Skocz do zawartości


Zdjęcie

T-34 - najlepszy czołg II wojny światowej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#61

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jednak taka ograniczona przestrzeń działała bardzo negatywne pod względem możliwości bojowych załogi. Na dodatek bardzo utrudniało ewakuację - co powodowało stratę wartościowej, już doświadczonej załogi.

To tzw czynnik miękki, projektowanie wnętrza czołgu pod względem wygody użytkowania.
  • 0



#62

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Miałbym małą prośbę do obydwu stron prowadzących debatę aby, o ile to możliwe, w finalnych wpisach(lub innym miejscu które uznają za właściwe) umieścili odnośniki do materiałów z których korzystali, a to dlatego że i sam bym chętnie co nieco poczytał :) Jak do tej pory debata przebiega bardzo interesująco ;)

Już w pierwszym poście napisałem, że pełną bibliografię umieszczę w ostatnim wpisie... Niestety część materiałów: english and russian required. 



  • 0

#63

cichy45.
  • Postów: 372
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Angielski OK, gorzej będzie z rosyjskim :]
  • 0



#64

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przykro mi ale rodzinne sprawy ostatnich dwóch dni, spowodowały leciutki poślizg w końcowej edycji mojego wpisu, zamieszczę go jutro wieczorem (do 20.00 mnie nie ma)
  • 0

#65 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Tygrys był najlepszy, t34 było bardzo dużo, tania, prosta, i solidna konstrukcja, technologicznie neistety też bardzo dużo odstawała.
  • 0

#66

antietam.
  • Postów: 320
  • Tematów: 114
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 34
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tygrys był najlepszy


Pod względem zastosowanych technologii, nowatorskich rozwiązań, stosunku masy do zdolności bojowych, nad czołgami tamtego okresu zdecydowanie góruje Sd.Kfz. 171 Panzerkampfwagen V Panther.

Zarówno Tygrys I jak i II maja niski współczynnik masa/zdolność bojowa.

Znamienne jest, iż współczesne czołgi stanowią rozwinięcie myśli technicznej zastosowanej w Panterze, a nie w Tygrysach.
  • 0



#67 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Panzerkampfwagen V Panther, zgadza się wylaciał mi ten czołg z głowy, pancer też był dobry, generalnie wszystkie niemieckie czółgi przewyzszały wszystkie inne, ale było ich dużo mniej w stosunku do ruskich, tak samo było z piechotą, niemiec to był niemiec, solidne wyposazenie, żarcie, dziwki 2 x w tygodniu, wizualnie mundur też nieczego sobie, a ruskie? zwykle szmaciaki których było jak mrówków, w jednym domu potrafili ukraść, w sąsiednim sprzedać

Tak w ogole na koniec chciałem dodac ciekawostkę taką że pierwotna konstrukjca czołgów t-34 była przygotowana dla niemiec, ale odrzucili ja z kilku powodów, po odrzuceniu zaprezentowano ją właśnie ruskim, i zaczeli je produkować na potęgę.

Jakiś czas temu oglądałem 1 godzinny program Discovery poświęcony czołgom II wojny światowej umieszczonej na liscie top najlepszych czołgów w skali od 1 do 10, t-34 znalazł się gdzieś w srodku listu, a nad jego wygórowaniem zdecydowała ilość + pierwszy ukośny pancerz produkowany w ruskich czolgach, oraz zroznicowane amortyzatory kół, polecam ten poprgram, emitowany był jakiś rok temu chyba na discovery world, pod nazwa 'najlepsze czolgi II wojny swiatowej' ale co do tytulu nie daje sobie reki uciac :)
  • 0

#68

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

[...]
Tak w ogole na koniec chciałem dodac ciekawostkę taką że pierwotna konstrukjca czołgów t-34 była przygotowana dla niemiec, ale odrzucili ja z kilku powodów, po odrzuceniu zaprezentowano ją właśnie ruskim, i zaczeli je produkować na potęgę.
[...]


Poproszę o źródło tej rewelacji....
  • 0

#69 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

No i tutaj na źródlane informacje też musze Cie przekierować na program discovery, który opowiedał o pierwszych konstruktorach czołgów i tam właśnie była zmianka o człowieku który w pozniejszym czasie zaprojektował konstrukcje t-34 i przedstawił je Niemcom, dokument ten ma najwyzej 3 lata max, a produkował go discovery channel
  • 0

#70

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No i tutaj na źródlane informacje też musze Cie przekierować na program discovery, który opowiedał o pierwszych konstruktorach czołgów i tam właśnie była zmianka o człowieku który w pozniejszym czasie zaprojektował konstrukcje t-34 i przedstawił je Niemcom, dokument ten ma najwyzej 3 lata max, a produkował go discovery channel


Jakoś mnie to nie przekonuje... i coś mi się wydaje że trochę przeinaczyłeś fakty, przedstawione w programie (Ty lub ktoś w programie o którym piszesz). Akurat powstanie T-34 jest dość mocno udokumentowane i o przedstawieniu czołgu Niemcom nie mogło być mowy. Wydaje mi się że wiem o czym piszesz ale to po debacie szerzej omówię...



  • 0

#71 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Ironmacko z ciekawości teraz zajrzałem z kim debatujesz i po jakiej jesteś stronie, chcę Cię równiez uświadomic w tym że opieram się na świerzych informacjach, a nie tych których uczyli kiedyś w szkołach, bądź tych co w internecie stoją w miejscu tak samo jak w historycznych książkach. Bardzo dużo faktów z przeszłości jest odkrywanych na bieżąco, przez 44 lat żyliśmy w uświadomieniu że rosja to nasi zbawiciele, oglądając 4 pancernych i psa z ucieszonymi mordkami byliśmy manipulowani przez ruskich, smiało można powiedzieć że polska odzyskała niepodległość dopiero w 1989, bo co to za polska kiedy nami rządzi rosja?

Mam nadzieje ze sedziowie znają się na historii, ale skąd mogą się znac skoro dopuścili taki temat do debaty? T-34 jest najbardziej popularnym czołgiem na świecie, nawet w dzisiejszych czasach, ale nie można go w żadnym wypadku uznać za najlepszy, można to porównać do 20 dresów atakującuych mistrza MMA albo Boksu.

Też trzeba poznac znaczenie słowa 'najlepszy' w tym temacie, znaczy się pod jakim względem? pod tym że ten czołg wymieni Ci wiekszość dzieci, każda babcia, wujek, cioca i tata, jest to bajka którą przez lata opowiadali nam ruscy :) zagłębiając się głębiej w historię wszystko zaczyna się przekręcać do góry nogami., trzeba od nowa poznawac historię bo to czego nas uczyli w szkołach po 1945 roku można przenieśc na margines, a jeszcze wiele ciekawych faktów przed nami.

Dla mnie ten czołg jest najlepszy, mozna powiedzieć że się z nim wychowywałem, ale jak by mi przyszło walczyc na wojnie i musiałbym się zaopatrzyc w maszyne tego typu najpierw zerknalbym na parametry i osiągi danych czołgów przed kupnem, i uwierzcie mi, gdybym Wam przedstawił papiery danych pancernikow, nikt nie wybrałby T-34

Użytkownik Veckas edytował ten post 23.07.2012 - 19:05

  • 0

#72

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Veckas skaczesz z tematu na temat, nie będę z Tobą polemizował bo robię to z antientam (ale mój ostatni wpis to droga przez mękę) jedyne czego się "czepiam" to Twoja rewelacja na temat projektu T-34 dla Niemców...

Po drugie nie masz pojęcia z jakich źródeł ja korzystam...

Co do porównania 20 dresów do mistrza MMA. Jeśli mistrz MMA sieje zniszczenie, a żaden obrońca prawa (zamieniłem Twoich dresów na policjantów) nie ma szans w bezpośrednim starciu to fakt ich ataku 5 na jednego nie jest słabością, a jedynie przejawem rozsądku/taktyki... w końcu ilu mistrzów MMA chodzi po ulicach i w tym właśnie tkwi siła...

I chyba muszę Cię rozczarować bo żadnych spektakularnych faktów już raczej nikt nie odkryje. Oczywiście może wreszcie oddajnione zostaną dane na temat ilości poległych w pierwszych miesiącach wojny, ale tego to nawet chyba sam Stalin na 100% nie wiedział..., ale żadnych nowych armi już nikt z podziemia nie wyciągnie, żaden nowy czołg "królujący:" na polu bitwy również nie wyjrzy za rogu.
  • 0

#73 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Więc nie polemizuj i życzę owocnych wypocin w sprawie debatowej

jedyne czego się "czepiam" to Twoja rewelacja na temat projektu T-34 dla Niemców...


Jak można przystepować do debaty będąć tak nieprzygotowanym? Po drugie to nie jest moja rewelacja, to jest tak zwana wiedza.
  • 0

#74

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Veckas@

Debata jest ciekawa, wypływa w niej masa danych niedostępnych dla naszych użytkowników, do tego nadaje forum życia - właśnie takie ma zadanie. Nie jesteśmy historycznym forum tematycznym, by siać tutaj historyczny faszyzm.

Zamiast hejtować, możesz zgłosić się do działu debat z interesującym tematem - na pewno znajdziesz rywala.
  • 0



#75

Mortalis.
  • Postów: 331
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nigdy nie spotkałem się z tym, że niemcy nie chcieli projektu t-34... Z tym co wiem T-34 jest wersją rozwojową czołgu lekkiego A-20. Niemcy próbowali skopiować t-34, ale projekt zarzucono ze względu na niemożność skonstruowania lekkiego silnika diesla.

A co do debaty. Fajna inicjatywa. Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy. Fakt, nie ma podane w jakiej kwestii był najlepszy, chociaż moim zdaniem... w jednej.. kosztach produkcji. W żadnej innej kategorii się nie wyróżniał, a był wręcz słaby.

Użytkownik Mortalis edytował ten post 24.07.2012 - 00:57

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych