Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzieci z nadprogramową ilością kończyn.


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1

Damantris.
  • Postów: 152
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Co jakiś czas pojawiają się w mediach doniesienia o dzieciach z niecodzienną, zazwyczaj większą, liczbą kończyn. Jest to wynik błędu genetycznego w trakcie rozwoju płodowego bliźniąt jednojajowych znanego jako zroślaki (bliźnięta syjamskie). Najwięcej doniesień pochodzi z Indii oraz krajów afrykańskich. Poniższe przypadki dotyczą zroślaków asymetrycznych, w których jedno z bliźniąt jest wyraźnie mniejsze i zależne od drugiego, określane jako płód pasożytniczy.
Poniżej zamieszczam kilka najbardziej znanych przypadków z ostatnich lat.


Risab Dev Ghimire

Tysiące ludzi odwiedza nepalską wioskę położoną na wysokości 2 000 metrów w Himalajach, w rejonie Ramechhap. To właśnie tam narodził się chłopiec mający podwójną liczbę wszystkich kończyn. Wierzą, że dziecko jest wcieleniem hinduistycznego boga o imieniu Ganeśa, którego różne formy posiadają od dwóch do szesnastu ramion.

Dołączona grafika

Wierni, którzy odwiedzają rodzinę Ghimire, przychodzą tam, by czcić chłopca. Przez pierwsze sześć miesięcy życia chłopca przyszło go zobaczyć ponad 5 000 ludzi. Wszyscy przynoszą ze sobą dary: zazwyczaj są to ubrania oraz jedzenie, ale czasem są to również pieniądze.

Poza ludźmi, którzy są przekonani o boskim pochodzeniu dziecka lub cudzie, są też tacy, którzy traktują jego narodziny jako klątwę. Nie potrafią tego zrozumieć. Z powodu bardzo niskiego poziomu wykształcenia nikt nie doszukuje się w tym ewenemencie medycznego wytłumaczenia.



Lakshmi Tatama

Dziewczynka urodzona w 2005 roku mieszka z rodzicami w indyjskiej wiosce Bihar dostała swoje imię po hinduistycznej bogini dobrobytu i fortuny. Z jej miednicą był zrośnięty drugi korpus z dodatkową parą rąk i nóg. Szybko stała się obiektem kultu, a w wieku dwóch lat była znana w całych Indiach. Doszło nawet do tego, że rodzina dziewczynki dostała ofertę kupna Lakshmi do cyrku za pokaźną sumę pieniędzy.

Dołączona grafika

W 2007 roku dziewczynka została poddana operacji przez lekarzy, którzy nie oczekiwali za to zapłaty. Nieco ponad miesiąc później zaczęła stawiać swoje pierwsze kroki. Dziś Lakshmi prowadzi takie życie, jak jej rówieśnicy. Uczęszcza do lokalnej szkoły, nie ma problemów z chodzeniem.

Dołączona grafika



Deepak Paswaan

Ten dziewięcioletni chłopiec nie ma tyle szczęścia, co Lakshmi. Urodzony w Buxar (wschodnie Indie), wciąż musi żyć z dodatkowym korpusem i kompletem kończyn wystających z jego brzucha. Przez miejscowych Deepak również jest brany za boskie wcielenie. Inni uważają go za diabła i nieraz obrzucali Deepaka kamieniami.

Dołączona grafika

O ile dodatkowa para rąk szybko przestała się rozwijać, o tyle nogi wciąż rosną, wraz z rozwojem dziecka i stanowią dla niego dodatkowy ciężar, z którym musi się zmagać. Rodzinę Deepaka nie stać na operację syna. W rejonie, w którym mieszkają, nie ma nawet możliwości zrobienia zdjęcia RTG, więc nie wiadomo, jak ta sytuacja wpływa na narządy wewnętrzne dziecka.




Źródła:
Guardian.co.uk
Dailymail.co.uk
Wiadomosci.gazeta.pl
Wikipedia.pl

  • 4



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych