Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie dot. grawitacji oraz jej ewentualnym braku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

lstyle.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ostatnio przegladajac rozne strony ´´probujac sie doksztalcac´´ natknalem sie na kilka, wedlug mnie ciekawie napisanych artykulow. Z racji tego, iz fizyka nigdy nie byla moja mocna strona i chyba nigdy juz niestety nia sie nie stanie, chcialbym zwrocic sie do was z kilkoma pytaniami.

Jeden z artykulow mowil o teorii grawitacji oraz jej ewentualnym braku, przytaczajac zdanie ktore mnie zaciekawilo ... ´´Na koniec warto wspomnieć, że gdyby nie było grawitacji, to Ziemia po prostu by się rozleciała.´´ ( Link do zrodla http://fizykon.org/g...prowadzenie.htm ) Wiecie moze co mniej wiecej autor mial na mysli? W jaki sposob by Ziemia mogla sie rozleciec, czy wygladalo by to na wzor ze poszczegolne ´´kawalki´´ ziemi powerdrowaly by i rozne kierunki czy moze znacie jakis najbardziej ´´prawdopodobny´´ scenariusz braku grawitacji? Pomijajac kwestie rozpadu Ziemi, mam rozumiec, ze przy braku grawitacji ewolucja czlowieka jak i rowniez jakiekolwiek funkcjonowanie czlowieka spada do 0? I czy jest mozliwosc aby jakas Planeta mogla stracic swoja grawitacje? Bez zbytniego wdrozania sie w przyczyny, czemu miala by stracic swoja grawitacje.

Moje pytania dla wielu moga okazac sie smieszne, banalne, dziwne itd. lecz probuje pewne sprawy poukladac sobie po swojemu akurat w taki a nie inny sposob.

Prosil bym tylko o odpowiedzi wnoszoce cos do tematu i moich pytan.

Pozdrawiam

Edit: Sadow jestes wielki, dzieki ;) Co prawda, tez wyznaje ta teorie, ze na pewne tematy nie ma glupich czy banalnych pytan, lecz jednak wszyscy wiemy jak to czasem bywa.
Pozdro

Użytkownik lstyle edytował ten post 25.01.2012 - 01:16

  • 0

#2

Sadow.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na koniec warto wspomnieć, że gdyby nie było grawitacji, to Ziemia po prostu by się rozleciała

Na początek warto dodać, że gdyby nie było grawitacji, to Ziemia (ani nic w znanej nam formie we Wszechświecie) by nie powstało. Oddziaływanie grawitacyjne jest jednym z podstawowych oddziaływań. Mimo, że jest bardzo słabe to jego zasięg jest ograniczony chyba tylko samym wszechświatem.
Samoczynna utrata grawitacji jest niemożliwa. Co nie zmienia faktu, że na polu teorii grawitacji jest jeszcze wiele do odkrycia - np co tak naprawdę odpowiada za istnienie tego oddziaływania (w domyśle hipotetyczna cząstka - grawiton). Być może wtedy da się tą siłą manipulować.
P.S. Żadne pytanie odnośnie świata nie jest śmieszne i banalne ;)
  • 2

#3

Grzesiek85.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pamiętaj, że jeśli coś ma gęstość to ma swoją grawitację. Każdy element posiadający swoją gęstosc ma też swoją siłę przyciągania. Grawitacje może tylko zniwelować siła o takiej samej lub większej wartości i przeciwnym zwrocie np siła odśrodkowa, pole grawitacyjne innej masy itd.
No chyba, że mówimy o fizyce kwantowej cząsteczek które mają odpowiedni ładunek
  • 1

#4

trele12.
  • Postów: 408
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jakby nie było grawitacji to wszystko co nie przymocowane do ziemi to by sobie odleciało, w tym woda, tlen itd.
Więc bez grawitacji ani rusz! ;p
  • 0

#5

lstyle.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli idac tropem troche bardziej SCI FI to nawet krotkotrwale ( tutaj sklanial bym sie do kilku lat ) ´´zanikniecie´´ grawitacji na danej planecie potrafilo, by wyrzadzic nieodwracalne, negatywne skutki na dane ´´istoty´´ mieszkajace na niej? Pomijajac oczywiscie fakt rozpadu danej planety.

Zostajac przy tej tematyce, zastanawialiscie sie moze nad tym, ze gdyby jakas odpowiednio rozwinieta cywilizacja, rozwinela sie na tyle w dziedzinie grawitacji, aby skonstruowac cos na wzor broni o celu ´´zaniknieciu grawitacji´´? Nie byla by to czasem jedna z najlepszych broni w walce miedzyplanetarnej czy moze raczej bardziej miedzygalaktycznej?
Oczywiscie taka zabawa nosi wiele niebezpieczenstwa, oraz jak dla mnie wiele nieprzewidywalnych konsekwencji dla chocby ukladu slonecznego czy galaktyki w ktorej ta planeta miala by sie znajdowac.
  • 0

#6

Vinnie fzk.
  • Postów: 49
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czyli idac tropem troche bardziej SCI FI to nawet krotkotrwale ( tutaj sklanial bym sie do kilku lat ) ´´zanikniecie´´ grawitacji na danej planecie potrafilo, by wyrzadzic nieodwracalne, negatywne skutki na dane ´´istoty´´ mieszkajace na niej? Pomijajac oczywiscie fakt rozpadu danej planety.

Jak wyobrażasz sobie takie "zaniknięcie" grawitacji?
Jeśli w jakiś sposób oddziaływania grawitacyjne na naszej planecie przestały działać to większość żywych istot nie mogłaby funkcjonować. Świat po prostu zacząłby się powoli rozpadać bo nic nie trzymałoby go w kupie. Masa ciał nie miałaby znaczenia, jakbyś podskoczył to odleciałbyś w przestrzeń kosmiczną, warstwy atmosfery zaczęłyby się mieszać, woda wyleciałaby z oceanów, wszędzie w powietrzu latałyby drobinki piasku, śmiecie itp.

Co do drugiej części posta to taka broń nie ma prawa istnieć. Nie można wymyślić czegoś co złamałoby fundamentalne prawa natury. A tak rozwinięta cywilizacja nie bawiłaby się raczej w "walki międzyplanetarne" wyłączając komuś grawitacje :D

Przy okazji to cudzysłów wygląda tak -> " i jest na tym samym klawiszu co '
  • 0

#7

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Grawitacja, ot tak, nie zaniknie. Niemniej nie można wykluczyć, że w bliżej nieznanej (raczej niewyobrażalnie odległej) przyszłości Wszechświat nie doświadczy czegoś na kształt globalnego przejścia fazowego, a wszystko w nim ulegnie diametralnej, gwałtownej zmianie (coś na kształt zmiany pary w ciecz). We wczesnym okresie Wszechświata takie zmiany (np. łamanie symetrii między oddziaływaniami) miały miejsce i to prawdopodobnie wiele razy. Kto wie, być może, główną rolę w którymś z nich odegra grawitacja.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby grawitację "wyłączyć" w sposób hipotetyczny. Jaki będzie wynik takiego eksperymentu myślowego? Co się stanie z Ziemią?

Ziemia utrzymuje swój kształt i rozmiary dzięki równowadze hydrostatycznej. Jest to stan, w którym dążąca do kompresji materii siła grawitacji równoważy siłę wynikającą z elektromagnetycznego oddziaływania między cząsteczkami tejże skompresowanej materii. Nagły zanik grawitacji spowodowałby, że ciśnienie będące wynikiem wspomnianego elektromagnetycznego oddziaływania nie byłoby już przez nic zrównoważone. W wyniku tego Ziemia rozleciałaby się na kawałki. Ich maksymalny rozmiar byłby zdeterminowany tylko przez możliwości spajające sił międzycząsteczkowych.
  • 0



#8

starscream.
  • Postów: 80
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

grawitacja jest tematem tabu tak jak np wiara w Boga . Otoż obojętnie jakie 2 ciała zostawimi w prożni np 2-ie gruszki w odległości 1m to po pewnym czsie zauważymy że się spotkaja. Czyli ciało posiadające mase bedzie odziaływać grawitacyjnie. Teori na temat gerawitacji jest dużo jak dla mnie miłośnika astronomi obiekt nie posiadający energi nie odziałuje grawitacyjnie,ale jednak grawitacja splata się z czasem ( co to jest czas ?? też nikt do końca nie wie ) :> to obiekt bedzie nieśmiertelny ?? nawet czarne dziury umierają wszysto ma swój koniec. A nie jesteśmy w stanie zbadać obiektów nieposiadających energi ;/



brak składni i pewnie błedy ortograficzne :)) Wiec przepraszam ;p
  • 0

#9

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie jestem do końca pewien, ale wydaje mi się, że nie ma obiektów nieposiadających energii.
  • 0



#10

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niektórzy sugerują, że całkowita energia Wszechświata jest zerowa.
  • 0



#11

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak, słyszałem o takiej teorii. No ale to jest tylko średnia z wszystkich energii, coś jak średnie napięcie prądu o kształcie sinusoidy.
  • 0



#12

starscream.
  • Postów: 80
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Nie jestem do końca pewien, ale wydaje mi się, że nie ma obiektów nieposiadających energii.


Nie jesteś w stanie ich zmierzyć ale nie możesz zaprzeczyć że ich nie ma. najniszą temperaturą jest zero absolutne/bezwzględne jest to najnizsza z możliwych temperatur jaką możemy uzyskać i zmierzyć czyli posiada takowa energie w postaci ciepła ale nie oznacza że jest to najnizsza temperatura. A już np -1k . powinien nie posiadać energi w postaci ciepła ale go nie ma bo by pobierał ciepło z otoczenia. Tak jak z ufo jedni wierza a inni nie a inna sprawą jest zę nie mamy sprzetu do zbadania grawitacji. dla nas białe to białe czarne to czarne bo nie może byc czegoś a zarazem tego nie być tak z ta grawitacja czasem energia wogole cały wszechświat jest zagadkowy a nie wsyzstko musi mieć odpowiedz. :P
  • 0

#13

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To super.
Zero bezwzględne jest najniższą możliwą temperaturą bo prawie taka panuje w kosmosie gdzie nie ma gazów. A temperatura zależy od tego z jaką prędkością poruszają się cząstki gazu. Jeśli ich nie ma w ogóle to będzie najniższa temperatura.
  • 0



#14

Sadow.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak troszkę w temacie, może zainteresuje osoby wypowiadające się w tym wątku.
Fizycy o krok od potwierdzenia grawitacji w świecie kwantów
Zobaczę, czy uda mi się czegoś więcej dowiedzieć na wydziale.
  • 0

#15

jamstirling.
  • Postów: 95
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niektórzy sugerują, że całkowita energia Wszechświata jest zerowa.



Hej. Mógłbyś podać linki do tej teorii, jeśli takowe są. Bardzo mnie to zaciekawilo.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych