Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana czasu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejna zmiana czasu na letni ma nastąpić w niedziela, 27 marca 2011. Tak więc przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00, i śpimy o godzinę krócej!

Zmiana czasu (wprowadzenie czasu letniego) teoretycznie ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie oszczędność energii, lecz tak jest w istocie?
Zmiana czasu – kontrowersje: Na całym świecie trwają dyskusje nad wadami i zaletami wprowadzenia czasu letniego. Główną zaletą jest oczywiście oszczędność energii związana ze zmniejszeniem kosztów oświetlenia, ale czy na pewno?. Oczywiste koszty zmiany czasu, to: przestawienie urządzeń elektronicznych, zmiany rozkładów jazdy/lotów itp., do mniej oczywistych i trudnych do oszacowania należą koszty zmniejszenia produkcyjności pracowników i wypadków przy pracy związanych z potrzebą zaadoptowania organizmu do nowego czasu. (Zostały przeprowadzone poważne badania nad wpływem zmiany czasu na częstość wypadków drogowych, np: Ferguson, S.A. et al. (1995) Daylight saving time and motor vehicle crashes: the reduction in pedestrian and vehicle occupant fatalities. American Journal of Public Health 85, 92­95.).
Wyżej wymienione koszty należą do kosztów jednorazowych i raczej w ostatecznym bilansie przeważają zyski związane z oszczędnością oświetlenia, jednak do kosztów stałych strat (jak zauważają przeciwnicy głównie w USA) należy doliczyć koszty klimatyzacji, która pracuje intensywniej w godzinach dziennych, więc w ostatecznym bilansie, sensowność zmiany czasu, wg. sceptyków stoi pod znakiem zapytania.

Studia i badania: W 2008 roku przeprowadzono badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA). Sprawdzono wysokość rachunków za prąd przed i po 2006 roku (czas letni wprowadzono w tym stanie dopiero w roku 2006). Okazało się, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki wzrosły!!! , prawdopodobnie z powodu dłuższego używania klimatyzacji, o około 1-4%. Matthew J. Kotchen; Laura E. Grant (2008-02-08). "Does daylight saving time save energy? evidence from a natural experiment in Indiana"
* Badania przeprowadzone w 2007 roku pokazały, że zmiana czasu nie zmiania zużycia prądu w Kalifornii (USA) Adrienne Kandel; Margaret Sheridan (2007-05-25). "The effect of early daylight saving time on California electricity consumption: a statistical analysis"
* Badania w Wielkiej Brytanii przeprowadzone również w 2007 roku pokazały natomiast, że dzięki zmianie czasu zużycie energii elektrycznej spada w miesiącach zimowych o około 2% Brendan Cronin; Elizabeth Garnsey (2007-10-19). "Daylight saving in GB; is there evidence in favour of clock time on GMT?"

Prekursorami wprowadzenia czasu letniego byli Niemcy już w 1916 roku. W Polsce wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku.
Czy jednak powtarza się ten błędny stereotyp, czy komuś zależy, aby wprowadzić zamieszanie.

http://halloween.fri...iana_czasu.html

MUNDUS VULT DECIPI, ERGO DECIPIATUR. POZDRAWIAM ERIK.
  • 2



#2

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czy przypadkiem nie było by tak, że gdybyśmy tego czasu nie zmieniali 2 razy w roku to po czasie byśmy mieli o godzinie 13.00 noc, a o 3.00 dzień?
  • -2



#3

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jakoś w Indiach, Afryce i Australii się nic nie zmienia.



http://halloween.fri...iana_czasu.html

Pozdrawiam, Erik.
  • 0



#4 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

A czy przypadkiem nie było by tak, że gdybyśmy tego czasu nie zmieniali 2 razy w roku to po czasie byśmy mieli o godzinie 13.00 noc, a o 3.00 dzień?


Godzina do przodu / godzina do tyłu. Bilans wychodzi na ZERO. Potem kolejny rok, następny i tak w koło Macieju. Co się ma zmienić?
Nic.:P

A co do tematu, to jest mi to całkowicie obojętne. Idzie się przyzwyczaić. Osobiście nawet lubię przestawkę na czas zimowy, troszkę gorzej jest z przejściem na letni, ale...

Użytkownik Horror edytował ten post 08.03.2011 - 13:27

  • 0

#5

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja właśnie lubię przestawkę na letni mimo, że krócej się śpi to chociaż dzień jest dłuższy, tzn dłużej jest jasno :)
  • 0



#6

restek.
  • Postów: 424
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Co do ekonomiczności to być moze jest to bez znaczenia, ale dobrze że idzie godzina do przodu bo jak wracam z pracy to mam słońce jeszcze wysoko :)
  • 0

#7

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przeczytałem dwie wypowiedzi użytkownika PiKuS i zadrżałem. 

A czy przypadkiem nie było by tak, że gdybyśmy tego czasu nie zmieniali 2 razy w roku to po czasie byśmy mieli o godzinie 13.00 noc, a o 3.00 dzień?

 

Ja właśnie lubię przestawkę na letni mimo, że krócej się śpi to chociaż dzień jest dłuższy, tzn dłużej jest jasno :)


Droga koleżanko, proponuje przed zamieszczeniem posta, chwile się nad nim zastanowić...  

Edit Down: Naprawdę proponuję zastanawiać się nad tym co się pisze...(lub precyzowania zwrotu: "dłużej jest jasno")

Użytkownik Ironmacko edytował ten post 08.03.2011 - 17:06

  • 0

#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

no rację ma, dłużej jest jasno po przestawieniu godziny do przodu.
  • 0



#9

Palmæro.

    Anty-lewak

  • Postów: 303
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

no rację ma, dłużej jest jasno po przestawieniu godziny do przodu.

no nie... bo jasno jest tak samo długo ;D tylko godzina się zmienia

PS. ok... skoro czepiamy się szczegółów to nie jest tak samo długo jasno tylko minimalnie dłużej (o tej porze roku) ;]
  • 1

#10

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No tak ale praktycznie jest dłużej jasno. Gdyby tak przestawić zegar o kilka godzin do przodu to w lecie o 2 w nocy byłoby jeszcze jasno.
  • -1



#11

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No tak ale praktycznie jest dłużej jasno. Gdyby tak przestawić zegar o kilka godzin do przodu to w lecie o 2 w nocy byłoby jeszcze jasno.

Nawet jak przestawisz zegarek o 12 godzin, to jedyne co się zmieni, to godziny w których słońce świeci i to tylko UMOWNIE nie ma to żadnego znaczenia na długość świecenia (pomijam detal podany przez Palmaero długości dnia) równie dobrze możesz sobie od jutra przestawić zegarek o 3 godziny i cieszyć się słońcem do godziny 21.00 

Edit down: Widzisz w kontekście Twojego wcześniejszego posta, stwierdziłem że nie koniecznie musisz myśleć tak jak piszesz poniżej. Możesz uznać moje posty za czepianie się, a możesz także na przyszłość starać się tak formułować myśli aby nie pozostawiać sfery domysłów. Wyjdzie to na dobre wszystkim.


Użytkownik Ironmacko edytował ten post 08.03.2011 - 17:30

  • 0

#12

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No i wiedziałam, że zaraz znajdzie się taki jeden co właśnie czepi się tego szczegółu. Przecież każdy chyba wie o co mi chodziło w tym określeniu.
Specjalnie dla Ironmacko - chodziło mi o to, że po przestawieniu o godzinę do przodu, będzie godzinę dłużej jasno wieczorem, czyli zamiast robić się ciemno o 21.00 będzie się robić ciemno o 22.00.
Jeszcze chcesz się czegoś przyczepić ? Czy już wystarczająco dobrze wytłumaczyłam Panu o co chodziło.

Użytkownik PIKuS edytował ten post 08.03.2011 - 17:23

  • 0



#13

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie mogliby zachować czas zimowy cały rok. Niespecjalnie zależy mi żeby w letnie wieczory było dłużej jasno ani też żeby Słońce wschodziło o 5 zamiast o 4. Przynajmniej się człowiek wyśpi! Jeżeli ktoś wychodzi z domu do pracy lub szkoły o 5 czy 6 lepiej dla niego jeżeli o 22 jest już ciemno a o 5 już jasno. Jasność nie przeszkadza mu bowiem w zaśnięciu a rano nie czuje się poszkodowany, że wstaje a za oknem mrok lub bardzo wczesny poranek.
Sprawę tę jednak można by również załatwić zmieniając ustawowo godzinę rozpoczęcia szkoły/pracy(przynajmniej tej w biurze) na 9:00 jak to jest w większości cywilizowanych krajów zamiast z księżyca wziętej 7.00 (ostatecznie 7:30 lub 8:00) - wtedy czas letni można by śmiało zachować. Dla mnie rozpoczynanie pracy o 7:00 to absurd. Kiedy człowiek ma znaleźć czas na książkowe 8 godzin snu przy panującym w naszym społeczeństwie stereotypie, że nie wypada się kłaść przed godziną 24? A w lecie? Nawet gdyby ktoś chciał spać od 22 do 6 to się nie da bo trudno zasnąć gdy za oknem w najlepsze trwa życie.

Dodatkowo gdyby w lecie wcześniej zapadała noc byłyby lepsze warunki do obserwacji meteorów bo zamiast do 2 w nocy czekałoby się tylko do 1 na najlepszą widoczność ;). Ale to taki szczególik.
  • 1



#14

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jakby nie można było kazać ludziom przyjść godzinę wcześnie/później do pracy... Ciekawe co za geniusz tą zmianę czasu wymyślił.
  • 1

#15

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Up

Wiń Franklina, to on chciał zaoszczędzić czas. ;)

Co prawda wiadomo, że zmiana czasu jest tylko umowna, ale w gruncie rzeczy ma to sens - nie przestawiając zegarów, tracilibyśmy tę godzinę słońca dziennie, więc jednak coś zyskujemy.
  • -1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych