Skocz do zawartości


My, naród śląski


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

#76

domenicus.
  • Postów: 404
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Z drugiej jednak strony związki społeczno-gospodarcze GOPu i KOPu są na tyle silne, że pojawia się pytanie czy autonomia w postaci ostrej granicy geograficznej ma sens.


Sądzę, że większego sensu nie ma. Jestem przekonany, że kiedy w tej dekadzie rozpocznie się ogólnopolska debata o regionalizmie jako takim, pomimo iż "Autonomia jest wspaniała, bo Śląsk syty, Polska cała" - to jednak żeby chociaż dało się uzyskać decentralizację uprawnień i żeby kasy z regionów pozostawały w regionach, nie w warszawskiej centrali bez dna, gdzie zlatują się największe hieny i sępy.
  • 0

#77 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Wydaje mi się, że przydała by się jakaś korekta granic obecnego województwa Górnośląskiego na bardziej ugruntowane historycznie i kulturowo,


Tylko po co? Województwa służą administracji, a nie oddawaniu historycznych realiów. Stąd mamy województwo lubuskie choć sam Lubusz znajduje się w Niemczech.
  • 0

#78

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Orkiestra kościelna na Górnym Śląsku:
- Zymbalisten fertig?
- Ja, ja , naturlich
- Puzon fertig?
- Ja.
- Trompette fertig?
- Ja.
- Also, eins, zwei, drei: "Boże, coś Polskę..."
  • 3



#79

Macko.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mysle, ze sporej czesci ludzi nie boli to ze Śląsk chce autonomii, (ba! sam jestem za decentralizacja polski) ale to ze dazy do tego nieczystymi sposobami...

Jezyk? Jaki jezyk? To jest jedna z wielu gwar polskich, nawet niczym szczegolnym nie wyrozniajaca sie (no, moze tym ze jest uzywana publicznie a nie jak inne tylko na wsi/wsrod swoich) i sa jezyki, w ktorych roznice regionalne sa znacznie wieksze i nie wyroznia sie tam innych jezykow... Podobnie jest z narodowoscia




Ostatnio myslalem troche nad tym i doszedlem do pewnego wniosku (nie mam zamiaru nikogo obrazic ani walczyc przeciwko autonomii Śląska, a tylko pokazac jak tak naprawde wyglada tworzenie wyimaginowanego narodu).




Somalia, Balkany itp. kraje biedne, slabo rozwiniete, ktore dziela sie na coraz mniejsze.

Dania, Szwecja, Norwegia, bogate rozwiniete kraje, ktore stworzyly specjalny instytut, ktory ma dopilnowac, zeby jezyki tych narodow byly zawsze wzajemnie zrozumiale.

edycja cisz:

hej hej. Skończ z tym niechlujnym pisaniem.
Upominam.

Podstawa, regulamin:


4.13 Stosuj się do reguł ortografii i interpunkcji oraz innych zasad poprawności języka polskiego (na Forum nie ma obowiązku stosowania polskich znaków). Jeśli masz problemy z ortografią korzystaj ze słownika lub przeglądarki, która podkreśla błędnie napisane wyrazy.
  • 0

#80 Gość_Swordsman

Gość_Swordsman.
  • Tematów: 0

Napisano

somalia, balkany itp. kraje biedne, slabo rozwiniete ktore dziela sie na coraz mniejsze


Tak, tak - Niemców i Amerykanów (z USA) też tam dopisz
  • 0

#81

Macko.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie chodzilo mi o federacje, tworzenie autonomii itp ale o celowe wyodrebnianie sie nacji/jezykow ktore tak naprawde roznia sie tylko troche lub sa w ogole wymyslone (tak jak pseudo jezyk slonski)
  • 0

#82

Pelcix.
  • Postów: 27
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Troche szumu i już cicho , bo przecież lepiej debatować w każdej innej sprawie niż w sprawie polepszenia sytuacji w Polsce.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych