Skocz do zawartości


Inwazja krabów, bo jest zbyt ciepło


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano


Inwazja krabów, bo jest zbyt ciepło
Półwysep Antarktyczny przeżywa inwazję krabów królewskich, które dotąd trzymały się od tych zimnych wód z daleka, ale wraz z ich ocieplaniem się, cały ekosystem wybrzeży lodowej krainy może ulec zmianie.

Kraby królewskie lubią zimne wody morskie, ale poniżej określonej temperatury nie są w stanie przetwarzać magnezu absorbowanego z wody morskiej.

Dlatego dotychczas nigdy nie obserwowano ich obecności w zimnych wodach u wybrzeży Antarktydy. Jednak w ostatnich miesiącach sytuacja uległa diametralnym zmianom.

Kraby zaczęły inwazję na małże i jeżowce spokojnie żyjące sobie w wodach okalających Półwysep Antarktyczny.

Naukowcy są zaskoczeni, ponieważ byli przekonani, że mimo prognozowanego ocieplenia inwazja na taką skalę nastąpi nie wcześniej niż w połowie tego wieku.

Tymczasem temperatura wód Oceanu Południowego wzrasta coraz szybciej i wystarczą niewiele cieplejsze niż zazwyczaj prądy morskie, aby kraby uznały dotąd niegościnny ekosystem za przyjazny.

Problem jest olbrzymi, ponieważ organizmy morskie, które kraby królewskie traktują jak śniadanie, nie wykształciły cech obronnych, dlatego stają się łatwym dla tych skorupiaków.

Jeśli inwazja krabów będzie zjawiskiem cyklicznym, to trzeba się spodziewać znacznych zmian w antarktycznym ekosystemie, a przede wszystkim zniknięcia małż.

Naukowcy zamierzają nadal badać migrację krabów w rejonie najzimniejszego kontynentu świata. Dostarczy im to informacji na temat przyszłości zmian klimatycznych i ich wpływie na świat fauny i flory w tak bardzo hermetycznym środowisku.





www.twojapogoda.pl


  • 0

#2

Woolf.
  • Postów: 59
  • Tematów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe jakie i kiedy zwierzęta będą emigrować do Polski i jak się zmieni nasz ekosystem :)
  • 0

#3

jertih.
  • Postów: 54
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Kangury np ,a może i wielbłądy...

poczekamy zobaczymy :P
  • 0

#4 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Zmiany widoczne są gołym okiem, może nie dla tych co skupiają się na pracy po 12 godzin +, ale dla obserwatorów widoczne. Część zwierząt masowo wymiera, a część migruje. Zobaczymy co będzie.
  • 1

#5

Pisaq.
  • Postów: 283
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Pamiętam jak Kaczyński mówił o tym jak to w niedługim czasie wielu polaków będzie mogło wybrać się na wakacje w Tunezji. Jak każda przepowiednia, tak i ta jest mglista i spełni się najmniej oczywistą drogą. Dojdzie do tego, że nie Polak do Tunezji, a Tunezja do Polski :P.

Skoro kraby znalazły dla siebie środowisko z łatwym dostępem do pożywienia to znaczy, że będzie ich więcej. Można tedy zwiększyć ich połowy i zmniejszyć cenę produktów. Mnie na przykład bardzo smakują paluszki krabowe ;D. Naukowcy martwią się inwazją krabów, bo to zniszczy arktyczny ekosystem, a nikt nie martwi się o to jak jeden kraj napada na drugi i niszczy jego gospodarkę ^^. Cykliczne zmiany, ot powód całego zamieszania... a że ludzie boją się zmian, ale to już temat na inną bajkę.
  • 0

#6

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawe jakie i kiedy zwierzęta będą emigrować do Polski i jak się zmieni nasz ekosystem :)

Migrować jeśli już coś.
Nowinkami w naszym ekosystemie sa miedzy innymi :
Synogalica turecka (pojwiała się w 50 latach XXw)
Wśród rzadkich obcych ptaków, gatunkami, które w 2010 r. były w Polsce obserwowane najczęściej są gęś tybetańska Anser indicus (w sumie 10 stwierdzeń pojedynczych osobników) i karolinka Aix sponsa (5 stwierdzeń pojedynczych osobników).
Inne obce gatunki ptaków w Polsce na wolności :śnieżyca duża Anser caerulescens, bernikla północna Branta hutchinsii, sterniczka jamajska Oxyura jamaicensis, ibis czczony Threskiornis aethiopicus(!)
Do Polski dotarł oprócz słynnej stonki inny amerykański eksport: szop pracz .
Pojawiły sie tez zachodzące w górę polskich rzek: krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis) zawleczony z Chin oraz krabik amerykański (Rhithropanopeus harrisii) zawleczony z Ameryki Północnej, znany u nas głównie z Martwej Wisły.

Pojawianie się obcych gatunków jest znanym procesem i trawa od dawna. Ciekawym przypadkiem jest szczur sniady - pochodzi z południowo-wschodniej Azji.Powszechny w sredniowieczu . Teraz w Polsce występuje na nielicznych stanowiskach w dorzeczu Odry i w niektórych portach na wybrzeżu Bałtyku, ale jego zasięg nie jest dokładnie znany. Wiadomo, że w ostatnich latach jego liczebność znacznie się zmniejszyła – z wielu środowisk został wyparty przez swojego konkurenta szczura wędrownego. A szczur wedrowy rozpoczął swa wielka krucjatę na Europę w XVIII (np do Anglii dotarł ok 1732roku) . I dziękować Bogu, bo s . śniady odpowiada za epidemie dżumy.
Patrzac na ekspansję gatunku trzeba przyjać że za pare lat pojawi się ponownie na PD Polski tarantula ukraińska albo zacznie gniazdować sęp płowy. Na Pd Polski już trwa ponowna ekspansja dzikich pszczół (gatunków samotniczych- nie tworzacych uli)

Historia szczura sniadego


Baza danych obcych gatunków w Polsce

Użytkownik noxili edytował ten post 17.02.2011 - 16:57

  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych