Skocz do zawartości


Zdjęcie

Libia grozi Unii Europejskiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#16

Grzegorz78.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy Tunezja i Egipt przypadkiem nie leżały w Afryce?

Jeżeli się nic nie zmieniło to nadal tam leżą :))
  • 0

#17

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kadafi podpali ropociągi? "Albo ja albo chaos"

Jeśli Kadafi naprawdę tak zrobi, to wprowadzi lekki chaos na całym świecie - do góry pójdą ceny ropy, a ta jest wykorzystywana wszędzie.
  • 0



#18

Mehitabel.
  • Postów: 758
  • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sugerowane ustapienie Kaddafiego ma też swoją ciemną stronę,i to bardzo ciemną-może doprowadzić w miarę stabliny kraj do stanu walczących ze sobą lokalnych kalifatów oraz wręcz biblijnych rozmiarów fala uchodźców do Europy:

Perspektywa Libii: Krwawa i długa wojna domowa

Libia wyraźnie stacza się w kierunku krwawej wojny domowej i możliwego rozpadu na wschód kraju opanowany przez przeciwników Muammara Kaddafiego i zachód w rękach dyktatora - pisze Jamestown Foundation. Ten amerykański think-tank zwraca uwagę na silne podziały plemienne i wpływy islamistów we wschodniej Libii.

Zbuntowana część Libii niepokoi także USA. Niektóre miasta na wschodzie kraju są światowymi rekordzistami jeśli chodzi o "eksport" radykalnych bojowników islamskich.

Z Darnahu wyruszyła niemal połowa wszystkich libijskich ochotników, którzy chcieli walczyć z amerykańską armią w Iraku. Miasto wysłało w świat 52 potwierdzonych bojowników. Dla porównania stolica Arabii Saudyjskiej, Rijad, jest miejscem pochodzenia 51 ochotników, przy nieporównywalnie większej populacji (4,3 miliony wobec 80 tysięcy).

Zdaniem Jamestown Foundation, jeśli nawet obecna rewolucja zostanie zdławiona, Libia najprawdopodobniej cofnie się do pozycji "kraju pariasa". Powszechnie potępianego przez opinię międzynarodową i sponsorującego organizacje terrorystyczne.


Kadafi traci kontrolę nad krajem. "Zapewne popełni samobójstwo"

Europę, zwłaszcza Włochy, czeka "biblijny exodus" z Libii - taką opinię wyraził w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini. Ostrzegł, że należy spodziewać się nawet 300 tys. imigrantów z Afryki.

"Nie mamy naprawdę pojęcia, co może wydarzyć się w Libii w razie upadku (Muammara) Kadafiego" - oświadczył Frattini. "Ale wiemy, co nas czeka, kiedy runie system państwa libijskiego: anomalia w postaci fali 200-300 tysięcy imigrantów" - dodał. Frattini wyjaśnił, że to 10 razy tyle, ile wynosił napływ uchodźców z Albanii w latach 90. ubiegłego wieku.

"Takie są szacunki i to nawet zaniżone. Ale to nie Libijczycy przybędą do nas" - zastrzegł szef włoskiego MSZ.

Przypomniał następnie: "W Libii jedna trzecia ludności to nie są Libijczycy, tylko mieszkańcy Afryki subsaharyjskiej. Mówimy o 2,5 mln ludzi, którzy, jeśli upadnie system tego państwa, uciekną, bo zostaną bez pracy".

Zdaniem Frattiniego, nie wszyscy uciekną do Włoch; wielu imigrantów trafi do Grecji.

"To biblijny exodus. To problem, którego żaden Włoch nie może, nie powinien lekceważyć" - oświadczył włoski minister spraw zagranicznych.


  • 0

#19

Mehitabel.
  • Postów: 758
  • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejny przykład prawdziwie bohaterskiej postawy libijskich pilotów wojskowych,woleli rozbić samolot i zginąć niz ostrzeliwać demonstrantów;

A military source: military fighter jet crash west Ajdabiya refused crew bombed Benghazi

Military source operations room built air base, the aircraft type "Sukhoi-22" Russian-made, crashed Wednesday west of the city Ajdabiya "160" km south west of Benghazi.

وأكد المصدر العسكري، وهو برتبة عقيد، على أن الطائرة تحطمت بعد أن رفض قائدها ومعاونه "عبدالسلام عطية العبدلي وعلي عمر القذافي" تنفيذ أمر لقصف مدينة بنغازي. The military source, which is the rank of colonel, that the plane crashed after the pilot and his assistant refused to "Salam Attia Abdali and Ali Omar Gaddafi" the implementation of the order to bomb the city of Benghazi.


Były minister sprawiedliwości Libii:Kaddafi osobiście wydał rozkaz ataku terrorystycznego nad Lockerbie:

Report: Ex-minister says Gadhafi ordered Lockerbie

STOCKHOLM -- Swedish tabloid Expressen says Libya's ex-justice minister claims Moammar Gadhafi personally ordered the Lockerbie bombing that killed 270 people in 1988.

Expressen on Wednesday quoted Mustafa Abdel-Jalil as telling their correspondent in Libya that "I have proof that Gadhafi gave the order about Lockerbie." He didn't describe the proof.

Abdel-Jalil stepped down as justice minister to protest the violence against anti-government demonstrations.

He told Expressen Gadhafi gave the order to Abdel Baset al-Megrahi, the only man convicted in the bombing of Pan Am Flight 103 over Lockerbie, Scotland, which killed all 259 people on board and 11 on the ground.

"To hide it, he (Gadhafi) did everything in his power to get al-Megrahi back from Scotland," Abdel-Jalil was quoted as saying.


  • 0

#20 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

A ja się tak zastanawiam, dlaczego, ci piloci co się katapultowali, bądź ci co polecieli na Maltę, nie polecieli tam gdzie przebywa drań Kadafi i nie zrzucili tych bomb prosto na jego chory łeb? Jak ktoś każe bombardować swoich przeciwników, to chyba nie świadczy o nim zbyt dobrze.
Dla mnie to co teraz wyprawia Kadafi nie jest tłumieniem zamieszek tylko zwyczajnym ludobójstwem, za to Kadafi powinien dostać karę śmierci, bądź dożywocia. Od niego wychodzą rozkazy jak się rozprawiać z demonstrantami, innymi słowy ma krew na rękach.
  • 0

#21

Dedek.
  • Postów: 170
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A ja się tak zastanawiam, dlaczego, ci piloci co się katapultowali, bądź ci co polecieli na Maltę, nie polecieli tam gdzie przebywa drań Kadafi i nie zrzucili tych bomb prosto na jego chory łeb?


Pomysl. To tak jakbys w obecnej pracy dostal zlecenie od szefa "idz zabij sprzataczke tym oto mlotkiem". Czy po prostu nie wykonasz polecenia czy moze zabijesz szefa tym samym mlotkiem?


Jak ktoś każe bombardować swoich przeciwników, to chyba nie świadczy o nim zbyt dobrze.


Wiesz, na przyklad na wojnie to wcale nie takie "dziwne", poza tym jak ktos ma wladze to czesto, niestety, uzyje wszelkich dostepnych srodkow by to wladze miec nadal.


Dla mnie to co teraz wyprawia Kadafi nie jest tłumieniem zamieszek tylko zwyczajnym ludobójstwem, za to Kadafi powinien dostać karę śmierci, bądź dożywocia. Od niego wychodzą rozkazy jak się rozprawiać z demonstrantami, innymi słowy ma krew na rękach.


Z jego punktu widzenia to demonstranci sa zli i chca czegos zlego dla panstwa i stara sie po prostu trzymac stolka na wszelkie mozliwe sposoby (tak jak pisalem wyzej). Fakt faktem, ze to on ma krew na rekach, ale nie tylko on. Ci co pociagaja za spust broni rowniez nie sa bez winy.
  • 0

#22

Krzewiciel.
  • Postów: 312
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Oglądałem wczoraj Al Jazeera i było tam paru specjalistów od spraw arabskich. Mówili, że Kadafi rekrutuje najemników, ponieważ wie, że wojsko nie ma do niego zaufania i nie wykonają rozkazów. Oznacza to, że już niedługo jego reżim upadnie. Bez wojska długo się nie utrzyma, a kasa na najemników też się kiedyś skończy...
  • 0

#23

Canaris.

    God Emperor of Mankind

  • Postów: 641
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja się tak zastanawiam, dlaczego, ci piloci co się katapultowali, bądź ci co polecieli na Maltę, nie polecieli tam gdzie przebywa drań Kadafi i nie zrzucili tych bomb prosto na jego chory łeb?


Nie musieli wiedzieć gdzie aktualnie przebywa Kadafi a samolot nie może latać bez końca, to raz .
A dwa to jego ewentualne miejsce pobytu jest pewnie mocno obstawione ciezkim sprzętem w tym także p-lot wiec nie mieliby większej szansy żeby to zrobić ( plus oczywiście jest kwestia tego co tam mieli pod skrzydłami - jak Kadafi siedzi w bunkrze jakimś a oni mieli np bomby kasetowe to nawet by go nie zadrapali )

Generalnie sporo sie dzieje . Czekam z niecierpliwością kiedy polacy zaczną tak robić i pogonią tych przykruchtowych złodzieji z naszego kraju . :)
  • 0



#24 Gość_pokerek

Gość_pokerek.
  • Tematów: 0

Napisano

A ja się zastanawiam, jak to jest, że brytyjski premier pojechał właśnie do krajów bliskiego wschodu przekonywać do kupowania brytyjskiego uzbrojenia. Jak to jest, że od niedzieli w Abu Zabi trwają największe na bliskim wschodzie targi zbrojeniowe. Zastanawiam się, czemu najbardziej reklamowane jest tam uzbrojenie do tłumienia demonstracji. Jak to jest, że Wielka Brytania, która zobowiązuje się do niesprzedawania uzbrojenia do krajów, które łamią prawa człowieka (jest to uregulowane prawnie), odkąd tylko zostało zniesione w 2003 roku embargo na Libię (nałożone nota bene za wspieranie terroryzmu), sprzedawała Trypolisowi swoje transportery opancerzone. Włochy zarobiły na helikopterach 100 mln euro, Malta 79,7 mln euro, łącznie kraje europejskie zarobiły na sprzedaży licencji Libii ok 300 mln euro. Polska wydała dwie licencje - na 2 mln euro. Ot, taka ciekawostka.
  • 0

#25 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Pomysl. To tak jakbys w obecnej pracy dostal zlecenie od szefa "idz zabij sprzataczke tym oto mlotkiem". Czy po prostu nie wykonasz polecenia czy moze zabijesz szefa tym samym mlotkiem?


Myślę i radzę ci sobie przypomnieć ciąg wydarzeń, zaczęło się od protestów, które od razu tłumiono ostrzałem z karabinów maszynowych, oczywiście nie bez przyzwolenia, rozkazu (twojego szefa) Kadafiego. Dla mnie to jest ludobójstwo, w takim wypadku wziąłbym ten młotek (wymierzył bym sprawiedliwość) i zabił bym szefa (Kadafiego). Mam nadzieję, że Kadafi odpowie za swój czyn, niezależnie czy z ręki snajpera, młotka czy wymiaru sprawiedliwości, tak czy inaczej należy mu się kara śmierci.

Wiesz, na przyklad na wojnie to wcale nie takie "dziwne", poza tym jak ktos ma wladze to czesto, niestety, uzyje wszelkich dostepnych srodkow by to wladze miec nadal.


W Libii, na razie żadnej wojny niema poza gwałtownymi protestami, choć istnieje prawdopodobieństwo wybuchu wojny domowej. Strzelanie do protestujących i zrzucanie na nich bomb z pewnością nie środkiem utrzymania władzy, bo przynosi skutek odwrotny do zamierzonego (Szkoda, że Kadafi o tym nie wie, albo jest zbyt chory i uznaje to za metodę), co mogliśmy wszyscy oglądać w telewizji. W mojej opinii Kadafi wydając rozkaz strzelania i z zrzucania bomb, przypieczętował swój los, mam nadzieję, że sprawiedliwość go dosięgnie.

Z jego punktu widzenia to demonstranci sa zli i chca czegos zlego dla panstwa i stara sie po prostu trzymac stolka na wszelkie mozliwe sposoby (tak jak pisalem wyzej). Fakt faktem, ze to on ma krew na rekach, ale nie tylko on. Ci co pociagaja za spust broni rowniez nie sa bez winy.


Można tłumić zamieszki w cywilizowany (dopuszczalny) sposób (mam na myśli polewaczki, gaz łzawiący, pałki), jednocześnie pertraktując z opozycją, problem w tym, że w Libii opozycja praktycznie nie istnieje, a protestujący są traktowani jak terroryści, i jak do terrorystów strzela się do nich, co z pewnością nie jest formą dialogu i nie przyczyni się do szybkiego spadku napięcia w tym kraju.
Dla mnie winien jest jeden, Kadafi. Ci co strzelają nie rzadko nie mają wyboru, albo wykonają rozkaz albo zostaną rozstrzelani. Jeżeli jesteś na bieżąco z informacjami to wiesz, że piloci którzy odmówią wykonania rozkazu mają być rozstrzeliwani.

Nie musieli wiedzieć gdzie aktualnie przebywa Kadafi a samolot nie może latać bez końca, to raz .
A dwa to jego ewentualne miejsce pobytu jest pewnie mocno obstawione ciezkim sprzętem w tym także p-lot wiec nie mieliby większej szansy żeby to zrobić ( plus oczywiście jest kwestia tego co tam mieli pod skrzydłami - jak Kadafi siedzi w bunkrze jakimś a oni mieli np bomby kasetowe to nawet by go nie zadrapali )


Wiele rzeczy mi umknęło w pierwszej wypowiedzi, przyznam, że była podyktowana emocjami, toteż nie zastanawiałem nad nią zbyt mocno, wiele rzeczy sobie uzmysłowiłem (łącznie z tymi co napisałeś) zanim napisałeś do mnie ten post, tak czy inaczej plus ode mnie.

Poza tym tak się zastanawiam, jak by wyglądał taki bunkier Kadafiego, pancerny namiocik? :)

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 24.02.2011 - 15:38

  • 0

#26

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A nikt nie pomyślał, że piloci po prostu nie są mordercami i nie chcieli zabijać kogokolwiek? :)

Użytkownik kamilus edytował ten post 24.02.2011 - 15:24

  • 0



#27

Krzewiciel.
  • Postów: 312
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To oczywiste. Nawet jak oglądałem angielskie kanały o tej tematyce, to mówili, że znaleziono stos zwęglonych zwłok żołnierzy, którzy odmówili wykonania wyroku i przeszli na stronę buntowników... :/
  • 0

#28

mpiwowski.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To oczywiste. Nawet jak oglądałem angielskie kanały o tej tematyce, to mówili, że znaleziono stos zwęglonych zwłok żołnierzy, którzy odmówili wykonania wyroku i przeszli na stronę buntowników... :/


Nawet jest film z tego wydarzenia, ale nie będę tu wrzucał. :roll:

Są niestety też inne filmy, szkoda słów co tam się dzieje.
  • 0

#29

ArAb.
  • Postów: 44
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

UE nie wyklucza wojskowej interwencji humanitarnej w Libii


Unia Europejska nie wyklucza wojskowej interwencji humanitarnej w Libii - powiedziały w czwartek wysokie rangą źródła dyplomatyczne w Brukseli zastrzegając, że jest to jeden ze scenariuszy przygotowywanych w celu ewakuacji obywateli UE przebywających na miejscu.
"To jedna z możliwości, nad którymi pracujemy, oczywiście bardzo skomplikowana" - powiedziały unijne źródła proszące o zachowanie anonimowości. Zastrzegły, że taka operacja musi mieć podstawę prawną i zgodnie z prawem międzynarodowym wymaga albo zgody władz danego państwa, w tym przypadku Libii, albo decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"W tej chwili jesteśmy na etapie planowania. To jest scenariusz, który opracowujemy, żeby być przygotowanym. Prace nad nim nie oznaczają, że od razu zwracamy się do Rady Bezpieczeństwa. Jeśli będzie taka potrzeba, to podejmiemy kolejne kroki" - powiedział dyplomata. Celem interwencji, np. z użyciem grup bojowych UE, miałaby być przede wszystkim ewakuacja obywateli UE przebywających w Libii.

Dwa unijne bataliony szybkiego reagowania (ok. 1,5 tys. osób) mają wpisane do swojego mandatu misje humanitarne i ewakuacyjne; o ich uruchomienie może zwrócić się szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton.

"Jesteśmy w kontakcie z krajami członkowskimi by zobaczyć, jak ich zasoby cywilne i wojskowe mogłyby być rozmieszczone" - powiedział dyplomata.

Zdaniem Komisji Europejskiej, w Libii jest wciąż ok. 5-6 tys. obywateli UE. "5 tys. osób zostało już ewakuowanych. Zostało 5-6 tys. obywateli, z czego około tysiąca w Bengazi, którzy potrzebują ewakuacji" - powiedział rzecznik KE ds. pomocy humanitarnej Raphael Brigandi.

Dodał, że UE poszukuje teraz możliwości ewakuacji Europejczyków okrętami wojennymi, które znajdują się w pobliżu libijskiego wybrzeża, bowiem lotnisko w Bengazi jest nieczynne. 500 miejsc dla cywili udostępniły na jednym ze swoich okrętów Chiny - powiedział. Kraje członkowskie UE zgłaszają potrzeby i udostępniają wolne miejsca w samolotach albo na statkach poprzez działające całą dobę kryzysowe centrum monitoringu i informacji MIC prowadzone przez Komisję Europejską.

Ogółem liczbę cudzoziemców w Libii UE szacuje na 1-1,5 miliona, przy czym są to głównie obywatele krajów Afryki subsaharyjskiej a także krajów azjatyckich.


źródła:

http://www.wiadomosc...bii_183949.html
http://wiadomosci.on...,wiadomosc.html
http://www.wnp.pl/in...3434_1_0_0.html

Użytkownik ArAb edytował ten post 24.02.2011 - 16:25

  • 0

#30 Gość_но

Gość_но.
  • Tematów: 0

Napisano

Tragedia jak dla mnie... zastrzelić 200 osób to niepojęte. Moim zdaniem powinno wpaść tam już dawno wojsko europejskie i uciąć to póki nie stanie się gorzej.

Weź się czasami zastanów czy większą tragedią nie jest przypadkiem twój tok myślenia niż fakt, że poszło w piach ok 200 osób? Jak na moje, to jest większą, ponieważ chciałbyś aby zginęło kilkakrotnie więcej osób. Takie wparowanie obcego wojska do suwerennego kraju musi się skończyć śmiercią większej ilości ludzi , jak nie wojną, która będzie trawiła taki kraj przez kolejne lata, dziesiątkując ofiary twojego toku myślenia.

A Europa wypowie się, że to naganne i wezwie do zaprzestania tych morderstw... i tyle...

Właśnie, lepiej jak sama zacznie mordować, no nie? Bierność to straszny stan umysłu.

To oczywiste. Nawet jak oglądałem angielskie kanały o tej tematyce, to mówili, że znaleziono stos zwęglonych zwłok żołnierzy, którzy odmówili wykonania wyroku i przeszli na stronę buntowników... :/

Tak. To musi być prawda objawiona. Telewizja prawdę Ci powie.


Wielcy humanitarni się znaleźli co niektórzy.
  • -1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych