Skocz do zawartości


Zdjęcie

Księżyc objęty strefą zakazu lotów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Od razu na wstępie podam link do wiadomości :
http://www.thehindu....icle2432999.ece

Dołączona grafika

Moon to have no-fly zones by month end


No-fly zones will come into effect on the moon for the very first time by the end of this month! Why, even buffer zones that spacecraft may have to avoid will come into existence. The reason: avoiding any spraying of rocket exhaust or dust onto certain historical sites and artefacts on the moon.

The historical sites are of course the Apollo landing sites and artefacts present on the moon. And the “recommendations” are for preserving and protecting these historical sites. There are currently more than three dozen historical sites that preserve the more than four-decade-old remains.

“Apollo 11 and 17 sites [will] remain off-limits, with ground-travel buffers of 75 metres and 225 metres from each respective lunar lander,” states the July 20 guidelines of NASA. Science journal had obtained the guidelines.

No legal binding

According to Science, by the end of this month NASA is expected to come up with a set of “recommendations” for spacecraft and astronauts visiting the “U.S. government property on the moon.” Of course, these recommendations will not be legally binding as the 1967 Outer Space Treaty makes it clear that the lunar surface has no owner.

Despite the lack of ownership, NASA is hopeful that other countries will respect the U.S. sentiments. Incidentally, the restriction list contains more than the historical sites. For instance, the list includes studying discarded food and abandoned astronaut faeces.

Study of bacteria

Though these restrictions may appear preposterous, there are clear scientific compulsions to collect and study them. For example, studying the discarded food will reveal the viability of bacteria on the moon and, if present, how they have mutated and survived after years of exposure to solar radiation.

It is worthwhile to remember that all scientific experiments conducted on board during space travel are of a few days duration and pale in comparison with decades of constant exposure to several stressful lunar conditions/environment.

Similarly, there are other scientific compulsions to study the artefacts left behind on the moon. For instance, any metallic objects would reveal how these materials have degraded after prolonged exposure to solar radiation and other peculiar conditions prevailing on the moon.

What prompted the space agency to act was the Google Lunar X prize for those landing a robot that moves 500 metres and sends images from the moon. Precise landing near the Apollo sites would get them more money.

Very recently, NASA's Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) captured the sharpest images ever taken from space of the Apollo 12, 14 and 17 landing sites. The paths made when the astronauts explored the lunar surface have been very clearly captured by the images.

According to NASA, at the Apollo 17 site, the tracks laid down by the lunar rover are clearly visible, along with the last foot trails left on the Moon. The images also show where the astronauts placed some of the scientific instruments that provided the first insights into the Moon's environment and interior.

Keywords: Moon, NASA, no-fly zones, Apollo landing sites


Tłumaczenie (skrócone):

Pod koniec miesiąca mamy być świadkami wprowadzenia pierwszego w historii zakazu lotów na księżyc !
Dlaczego ma powstać strefa zakazu lotów dla wahadłowców kosmicznych ? Powodem jest : "Unikania rozdmuchiwania przez dysze lub zakurzania historycznych miejsc oraz artefaktów na księżycu".

Historycznymi miejscami są oczywiście miejsca lądowań misji apollo na księżycu oraz artefaktów pozostawionych po tych misjach.
Owa "rekomendacja" ma na celu utrzymywania i ochraniania historycznych miejsc. Obecnie jest ponad 3 tuzinów historycznych miejsc które przetrwały już ponad 4 dekady.

...

Jeśli ktoś ma ochotę na przetłumaczenie dalszej części proszę nie krępować się :)

_
Ciekawe prawda ? Zakaz lotów na księżyc.
  • 6



#2

Jęk Lodowatych Ulic.
  • Postów: 326
  • Tematów: 11
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

My i tak tam nie latamy co się oficjalnie mówi a jak jest naprawdę tego nie wiemy ciekawi mnie dlaczego nagle z takim absurdalnym pomysłem wyskoczono znaczy się jak dla mnie jest on absurdalny ale coś się pod tym pewnie kryje ale co to nie wiem zobaczymy w przyszłości jak to się potoczy.
  • 0

#3

Patrolinho.
  • Postów: 137
  • Tematów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dziwne to :) Przez ostanie lata taka cisza, a tu nagle nowe zdjęcia z miejsca lądowania, teraz strefa zakazu lotów, ciekawe co następne...
  • 0

#4

Dedek.
  • Postów: 170
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Obstawiam 2 opcje.

1) Cos jest 'kombinowane' na (z?) ksiezycu.

2) Kolejny raz zostalo udowodnione, ze wielu ludzi, ktorzy podejmuja takie decyzje, nie ma nic miedzy uszami.


Z tym, ze chyba ta 2 jest bardziej prawdopodobna...
  • 0

#5

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zrozumiałbym zakaz, gdybyśmy w okolicy Księżyca naprawdę robili jakiś ruch. A tak, po co zakazywać robienie czegoś, czego i tak żaden żyjący człowiek nie zrobi?
  • 0



#6

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rzecz nie dotyczy zakazu lotów na Księżyc, bo tego nikt nikomu nie może zakazać. Chodzi o ochronę historycznych miejsc w których lądowały statki załogowe programu Apollo. Zapowiadana decyzja ma określić status stref ochronnych wokół miejsc, gdzie znajdują się ślady i pozostałości ludzkiej obecności z lat 1969-1972.
Problem ochrony historycznych miejsc na Księżycu pojawił się już wcześniej w związku z ogłoszeniem międzynarodowego konkursu, w ramach którego na Księżyc mają być wysłane niewielkie pojazdy samobieżne, zdolne wykonać ściśle określone zadania. Ten swoisty wyścig, realizowany przez prywatne firmy, ma wyłonić zwycięzcę, który otrzyma nagrodę w kwocie bodaj dziesięciu milionów USD. Plany niektórych uczestników tej rywalizacji przewidywały dotarcie owych pojazdów w pobliże wspomnianych, historycznych lądowisk. Zakaz ma na celu określenie w jakiej odległości od tych miejsc mogą być aktywowane silniki rakietowe lądowników, mających dostarczyć mini-pojazdy na Księżyc, by wyrzucane przez nie gazy nie zakłóciły stanu środowiska.
  • 1



#7

Atomowy_jogurt_zagłady.
  • Postów: 505
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Strefa zakazu lotó = roszczenie sobie praw do srebrnego globu.
  • 0

#8

PaZi.
  • Postów: 933
  • Tematów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mam pytanie do osób, które się już wypowiedziały. Zastanawiam się z czego wynika wasza wrogość do tego pomysłu? W tej chwili wygląda na to, że ewidentnie nie rozumiecie języką angielskiego i co więcej zachowujecie się jak ktoś niegodny dyskusji lub zwykły troll. W przytoczonym artykule jest podana przyczyna dlaczego nie zaleca się latać na strefami lądowań i nawet pisze, że prawnie nie jest ten zapis wiążacy i należy go uznać za rekomendacje. Dagger jeszcze dopowiedział, że owe rekomendacje dotyczą tylko silników rakietowych i że każdy może sobie swoim łazikiem podjechać do określonego zabytku o ile tylko jego łazik da sobie radę. Ja jak najbardziej popieram ochrone obiektów badawczych. W dodatku wielkość tej strefy jest na tyle mała, że o ile ktoś doleci do księżyca to spokojnie będzie mógł na własne oczy zobaczyć owe eksponaty.

Weźcie się ludzie w garść i zastanówcie co mówicie bo naprawdę spora część myśli nadaje się tylko do kosza. Ja ograniczyłem swoją aktywność na forum właśnie dlatego, że poziom dyskusji z merytorycznego spadł do poziomu mułu przez tworzenie takich zarzutów z tyłka przez każdego, kto może nie mieć nawet minimalnej wiedzy o danym zjawisku (mówię ogólnie).


Teraz sobie potłumaczę

"Apollo 11 i 17 innych miejsce będzie objęte strefą zakazu lotów. Strefa będzie obejmować teren od 75 do 225 metrów od poszczególnych lądowników" - oświadcza (tutaj nie rozumiem tego fragment - 20 wskazówek na 20 lipca od NASA?). Dziennikowi Science udało się uzyskać te wskazówki.

Brak mocy prawnej

Według dziennika Science, do końca miesiąca NASA ma przedstawić zestaw "rekomendacji" dla staków kosmicznych i astronautów odwiedzających "własność rządu Stanów Zjednoczonych na księżycu". Oczywiście takie rekomendacje nie będą miały mocy prawnej, ponieważ Traktat o Przestrzeni Kosmicznej zapewnia, że powierzchnia księżyca nie jest niczyją własnością.

Pomimo braku praw własności, NASA ma nadzieję, że inne kraje uznają jej intencje za właściwe. Strefa zakazu nie obejmuje tylko historycznych miejsc. Na Lista chronionych obiektów to również pozostałe resztki jedzenia i ludzkich odchodów.


Badanie bakterii

Choć niektóre z zakazów mogą wydawać się niedorzeczne, to są konkretne naukowe powody by zbierać i badać bakterie. Na przykład, wyrzucone jedzenie może pokazać możliwości przetrwania bakterii na księżycu i ile będą obecne, w jaki sposób sie zmutowały i jak przetrwały lata narażone na promieniowanie słoneczne.

Należy pamiętać, że wszystkie naukowe eksperymenty przeprowadzone na pokładzie statków podczas podróży na księżyc trwały maksymalnie kilka dni i tracą na znaczenia w porównaniu z dekadami cieżkich księżycowych warunków.

Pod podobnym kątem należało by zbadać inne artefakty pozostawione na księżycu. Na przykład metalowe rzeczy, które mogłyby pokazać w jaki sposób dane materiały degradują będąc ciągle napromieniowywane i poddawane działaniu szczególnych warunków panujących na księżycu.


Ucieło mi resztę cytatu w pierwszym poście, więc na tym zakończę. Moje pierwsze podejście do tłumaczenia, więc błędy na pewno się znajdą.

Pozdrawiam

Użytkownik PaZi edytował ten post 09.09.2011 - 09:01

  • 4



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych