Skocz do zawartości


Zdjęcie

Paradoks wolnej woli.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#61

Bartoloneo.
  • Postów: 79
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Przyszłość nie jest faktem. Matematyka i fizyka tak, nauki z reguły opierają się na faktach. Wszechwiedza odnosi się do znajomości faktów z samej definicji. Podałem te przykłady żebyście mogli zrozumieć o co chodzi ale najwyraźniej wy wcale tego nie chcecie. Gdzie ja w ogóle napisałem, że tak mówi Biblia?

Jezeli założysz że Bóg istnieje tzn że stworzył cały wrzechswiat który jak natrętnie powtarzasz jest zapisany prawami fizyki i matematyki które są faktem . Można z tego wywnioskowac że zna przyszłość bo wiedział żę 13,7 miliarda lat po wielkim wybuchu powstanie sobie ziemia i beda sobie tam żyli ludzie. Przestan zasmiecac ten temat swoimi bezwartosciowymi postami bo nierozumiesz nawet natury problemu a mądrzysz sie głupkowato i sam sobie zaprzeczasz.
  • 0

#62

Yvella.
  • Postów: 27
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano


Przyszłość nie jest faktem. Matematyka i fizyka tak, nauki z reguły opierają się na faktach. Wszechwiedza odnosi się do znajomości faktów z samej definicji. Podałem te przykłady żebyście mogli zrozumieć o co chodzi ale najwyraźniej wy wcale tego nie chcecie. Gdzie ja w ogóle napisałem, że tak mówi Biblia?

Jezeli założysz że Bóg istnieje tzn że stworzył cały wrzechswiat który jak natrętnie powtarzasz jest zapisany prawami fizyki i matematyki które są faktem . Można z tego wywnioskowac że zna przyszłość bo wiedział żę 13,7 miliarda lat po wielkim wybuchu powstanie sobie ziemia i beda sobie tam żyli ludzie. Przestan zasmiecac ten temat swoimi bezwartosciowymi postami bo nierozumiesz nawet natury problemu a mądrzysz sie głupkowato i sam sobie zaprzeczasz.


O jaki zły się zrobił. :D Jeśli ktoś tu jest głupkowaty to tylko poganie próbujący na siłę obalić religię przez Internet. A z tym wszechświatem to wystrzeliłeś... bosh(!), chłopaki uważajcie na teście gimnazjalnym bo podobno jak się 5% nie dostanie to szkoła specjalna. Rozumiem, że według Ciebie to co będziesz robił jutro jest... faktem? Bo ja napisałem dokładnie coś innego.
  • -4

#63

Bartoloneo.
  • Postów: 79
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dobra panie ministrant skoncz pan bez hejtów dzieki za minusiki.
  • 0

#64

Karringoth.
  • Postów: 195
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wszechwiedza nie odnosi się do tego, że Bóg zna przyszłość. Tutaj chodzi o fakty takie jak matematyka, fizyka... i w końcu natura ludzka. Bóg może wiedzieć, że kogoś nienawidzisz ale to czy tę osobę zabijesz zależy tylko od Ciebie.


A Ty skąd to wiesz, że jesteś w stanie z taką pewnością o tym mówić i obrażać tych co uważają inaczej? Posiadasz jakiś specjalny egzemplarz Biblii z przypisami od Boga? Bo ja Biblię czytałem nie raz, i nie wiem co dokładnie pozwoliło Ci wysnuć, aż tak precyzyjną definicję wszechwiedzy.

Jeśli ktoś tu jest głupkowaty to tylko poganie próbujący na siłę obalić religię przez Internet.


Może naucz się najpierw kim dokładnie jest poganin, zanim zaczniesz pisać takie bzdury. Kolejną sprawą jest, że nikt tu nie chce obalić religii, ludzie chcą po prostu podyskutować (Tylko kulturalnie! Bo tak właśnie było, zanim się tu zjawiłeś).
  • 3

#65

Yvella.
  • Postów: 27
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Tak ostatnio do mnie dzwonił w przerwie pomiędzy elektrowstrząsami. Ja jestem niemiły tylko jak ktoś zachowuje się jak burak, stawia za dużo emotek, albo jest żydem/murzynem wypominającym zbrodnie Hitlera/KKK/białasów 3 razy dzienni. Poganin to taki dzikus który czci kamienie albo cokolwiek innego niż Jezus. Serio. Przecież dyskutujemy kulturalnie.
  • -2

#66

GuardAngel.
  • Postów: 373
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ostatnio zastanawiałem się nad wolną wolą i doszedłem do wniosków że jej nie mamy.
Bo jeśli Bóg jest wszechwiedzący i będący poza czasem to wychodzi z tego że już przed naszym stworzeniem wie czy zostaniemy zbawieni czy potępieni.Wiec gdzie tu jest miejsce na wybór? To tak jakby obstawiał zakłady w rzucie moneta a ona miała by po dwóch stronach reszkę.
Wygrany wiecznie szczęśliwy cieszył by się z reszki. A przegrany wiecznie cierpiał w piekle. A mimo to bukmacher dalej by takie zakłady obstawiał.


Siedem przesłań dla naszej Duszy :

1.Jestem tym,co przeżywam.
2.Przeżywam to, co czuję.
3.Myślę to, co czuję.
4.Czuję to, w co wierzę.
5.Wierzę w to, czego pragnę.
6.Pragnę tego, co kocham.
7.Kocham to,czym jestem.

Żal mi tych, co twierdzą że nie mają wolnej woli lub jej nie ma.Juz na wstępie dyskusji rozmawia się z nimi jak z niewolnikami którzy sami się ograniczają swoim myśleniem.

Użytkownik GuardAngel edytował ten post 02.12.2012 - 07:03

  • 2

#67

BehawioralnyBarbararzyńca.
  • Postów: 177
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Siedem przesłań dla naszej Duszy :

1.Jestem tym,co przeżywam.
2.Przeżywam to, co czuję.
3.Myślę to, co czuję.
4.Czuję to, w co wierzę.
5.Wierzę w to, czego pragnę.
6.Pragnę tego, co kocham.
7.Kocham to,czym jestem.

Żal mi tych, co twierdzą że nie mają wolnej woli lub jej nie ma.Juz na wstępie dyskusji rozmawia się z nimi jak z niewolnikami którzy sami się ograniczają swoim myśleniem.


Siedem przesłań dla naszej Duszy patch v. XXI wiek:
1) Jestem tym, co wykombinuje
2) Przeżywam to, na co mam czas
3) Myślę o tym, jak najsprawniej wypełnić obowiązki
4) Czuję, że nie da rady zrobić tego sprawnie i szybko
5) Wierze w to, że kiedyś da rade
6) Pragnę tego
7) Kocham uczucie spłaconego mieszkania

Mam wolną wole, jednak w zetknięciu z twardymi realiami nikt nie myśli w takiej kategorii. Pozostają jej prześwity po nadgodzinach. To ciekawe, że jakiejkolwiek maści wywody filozoficzne nie uwzględniają godzin pracy, stawki netto na godzinę. Należy stworzyć grunt pod takie przemyślenia filozoficzne, a ten grunt zależy od gospodarki ;)
  • 0

#68

GuardAngel.
  • Postów: 373
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam wolną wole, jednak w zetknięciu z twardymi realiami nikt nie myśli w takiej kategorii. Pozostają jej prześwity po nadgodzinach. To ciekawe, że jakiejkolwiek maści wywody filozoficzne nie uwzględniają godzin pracy, stawki netto na godzinę. Należy stworzyć grunt pod takie przemyślenia filozoficzne, a ten grunt zależy od gospodarki ;)

Każdy jest kowalem swojego losu ... ja nigdy nie zamierzałem pracować u kogoś więc robię to co lubię i na tym zarabiam. Zgodnie z moją wolną wolą wybrałem taki a nie inny sposób zarabiania w ziemskim życiu, taki jest mój grunt pod przemyślenia filozoficzne. Jak nie będę pracował nie będę miał zysków tylko straty.
Pewnie wiesz co to piramida Maslowa jak nie zapoznaj się i zobacz gdzie jesteś na jakim etapie.

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali."
Jan Paweł II

P.S.
Co do Twojej odpowiedzi odnośnie 7 przesłań
1. przestań kombinować zacznij działać
2. masz go za mało albo źle go planujesz
3. myślenie tak w parze z jednoczesnym działaniem
4. nie stawiaj sobie ograniczeń
5. kiedyś ... wyznaczaj sobie terminy realizacji każdej czynności im szybciej i skuteczniej tym lepiej dla Ciebie.
6. spraw by Twoje pragnienia stawały się faktem a nie wiecznymi marzeniami
7. Kochasz to uczucie bo je poznałeś? jeśli tak to wiesz co to jest sukces i przełóż go na całe swoje życie .

"Wszystko czym jesteśmy jest rezultatem tego o czym myśleliśmy."
Budda

Użytkownik GuardAngel edytował ten post 02.12.2012 - 18:11

  • 0

#69

BehawioralnyBarbararzyńca.
  • Postów: 177
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Każdy jest kowalem swojego losu ... ja nigdy nie zamierzałem pracować u kogoś więc robię to co lubię i na tym zarabiam. Zgodnie z moją wolną wolą wybrałem taki a nie inny sposób zarabiania w ziemskim życiu, taki jest mój grunt pod przemyślenia filozoficzne. Jak nie będę pracował nie będę miał zysków tylko straty.
Pewnie wiesz co to piramida Maslowa jak nie zapoznaj się i zobacz gdzie jesteś na jakim etapie.

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali."
Jan Paweł II

P.S.
Co do Twojej odpowiedzi odnośnie 7 przesłań
1. przestań kombinować zacznij działać
2. masz go za mało albo źle go planujesz
3. myślenie tak w parze z jednoczesnym działaniem
4. nie stawiaj sobie ograniczeń
5. kiedyś ... wyznaczaj sobie terminy realizacji każdej czynności im szybciej i skuteczniej tym lepiej dla Ciebie.
6. spraw by Twoje pragnienia stawały się faktem a nie wiecznymi marzeniami
7. Kochasz to uczucie bo je poznałeś? jeśli tak to wiesz co to jest sukces i przełóż go na całe swoje życie .

"Wszystko czym jesteśmy jest rezultatem tego o czym myśleliśmy."
Budda

Bardzo podobają mi się zacytowane słowa przez Ciebie słowa Jana Pawła II, mimo mojego stosunku do instytucji kościoła ;)
Wiem, że to temat niemalże filozoficzny ale...
Mówi się, że jeśli człowiek pracuje w branży która jest jego pasją, to... to nie musi pracować. Raz, że nie zawsze udaje się zrobić z własnego hobby pracy, a jeśli się już da to ciężko się z tego utrzymać. Pasją nie wykarmisz rodziny. Dwa, że o pracę coraz ciężej. Nie wiem w jakim jesteś wieku, ale młodzi kreatywni ludzie pracują na magazynach [jeśli w ogóle pracują]. Mając do wyboru pracę u kogoś, a ewidentną biedę - co wybierzesz? Ja wybrałem pierwszą opcje, bo z pasji sie nie utrzymam wiec owoce tej pracy lądują w szufladzie.

Jasne, że wiem czym jest piramida Maslowa i wiem, że realizacja wyższych szczebli nie jest możliwa bez realizacji tych niższych. Nie przeczytam książki jeśli nie mam gdzie jej czytać i nie mam co jeść. Problem polega na tym, że coraz ciężej wypełnić te niższe szczeble. Kultura masowa [czyli rozrywka dla biednych] teoretycznie daje możliwość wejścia na te wyższe szczeble dla szarego Kowalskiego, ale to tylko pozory i droga na skróty. Porównałbym to do kultury w małej pigułce. Przełkniesz to, ale ni to wyleczy, ni to nasyci.
  • 0

#70

Bartoloneo.
  • Postów: 79
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bardzo się ciesze z licznych wpisów mam jednak malutką prośbę aby nie odbiegac zbyt daleko od tematyki.
  • 0

#71

GuardAngel.
  • Postów: 373
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo podobają mi się zacytowane słowa przez Ciebie słowa Jana Pawła II, mimo mojego stosunku do instytucji kościoła ;)
Wiem, że to temat niemalże filozoficzny ale...
Mówi się, że jeśli człowiek pracuje w branży która jest jego pasją, to... to nie musi pracować. Raz, że nie zawsze udaje się zrobić z własnego hobby pracy, a jeśli się już da to ciężko się z tego utrzymać. Pasją nie wykarmisz rodziny. Dwa, że o pracę coraz ciężej. Nie wiem w jakim jesteś wieku, ale młodzi kreatywni ludzie pracują na magazynach [jeśli w ogóle pracują]. Mając do wyboru pracę u kogoś, a ewidentną biedę - co wybierzesz? Ja wybrałem pierwszą opcje, bo z pasji sie nie utrzymam wiec owoce tej pracy lądują w szufladzie.

Jasne, że wiem czym jest piramida Maslowa i wiem, że realizacja wyższych szczebli nie jest możliwa bez realizacji tych niższych. Nie przeczytam książki jeśli nie mam gdzie jej czytać i nie mam co jeść. Problem polega na tym, że coraz ciężej wypełnić te niższe szczeble. Kultura masowa [czyli rozrywka dla biednych] teoretycznie daje możliwość wejścia na te wyższe szczeble dla szarego Kowalskiego, ale to tylko pozory i droga na skróty. Porównałbym to do kultury w małej pigułce. Przełkniesz to, ale ni to wyleczy, ni to nasyci.

Sprawa dzisiejszego Kościoła a raczej jego przedstawicieli (księża , siostry zakonne itd) jest w dzisiejszych czasach b. trudna. To są tylko ludzie którzy też mają wolną wolę i zdają (choć czasmami wydaje mi się że nie ) sobie sprawę jaką drogę wybrali i kto jest ich Nauczycielem. Czasem mam wrażenie że zapominają dokąd zmierzają i jakie obowiązki są na nich nałożone ...Obraz Kościoła jest taki jaki poziom sobą prezentują. Inną sprawą jest celowe sprowadzanie Kościoła do upadku przez siły zła , ale to temat na inną dyskusję .

Piszesz że jeśli człowiek pracuje z pasją to nie musi pracować ... pozwolę nie zgodzić się z tą tezą . Praca to całe moje życie zarówno ta zarobkowa, jak i bycie ojcem rodziny, opieka nad bliskim, każda chwila związana z obowiązkami dnia codziennego jest dla mnie pracą za którą otrzymuję stosowne wynagrodzenie. Wynagrodzenie w postaci szczęsliwych i usmiechnietych twarzy mojej rodziny, klientów, w postaci pieniędzy( bez których przy obecnej budowie naszego świata nie sposób funkcjonować) na które pracuję z pasją :). Wiem że nie zawsze udaje się wszystkim i że jest ciężko( jak tak się myśli ),wystarczy pomyśleć i zrealizować plan by było lżej.
Pasją nie wykarmisz... pracą z pasją przynoszącą (w tym przypadku finanse) już tak.O pracę już ciężej... bo nakładają na nas takie podatki( zarówno pracodawców jak i pracowników), że trzeba głęboko się zastanowić zanim się kogoś zatrudni.
Jestem w wieku ... ok miałem nie pisać ... 72 rocznik. Tak wiem to bolączka tego kraju hipermarkety ,dyskonty spożywcze . Zobacz jednak że nasze Polskie sklepy sieciowe utrzymują wysokie ceny a zagraniczne je obniżają... jak myślisz które działają na naszą korzyść ?
Tuska i jego wizję Polski wybrali młodzi kreatywni ludzie ... potem wyjechali do pracy na zmywaki za granicę lub pracują w sieciówkach i mają jak wybrali... Mając do wyboru pracę czy biedę wybieram pracę ale ja już bym myślał jak rozwijać się dalej, bym nie musiał pracować u kogoś . Nie mogę odpowiadać za wybory innych każdy ma swoje zdanie i swoją wolę .

Piszesz że z pasji się nie utrzymasz a czy spróbowałeś, może poddałeś się zanim sprawdziłeś jakie masz możliwości ... wiem czasami bywa ciężko w życiu sam miałem problemy chwile załamania i słabości byłem na minusie ... w takich chwilach doceniłem siłe jaką daje mi ( w moim przypadku Bóg) siłe do pokonania przeciwności losu przed którymi stawałem ...wiem jak działa pojęcie "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie"... w biedzie zostajesz sam naprawdę sam i nie licz wtedy na nikogo możesz liczyć tylko na Siebie i na Swoje decyzje.

Na koniec słowa które zapadły mi w pamięci na zawsze ...

"Aby więcej zarabiać musisz się więcej nauczyć"
Brian Tracy.

Bardzo się ciesze z licznych wpisów mam jednak malutką prośbę aby nie odbiegac zbyt daleko od tematyki.


Bartoloneo mam proste pytanie do Ciebie sam to napisałeś czy ktoś ci kazał ?( prośbę powyżej).
Sam wpadłeś na pomysł by napisać temat Paradoks wolnej woli , czy może koledzy albo ktoś bliski nakazał Tobie pisanie ?
Myślisz sam czy ktoś za Ciebie myśli?

Użytkownik GuardAngel edytował ten post 03.12.2012 - 07:54

  • 0

#72

Bartoloneo.
  • Postów: 79
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nikt mi nie kazał pisze wlasne przemyslenia. Po prostu zaczeliscie poruszac tematy piramidy maslowa ,samoralizacji , pracy , pasji a według mnie odbiega to od poczatkowej tematyki dyskusji.

Użytkownik Bartoloneo edytował ten post 03.12.2012 - 20:56

  • 0

#73

szmaszmo.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wolna wola to jest utopia, oczywiście w pewnym sensie i na tym polega własnie jej paradoks. Dziś wolna wola według mnie kończy sie tam gdzie zaczynaja się narzucone prawa przez tych u góry. Czego tu sie wiecej doszukiwać? W tym nie ma głebszego sensu. Ktoś tu mądrze napisał, ze wiekszość wielce filozoficznych dylematów mozna rozwiązać w prosty sposób ale są i ci, którzy doszukują sie nie wiadomo czego. Wolna wolę rozumiem wolność w czynach myślach itp itd. W każdym przypadku w życiu możesz postąpić zgodnie ze swoją wolą i temu nikt nie może zaprzeczyć, paradoks według mnie tkwi w tym, że nie wszystko dzieje sie wedlug naszej woli, a nawet jesli tak się dzieje, to i tak dalej możemy robić coś wedle swojej wolnej woli. Niech będzie głupi skrajny przypadek, jestes uwięziony/a przy krześle, skrępowany/a itp itd, co możesz zrobic? Możesz próbować poluźnić więzy, przesuwać się co tylko pozwal ci na to sytuacja....i co? i jest to twoja własna wola i na tym polega paradoks , ze swojej wolnej woli możesz korzystać na tyle na ile pozwala ci dana sytuacja. Bóg dał ludziom wolna wolę a jakie są efekty kazdy widzi, ludzie sami sie ograniczaja, w tym tkwi problem. Zawsze możesz zrobic co zechcesz w danej sytuacji, nawet jesli jest to najgłupsza rzecz według "norm ludzkich" , bo taka może być twoja wola a co cię za to czeka to inna sprawa, to jest błędne koło.

A jesli chodzi o punkt religijny, to jesli Bógod razu wiedziałby kogo skazac na piekło a kogona nieboto nie dawałby szansy na nawrócenie sie. Błądzić jest rzecza ludzką. W dniu narodzin sam kształtujesz własny los i sam dążysz do tego gdzie znajdziesz się po zakończeniu żywota.

Użytkownik szmaszmo edytował ten post 03.12.2012 - 23:15

  • 0

#74

Bartoloneo.
  • Postów: 79
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wolna wola to jest utopia, oczywiście w pewnym sensie i na tym polega własnie jej paradoks. Dziś wolna wola według mnie kończy sie tam gdzie zaczynaja się narzucone prawa przez tych u góry. Czego tu sie wiecej doszukiwać? W tym nie ma głebszego sensu. Ktoś tu mądrze napisał, ze wiekszość wielce filozoficznych dylematów mozna rozwiązać w prosty sposób ale są i ci, którzy doszukują sie nie wiadomo czego. Wolna wolę rozumiem wolność w czynach myślach itp itd. W każdym przypadku w życiu możesz postąpić zgodnie ze swoją wolą i temu nikt nie może zaprzeczyć, paradoks według mnie tkwi w tym, że nie wszystko dzieje sie wedlug naszej woli, a nawet jesli tak się dzieje, to i tak dalej możemy robić coś wedle swojej wolnej woli. Niech będzie głupi skrajny przypadek, jestes uwięziony/a przy krześle, skrępowany/a itp itd, co możesz zrobic? Możesz próbować poluźnić więzy, przesuwać się co tylko pozwal ci na to sytuacja....i co? i jest to twoja własna wola i na tym polega paradoks , ze swojej wolnej woli możesz korzystać na tyle na ile pozwala ci dana sytuacja. Bóg dał ludziom wolna wolę a jakie są efekty kazdy widzi, ludzie sami sie ograniczaja, w tym tkwi problem. Zawsze możesz zrobic co zechcesz w danej sytuacji, nawet jesli jest to najgłupsza rzecz według "norm ludzkich" , bo taka może być twoja wola a co cię za to czeka to inna sprawa, to jest błędne koło.

A jesli chodzi o punkt religijny, to jesli Bógod razu wiedziałby kogo skazac na piekło a kogona nieboto nie dawałby szansy na nawrócenie sie. Błądzić jest rzecza ludzką. W dniu narodzin sam kształtujesz własny los i sam dążysz do tego gdzie znajdziesz się po zakończeniu żywota.


Nie twierdze że nie daje nam szans w sumie całe nasze życie jest szansą ale spójrz na to z tej strony jesli on zna przeszłość to już wie czy je
wykorzystałeś czy też nie. CZY WEDŁUG WAS JEŻELI ZNA PRZYSZŁOŚĆ JEST MIEJSCE NA WOLNĄ WOLE ??? BO TYLKO TO MNIE INTERESUJE :D
  • 0

#75

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

CZY WEDŁUG WAS JEŻELI ZNA PRZYSZŁOŚĆ JEST MIEJSCE NA WOLNĄ WOLE ??? BO TYLKO TO MNIE INTERESUJE :D

Jeżeli można zmienić przyszłość to tak, wolna wola istnieje. Nawet poddanie się przepowiedzianej przyszłości będzie aktem świadomej i wolnej decyzji-przecież wizja przyszłości może być tym czego ktoś chce i będzie do tego dążył.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych