Skocz do zawartości


Zdjęcie

księżyc, położenie, fazy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

dusieqq.
  • Postów: 84
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że: "tak, wiem że temat to same ogólniki" a teraz przejdźmy do rzeczy.

Od dzieciństwa interesowałem się kosmosem, miałem mnóstwo książek o kosmosie, lubiłem je czytać, zagłębiać się w tak naprawde gdybania twórców książek, razem z gdybaniami zdobyłem elementarną wiedzę nt kosmosu, późniejsze wydarzenia odciągnęły mnie od książek i poszły w zapomnienie. Do teraz lubię w ciepłe noce uwalić się na materacu i pół nocy wpatrywać się w gwiazdy...

Do rzeczy, chodzi mi o to że księżyc zawsze miał określone fazy oświetlenia, sierp, półkole, okrąg itp. Kilka nocy temu zauważyłem coś hmm, nie pasującego mi do księżyca, otóż sierp nie był jak zwykle ukośny, był "leżący", nigdy takiego sierpa nie widziałem, zawsze był nachylony o ile mnie pamięć nie zawodzi. Stąd ten temat a za razem pytanie, o co chodzi? czyżby ziemia zmieniła lekko orbitę? a może to księżyc ją zmienił, dając nam taki efekt że przebieg jego faz jest zgoła inny od poprzednich?
  • 0

#2

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystko z Księżycem jest w należytym porządku.
Ułożenie sierpa zachodzącego (lub wschodzącego) Księżyca względem horyzontu, zależy od jego pozycji na linii ekliptyki. O tej porze roku "młody Księżyc" wspina się po ekliptyce, stąd przy zachodzie schodzi bardziej stromo a jego "rogi są skierowane ku górze.
  • 1



#3

adam0.
  • Postów: 163
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Również zwróciłem na to uwage, było to w czwartek. Nie często widzi się tak oświetlony księżyc. Do tego blisko niego wisiała bardzo jasno rozświetlona Wenus.
Według programu stellarium księżyc wyglądał tak:
Dołączona grafika
  • 2

#4

kuba9449.
  • Postów: 319
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak co roku zaczyna się seria pytań o "leżący księżyc"... Jak wspomnieli poprzednicy jest to normalne i związane z ekliptyką i nachyleniem osi ziemi.
  • 0

#5

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Korzystając z okazji chciałem zapytać was, jako, że pewnie wiecie sporo o księżycu. Co to do holendra jest księżyc 'wstępujący' a co 'zstępujący'? Pytałem już wielu osób i jakoś nikt mi nie odpowiada, albo nie wie. Zaznaczam, że nie chodzi o księżyc rosnący czy malejący, lecz o coś innego co jest zaznaczone w kalendarzach biodynamicznych. Jest to mi potrzebne do tego, że chciałbym w przyszłości korzystać ze Stellarium przed rozpoczęciem siewu, sadzenia, zbioru czy wycinki drzew. Jak nasi dziadkowie :D Znaczy nasi dziadkowie nie mieli takiej wygody jak Stellarium Xp

Użytkownik Alembik_Vina edytował ten post 31.01.2012 - 10:24

  • 0

#6

dusieqq.
  • Postów: 84
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

może chodzi o to?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Libracja



przy okazji możecie porównać zdjęcie adam0 i gifa faz księżyca w wyżej wymienionym linku, czyżby mój temat jednak miał ziarno prawdy w sobie ?
  • 0

#7

adam0.
  • Postów: 163
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@Alembik_Vina
Wydaje mi się, że Księżyc wstępujący tj. od nowiu do pełni,a Księżyc zstępujący - od pełni do nowiu.
http://pl.wikipedia....=20050916133832


@dusieqq
Jeśli zmieniłaby się orbita Ziemi lub Księżyca, to mielibyśmy różnice pomiędzy rzeczywistym wyglądem Księżyca, a tym z programu. Nie ma różnic, więc wszystko jest ok.

Użytkownik adam0 edytował ten post 05.02.2012 - 02:33

  • 1

#8

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie chcąc zakładać nowego tematu o niedawnym złączeniu "młodego" Księżyca z Wenus i Jowiszem, wklejam tu dwa zdjęcia tego zjawiska, które u nas chyba nie było oglądane z powodu dużego zachmurzenia w sobotnie i niedzielne wieczory. A szkoda. Gdzie indziej pogoda sprzyjała i oto kilka fotograficznych rezultatów. Link do źródła zdjęć:

http://www.unmanneds...topic=7273&st=0

Dołączona grafika
Złączenie Jowisza (u góry z lewej), Wenus (jaśniejsza nieco niżej w prawo) i Księżyca sfotografowane w momencie przelotu ISS w tle. Wydłużona ekspozycja nieco rozciągnęła planety i gwiazdy.

Dołączona grafika
Klasycznie skomponowane ujęcie tego zjawiska.
  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych