Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uzasadnianie ocen


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

Mehitabel.
  • Postów: 758
  • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam małą propozycję w kwestii pluso- i minusowania postów.

Często bywa tak że oceny są wystawiane nie w związku z merytorycznością ale z sympatii bądź też antypatii dla danego uzytkownika,
bez żadnego powodu lub też wyłącznie z powodów światopoglądowych nie mających nic wspólnego z tym co zostało napisane.

Moja propozycja jest następująca,pozostawić anonimowość ocen ale wprowadzić konieczność ich krótkiego uzasadnienia,
w słowie lub kilku,na przykładowo wyskakuje nam opcja "uzasadnij ocenę" i wpisujemy "ciekawy temat","profesjonalność w uzasadnieniu źródłami",
"wulgarny język","wywody osobiste" i tak dalej.To dałoby zarówno innym użytkownikom możliwość zapoznania się z powodem wystawienia oceny jak i samemu ocenianemu podniesienia jakości swoich postów.

Użytkownik Mehitabel edytował ten post 02.03.2011 - 17:02


#2

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jestem za. Dodać to tego jeszcze takie coś, że jak się panu moderatorowi wytłumaczenie nie podoba, to może ocenę cofnąć. :)

#3

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja bym to w ch...ę wy... (przepraszam wszystkich ) to badziewie . Nic to nie daje . Bez sensu.



#4

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja bardziej liczę na wprowadzenie jawności przyznawania reputacji.
Codziennie jest przyznawanych dziesiątki punktów reputacji i wątpię żeby moderatorowi chciało się myśleć nad tym czy jakiś został słusznie przyznany czy nie. A po za tym to będzie działać tak że jak minusa dostanie ulubieniec jakiegoś moda to zostanie mu on zdjęty, a jeśli dostanie taki który jest przez modów mało lubiany to praktycznie zawsze ten minus będzie mu zatrzymany. Czyli pomysł bez sensu. A jeśli ktoś nie chce się tłumaczyć dlaczego dał minusa, to przecież może wyszukać jakiś stary temat i dać minusa bez tłumaczenia. Tego i tak nikt nie zauważy.
Z proponowanym tutaj systemem najwięcej problemów mogą mieć sami modzi, zwłaszcza taki jeden, który często powtarza ,,będę cię codziennie minusował"



#5

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zawsze to jakieś urozmaicenie i mobilizacja dla niektórych do pisania rzeczowych postów. Niestety anonimowość zezwoliła na prowadzenie niezdrowej i nieuczciwej rywalizacji.

Także w tym względzie zgodzę się z wiem wszystko. Myślę, że jawność w przyznawaniu punktów reputacji uzdrowiłaby ten pomysł. Nietrdudno zauwazyć, że powstają "kółka wzajemnych adoracji" gdzie daje się lubianym osobom punkty nawet w najbardziej bezsensownym postom. A odejmuje naprawdę rzeczowym wypowiedziom, ale za to przedstawiającym odmienne poglądy od swojego ulubieńca. Założę się też, że niektórzy korzystają z "pdwójnych kont" i nabijają sobie codziennie punkty.

Najśmieszniejsze jest to, że najbardziej na reputacji zależy użytkownikom głoszącym na forum równość, jedność i miłość :D
Oczywiści oni płakaliby najbardziej gdyby opcję tę usunięto, tak jak domaga się tego noxili, a co głupim pomysłem też nie jest.



#6

Geniusz.
  • Postów: 152
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No bez żartów... Ile razy można wałkować ten sam temat? Niektórzy chcą, niektórym jest to obojętne. Nic się nie zmieni, chyba, że Wielki Konstruktor silnika zmieni skrypt. Jedyne co możemy, to się pomodlić do Boga, Allaha, Wielkiego Konstruktora (czy w co kto sobie wierzy) - to już indywidualny wybór. ;)

#7

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jawność przyznawania minusów też jest chyba kiepskim pomysłem. Bo dając komuś minusa za głupawy post, możemy spotkać się z oddaniem tego minusa przez osobą, która go dostała. To by było jednak niefajne. Np. taki IMC napisał kosmiczne bzdury w temacie ,,moja ciekawa teoria" i za te głupoty dostał kilka plusów. Szkoda że jego posty kipiące od niewiedzy nie spotkały się ze zdecydowaną reakcją moderatora.



#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaprzeczasz sam sobie, ale nie chce mi tego wyjaśniać.
Dobra to mam jeszcze pytanie z innej beczki. Czemu moderatorzy nie mają opcji reputacji? Bo chyba kiedyś była skoro każdy ma sporą reputację, dlaczego to zmieniono? czy po prostu jak ktoś staje się modem to automatycznie już mu punktów przyznawać nie można?



#9

ICM600.
  • Postów: 184
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jestem za całkowitym zniesieniem reputacji, bo to bez sensu. Jak już napisali poprzednicy, ocenia się najczęściej za poglądy, sympatię itp. itd. nie za rzeczowość postów. Ewentualnie, jeśli tego nie można zrobić, dać pełny dostęp do tego kto ocenę wystawił i dlaczego, bo klikać sobie w zielone albo czerwone bez powodu każdy może.

Np. taki IMC napisał kosmiczne bzdury w temacie ,,moja ciekawa teoria" i za te głupoty dostał kilka plusów. Szkoda że jego posty kipiące od niewiedzy nie spotkały się ze zdecydowaną reakcją moderatora.


Nie IMC, tylko ICM600

Gdyby nie ta wypowiedź, olałbym temat. No ale szlag mnie trafia jak widzę twoje mondorsici.. Stawiasz tezę, jak w przytoczonym temacie, wziętą z kosmosu, nie popartą żadnymi argumentami, jak np "Inteligencja nie warunkuje przetrwania." oraz zapytanie "Może być?". Nie, nie może być! Piszesz bezwartościowe rzeczy, a potem naskakujesz i się plujesz że po tobie jadą z każdej strony, co dostarcza ci powodów do skomlenia jaki to ten świat a szczególnie jeden moderator jest zły. Mimo różnych poglądów, zgadzam się z nim w twojej kwestii i od dziś będę się starał o permanentnego bana dla ciebie, bo jesteś z gatunku trolli, do tego najniższej klasy; twoje puste posty powodują, że odechciewa się czytania tego forum. I minusuj mnie sobie ile chcesz. Zdanie o tobie zmienię dopiero, gdy wniesiesz coś rzeczowego w to forum.

Użytkownik ICM600 edytował ten post 02.03.2011 - 22:20


#10

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Panowie, proszę o zakończenie personalnych wycieczek. Wszelkie wątpliwości proszę sobie wyjaśniać na PW.



#11

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A ja może wypowiem się jako nowy użytkownik na forum (czytam od jakiegoś czasu ale piszę od niedawna). Dla mnie opcja reputacji jest przydatna, bo czytając czyjeś wypowiedzi widzę jak ocenili je inni. Podobnie podczas czytania artykułów - na samym początku można sprawdzić czy ma się do czynienia z osobą doświadczoną czy żółtodziobem, więc jestem za tym, żeby została.

Co do jawności minusów - moim zdaniem kiepski pomysł, jak ktoś wcześniej zauważył, znajdą się zapewne osobniki oddające minusy.

Co do uzasadniania ocen - jak najbardziej za. Przecież moderator nie musi przeglądać wszystkich minusów (plusów). Jeśli osoba, której te punkty zostaną przyznane, poczuje się skrzywdzona lub oceniona niesłusznie, mogłaby minusa (lub plusa ;) ) zaraportować, moderator stwierdziłby słuszność oceny, oraz ewentualnie cofnął go. To nawet nie wymagałoby bardzo dużo roboty, jeśli raporty przedstawione by były w formie tabeli:

ocena / uzasadnienie / oceniany użytkownik / link do posta / opcja cofnij i zostaw

Poza tym zawsze można taką opcję wprowadzić na próbę, w celu sprawdzenia ile minusów przyznawanych jest niesłusznie. Jeśli będzie to jakaś spora liczba, to można zostawić, a jeśli jakiś 1%, to usunąć :)

Dziękuję za uwagę

#12

Po_prostu.
  • Postów: 264
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No i co? Ja też jestem na nie w kwestii przyznawania pkt reputacji, albo przynajmniej niech będą uzasadniane. Dlaczego? Poprzednicy już trafnie zauważyli:

Forum o tematyce paranormalnej, to nie konkurs popularności

Zawsze to jakieś urozmaicenie i mobilizacja dla niektórych do pisania rzeczowych postów. Niestety anonimowość zezwoliła na prowadzenie niezdrowej i nieuczciwej rywalizacji.

Nietrdudno zauwazyć, że powstają "kółka wzajemnych adoracji" gdzie daje się lubianym osobom punkty nawet w najbardziej bezsensownym postom

Często bywa tak że oceny są wystawiane nie w związku z merytorycznością ale z sympatii bądź też antypatii dla danego uzytkownika,
bez żadnego powodu lub też wyłącznie z powodów światopoglądowych nie mających nic wspólnego z tym co zostało napisane.

Itp.

Użytkownik Po_prostu edytował ten post 02.02.2012 - 21:24


#13 Gość_overdose

Gość_overdose.
  • Tematów: 0

Napisano

jestem za zniesieniem tych glupich gwiazdek ;/


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych