Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ogromna pełnia Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cannabinol.
  • Postów: 360
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Już w nocy z 5 na 6 maja 2012 roku będziemy świadkami niezwykłej pełni. Księżyc znajdzie się w minimalnej odległości od Ziemi, przez co nasz naturalny satelita będzie wydawał się ogromny.

Dołączona grafika

Księżyc porusza się po orbicie, która nie jest idealnym okręgiem, lecz elipsą o mimośrodzie 0.0554. To powoduje, że odległość Srebrnego Globu od Ziemi zmienia się od 363 104 kilometrów w perygeum (najbliższy punkt orbity) do 405 696 kilometrów w apogeum (najdalszy punkt orbity).

Zmienna odległość od Ziemi powoduje zmiany wielkości tarczy Księżyca na niebie. Satelita ten w apogeum ma średnicę kątową wynoszącą 29 minut i 55 sekund, a w perygeum aż 33 minuty i 28 sekund.

Data pełni Księżyca niezwykle rzadko pokrywa się z momentem, gdy znajduje się on w minimalnej odległości od naszej planety. Najbliższa, która wypada 6 maja o godz. 5:35, jednak prawie idealnie pokrywa się z minimalną odległością Księżyca od Ziemi, który przypada na 6 maja, godzinę 5:40 naszego czasu. Pełnia ta pokryje się więc z maksymalnymi rozmiarami tarczy Księżyca, przez co Srebrny Glob świecił będzie wyjątkowo jasno. Będzie to tym samym najbliższa Ziemi pełnia Księżyca w całym 2012 roku - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Kiedy występuje pełnia?

Pełnia występuje, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Dzięki takiemu ustawieniu obiektów kosmicznych, półkula satelity skierowana w stronę naszej planety, jest praktycznie w całości dobrze oświetlona.

Księżyc w pełni jest 300 do 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, jednak taka jego jasność wystarcza, aby poważnie utrudnić prowadzenie obserwacji astronomicznych. Najdogodniejszym czasem do oglądania gwiazd na nocnym niebie są więc "bezksiężycowe" noce, czyli okres, w którym Księżyc jest w nowiu.

Jak rozpoznać kiedy będzie pełnia?

Wyróżnia się w sumie cztery podstawowe fazy Księżyca:
1. nów: obszar zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony;
2. pierwsza kwadra;
3. pełnia: jest wtedy oświetlony cały obszar zwrócony do Ziemi;
4. ostatnia kwadra.


Patrząc na Księżyc, możemy ocenić, w której fazie się znajduje. Jeżeli ma kształt litery D, to znaczy, że nadchodzi pełnia. Jeżeli natomiast ma kształt litery C, oznacza to, że zbliża się nów.

źródło: odkrywcy.pl

Ciekawe zjawisko, jako że należę do nietoperzy, z pewnością wyjdę sobie na nocny spacer, o ile pogoda dopisze :)

Użytkownik Antychryst edytował ten post 05.05.2012 - 13:30

  • 1

#2

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Właśnie wczoraj zauważyłem, że księżyc jest jakiś większy niż w "normalne" dni :) bardzo ładnie to wygląda ;)
  • 0



#3

barakudo.
  • Postów: 237
  • Tematów: 6
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Ja tam wczoraj nic nie zauważyłem -_-
I dziś pewnie tez lipa bo pochmurno się robi
  • 0

#4

Cannabinol.
  • Postów: 360
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja również zauważyłem w ostatnim czasie że księżyc jest jakby większy, widok trochę jak w Turcji :)
Liczę na to że w nocy niebo nie będzie aż tak zachmurzone aby uniemożliwić obserwację księżyca.
  • 0

#5

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To prawda. Wczoraj ślicznie oświetlał mi w mroku drogę. Przez moment nawet szukałem wzrokiem tej lampy :mrgreen: . Już po burzy i niebo się u mnie przejaśniło. Coś czuję, że czeka mnie po zmroku spacer.
  • 0

#6

Cannabinol.
  • Postów: 360
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W Warszawie niebo jak narazie czyściutkie :)

Użytkownik Antychryst edytował ten post 05.05.2012 - 18:50

  • 0

#7

Mika’el.
  • Postów: 810
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

U mnie grzmi i pada,buu , wiem, że tak mam za karę, ale jutro majstra i tak kolejorz weźmie.
...co, może nie?
  • 0

#8

Dragwen.
  • Postów: 136
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No i pięknie. Idąc ze sklepu widziałem zaróżowioną, ogromną wprost tarczę księżyca, i pomyślałem, że wyjdę sobie w nocy i pooglądam. Jednak księżyc zasłoniły chmury, dodatkowo zaczyna grzmieć - po prostu świetnie.
  • 0

#9

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

a u mnie piękny księżyc i bezchmurne niebo.

Dodatkowo zbiegło się to z przejściem przez pozostałości po komecie Halleya zwane rojem Aquaridów. Spodziewane jest do 60 meteorów na godzinę. Najlepsze okazje do obserwacji będą mieli, niestety dla nas, raczej jedynie mieszkańcy południowej półkuli.
  • 0



#10

Jackob.
  • Postów: 47
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Warszawa - czyste niebo i piękny księżyc :rotfl:
  • 0



#11

Hologram.
  • Postów: 735
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Fajnjie to wygląda. Ale myslalem ze bedzie wiekszy dx
  • 0

#12

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Tak to bywa z mediami. Wmówią ludziom coś, co w rzeczywistości nie jest aż takie wyjątkowe. Tym bardziej, że nieuzbrojonym okiem nie da się owej różnicy wielkości zauważyć, bo i nie ma do czego tarczy Ksiezyca przyrównać. Kto pamięta, jakie ona miała rozmiary dajmy na to miesiąc temu?

Mimo to, temat jak najbardziej fotogeniczny, co oczywiście uwieczniłem. Przy okazji robienia zdjęć, zauwazyłem, że piękny jak pomarańcza, wschodzący Ksieżyc, mało kogo interesował. Takie życie. :roll:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Ps. Obie fotki wykonane przy ISO-400 obiektywem f/8-135mm i wykadrowane z pełnej klatki.
  • 6





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych