezwykły spektakl na niebie. Tymczasem naukowcy starają się już od dawna zgłębić ich tajemnicę.
Spadające z nieba i jaśniejące geminidy ponownie przykują uwagę 14 grudnia. Właśnie wtedy przypada szczytowe nasilenie zjawiska. Jak wyjaśniają naukowcy, jest to najbardziej intensywny deszcz meteorów, jaki można zobaczyć w roku. W dodatku zjawisko można obserwować zwykle niemal z każdego miejsca na świecie. Dodają jednak, że nie można ich traktować jak zwykłe meteory - mają bowiem zupełnie inne od nich pochodzenie.
W czasie, kiedy większość meteorów pochodzi z komet, pochodzenie geminidów jest inne. "Wywodzą się one z dziwacznego skalistego obiektu, znanego jako 3200 Phaethon. 'Wyrzuca' on z siebie stosunkowo mało odpadów. Nie dość dużo, by dokładnie zbadać, czym tak naprawdę geminidy są" - poinformowała NASA.
Według naukowców, geminidy mogą osiągać olbrzymie rozmiary. Ich masa może przekraczać łącznie 400 kilogramów
"Spośród całego kosmicznego 'gruzu', który mija Ziemię każdego roku, geminidy są najbardziej masywne" - powiedział Bill Cooke, pracujący w NASA astronom. "Jeśli zsumujemy ilość pyłu pozostawianego przez strumień geminidów, to przewyższają one inne strumienie".
Obiekt znany jako 3200 Phaethon, z którego "wystrzeliwane są" geminidy, został odkryty w 1983 r. Wkrótce potem badacze sklasyfikowali go jako asteroidę. Naukowcy uważają, że jest on podobny do obecnej w pasie głównym (znajdujący się w naszym układzie obszar pomiędzy Jowiszem i Marsem) planetoidy Pallas, której średnica osiąga ponad 570 kilometrów.
Obecnie istnieje kilka teorii na temat obiektu 3200 Phaethon. Jedna z nich zakłada, że 3200 Phaethon oddzielił się od planetoidy Pallas, a geminidy, których ofensywę można obserwować pod koniec każdego roku, stanowią odłamki powstałe w wyniku przełamania.
W wielu miejscach na świecie obserwacja geminidów zyskuje specjalną oprawę. Ludzie często skrzykują się w serwisach społecznościowych, by wspólnie podziwiać widowisko. Wiadomo, że obiekty te najlepiej widoczne są poza miastami, gdy nie występuje efekt zanieczyszczenia świetlnego, a także gdy niebo jest pogodne.
Co ciekawe, w związku z proroctwem Majów, które ponoć zakłada, że 21 grudnia 2012 r. nadejdzie koniec świata, część ludzi uważa, że tegoroczny kosmiczny deszcz stanowi preludium końca dziejów. Eksperci uspokajają, że same geminidy nie będą stanowić żadnego niebezpieczeństwa dla Ziemi - poinformował serwis "Examiner".

Źródło:niewiarygodne.pl



#2

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To ja może uzupełnię. :)

Już od 4 grudnia na nocnym niebie możemy obserwować meteory z roju Geminidów. Maksimum tego roju zostało przewidziane na noc z 13 na 14 grudnia. Geminidy należą do najbardziej regularnych i zarazem aktywnych rojów meteorów. Ilość obiektów możliwych do zaobserwowania w ciągu godziny oszacowano w tym roku na 120 ZHR*. Lepszej okazji do podziwiania meteorów w tym roku już mieć nie będziemy. Warto więc wykorzystać tę doskonałą okazję.

Geminidy są pozostałością po rozpadzie planetoidy 3200 Phaethon należącej do grupy Apolla. Średnia prędkość wchodzenia meteorów w atmosferę Ziemską z tego roju wynosi zaledwie 35km/s. Radiant czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory znajduje się w okolicy gwiazdy Kastora. Gwiazda Kastora jest jedną z najjaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Obserwację możemy rozpocząć już po godzinie 19:00 jednak z każdą godziną warunki będą ulegać stopniowej poprawie. Swój wzrok będziemy musieli skierować na wschodni horyzont w celu zlokalizowania radiantu. Aktywność Geminidów potrwa do 17 grudnia jednak każdego dnia liczba meteorów możliwych do zaobserwowania będzie mniejsza.

Przypominamy również aby swojego wzroku nie kierować bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego - wtedy zaobserwujemy najjaśniejsze obiekty. Dla ułatwienia lokalizacji zamieszamy mapkę z zaznaczonym radiantem znajdującym się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Życzymy wszystkim obserwatorom pogodnego, bezchmurnego nieba i udanych łowów.

http://www.youtube.com/watch?v=5Pc6Z_317X4


  • 3



#3

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z nieba spadnie kosmiczny gruz. NASA ostrzega.

A później informacja o zjawisku które występuje co roku i jest niegroźne (nic z nieba nie spada - meteory spalają się a atmosferze, oczywiście zawsze jest szansa na jakiś bolid ale i taki po uderzeniu w ziemię ogromnych szkód nie zrobi).

Faktycznie, NASA ma o czym ostrzegać... <przewraca oczami>


Tak czy inaczej miło wiedzieć, chętnie poobserwuję choć osobiście wolę Perseidy (przynajmniej człowiek tak nie zmarznie a i pogoda pewniejsza i noc ciemniejsza bo śniegu brak).
  • 0



#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

up@
Musiałaś?...
Wiesz, miało być w prześmiewczym tonie, ale sarkazm mi nie wyszedł.
Zabrakło pointy.



#5

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

no to się zaczęło. życze wszystkim udanej pogody. akurat na maximum ma się poprawić. :)
Proszę moderatorów o nie usuwanie grafiki, która się aktualizuje :)

Dołączona grafika

Użytkownik alf dżekson Ÿ edytował ten post 13.12.2012 - 15:41

  • 0



#6

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy to był jeden z Geminidów ?
Turcja, 11 grudnia w okolicach miasta Ordu nad Morzem Czarnym kamera monitoringu zarejestrowała jak rozświetlony obiekt z ogromną prędkością i potężnym hukiem przelatuje nad miastem i eksploduje bądź wpada do morza.
Robi wrażenie.

http://www.youtube.com/watch?v=lU5JItJCLA8

http://www.trthaber....ustu-66818.html
  • 2



#7

harpoonek.
  • Postów: 159
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ile ja bym dała, żeby coś takiego zobaczyć na żywo! Niesamowite wrażenie.
Jak teraz patrzę za okno, to nie zapowiada się, żebym zobaczyła cokolwiek, a tak czekałam na ten dzień...
  • 0

#8

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Spośród tylu nocy pod gołym niebem przeżyłem 4 takie bolidy,
ale tylko przy jednym słyszałem świst przelotu.
u mnie się zapowiada pogodna noc :)

maximum dziś w nocy z czwartku na piątek o godzinie 00.30.
aktualne zachmurzenie Polski poniżej!
http://sat24.mobi/Im...satir/europa/pl

Użytkownik alf dżekson Ÿ edytował ten post 13.12.2012 - 15:50

  • 1



#9

Aeq.
  • Postów: 160
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak dla pewności! Chodzi o datę z 13-tego na 14-tego Grudnia czy 14-tego na 15-tego? To już drugi raz w tym roku jak będę na nie czekał :)
  • 0



#10

harpoonek.
  • Postów: 159
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tak dla pewności! Chodzi o datę z 13-tego na 14-tego Grudnia czy 14-tego na 15-tego? To już drugi raz w tym roku jak będę na nie czekał :)

Z wykresu można wyczytać, że chodzi o dzisiejszą noc ;)
  • 0

#11

adrru.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

:D Wczoraj miałam okazję oglądać . Warunki atmosferyczne były genialne ! Niestety dziś pochmurno ;< , zobaczymy może się jeszcze wypogodzi . Już w sierpniu miałam okazję oglądać aktywność roju Perseidów . Miazga !!
A tak przy okazji i trochę zmieniając temat ... kto miał okazję oglądać tranzyt Wenus na tle słońca ? Niesamowite przeżycie !
  • 0

#12

harpoonek.
  • Postów: 159
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

up@
O Wenus na tle Słońca jest osobny temat, musisz sobie poszukać ;)

Wczoraj faktycznie po północy się rozpogodziło (przynajmniej u mnie), ale genialnych warunków do obserwacji nie miałam. Jedna strona nieba była większość czasu zachmurzona. Mimo to, naoglądałam się i byłam zachwycona :) Grzechem jest coś takiego przegapić.
Na wykresie widzę, że dzisiaj też można szykować się na obserwacje nieba, jeśli pogoda dopisze :)

Ps. Około godziny 00:40 (nie jestem w stanie określić dokładnie, mówię orientacyjnie, bo po północy wyszłam na zewnątrz), widziałam bardzo jasny błysk w okolicach zenitu. Mógł to być jeden z geminidów, wpadający w atmosferę pod takim kątem, że był widoczny tylko bardzo jasny błysk?
  • 0

#13

adrru.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[Tak to mógł być jeden z Geminidów . Byłam z koleżanką wczoraj gdzieś tak około 20 i tez widziałyśmy co nieco ! ;]
  • 0

#14

GrzeGie.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wczoraj około 23:00(14.12) - dawno nie widziałem spadającej gwiazdy chyba ,bo była bardzo duża.Dodatkowo przeleciała tak szybko ,że nie zdążyłem nawet pomyśleć życzenia ;/ .
  • 0

#15

adrru.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja czuję najgorszy haha ból jak taki meteor zobaczę kątem oka ! ech :omfg:
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych