Skocz do zawartości


Katastrofa w Fukushimie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1855 odpowiedzi w tym temacie

#1351

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

SYTUACJA W ELEKTROWNI JąDROWEJ FUKUSHIMA DAI-ICHI

Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i przemysłu (METI) w dniu 17 kwietna ogłosiło, że firma TEPCO przygotowała harmonogram prac naprawczych po awarii w EJ Fukushima Dai-ichi. Obejmuje on 63 czynności, które realizowane będą w dwóch etapach w okresie od 6 do 9 miesięcy. Harmonogram (w języku angielskim) dostępny jest na stronie internetowej TEPCO.

Systematycznie prowadzone są prace nad zwiększeniem niezawodności zasilania elektrycznego bloków nr 1, 2 i 3. Do zbiorników ciśnieniowych reaktorów w tych blokach stale pompowana jest woda techniczna, a nad nimi unosi się biały dym (przypuszczalnie para wodna). Do każdego z bloków wprowadzono roboty do pomiaru temperatury i poziomu promieniowania.

Blok nr 1

Temperatura w zbiorniku ciśnieniowym stale się obniża, do wewnętrznej obudowy bezpieczeństwa doprowadzany jest azot (by zapobiec gromadzeniu się wybuchowej mieszaniny wodoru i tlenu, gdyby ten pierwszy powstał).

Blok nr 2

W bloku nr 2 również stwierdzono obniżanie się temperatury w zbiorniku reaktora. Podejmowane są próby wstrzymania wycieku wody poprzez zalewanie tuneli kablowych szkłem wodnym. Innym działaniem dla obniżenia poziomu promieniowania jest wypompowywanie wody z hali turbin do zakładu przetwarzania odpadów promieniotwórczych.

Blok nr 3

W bloku nr 3 sytuacja jest najkorzystniejsza, ciśnienie w zbiorniku reaktora i obudowie bezpieczeństwa utrzymuje się na poziomie ciśnienia atmosferycznego. Kontynuowane jest dostarczanie wody do zbiornika wypalonego paliwa za pomocą pompy z wysięgnikiem.

Blok nr 4

Całość paliwa z bloku nr 4 znajduje się w basenie przechowawczym, do którego dostarczana jest, w miarę potrzeby, woda techniczna za pomocą pompy z wysięgnikiem.

Bloki nr 5 i 6

Bloki nr 5 i 6 pozostają w stanie zimnego wyłączenie i nie wymagają specjalnej obsługi.

Źródło: PAA

Eury napisał:

Zespół projektu rozpoczął akcję wysyłania pism z wnioskiem - do takich organizacji jak firmy telekomunikacyjne, dostawcy internetu, stacje telewizji kablowej i inne - o "podjęcie odpowiednich środków w oparciu o wytyczne wobec nielegalnych informacji." Środki te obejmują usuwanie informacji ze stron internetowych, które władze uznają za szkodliwe dla porządku publicznego i moralności.

Nie wiem jakie jest prawo w Japonii, ale nie wydaje mi się, aby firmy telekomunikacyjne, dostawcy Internetu itd. miały obowiązek na prośbę władz usuwania informacji ze stron. Chyba mogą się na to nie zgodzić?
Przecież to jest wbrew wolności słowa.

Użytkownik domino edytował ten post 24.04.2011 - 11:29

  • 0



#1352

shoter.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Promieniowanie w lublinie podskoczyło sporo.

to chyba przez deszcz.
  • 1

#1353

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Awaria w Fukushimie była mniej groźna niż Czarnobyl

Awaria w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima I została uznana za katastrofę o skutkach porównywalnych do tego co stało się w Czarnobylu. Jednak oba wypadki bardzo się różnią - mówi fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Ludwik Pieńkowski.

Podstawową różnicą między tymi katastrofami jest ich przyczyna. Do katastrofy w Czarnobylu doprowadziły błędy ludzi - konstruktorów, nadzoru jądrowego i operatorów. Reaktor miał znaczące wady konstrukcyjne. Eksperci zdawali sobie z tego sprawę, a pomimo to reaktor został dopuszczony do użytku. Obsługa nie była dostatecznie poinformowana o wadach instalacji i popełniła błędy przy przeprowadzaniu feralnego doświadczenia z 26 kwietnia 1986 r. Wszystko to razem doprowadziło do katastrofy.

Bezpośrednią przyczyną niekontrolowanego wzrostu mocy czarnobylskiego reaktora i dwóch wywołanych tym eksplozji była wadliwa konstrukcja prętów sterujących. Próba natychmiastowego ich opuszczenia, zamiast awaryjnego wyłączenia reaktora, spowodowała katastrofę.
czytaj dalej


- W Fukushimie reaktor został wyłączony bez problemów, jak tylko urządzenia zarejestrowały trzęsienie ziemi. Przy czym włączenie reaktora nie oznacza, że ustają w nim wszystkie reakcje. Po wyłączeniu moc spada natychmiast do ok. 6 proc. mocy maksymalnej, a później stopniowo jeszcze się obniża. W tym czasie rdzeń reaktora wymaga chłodzenia - wyjaśnia Pieńkowski.

W Fukushimie zawiodło właśnie chłodzenie. Przez rdzeń każdego reaktora płynie chłodząca go woda. Woda ogrzewa się od ciepła wytwarzanego w reaktorze, a następnie płynie do turbin napędzających generatory prądu elektrycznego. Woda, po przepłynięciu przez system chłodzący, wraca do reaktora i proces się powtarza. Ten obieg wody nazywany jest obiegiem głównym. Ponadto elektrownia wyposażona jest w obiegi dodatkowe, których zadaniem jest chłodzenie wody z obiegu głównego i ewentualne wyrównywanie jej ciśnienia. Część z prądu, wytwarzanego w turbogeneratorach zużywają pompy, dzięki którym woda krąży w obiegu.

Bywają jednak sytuacje awaryjne np. konieczność awaryjnego wyłączenia reaktora, co właśnie nastąpiło w Fukushimie. Wtedy turbogeneratory przestają wytwarzać prąd i pompy cyrkulacyjne muszą być zasilane z innych źródeł. Często jest to prąd z innego bloku energetycznego lub z innej elektrowni. To jednak w Fukushimie również okazało się niemożliwe, bo kataklizm zniszczył sieci przesyłowe. W takiej sytuacji elektrownia musi sobie radzić sama i dlatego zawsze jest ona wyposażona w silniki spalinowe, które w razie takiej awarii mogą posłużyć do napędzania pomp cyrkulacyjnych. Ten sposób także w Fukushimie nie zadział. Najpierw trzęsienie ziemi, a następnie tsunami dokonało tak potężnych zniszczeń, że zrealizował się najgorszy scenariusz. Reaktory zostały pozbawione wszystkich systemów chłodzenia.

Od tej chwili ekipy inżynierów i strażaków podjęły walkę o podtrzymanie chłodzenia reaktorów, w których tliły się resztki reakcji jądrowej. Sytuację udałoby się całkowicie opanować, gdyby nie konieczność upuszczenia części pary wodnej z instalacji chłodzącej. Ponieważ nie było w niej normalnej cyrkulacji i ekipy ratunkowe bazowały na dostarczaniu wciąż nowej wody, w kanałach gromadziła się stale podgrzewana para wodna. Groziło to rozsadzeniem instalacji i dalszymi uszkodzeniami. Dokonano więc trzech kontrolowanych upustów pary. Dwa pierwsze, zniszczyły budynki dwóch reaktorów. Przy trzecim doszło do wybuchu w bloku energetycznym nr 2. Przyczyną prawdopodobnie był wodór, wydzielający się w trakcie podgrzewania wody.

- To był moment, kiedy uwolniło się najwięcej pierwiastków promieniotwórczych. Stało się tak dlatego, że wybuch uszkodził pierścień otaczający reaktor, w którym znajdowała się woda służąca do wyrównywania ciśnienia w obiegu głównym. Woda ta zawierała pewną ilość pierwiastków promieniotwórczych i wraz z nią uwolniły się one do środowiska - mówi Pieńkowski.

Jego zdaniem, przyczyną wybuchów była zastosowana (dla bezpieczeństwa) konstrukcja instalacji, która nie pozwalała na upuszczenie pary bezpośrednio w powietrze. - Po wypadku w amerykańskiej elektrowni Tree Mile Island, przyjęto, że upuszczanie pary, skażonej w niewielkim stopniu promieniotwórczymi pierwiastkami powinno być możliwe tylko do wewnątrz budynku, żeby uniknąć skażenia powietrza wokół elektrowni. To rozwiązanie zastosowano w Fukushimie. Niestety, jak widać, w niektórych awaryjnych sytuacjach się to nie sprawdza. Podano później informację, że w dachach innych bloków energetycznych wywiercono otwory, zabezpieczające przed taką sytuacją - tłumaczy fizyk.

Inne też, jak tłumaczył, będą skutki obu wypadków. Cyrkulacja powietrza nad płonącymi stopionymi resztkami reaktora czarnobylskiego powodowała, że skażony pył wznosił się na ogromne wysokości i mógł przemieszczać się daleko. Stężenie promieniotwórczych pierwiastków było w tym dymie bardzo duże. Para wodna i woda z Fukushimy, której reaktory stale były chłodzone zawierała tylko 10 proc. tego skażenia. Skutki, według Pieńkowskiego, będą tylko lokalne i stosunkowo krótkotrwałe.

- Pojawiały się głosy o konieczności zalania reaktora nr 2 betonem i zbudowania czegoś w rodzaju czarnobylskiego sarkofagu. Niemniej teraz już się o tym nie mówi. Bloki energetyczne zostaną rozebrane, a teren da się naprawdę dobrze oczyścić. Będzie tam mogło powstać cokolwiek - ocenia Pieńkowski.


Źródło

Kolejne ciekawe podsumowanie sytuacji przez polskiego naukowca (o skażeniu wód oceanu i wód gruntowych ani mru, mru), z dedykacją dla ślepo zapatrzonych w medialny spektakl podparty ekspercką esencją tego co dla Kowalskiego będzie najlepsze...

pozdrawiam
  • 1

#1354

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Panika mode on

http://www.radioaktywnosc.umcs.lublin.pl/?id=0 Promieniowanie w lublinie podskoczyło sporo... A tu wogóle nie pokazuje wyników czy sie coś zrypało czy specjalnie niewiadomo http://www.paa.gov.p...y/moc_dawki.php

panika mode off

wczoraj była burza a co za tym idzie normalny, nie mający nic wspólnego z fukushimą, wyrost na wykresach.
  • 0



#1355

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Fukushima Daiichi rośnie temperatura w basenie ze zużytym paliwem nuklearnym
Operator uszkodzonej elektrowni Fukushima Daiichi z uwagą monitoruje sytuację w obrębie basenu nr4 w którym składowane jest najwięcej zużytych prętów paliwowych. Temperatura wody ciągle rośnie mimo dostarczania wody schładzającej basen.

Tokyo Electric Power Company, TEPCO, poinformowało, że w dniu dzisiejszym wpompowano do basenu 4 ponad 210 ton wody. Wczoraj wieczorem odkryto, że temperatura w basenie rośnie i osiąga już 81 stopni Celsjusza.
Wcześniej ograniczono ilość chłodziwa do 70 ton dziennie tak aby nie obciążać wagą basenu i tak nadszarpniętej w wybuchu wodoru konstrukcji reaktora nr 4. W piątek, TEPCO odkryło, że temperatura w basenie sięga 91 stopni I postanowiono mimo ryzyka, że należy zwiększyć ilość pompowanej wody dwu a nawet trzykrotnie.

TEPCO poinformowało, że woda w basenie w sobotę spadła po tej operacji do 66 stopni C ale ponownie wzrosła do 81 stopni.

Operator elektrowni powiedział, że poziom wody w basenie był o 2,5 metra niższy niż normalnie po wtłoczeniu w niedziele 165 ton wody. Bardzo dokładnie monitorowany jest poziom wody tak aby uniknąć kolejny kłopotów.
Basen numer 4 na zużyte paliwo zawiera 1 535 prętów paliwowych, najwięcej ze wszystkich w kompleksie.

Monitoring rising temperatures
  • 3



#1356

Hakaleleszekle.
  • Postów: 57
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W poniższym filmie opisany jest krok po kroku przebieg zdarzeń w elektrowni Fukushima, myślę, że warto obejrzeć.


  • 0

#1357 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano


Emisja radioaktywności w Fukushima Daiichi przekroczy tą z Czarnobyla


Nie ma dobrych wiadomości w rocznicę katastrofy w Czarnobylu. Wyciekające, z uszkodzonej japońskiej elektrowni jądrowej, promieniowanie nadal powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia w okolicy zakładu. Kryzys nuklearny trwa do dzisiaj po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca.

Niektórzy eksperci wierzą, że kryzys w Fukushimie jest znacznie poważniejszy niż ten sprzed dokładnie 25 lat na Ukrainie, w Czarnobylu.

"To jest poważniejsze niż w Czarnobylu bo nikt nie potrafi przewidzieć, jak sytuacja będzie się rozwijać", powiedział Atsushi Kasai, były pracownik naukowy w Japońskim Nuklearnym Instytucie Badawczy.

Oprócz zagrożenia ze strony wycieku radioaktywności, obywatele Japonii są także narażeni na choroby psychiczne, powiedział.

"Instytuty badawcze z różnych krajów, przeprowadziły szczegółowe badania stanu zdrowia ludzi dotkniętych przez kryzys w Czarnobylu,"powiedział Yoshihisa Matsumoto, profesor radiobiologii z Tokyo Institute of Technology. "Japoński rząd powinien zorganizować kontrole na zdrowia psychicznego i fizycznego mieszkańców i pracowników zakładu. "

Szybki pociąg Tokyo-Sendai wznowił w poniedziałek kursy po raz pierwszy od trzęsienia ziemi. Sendai jest stolicą prefektury Miyagi, jednego z obszarów najbardziej dotkniętych w katastrofie.

Ponowne przyłączenie linii kolejowych miało przyspieszyć działania związane z odbudową w regionie katastrofy oraz ułatwić szybszy dostęp dla urzędników do stolicy Japonii, podało Kyodo News ".

Kryzys w zakładzie Fukushima został sklasyfikowany jako maksymalny, o poziomie 7 w skali ustanowionej przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej.

Renomowana japońska gazeta „Yomiuri Shimbun” doniosła w poniedziałek, że ilość promieniowania uwolnionego z uszkodzonej siłowni jest znacznie większa niż początkowo raportowano. Okazało się między innymi, że gdy kilka tygodni temu po kolejnej alarmistycznej informacji o dramatycznym wzroście poziomu radiacji próbowano to tłumaczyć błędem pomiaru, żadnego błędu nie było a emisja nadal trwa.

Operator zakładu Tokyo Electric Power Co twierdzi, że potrzeba przynajmniej czterech miesięcy zanim będzie możliwe jako takie kontrolowanie wycieków promieniowania paraliżujących reaktory.

Najnowsza potwierdzona liczba ofiar trzęsienia ziemi oraz tsunami wzrosła do 14 300 na dzień 24 kwietnia 2011. Lokalne służby poszukują nadal przeszło 12 tysięcy osób.


Click
  • 1

#1358

Mehitabel.
  • Postów: 758
  • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj ewakuowano całą załogę reaktora numer 5 elektrowni atomowej w bułgarskim Kozłoduju z powodu podwyższonego poziomu gazów radiacyjnych;
usterkę już usunięto:

http://hisz.rsoe.hu/...10428-30502-BGR

The entire staff of Unit 5 of Bulgaria's Kozloduy Nuclear Power Plant was evacuated over a detected increase of radiation rare gases on Tuesday, April 26, 2011. The evacuation took place at around 10:45 am on Tuesday, and was revoked shortly before 6 pm when the situation was normalized, the Kozloduy NPP management announced Wednesday night. The incident is said to have caused no consequences. The radiation incident occurred after unsealing of the first section of 1000-MW Unit 5, which was just shut down for scheduled annual repairs and refueling on April 24, 2011. The NPP staff took measures to normalize the situation. It was found that the increased radiation gas level was due to increased concentration of xenon isotopes (Xe-133). The gamma radiation rays in the hermetic zone of Unit 5 in Kozloduy reached 10% of the limit. All staff members who were in the hermetic zone were tested and the results showed none of them got exposed to radiation above the norms; their maximum radiation exposure was calculated at 0.05 mSv with the limit being 0.5 mSv.


  • 0

#1359

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W mieście Kōriyama, w prefekturze Fukushima, przeprowadzana jest operacja usuwania wierzchniej warstwy gruntu z placów należących do szkół podstawowych i przedszkoli. Ziemia zostanie wywieziona na lokalne wysypiska. W sumie ziemia ma zostać usunięta z 15 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, gdzie zmierzony poziom radioaktywności wyniósł ponad 3.8 mikrosiwerta na godzinę oraz 13 przedszkoli, gdzie zmierzony poziom wyniósł ponad 3.0 mikrosiwerty na godzinę [nie wiem czy to średnia, maksimum czy co]. Ministerstwo edukacji i oświaty ustaliło, że dzieci mogą bezpiecznie przebywać na szkolnych placach przy promieniowaniu nie przekraczającym 3.8 mikrosiwerta na godzinę.

src
  • 1

#1360

Mehitabel.
  • Postów: 758
  • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Poziom radiacji wokół Fukushimy nadal rośnie,już 1,12 sivierta na godzinę:


Fukushima Japan Nuclear Radiation Levels Spike Highest Yet — 1,120,000 Microsieverts per Hour

Radiation levels detected at the Fukushima nuclear power plant in Japan rise to the highest levels yet hitting 1.2 sieverts per hour as TEPCO announced that it may not be able to follow through with the 9 month plan to stop the radiation leaking from the Fukushima nuclear reactor in Japan. A nuclear engineering professor from Kyoto adds that depending on the source of the high levels the plan to entomb the reactor to permanently end the radiation leak may not work at all. That statement echoes similar sentiments from nuclear expert Arnie Gunderson.

For conversion purposes, 1.12 seiverts per hour = 1,120 millsieverts pert hour = 1,120,000 microsieverts per hour.

More simply 1 sievert= 1000 millisievert = 1,000,000 microseiverts


Użytkownik Mehitabel edytował ten post 01.05.2011 - 08:28

  • 1

#1361 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

1Sv = 100rem Chyba znowu ktoś pomylił jednostki, 5-7h przebywania tam i praktycznie po tobie czy się myle ?
  • 0

#1362

Azuri.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano


Dog death raises concerns


Buddy the dog had to be put down after his skin and fur started to burn away after a roll in a puddle.
Photo Credit: Supplied, GlobalTVEdmonton.com

An Edmonton woman is concerned for her family and neighbours. Her dog had to be put down after it rolled in a puddle near her home.

Alana McOuat let her 6-year-old Shihtzu Buddy out her front door on April 11th.

The dog rolled in a puddle along the boulevard in front of her home.

Minutes later, McOuat says Buddy’s fur and skin started to burn off.

Buddy was rushed to the vet, but after two weeks of treatment and thousands of dollars worth of vet bills, Buddy was suffering terribly.

He suffered a stroke, seizures, kidney failure, and burns to 90% of his body.

As a result, he had to be euthanized.

McOuat is now left wondering what was in the puddle. Buddy’s vet believes it was chemical in nature, but that’s not enough to satisfy the Shihtzu’s family.

“I have to put my dog down. this is serious now.” McOuat said, “This could happen to anyone. It could happen to another animal – to a kids. It could happen to anybody.”

Alberta Environment is now looking into the matter.


src Crisisjones
  • 0

#1363

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

^^
To raczej nie ma nic wspólnego z promieniowaniem. Objawy choroby popromiennej w takiej postaci występują po co najmniej kilku godzinach, a nie minutach. A gdyby promieniowanie było na tyle silne że spaliło psa na miejscu, to właścicielka raczej też nie opowiadała by nam tej historii. Inne zwierzęta i ludzie w okolicy też nie powinny się czuć najlepiej. Może ktoś wylał do kałuży jakąś żrącą substancję albo jest to kaczka dziennikarska.
  • 0

#1364

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ocena długofalowych konsekwencji kryzysu w zakładzie Fukushima Daiichi



Ocena skutków kryzysu nuklearnego w Japonii nie jest niestety dobra. Powyższe wideo przedstawia wypowiedź Dr Helen Caldicott, uznanej australijskiej fizyczki i słynnej krytyczki energetyki nuklearnej.

Pani Caldicott nie reprezentuje, zatem neutralnego punktu widzenia, ale to, co mówi robi duże wrażenie, ponieważ trudno jest polemizować z faktami a to, co opowiada to niestety fakty.

Dr Caldicott ostrzega przed jedzeniem żywności pochodzącej z Europy wskazując na skażenie cezem. Naukowiec dodaje, że sytuacja w Fukushima Daiichi jest wielokrotnie gorsza od incydentu z Czarnobyla.

Źródło
  • 1



#1365

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

WE'RE FCKD!

No to generalnie ta ... vanga ? Miała racje z promieniowaniem na północnej półkuli. Jadę do Argentyny.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych