Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chmury, których można się wystraszyć


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#16

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niesamowita chmura nad Urugwajem

Wydaje się, że nie ma nic bardziej zwyczajnego od widoku chmury. A jednak na świecie można spotkać takie rodzaje obłoków, których jeszcze nie widzieliśmy w Polsce. Zalicza się do nich tzw. "poranna gloria".

Przedziwną chmurę uwieczniła mieszkanka Urugwaju spacerująca o poranku po plaży w mieście Maldonado na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego.

Ujrzała ona gigantyczny wał wiszący nad swoją głową i rozciągający się od miasta aż po linię horyzontu. Na pierwszą myśl przyszła jej dolna część chmury burzowej, czyli tzw. arcus.

Jednak ani błyskawic, ani też deszczu nie uświadczyła. Pogoda była bardzo ładna, niebo było błękitne i tylko w jednym miejscu wisiała chmura przysłaniająca część nieba.

Wyjaśnienie zagadki znajduje się na wybrzeżach północnej Australii. Tam tworzy się chmura o nazwie Morning Glory. Wygląda jak wielka sznurówka ciągnąca się przez całe niebo.

Czasem można spotkać kilka takich chmur rolkowych, jedna obok drugiej. Jest to fenomen atmosferyczny, który nie do końca został zbadany. Sznurówkowe chmury wiszą na wysokości 1-2 kilometrów i ciągną się na długość nawet do tysiąca kilometrów!

Wiadomo, że wpływ na nie może mieć bryza morska, a także przejście frontu atmosferycznego nad środkową Australią i panowanie pogodnego wyżu nad północną częścią kontynentu. Mieszkańcy zaobserwowali, że tworzy się ono, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, a więc formują się chmury i wieje silny wiatr.

Skąd się wzięła nad wybrzeżami Urugwaju? Być może nie jest to zjawisko zarezerwowane tylko dla krainy kangurów? Czy w Polsce też będziemy mieli szansę ujrzeć chmurową rolkę?

Dołączona grafika


Źródło
  • 2



#17

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A tu coś z naszego podwórka. Wrocław 1.10.2011. sobota około południa. Czyste niebo i przesuwająca się jedna jedyna chmura. żeby było ciekawiej przez cały czas obserwacji (około półtorej godziny) prawie nie zmieniła kształtu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych