Skocz do zawartości


Zdjęcie

12 Małp - ciekawa analiza filmu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

12 Małp

Dołączona grafika

W roku 1996 nieznany wirus zaatakował całą ludzkość. Ocalała garstka ludzi, która schroniła się pod ziemią. W roku 2035 grupa naukowców ma nadzieję, że dzięki ich wysłannikowi przeniesionemu w czasie uda się wyjaśnić przyczynę katastrofy. Do niebezpiecznej misji zostaje wyznaczony przestępca James Cole (Bruce Willis) - prześladowany przez tajemnicze sny ze swej przeszłości. I tak poprzez zasłonę czasu Cole przenosi się do roku 1990, gdzie trafia w ręce psychiatry Kathy Railly (Madeleine Stowe). Pokonując kolejne przeszkody trafia wreszcie na ślad wirusa. Dociera do grupy 12 małp, której przewodzi nieobliczalny Jeffrey Goines (Brad Pitt)...


filmweb

Mimo, że widziałem go kilkakrotnie, za każdym razem zaskakuje mnie czymś nowym.
Apokalipsa, zagłada rodzaju ludzkiego, śmiertelny wirus i podróże w czasie, to tematyka która ciekawi większość użytkowników naszego forum, a jeśli do tego widziałeś 12 Małp... Przeczytaj koniecznie niżej zamieszczony tekst.

Uwaga! Wstawka zawiera liczne SPOILERY!

12 Małp - analiza



#2

Draggy.
  • Postów: 47
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Film świetny, ostatni raz oglądałem kupę czasu temu, odświeżę go sobie niedługo i potem odpalę tą analizę. Dzięki za wstawkę. ;)

#3

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No faktycznie, ta analiza wydaje się logiczna. Aż mi głupio, że ja ten film obejrzałem tak płytko, jak zwykłe sci-fi. Ale cóż, może faktycznie to tylko sci-fi? A może genialny film psychologiczny... Podejrzewam, że taki efekt chciał otrzymać reżyser - niepewności widza i wielu możliwych interpretacji.

#4

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oglądałem "12 małp" kilka razy i nie przyszło mi na myśl, by myśleć o filmie w ten sposób. Świetna analiza.



#5

piotr rodzioch.
  • Postów: 49
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W tymże filmie ciekawie pokazana została zmiana światopoglądu lidera ruchu granego przez Brada Pitta. Byt kształtuje świadomość-jak mówią. Wystarczyło oddać mu cząstkę władzy aby z zagorzałego przeciwnika korporacji stał się jej wielce zaangażowanym obrońcą.

Użytkownik piotr rodzioch edytował ten post 05.11.2012 - 21:19


#6

Mientus.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trafna analiza. Dla mnie żadne odkrycie. Jednak film jako studium choroby psychicznej czy sf jest bezużyteczny.

Użytkownik Mientus edytował ten post 05.11.2012 - 22:46


#7

ShockHope.
  • Postów: 0
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Analiza ciekawa jednak o ile pamiętam bohater został jeszcze przeniesiony do I WŚ i został postrzelony w nogę a później dopiero przeniesiony w 1996r gdzie porywa panią doktor która wyciąga mu kule z nogi.A po analizie balistycznej pocisku okazuje się że faktycznie był na tej że wojnie - gwóźdź do trumny analizy czy tylko moja błędna interpretacja?

#8

Po_prostu.
  • Postów: 264
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Szkoda, że nie obejrzałam wcześniej tego filmu, a przeczytałam recenzję, choć byłam oczywiście świadoma, że to spoiler i było to zaznaczone- (żal mam tylko i wyłącznie do siebie :< ) bo bardzo rzadko oglądam filmy więc pomyślałam,że nic mi nie zaszkodzi przeczytać, skoro i tak pewnie nie obejrzę. A teraz to już nigdy nie zobaczę tego filmu na świeżo, z własnym, nieskażonym spojrzeniem na temat, które i tak nie byłoby na pewno tak wnikliwe, jak autora tej interpretacji- CHYLĘ CZOŁA :))

#9

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Analiza ciekawa jednak o ile pamiętam bohater został jeszcze przeniesiony do I WŚ i został postrzelony w nogę a później dopiero przeniesiony w 1996r gdzie porywa panią doktor która wyciąga mu kule z nogi.A po analizie balistycznej pocisku okazuje się że faktycznie był na tej że wojnie - gwóźdź do trumny analizy czy tylko moja błędna interpretacja?


Spoiler




A teraz to już nigdy nie zobaczę tego filmu na świeżo, z własnym, nieskażonym spojrzeniem na temat...


I tu się całe szczęście mylisz :). Śmiało oglądaj.

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 06.11.2012 - 10:46




#10

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawy sposób oglądania filmów. Moim zdaniem te analizy kanalizują nasze widzenie zawężając sposób widzenia. Spróbuj oglądnąć film na przykład Tramwaj zwany pożądaniem. Później przeczytaj jego interpretacje psychoanalityczną i ... czasem czar pryska ^^,DBC miałeś dobry pomysł. Może z niego powstanie ciekawy dział.



#11

ImpacT.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na stronie są jeszcze 2 inne analizy, które warto przeczytać. Analizy są już tam dosyć dawno ale obejrzałem film ponownie całkiem niedawno i myślę, że jednak podróż w czasie miała miejsce. Chociaż po przeczytaniu myślałem inaczej :).
Film powinni obejrzeć wszyscy, którzy mają jeszcze taką zaległość(są tacy jeszcze? ;))

#12

Mientus.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobry film ale nie lubię gdy reżyser chce zjeść dwa ciastka naraz. Czy upiec dwie pieczenie na jednym ruszcie. Tematy te się wykluczają , wizja przyszłości musi być racjonalna z kolei świat schizofreników jest przeceniany. Tak jak w pięknym umyśle mamy do czynienia z kompletną indolencją reżysera względem faktów choroby na której oprał film. Schizy to stek nietrzymającej sie kupy bzdur żadne tam dopracowane światy alternatywne.

#13

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzisiaj poleci o 23:00 na TVN ;]. Jak ktoś nie oglądał to polecam!

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 03.02.2013 - 19:11




#14

the vampire.
  • Postów: 134
  • Tematów: 6
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeszcze co do analizy filmu, wprawdzie nie chodzi o "12 małp", ale o "podziemny krąg". Tutaj jest podobna strona, która pozwala lepiej go zrozumieć (przynajmniej niektóre fragmenty). Może niektórych zainteresuje.

#15

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Coś dla fanów.

 

259wvo9.jpg

W sumie to sam jestem ciekaw jak im to wyjdzie.
Jutro pilot serialu.

http://www.filmweb.p...łp-2015-696445


Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 15.01.2015 - 22:58






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych