Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czarne dziury w roli matek nowych gwiazd


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

speede19.
  • Postów: 15
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czarne dziury w roli matek nowych gwiazd

Dołączona grafika

Czarne dziury do tej pory uznawane były za kosmiczne potwory pochłaniające obiekty, które za bardzo się do nich zbliżą. Okazuje się jednak, że mają także przyjazne oblicze i mogą przyczyniać się do narodzin gwiazd.

W centrum prawie każdej galaktyki znajduje się czarna dziura. Niektóre z nich mają masę równą miliardom mas naszego Słońca. Ze względu na ogromną siłę przyciągania grawitacyjnego wytwarzaną przez takie obiekty, naukowcy zakładali, że tworzenie się nowych gwiazd w pobliżu supermasywnych czarnych dziur jest bardzo mało prawdopodobne.

Analiza zdjęć galaktyki Centaurus A, wykonanych za pomocą teleskopu Hubble’a, pokazała jednak, że dotychczas astronomowie się mylili. W pobliżu czarnej dziury znajdującej się w centrum tego układu obiektów kosmicznych zauważono mgławicę. Dokładniejsza analiza promieniowania wysyłanego z tego obszaru pozwoliła oszacować wiek znajdujących się w nim gwiazd na mniej niż 10 milionów lat, co klasyfikuje je jako bardzo młode obiekty kosmiczne.

Naukowcy twierdzą, że powstały one dzięki zderzeniu się materii międzygwiezdnej krążącej wokół supermasywnego potwora. W ruch kołowy cząsteczki zostały wprawione właśnie dzięki występowaniu silnego pola grawitacyjnego wokół czarnej dziury. W wyniku kolizji materia zbiła się i powstały gwiazdy.

W początkowej fazie powstawania kosmosu w przestrzeni znajdowały się głównie gęste skupiska pyłu gwiezdnego, które - podobnie jak czarne dziury - generowały silne pole grawitacyjne. Oznacza to, że najnowsze odkrycie pozwoli nie tylko lepiej zrozumieć siły rządzące wszechświatem, ale również dostarcza nowych informacji na temat tworzenia się kosmosu.

Sfotografowana Centaurus A jest galaktyką oddaloną od nas o 15 milionów lat świetlnych i znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura. Czarna dziura znajdująca się w jej centrum jest ciągle aktywna, to znaczy, że cały czas pochłania materię znajdującą się w pobliżu. Nowo zaobserwowane gwiazdy powstały jednak na tyle daleko od tego potwora i mają dostatecznie dużą masę, aby nie zostały „zjedzone”.


Źródło: AB/amo / wp.pl


Użytkownik speede19 edytował ten post 05.02.2012 - 08:57

  • 3



Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych