Skocz do zawartości


Zdjęcie

Płonący obiekt na niebie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

Rayne.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam Was.
Pierwszy raz opisuję tutaj swoje obserwacje, ale mam nadzieję, że nikt nie zarzuci mi kłamstwa. Ostatnim czasem widuję dużo ciekawych rzeczy, więc postanowiłem wstąpić na forum i opisać to Wam, z nadzieją, że wytłumaczycie co to było.

Mieszkam w Jaworznie, byłem akurat na podłężu (tak dla informacji dla osób znających miasto), siedziałem na schodach z dziewczyną, kiedy powiedziała "Patrz!" wskazując palcem na niebo. Zobaczyłem pewien obiekt na niebie. Zaciekawił on mnie tak, że aż musiałem wstać, wytrzeszczyć oczy tak, że prawie zaczęły łzawić i gapiłem się na niego aż zniknął. Obiekt wyglądał mniej więcej jak gwiazda, jednak na pewno nią nie był. Przede wszystkim, obiekt świecił żółtym, mocnym światłem, jakby płonąca kula leciała po niebie. W dodatku obiekt przemieszczał się po niebie szybciej niż samolot. Wyglądał jakby przemieszczał się wzdłuż krzywizny Ziemi. Pomyślałem od razu, że mogła to być jakaś dużych rozmiarów rakieta, ale co ona niby miałaby robić tutaj? Poza tym żaden dźwięk nie był słyszalny, a był już dość późny wieczór, więc było cicho i nic nie zagłuszyłoby nawet cichego dźwięku, a co dopiero dźwięku silnika rakietowego. Od razu dodam, że z astronomii znam tylko podstawy, więc jeżeli to coś naprawdę prostego, to wybaczcie.

Pozdrawiam.
Pozostałe zjawiska zaobserwowane przeze mnie opiszę w odpowiednich działach.
  • 0

#2

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Opis skojarzył mi się z przelotem ISS. Sprawdź czy przypadkiem nie była widoczna w tym czasie.
  • 0



#3

Rayne.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie. To co ja widziałem nie miało "skrzydeł". Nie zostawiało żadnego śladu. Po prostu mknęło bezdźwięcznie po niebie. Dodatkowo obiekt ten mocno migotał, jakby wyrzucał z siebie ogromne ilości ognia. Z tego co pamiętam podobnie widać z daleka startujący wahadłowiec, stąd też pierwsza myśl o rakiecie.

@Edit: ISS mógłbym dać z 5%. Jestem prawie pewien, że to coś płonęło. Poza tym poruszało się z dużą prędkością, a że ISS znajduję się dość wysoko, to musiałaby lecieć z naprawdę potworną prędkością, by być tak widziana z Ziemi.

Użytkownik Rayne edytował ten post 30.08.2011 - 10:08

  • 0

#4

bullik.
  • Postów: 377
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ahh ta uniwersalna wymowka ISS.. jak podobne do gwiazdy tylko duze i leci.. to ISS, jak zolte plonace.. to znow niczym kobieta pracujaca co zadnej pracy sie nie boi... wszechobecna ISS - zawsze i wszedzie!

zaraz jak ktorys para-googlebot podlapie haslo plonace, to zapoda lampionem.. i bye bye zielony ludziku
  • 0

#5

kj5.
  • Postów: 70
  • Tematów: 13
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja też ostatni widziałem coś podobnego, myśleliśmy ze znajomymi że to spadająca gwiazda ale chwila w necie i okazało się że to ISS.
  • 0

#6

bullik.
  • Postów: 377
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

no to zaspiewajmy razem: I !! S !! S !! P ł o n i e !! ole le le le!!

// ___

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Blokada pisania na 50 dni.

  • 0

#7

Krakatau.
  • Postów: 186
  • Tematów: 12
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Po przeczytaniu opisu przyszedł mi na myśl meteor. Wyjaśniało by to, że płonął i przemieszczał się bardzo szybko.



Czy to co zaobserwowałeś było podobne do tych meteorów z filmiku?
  • 0

#8

Rayne.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Spodziewałem się kpin, to też nigdy wcześniej nie opisywałem tu nic. Nie wykluczam, że to ISS, ale ja się pytam - jak stacja kosmiczna może przemieścić się z mojej strony północnej, na moją stronę południową w ciągu ok. 20 sekund i zniknąć za horyzontem, święcąc się jak ognisko (nie, nie jak lampki choinki). Zanim ktoś kontynuuje swoje kpiny, proszę, niech mi wytłumaczy w jaki sposób ona przemieszcza się tak szybko.
  • 0

#9

TTT.
  • Postów: 101
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Może chociaż pamiętasz dokładny dzień i godzinę obserwacji?
  • 0

#10

Rayne.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie bardzo. Wiem tylko, że to był późny wieczór. Długo po zachodzie słońca.
  • 0

#11

sebuli.
  • Postów: 21
  • Tematów: 2
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Mnie to już trochę irytuje, że jak ktoś opisuje właśnie lot czegoś pomarańczowego mocno świecące na niebie, to od razu wszyscy gadają, że to ISS albo lampion i niczego innego nie dopuszczają do swojej marnej mózgownicy...
  • 0

#12

stb.
  • Postów: 111
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Z tym, że ISS jest widoczne właśnie jakoś koło minuty i zapieprza po niebie nieziemsko (7,4 km/s). Dodatkowo jest najjaśniejszym obiektem na niebie (poza księżycem i słońcem), jeśli jest dobrze oświetlony.

http://www.n2yo.com/ - możesz sobie zobaczyć jak szybko to leci.

sebuli - każdy może napisać, że to ufo, z ludzikami w środku, tajny projekt usa, itp. ale co z tego? Jeżeli coś wygląda na ISS to jak dla mnie najpewniej jest to ISS. Jak widzę na niebie samolot, to jest to dla mnie samolot, a nie pojazd kosmitów który przybrał postać samolotu. Ktoś napiszę, że to obcy, a ja napiszę, że to jeże które ukrywają swoją zaawansowaną technologię... ale jaki taka dyskusja na sens, jak dowodów na to nie ma i możemy mówić jedynie o wierze w takie zjawiska.

Użytkownik stb edytował ten post 30.08.2011 - 12:55

  • 0

#13

Rayne.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No nic. Panu stb dziękuję za to, że w odróżnieniu od krytykujących przedmówców podał jakieś konkretne informacje. Zaspokoiło to moją ciekawość w kwestii tego obiektu :) No... prawie. Co napędza go, że porusza się z taką prędkością? Bo jeżeli chodzi o światło, to rozumiem, że jest to odbite światło słońca?

Wiem, że porusza się po orbicie i nie jesteś właścicielem ogromnego intelektu tylko dlatego, że nie użyłeś googla, a wziąłeś to być może na logikę, co jest proste. Chodziło mi o to, co było pierwotnym napędem ISS. Ale szczerze, wogoogluję to, bo boję się już zadawać pytania w tym dziale.
  • 0

#14

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie bój się, po przeczytaniu całego tematu zrozumiałem, że wypowiedzi bullika nie są kierowane do Ciebie, tylko do osób, które każde niewyjaśnione zjawisko próbują na siłę wyjaśnić stacją ISS bądź chińskim lampionem ;) Oczywiście, w większości przypadków mają rację, ale to nie oznacza, że w 100%

ISS okrąza Ziemię w nieco ponad 91 minut na średniej wysokości 341km. Istnieje strona, dzięki której możesz sprawdzić gdzie w danym momencie dokładnie była widzialna stacja. Niestety nie pamiętam adresu, może ktoś pamięta lub ma w zakładkach i poda. Sprawdź tam to się upewnisz na 100% ;>

Co do napędu - nie wiem, o co dokładnie Ci chodzi, ale pierwszy moduł stacji (Zarja) został wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Proton-K.





  • 0

#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Istnieje strona, dzięki której możesz sprawdzić gdzie w danym momencie dokładnie była widzialna stacja. Niestety nie pamiętam adresu, może ktoś pamięta lub ma w zakładkach i poda.


Strona to www.heavens-above.com/ , tylko nie zapomnij ustawić miejsca obserwacji bo inaczej wyjdą głupoty.


Jeżeli o mnie chodzi powiedziałabym raczej, że obserwowany obiekt to chiński lampion a nie ISS. wskazywałoby na to charakterystyczne migotanie ognia który jakby nie patrzyć jest siłą nośną i sprawcą świecenia lampionów. Szybkość przemieszczania się lampionów zależy od prędkości wiatru na wysokości gdzie znajduje się lampion więc może również być całkiem duża (150km/h? Da się zrobić). Wszystko pasuje.

Z ISS jest taki problem, że nie migocze a światło przypomina kolorem światło gwiazd a nie ogień.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych