Skocz do zawartości


Zdjęcie

2012 - koniec Chrześcijaństwa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#76

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ale w momencie wybrania na papieża, musi otrzymać święcenia biskupie.
A tych nie może udzielić nikt niżej rangi biskupa, zgodnie z sukcesją apostolską.
  • 0

#77

HrX.
  • Postów: 41
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skłaniałbym się do takiej interpretacji, że drzewko oliwne może symbolizować odrodzenie w Kościele, powrót do źródeł wiary. Konserwatyzm nowego papieża pasuje do takiego spojrzenia na proroctwo Malachiasza jak ulał.


Dziś Benedykt XVI dał tego kolejny przykład:

"Papież Benedykt XVI przywrócił do łask liturgię łacińską. Odpowiednia bulla ma zostać opublikowana w przeciągu najbliższych kilku tygodni" – podają źródła "Timesa".
"The Times" powołuje się na księdza z Londynu, który miał rozmawiać z kardynałem Josephem Zenem. Ów twierdzi, iż odpowiednia bulla jest już podpisana, o czym miał poinformować go Benedykt XVI podczas prywatnego spotkania.

Bulla papieska ma przywrócić do liturgii łacińską Mszę Trydencką używaną w Kościele katolickim przez ponad półtora tysiąclecia, a zniesioną przez Sobór Watykański II (1962-65).

Dotychczas msze łacińskie mogły być celebrowane tylko za specjalnym pozwoleniem biskupa. Według "Timesa" bulla zmienia tę zasadę, pozostawiając dowolność w wyborze liturgii księżom, chyba że odpowiedni biskup zabroni tego na piśmie.

Może to potwierdzać konserwatywne sympatie Benedykta XVI, a także pomóc powrotowi na łono Kościoła lefebrystów (zwolenników apb. Marcela Lefebvre'a ekskomunikowanego w 1988 r.) - czytamy w brytyjskiej gazecie.

źródło: http://wiadomosci.on...24,12,item.html
  • 0

#78

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Papież Benedykt XVI przywrócił do łask liturgię łacińską

Czyli może wrócić tradycyjne: In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
  • 0



#79

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Polsce taki pomysł nie miałby racji bytu
"Bractwo moherowe" nie pozwoli na to.
  • 0



#80

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jaki pomysł nie miałby racji bytu?
Indult generalny i pozwolenie na odprawianie mszy trydenckiej wszędzie?
Właśnie środowiska moherowe bardzo są za powrotem do tradycji.
  • 0

#81

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Oczywiście że ma rację bytu. Ja byłem pod wrażeniem mszy trydenckiej kiedy poszedłem na nią pierwszy raz kilka lat temu do kościoła św. Benona na warszawskim Nowym Mieście. I mniej więcej raz do roku chodze na tą mszę bo mi się podoba. Co jest w tym "fajnego"? Po pierwsze to że wszyscy zwróceni są "do Boga" a nie do księdza - ksiądz nie stoi twarzą do wiernych ale razem z wiernymi modli się do ołtarza. I to jest postawienie sprawy na właściwym miejscu - ksiądz nie jest obiektem centralnym ale naszym duchowym "dowódcą" który prowadzi wiernych do Pana.
Po drugie jest ciekawym doświadczeniem dla osób nie znających łaciny (ja na początku nie znałem liturgii) i modląc się po łacinie nie skupiasz się na słowach ale na intencji, na uczuciach.
Po trzecie to tylko podczas mszy trydenckiej można autentycznie "poczuć" tradycję, kulturę i cywilizację której jesteśmy dziećmi. Także historyczny obraz kościoła, ludzi i tradycji staje się dla nas bardziej zrozumiały.

Minus jest taki że czasem msza może trwać do 2 godzin ale wiadomo że kościół nie jest giełdą więc dla wierżacych to nie ma znaczenia :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych