Skocz do zawartości


Zdjęcie

KĄCIK PRAWNY


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zauważyłem że na tym forum jest kilka osób które orientują się w prawie co najmniej w stopniu wystarczającym. Jednak większość osób nie ma zielonego pojęcia o prawie, interpretacji określonych aktów prawnych, orzecznictwie, hierarchii itp. Najlepszym przykładem są nasi politycy-ustanawiają nowe prawo a nie znają się na nim wcale. Słynne wypowiedź Leppera:
http://www.youtube.com/watch?v=nCgXGdHuaGI
Biedronia:
Klik
i wiele innych.

Znajomość prawa nie jest mą najmocniejszą stroną ale coś tam pamiętam.
Może wspólnymi siłami ustalimy czy dobrze rozumiemy i znamy nasze prawo.
Prawo należy rozumieć a nie je wykuć na blachę np:
pomocne słowo KURA (hierarchia)
K-konstytucja
U-uchwała
R-rozporządzenie
A-akty prawa miejscowego
Uchwała jest ważniejsza od przepisów lokalnych lecz mniej ważna od konstytucji.
Dochodzą jeszcze inne umowy oraz przepisy dotyczące UE

Proponuje podawanie nurtujących zagadnień i w miarę możliwości/wiedzy linków do aktów odnoszących się do określonego problemu.

#2

KurcePiecone.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bezpośrednio pod konstytucją mamy ustawy, nie uchwały (chociaż "technicznie" ustawa jest uchwałą, to nie każda uchwała jest ustawą ;>).


Do tego taka ciekawostka, rozporządzenia są wydawane przez rząd (nie parlament) na mocy upoważnienia ustawowego (prawo do wydania konkretnego rozporządzenia musi wynikać wprost z ustawy), przez co MA moc powszechnie obowiązującą dla obywateli, ale nie jest wiążąca dla sądów.

Użytkownik KurcePiecone edytował ten post 15.10.2012 - 11:41


#3

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

TROCHE nawiązujac do tematu, mamy kobietę, ktoś ją złapie za tyłek a ona mu uderzy w pysk aż poleje sie krew i straci kilka zebow..bedzie mogl zglosic "pobicie" ?

Nie, nie mialem takiej sytuacji ale ciekawi mnie to.

Do zaistnienia pobicia lub bójki konieczne jest aby sprawca był:
-uzbrojony w niebezpieczne narzędzie
lub
-był wraz z innymi osobami-czyli musi być minimum trzech napastników lub tyle samo uczestników bójki.

Taką osobę można maksymalnie oskarżyć o lekki uszczerbek na zdrowiu-ale to z prywatnego oskarżenia.

#4 Gość_Swordsman

Gość_Swordsman.
  • Tematów: 0

Napisano

Pobicie (art. 158 kk) – w rozumieniu prawa karnego napaść fizyczna co najmniej dwóch osób na jedną, przy czym strona atakująca zawsze posiada przewagę liczebną. Charakterystyczną cechą pobicia jest to, że strona atakowana nie dąży aktywnie do starcia, a co najwyżej broni się przed atakiem.

Do zaistnienia pobicia lub bójki konieczne jest aby sprawca był:
-uzbrojony w niebezpieczne narzędzie


Nieprawda, mówi się wówczas o pobiciu/bójce z "przedłużeniem ręki", co skutkuje surowszą karą (regulowaną przez art. 159 kk).

#5

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Faktycznie-pomyliło mi się albo zmienili artykuł. Na pewno zmienili artykuły dotyczące liczebności napastników np w 223KK dawniej konieczne było trzech sprawców a teraz jest dwóch. Trzeba będzie odkurzyć zmiany w artykułach.

Pobicie (art. 158 kk) – w rozumieniu prawa karnego napaść fizyczna co najmniej dwóch osób na jedną, przy czym strona atakująca zawsze posiada przewagę liczebną.

Pewny tego jesteś?
Albo całkiem mi coś z pamięciom szwankuje albo nie zawsze konieczna jest przewaga liczebna.
Prosty przykład-dwóch dresów kopie trzy blondynki. Pobicie czy uszczerbek na zdrowiu?

#6 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Znalazłem się tutaj z innego tematu, gdzie linkiem zainteresował mnie Robakatorianin.

Wasze myślenie - moim zdaniem - poszło w całkowicie mylnym kierunku, ale dalej podkreślam, iż jest to tylko moje stanowisko.

 

Kodeks karny stanowi na taką okoliczność:

 

 

Art.217.§1.Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§2.Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§3.Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.


#7

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

§2.Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

Zwykła okoliczność łagodząca lub znosząca winę.

Nam chodziło o ustalenie ilości niezbędnych napastników i uczestników aby dane przestępstwo (158kk) zaistniało. Z powyższym będziemy mieli styczność gdy uczestników będzie mniej niż jest wymagane w bójce-czyli dwoje uczestników podchodzi pod 217kk.

 

EDIT:

Pozwoliłem sobie dorzucić:

 

prawodawca miał na myśli powszechniejsze przypadki...

 

 

 

No cóż.

Co miał prawodawca na myśli, chyba się tego nie dowiemy, ale myślę, że nie jest aż tak genialny żeby przewidzieć wszystkie życiowe sytuacje i dlatego tyle mamy nowelizacji przepisów prawa.

 

W tym jest problem-nawet jak prawo jest dobrze skonstruowane to organy egzekwujące go wydają decyzję zgodną z literą prawa (zabrane dzieci matkom, likwidacja firm) a nie z duchem prawa

 

Przypomniała mi się inna kwestia-od jesieni podwyższyli granicę kradzieży na 400zł. Powyżej jest przestępstwo. Czy to podwyższenie dotyczy również zniszczenia mienia, uczynienia niezdatnym do użytkowania? Wcześniej było to 250 zł-podobnie jak w kradzieży.


Użytkownik Robakatorianin edytował ten post 07.02.2014 - 00:04


#8

Zbeeanger.
  • Postów: 504
  • Tematów: 67
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przypomniała mi się inna kwestia-od jesieni podwyższyli granicę kradzieży na 400zł. Powyżej jest przestępstwo. Czy to podwyższenie dotyczy również zniszczenia mienia, uczynienia niezdatnym do użytkowania? Wcześniej było to 250 zł-podobnie jak w kradzieży.

 

278 k.k.  zabór mienia, kradzież ( w tym roku do 420 zł niska szkodliwość czynu) kara 3 m-cy do 5 lat.



#9 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Słabością naszego wymiaru sprawiedliwości jest skuteczność egzekwowania prawa czy wręcz odstępowanie od tej czynności.

Same przepisy nie są aż tak złe.

 

Powinniśmy też czerpać ze sprawdzonych rozwiązań anglosaskich czyli z precedensów, bo niezawisłość sądów powoduje, że w wielu bardzo podobnych przypadkach zapadają skrajnie różne wyroki. I tu bym oczekiwał od ustawodawcy jakiegoś ruchu.

No niby jest tzw" ugruntowane orzecznictwo" i literatura, ale to jednak nie ta siła argumentu.


Użytkownik osiris edytował ten post 07.02.2014 - 10:08


#10

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 

Przypomniała mi się inna kwestia-od jesieni podwyższyli granicę kradzieży na 400zł. Powyżej jest przestępstwo. Czy to podwyższenie dotyczy również zniszczenia mienia, uczynienia niezdatnym do użytkowania? Wcześniej było to 250 zł-podobnie jak w kradzieży.

 

278 k.k.  zabór mienia, kradzież ( w tym roku do 420 zł niska szkodliwość czynu) kara 3 m-cy do 5 lat.

 

Z tego co wyczytałem to jest 400 zł a 420 będzie w przyszłym roku. Wiąże się to z określeniem podstawy którą jest 1/4 płacy minimalnej.  Ta podstawa będzie płynna-chore. 

 

Mi chodziło o art. 288 KK. 

§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Na wiki znalazłem informacje o 420 zł, wiec też podnieśli-jednak te kwoty powinny być takie same. Trzeba by znaleźć konkretne rozporządzenia.
 
Ciekawe jak się przedstawia sprawa dotycząca oszustwa-czy też kwoty podnieśli. Na obecną chwile nic nie znalazłem. 
 
 

Powinniśmy też czerpać ze sprawdzonych rozwiązań anglosaskich czyli z precedensów, bo niezawisłość sądów powoduje, że w wielu bardzo podobnych przypadkach zapadają skrajnie różne wyroki. I tu bym oczekiwał od ustawodawcy jakiegoś ruchu.

No niby jest tzw" ugruntowane orzecznictwo" i literatura, ale to jednak nie ta siła argumentu.

Wystarczyłoby aby wyroki TK lub NSA były wiążące.

 

Słabością naszego wymiaru sprawiedliwości jest skuteczność egzekwowania prawa czy wręcz odstępowanie od tej czynności.

Same przepisy nie są aż tak złe.

 

To też ale największą tragedią są statystyki według których (nieoficjalnie) rozlicza się prokuratura, policja i sądownictwo. Policja musi określoną ilość złapać, prokurator doprowadzić do skazania, sąd wypuścić bo więzienia przepełnione...

 
Ostatnio w prawie trochę się zmieniło:
1. Pijany rowerzysta to nie przestępca. Spadną drastycznie policyjne statystyki-ale spokojnie to wynik akcji atakującej pijanych kierowców.
2. Zgwałcenie ścigane z urzędu. teraz nie potrzebne jest zeznanie samej ofiary-nawet wścibska sąsiadka może złożyć zawiadomienie o przestępstwie. To będzie generować mnóstwo problemów. Obowiązuje od ponad tygodnia.
 


#11 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Wystarczyłoby aby wyroki TK lub NSA były wiążące.

 

 

Wyroki TK są wiążące, bo nie wiem dlaczego twierdzisz, że nie są, gorzej z NSA czy też SN.

Trzeba jednak pamiętać o tym że są uchwały SN które tworzą "zasady prawne" które w efekcie wiążą pozostałe składy sędziowskie SN co powoduje, że sądy niższych instancji idą drogą utworzoną przez zasadę prawną. Jest to taki substytut precedensu.



#12

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 

Wyroki TK są wiążące, bo nie wiem dlaczego twierdzisz, że nie są, gorzej z NSA czy też SN.

Według Trybunału Konstytucyjnego policja nie ma prawa zmusić kierującego pojazdem do pobrania krwi w przypadku gdy nie wyraził na nie zgody.

http://superauto24.s...sci_346444.html

Mimo to policjanci dalej na siłę zmuszają pijaków do pobrania krwi. 

Było jeszcze sporo przypadków dotyczących skarbówki-ale mogłem pomylić te orzeczenia z SN lub NSA. 


Użytkownik Robakatorianin edytował ten post 10.02.2014 - 17:57


#13 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Mimo to policjanci dalej na siłę zmuszają pijaków do pobrania krwi.

 

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale policjant to nie prawnik i mimo tego, że powinien znać przepisy dogłębnie z ich wiedzą prawniczą jest różnie. To primo.

Secundo, egzekwowanie prawa kuleje o czym pisałem już wcześniej. A wyrok TK nie znosi z automatu dane przepisy ale je podważa i czyni bezskutecznym po czasie kiedy zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw. Zasada działania orzeczenia TK jest zresztą bardziej zawiła niż ja tu opisuję bo ja upraszczam.

Wtedy to hulają sobie takie bezprawne zapisy dopóki dopóty ustawodawca nie zmieni owych na prawidłowe i zgodne z zaleceniami TK.

Zanim to się zagnieździ w świadomości funkcjonariuszy mija trochę czasu.

Prawda jest zaś taka, że dany organ robi co robi a powołanie się na wyrok TK powoduje, że uznaje się iż dane działanie było niezgodne z prawem, ale nie można na podstawie takich bezprawnych działań wysnuwać wniosek, że wyroki TK nie wiążą, bo wiążą.

To tak jakby stwierdzać, że prawo nie działa lub go nie ma, bo sąd niesprawiedliwie osądził.

Pomyłki się zdarzają a ignorancja nie jest tylko domeną szarego obywatela.

 

I jeszcze jedno.

Prawo jest bardzo zawiłe i czym więcej się wie tym bardzie uświadamia sobie człowiek ile jeszcze musiałby się nauczyć i jak wielkie ma braki.

Czasami opisanie danej - zdaje się prostej -  sytuacji prawnej wymagało by wielostronicowego wykładu z analizą orzecznictwa i literatury specjalistycznej poszerzającej i rozszerzającej kodeksowe zapisy.

 

I na koniec artykuł który uzmysławia po części z jaką materią się zmagamy:

 

http://nawokandzie.m...ek-ex-tunc.html


Użytkownik osiris edytował ten post 10.02.2014 - 21:53


#14

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tu nie chodzi o niewiedzę posterunkowego lecz o stanowisko całej policji:

Czy policja ma prawo zmusić kierowcę do poddania się badaniu krwi? Według Ireny Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich nie, bo w Polsce nie reguluje tego żadna ustawa, a według konstytucji, tylko ona może ograniczyć prawa obywatela. Z kolei zdaniem Mariusza Sokołowskiego, rzecznika policji - ustaw jest kilka. Inspektor zapewnia też, że funkcjonariusze nie przestaną wykonywać działań w tym zakresie.

#15

Zbeeanger.
  • Postów: 504
  • Tematów: 67
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Konstytucja R.P.

 

WOLNOŚCI I PRAWA OSOBISTE

 

Art. 41.

 

1.Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

 

2.Każdy pozbawiony wolności nie na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności tego pozbawienia. O pozbawieniu wolności powiadamia się    niezwłocznie rodzinę lub osobę wskazaną przez pozbawionego wolności.

 

3.Każdy zatrzymany powinien być niezwłocznie i w sposób zrozumiały dla niego poinformowany o przyczynach zatrzymania. Powinien on być w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania przekazany do dyspozycji sądu. Zatrzymanego należy zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania do dyspozycji sądu nie zostanie mu doręczone postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu wraz z przedstawionymi zarzutami.

 

4.Każdy pozbawiony wolności powinien być traktowany w sposób humanitarny.

 

5.Każdy bezprawnie pozbawiony wolności ma prawo do odszkodowania.

 

 

Rozporządzenie, które reguluje pobranie krwi od nietrzeźwego sprawcy wypadku mówi, że policjanci mogą zastosować przymus bezpośredni, jeśli jest to niezbędne do przeprowadzenia badania. Przepis ten jest niezgodny z art. 41 konstytucji. Ustawa zasadnicza mówi o zapewnieniu nietykalności osobistej. Odstąpienie od tych zasad może być wprowadzone jedynie poprzez ustawę, a nie rozporządzenie.Działanie policji podczas przymusowego pobierania krwi... godzi (…) w intymność osoby badanej.

 

Jeśli nie chcesz, nie dmuchaj w alkomat. Masz  do tego konstytucyjne prawo.


Użytkownik Zbeeanger edytował ten post 11.02.2014 - 01:11



 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych