Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwne proroctwo dla Polski...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Augurowie, znając wieszczą mowę,
Dziś z lotu ptaków wyczytać by mogli
Czym wśród pierzastych dziwów są dwugłowe
Orły, a pośród nich ów orzeł czarny!
I gdy spadają w boju bitne ptaki,
Gdy w ślad za nimi sępy nadlatują,
Wiemy już jaka łaska, pokój jaki
Każe wciąż milczeć naszym władcom małym.

Ludzie, co kupczą tym, co inni tworzą,
Jak sęp, co czeka na cudzą ofiarę,
Pióro zestawią z piórem i powiedzą:
Nic nie jest czarne już, a wszystko szare;
Szare jak owe gołębie, co były
W rękach handlarzy chciwie szacowane;
Widząc Chrystusa gniew, trwożnie się zbiły
I spadły między kramy połamane.

Lecz wyniesione to godło zostało
Od chwili, kiedy Bóg gniew okrył chwałą,
I gdy zawisły nad domostwem sławy
Znów orły czare oraz sępy szare.
W nim to, gdzie wojna świętsza jest niż pokój
I gdzie nad miłość nienawiść zachwyca.
Zabłysł straszliwy jak sam Duch Święty
Orzeł, co bielszy jest niż gołębica.

Gilbert K. Chestertnon

Użytkownik mariuszm edytował ten post 25.10.2011 - 18:36

  • 0

#2

Krzewiciel.
  • Postów: 312
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Już pisałem gdzieś, że 80% wszystkich przepowiedni dotyczących zarówno świata jak i Europy mówi, że Polska będzie kiedyś królowała. Albo przetrwa jakiś potężny kataklizm, albo uniknie wojny, albo spoufali się z innym potężnym mocarstwem, albo, albo... :) I nie jest to wcale głupia gadka pod publiczkę, aby pocieszyć polaków, takie są fakty. Co z tego będzie- zobaczymy wkrótce.
  • 3

#3 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Może mi to ktoś jakoś zinterpretować? Osobiście nie widzę tu ani wzmianki o Polsce, ani żadnego proroctwa, ale wyrażam wolę, żeby ktoś mądrzejszy mnie oświecił.

Użytkownik coś_innego edytował ten post 25.10.2011 - 20:39

  • 0

#4

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Może mi to ktoś jakoś zinterpretować? Osobiście nie widzę tu ani wzmianki o Polsce, ani żadnego proroctwa, ale wyrażam wolę, żeby ktoś mądrzejszy mnie oświecił.

Może mi to ktoś jakoś zinterpretować? Osobiście nie widzę tu ani wzmianki o Polsce, ani żadnego proroctwa, ale wyrażam wolę, żeby ktoś mądrzejszy mnie oświecił.



Wiersz ma tytuł "Poland".

Już pisałem gdzieś, że 80% wszystkich przepowiedni dotyczących zarówno świata jak i Europy mówi, że Polska będzie kiedyś królowała. Albo przetrwa jakiś potężny kataklizm, albo uniknie wojny, albo spoufali się z innym potężnym mocarstwem, albo, albo... :) I nie jest to wcale głupia gadka pod publiczkę, aby pocieszyć polaków, takie są fakty. Co z tego będzie- zobaczymy wkrótce.


Przepowiednie hinduskie, chińskie mówią, że odnowienie świata przyjdzie z zachodu. Proroctwa afrykańskie, izraelskie, że z północy. Proroctwa indian Hopi, że odnowiciel świada przyjdzie ze wschodu.

Qumran, niejawnie wspomina, że Nauczyciel Sprawiedliwości przyjdzie z północy. Nastąpi rozdział/żniwa na synów światłości i synów ciemności. Szukający pochlebstw (tak nazwani są synowie ciemności, dzieci Belial'a1) znajdą 'ukojenie' w ogniu nieugaszonym.

1dosłowne tłumaczenie brzmi "ten, który nie ma pana", "niegodziwiec świata", "ten, który podnosi bunt" bądź "nic niewart".
  • 0

#5

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skąd dokładnie ma pochodzić to "proroctwo"?

Gilbert K. Chestertnon

Człowiek ten ma WPIS na Wikipedii, według którego był wielkim sympatykiem Polski. Być może ten wiersz jest po prostu wyrazem tej sympatii do odrodzonej już wtedy od niedawna Polski (zmarł w 1936 roku, więc był świadkiem jej odrodzenia)

Może mi to ktoś jakoś zinterpretować?


Cóż, Czarne Orły o których pisze wiersz można interpretować jako zaborców Rzeczypospolitej, których herbami były właśnie Czarne Orły - Austria, Prusy i Imperium Rosji z jej dwugłowym czarnym orłem. Biały Orzeł zaś, jak wiadomo jest herbem Polski

@UP

Wiersz ma tytuł "Poland".

No to chyba by potwierdzało jego sympatię dla Polski

Użytkownik Logos edytował ten post 25.10.2011 - 20:02

  • 0



#6

Data.
  • Postów: 54
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Augurowie, znając wieszczą mowę,
Dziś z lotu ptaków wyczytać by mogli...

To się odnosi do Augurów ze starozytnego Rzymu było to kolegium kapłanów, którzy odczytywali wolę bogów ze znaków na niebie i lotów ptaków. Nawiązanie do całości przepowiedni która opowiada o ptakach.

Czym wśród pierzastych dziwów są dwugłowe
Orły, a pośród nich ów orzeł czarny!

Dwugłowy orzeł - aktualny herb rosji. (Tu niby wymienione w liczbie mnogiej więc ale nic mi na myśl nie przychodzi ;p)
Czarny orzeł - akutalny herb niemiec

I gdy spadają w boju bitne ptaki,
Gdy w ślad za nimi sępy nadlatują,

Sepy są tu określeniem państw korzystających na walce wcześniej wymionych ptaków (niemiec, rosji).
Sępy nie walczą, czekają na to aż ofiara sama umrze, wynika z tego że państwa te poczekają aż rosja i niemcy załatwią sprawe i dopiero wtedy zaczną żer.

Wiemy już jaka łaska, pokój jaki
Każe wciąż milczeć naszym władcom małym.

Pomimo naszej wiedzy i powątpiewaniu w łaske i pokój (ironia). Ktoś każe milczeć naszym władcą, myślę że poniżej wymienione jest kto więc o tym zaraz.

Ludzie, co kupczą tym, co inni tworzą,
Jak sęp, co czeka na cudzą ofiarę,

"kupczyć «czynić przedmiotem handlu rzeczy, które nie powinny być źródłem materialnego zysku"
Sprzedają rzeczy których nie powinni sprzedawać, może chodzić tu nawet o sprzedawanie wolności, myśli, prywatności itp przez wcześniej wymienione sępy czychające tylko na łatwy zysk.
Dodatkowo może to odnieść się też do tego, że ktoś każe milczeć naszym władcą czyli pieniązki, łapóweczki i te sprawy.

Pióro zestawią z piórem i powiedzą:
Nic nie jest czarne już, a wszystko szare;

Moim zdaniem chodzi tu o urzędników (pióra), ustawią się wszycy (pióro zestawią z piórem) i ustawią wszystko po swojemu.
Czarny jako coś złego, czyli możliwe że złe rzeczy będą na porządku dziennym (szare-neutralne). Tak by rzeczy które dawniej były nielegalne były czymś normalnym.

Szare jak owe gołębie, co były
W rękach handlarzy chciwie szacowane;

Czyli to co pisałem wyżej, znormalizowanie rzeczy nielegalnych w celach zarobkowych.

Widząc Chrystusa gniew, trwożnie się zbiły
I spadły między kramy połamane.

Tak jak pisałem, rzeczy niemoralne nielegalne zdenerwowały Chrystusa.Więdząc o tym strach, panika na nic się nie zdadzą a pogrąży nas to jeszcze bardziej.

Lecz wyniesione to godło zostało
Od chwili, kiedy Bóg gniew okrył chwałą,

Godło, myślę że chodzi o nasze i to że mamy poparcie boga dla swojego gniewu (bóg jest po naszej stronie albowiem strona nasza jest słuszna ;))

I gdy zawisły nad domostwem sławy
Znów orły czare oraz sępy szare.

Domostwo sławy - jako osławiona Polska (troche zasłyneliśmy w historii nie da się ukryć)

W nim to, gdzie wojna świętsza jest niż pokój
I gdzie nad miłość nienawiść zachwyca.

My Polacy byliśmy dość wojennym narodem i wciąż jesteśmy przepełnieni nienawiścią do niektórych narodów i nie tylko.

Zabłysł straszliwy jak sam Duch Święty
Orzeł, co bielszy jest niż gołębica.

Porównanie do Ducha świętego który ukazał się w biblii w postaci ognistej a tu błysk jako debiut, coś czego nie da się przeoczyć, coś wyniosłego.
Orzeł bielszy niż gołębica - nasz Polski orzeł biały, godło nasze i tego w kontekscie całego wiersza nie da się zaprzeczyć że to o niego chodzi a raczej o nasz kraj ;p

Jeśli są jakieś błędy językowe, składniowe czy nawet logiczne to przepraszam, pisałem na szybko i trochę nie w pełni sił dziś jestem ;)

Użytkownik Data edytował ten post 25.10.2011 - 20:15

  • 1

#7

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skąd dokładnie ma pochodzić to "proroctwo"?
Człowiek ten ma WPIS na Wikipedii, według którego był wielkim sympatykiem Polski. Być może ten wiersz jest po prostu wyrazem tej sympatii do odrodzonej już wtedy od niedawna Polski (zmarł w 1936 roku, więc był świadkiem jej odrodzenia)

Wiersz został napisany na pewno przed rokiem 1930.
Gdybyś wiedział co Chesterton pisał o prusakach to złapałbyś się za głowę - prusak, trucizna świata.

Nie tylko Chesterton.
H. Belloc:
...
Wspomożycielko na wpół-pokonanych, Domie złoty,
Relikwiarzu oręża i Wieżo z kości słoniowej.
...

No to chyba by potwierdzało jego sympatię dla Polski


Tytani, których skrzydła są chwałą dla oczu
I niebo co czerwienią od blasku ognisk płonie,
Tłumy męczenników stojące w szeregach,
Kręgi anielskie starsze niźli niebo,
Trony i panowania, oślepiające cnoty,
Jak dzwon się kołyszą od modlitw ubogiego.



i..
Na koniec przyjdzie jedno wielkie serce
I samo dokona cudu.

Użytkownik mariuszm edytował ten post 25.10.2011 - 20:22

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych