Skocz do zawartości


Zdjęcie

przepowiednie majów a...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

dusieqq.
  • Postów: 84
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Mnóstwo tego jest w telewizji i internecie, otóż wszyscy rozdmuchują sprawę końca kalendarza majów jako koniec świata, lecz nikt tak naprawdę nie zastanowił się nad tym czy koniec świata majów jest też naszym końcem?
Chodzi mi o to że co mogło być końcem świata dla nich? wielka powódź? epoka lodowcowa? trzęsienie ziemii? koronalny wybuch na słońcu
Tak naprawdę większość katastrof możemy przetrwać przy obecnej technologii poza tym ostatnim gdyż owe wybuchy słoneczne wpływają głównie na elektronikę itd.

Można zatem wywnioskować że być może ich koniec świata nie koniecznie musi być naszym końcem. Co wy o tym myślicie?




Ps. jest tyle tematów o przepowiedniach że nie wiedziałem gdzie to wstawić tak więc z góry przepraszam jeśli złamałem któryś z pkt. regulaminu poprzez robienie nowego tematu.
  • 0

#2

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z tych wszystkich serii końców świata najbardziej obawiam się utonięcia. Wydaje mi się to męczarnią, aczkolwiek nie wierzę w koniec świata. Dziwi mnie natomiast to, że wielu ludzi jako chrześcijanie wierzy, a Biblia wyraźnie mówi, że oprócz Jezusa będą fałszywi prorocy i nie wolno ich słuchać bo nikt nie zna dnia ani godziny, gdy Pan nadejdzie. Mam dosyć tego, gdy widzę kolejną rubrykę końca świata w internecie i tak na prawdę mam to gdzieś. Ziemia wiecznie trwać nie będzie gdyż jest tylko planetą i jak każda inna planeta, może zostać trafiona przez meteoryt czy coś.

Użytkownik Fisher edytował ten post 22.06.2011 - 12:23

  • 0



#3

dusieqq.
  • Postów: 84
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

tak trochę pomotałeś bo piszesz że nie wierzysz w koniec świata ale jednak mówisz że ziemia jak to planeta nie będzie trwała wiecznie.
  • 0

#4

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

tak trochę pomotałeś bo piszesz że nie wierzysz w koniec świata ale jednak mówisz że ziemia jak to planeta nie będzie trwała wiecznie.

Bo nie wierze w koniec świata, który opisują Majowie, wróżki czy inni. Jedyny koniec świata będzie wtedy, jak Ziemię zmiecie z powierzchni wszechświata. Nie wierzę w te końce świata, które statystycznie są co miesiąc-dwa...
  • 1



#5

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

tak trochę pomotałeś bo piszesz że nie wierzysz w koniec świata ale jednak mówisz że ziemia jak to planeta nie będzie trwała wiecznie.

Śmierć nieodłączną częścią życia jest. Wszystko w tej sferze istnienia przemija, nijak nie da się tego powstrzymać. Pozostaje to jedynie zaakceptować.
Jest takie stare japońskie przysłowie: "Dojrzewające ziarna ryżu pochylają głowy."
Ot, co
  • 0

#6

dusieqq.
  • Postów: 84
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

taki mały offtop.
I11@ mówisz jak Yoda ^^
  • 0

#7

Vogozuse.
  • Postów: 99
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Majowie mieli tak jakby 3 kalendarze. Jeden określał pory roku, lata słoneczne itp. Czyli obrót ziemi wokół słońca. Liczył sobie 365 dni. Drugi określał rok rytualny i liczył 260 dni. Trzeci zaś mierzył dużo dłuższy okres czasu. nie jestem w stanie powiedzieć co takiego. Ale jak zapewne zauważyłeś we wszystkich kalendarzach po zakończeniu się pełnej rachuby, bez względu na to co mierzy dany kalendarz, rozpoczyna się od nowa. Naiwnością byłoby wierzyć że 2012 będzie koniec świata tylko dlatego, że kalendarz pewnej cywilizacji kończy starą i zaczyna nową rachubę.
  • 0

#8

rolpiek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

niektórzy (m in Geryl) wiążą ten rzekomy koniec świata z przebiegunowaniem ziemi a co za tym idzie jakimś mega tsunami , wybuchami wulkanów i sporymi ruchami skorupy ziemskiej

to tak podaje jedną z głównych teorii nt. w jaki sposób ma przebiec rzekomo ten 21.12.2012 ;)
  • 0

#9

Herme5.
  • Postów: 425
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Moj koniec swiata bedzie jak umre. Do wypalenia sie Slonca lub innej poteznej katastrofy kosmicznej konca swiata mozna miedzy bajki wlozyc.
  • 1

#10

dusieqq.
  • Postów: 84
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

5emereh w każdej bajce jest ziarno prawdy.
  • 0

#11

Herme5.
  • Postów: 425
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Up
Pewnie, ze jest ziarnko prawdy w niemal kazdej bajce, ale akurat nie o koncu swiata (jako zjawisku definitywnym - jakies starszliwe katalizmy w to nie wliczam). Cieszy mnie fakt, ze zyje w bardzo ciekawych czasach na przelomie wiekow, moj syn juz zapewne tylu koncow swiata nie przezyje :).
  • 0

#12

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Akurat wypalenie słońca jest pewne bo słońce jak każda gwiazda przerabia swoje paliwo (wodór w hel) i jeśli się skończy to nastąpi koniec świecenia. Z innymi gwiazdami dzieje się tak samo.
  • 0



#13

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Akurat wypalenie słońca jest pewne bo słońce jak każda gwiazda przerabia swoje paliwo (wodór w hel) i jeśli się skończy to nastąpi koniec świecenia. Z innymi gwiazdami dzieje się tak samo.

Trudno, to nauczymy się żyć w ciemności.
  • 0



#14

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Akurat wypalenie słońca jest pewne bo słońce jak każda gwiazda przerabia swoje paliwo (wodór w hel) i jeśli się skończy to nastąpi koniec świecenia.

No tak od razu, to się świecenie nie skończy. Nawet gdyby nagle zatrzymały się procesy termojądrowe w jądrze Słońca, to jeszcze dłuuugo będzie jasno świecić.
  • 0

#15

livin.
  • Postów: 532
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Akurat wypalenie słońca jest pewne bo słońce jak każda gwiazda przerabia swoje paliwo (wodór w hel) i jeśli się skończy to nastąpi koniec świecenia. Z innymi gwiazdami dzieje się tak samo.

Trudno, to nauczymy się żyć w ciemności.

Ja przejdzie w fazę gazowego olbrzyma to raczej nie, bo pochłonie Ziemie.
Co do Majów, wystarczy na wiki wejść

Jednym z ciekawszych mitów Majów, jest ten o zagładzie świata. Pierwszoplanową postacią był Chac, który był stworzycielem rodzaju ludzkiego. Indianie wierzyli, że świat zostanie czterokrotnie zniszczony. Po raz pierwszy zniszczony został przez słońce w momencie, gdy Ziemia była zaludniona przez karły – budowniczych wielkich zrujnowanych miast. Część z nich przetrwała potop w podziemnych pieczarach i jamach, gdzie do dziś przebywają. Po raz drugi świat, zamieszkiwany przez ponure plemię „grzeszników”, został zniszczony przez wiatr. Trzecie zniszczenie dokonało się przez wodę, która to odgrywała najważniejszą rolę w życiu Indian. Wówczas kres zagłady widzieli już sami Majowie. Władcą wody był Chac - Tlaloc, którego posągi zdobi ołtarz jaguarów w Chichen Itza, i on to, według legendy, zniszczył trzeci świat. Zesłał na ziemię potężną powódź, zatopił miasta i piramidy Indian, ludzi, którzy przeżyli potop zamienił w ptaki. Czwarte zniszczenie świata, według wierzeń Indian ma dopiero nastąpić. Do dziś w tę mitologiczną zagładę wierzą Indianie a jego przebieg często jest przedstawiany przez czarowników (h-men). Otóż rozwścieczone jaguary wyjdą z lasów i zaczną zabijać. Najpierw rozszarpią wszystkich świętokradców. Potem rozerwą na ćwierci pozostałych uczonych, a później rzucą się na wszystkich mieszkańców Jukatanu. Ten obraz zagłady wyrażany przez dzisiejszych czarowników ma swoje głębokie korzenie w prastarych wierzeniach.


Jak dla mnie - mit jak mit, ciekawszą sprawą jest powtarzanie się katastrofy w postaci potopu u wielu odizolowanych geograficznie ludów. Mam tu na myśli Sumer, bo trochę drogi do Jukatanu mieli, więc możliwość zaczerpnięcia mitu od Majów wykluczam.

Użytkownik livin edytował ten post 25.06.2011 - 21:44

  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych