Skocz do zawartości


Cała Ziemia drga - monitoring wstrząsów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1050 odpowiedzi w tym temacie

#421

Nights.
  • Postów: 20
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do systemu ostrzegania - nie wiem czy dotyczyło to największego wstrząsu? Z relacji video wynikało, że trzęsienie zastało ludzi np. w biurach gdzie na szybko wyłączali komputery i zasilanie elektryczne - wiem, że Japończycy mają zimną krew i są zdyscyplinowani w takich sytuacjach - ale minuta w mojej firmie wystarcza na ewakuację pracowników na zewnątrz budynku (włącznie z postojem maszyn).


Tam uczą wszystkich, aby w czasie trzęsień ziemi chowali się pod stoły itp. i aby pod żadnym pozorem nie wychodzili na zewnątrz.
  • 0

#422

shoter.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ogólnie to osby przebywające na zewnątrz mają większe niebezpieczeństwo...odpadające fragmenty budynku mogą zabić,a budynek przystosowany do trzęsień ziemii jest o wiele bezpieczniejszym miejscem,wystarczy schować się pod biurko,ewentualnie jak premier siedzieć na krześle i czekać.

Oczywiście domy rodzinne w japonii nie mają takich standardów i większe bezpieczeństwo panuje tam na zewnątrz.

oglądnąłem/przeczytałem na tvn24.pl , tam ładnie to ukazali.
  • 0

#423

manvex.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiecie co mnie naprawdę śmieszy, a zarazem intryguje? Dlaczego, wielmożny "wiem wszystko" nie wypowiada się w tym temacie :) Przepraszam za offtop ale nie mogłem sie powstrzymać. Propo tych trzęsień to moim zdaniem,jest gorzej, o wiele gorzej niż mówią o tym media. Nie chcą robić paniki, bo wiadomo jak by to mogło się skończyć.
  • 0

#424

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tak, w biurach macie rację - procedury bezpieczeństwa nakazują im pozostanie w pomieszczeniach i ukrycie się pod stołami i biurkami. Nie kwestionuję ich przygotowania do takich katastrof - w każdym innym kraju świata byłaby miazga, ale to trochę offtop...
  • 0

#425

manvex.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano



oglądając ten film, przyszła mi taka myśl. Czy możliwe jest, że w miejscu gdzie jest wir nastąpiło jakieś rozerwanie płyty tektoniczniej na skutek czego, woda jest wciągana do środka? Coś na znak wyjętego korka z wanny.
  • 0

#426

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Innej przyczyny powstania wiru nie ma, bo przecież ta wciągana woda gdzieś musi znaleźć ujście. I znalazła takowe właśnie pod ziemią.
  • 0



#427

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Nadal uważam (uwzględniając dane z ITRF i aktywność Słońca), że za 2, może kilka tygodni dojdzie w obszarze zachodniego Pacyfiku, pd-wsch Azji do potężnego zdarzenia , możliwe, że silniejszego od ostatniego z Japonii,
niestety...

Baardzo mało prawdopodobne, że dojdzie do silniejszego trzęsienie. Przecież to o magnitudzie 8.9 było jednym z najsilniejszych w historii (siódme co do wielkości od czasu rozpoczęcia pomiarów).

Spójrzcie na wykresy z sejsmografów: http://aslwww.cr.usg...ata/heli2.shtml Od wczoraj prawie wszystkie są całe czarne.

Należy się pochwała dla japońskiego systemu ostrzegania. Na minutę przed trzęsieniem nadano alarm. http://www.montrealg...5621/story.html


Zgadzam się, że mało prawdopodobne - dlatego, że dzieje się wiele mało prawdopodobnych zdarzeń ostatnio naukowcy uspokajają właśnie takimi tekstami, system statystyk klasycznych i odnoszenia się do odległej historii już słabo się sprawdza.


No cóż, masz rację, że ostatnio dzieje się sporo dziwnych rzeczy, jednak uważam, że skoro wyładowanie energii (nie wiem jak to fachowo nazwać) już tam nastąpiło, to w ciągu najbliższych kilku miesięcy nie będzie już tam tak silnych wstrząsów. Będą tylko te wstrząsy wtórne, ale wątpię, czy nastąpi jeszcze jakieś trzęsienie powyżej 8 w ciągu najbliższych miesięcy.
Pożyjemy, zobaczymy.


Innej przyczyny powstania wiru nie ma, bo przecież ta wciągana woda gdzieś musi znaleźć ujście. I znalazła takowe właśnie pod ziemią.

Co?? Czyli teraz cały ocean zostanie "wciągnięty" do wnętrza ziemi (do "dziury" w płycie tektonicznej)? No chyba żart.

Użytkownik domino edytował ten post 12.03.2011 - 21:23

  • 0



#428

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli powstała tam dziura powiedzmy 40 x 2 m to jak chciałbyś w niej zmieścić cały ocean?

Użytkownik kamilus edytował ten post 12.03.2011 - 21:26

  • 0



#429

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano



Nadal uważam (uwzględniając dane z ITRF i aktywność Słońca), że za 2, może kilka tygodni dojdzie w obszarze zachodniego Pacyfiku, pd-wsch Azji do potężnego zdarzenia , możliwe, że silniejszego od ostatniego z Japonii,
niestety...

Baardzo mało prawdopodobne, że dojdzie do silniejszego trzęsienie. Przecież to o magnitudzie 8.9 było jednym z najsilniejszych w historii (siódme co do wielkości od czasu rozpoczęcia pomiarów).

Spójrzcie na wykresy z sejsmografów: http://aslwww.cr.usg...ata/heli2.shtml Od wczoraj prawie wszystkie są całe czarne.

Należy się pochwała dla japońskiego systemu ostrzegania. Na minutę przed trzęsieniem nadano alarm. http://www.montrealg...5621/story.html


Zgadzam się, że mało prawdopodobne - dlatego, że dzieje się wiele mało prawdopodobnych zdarzeń ostatnio naukowcy uspokajają właśnie takimi tekstami, system statystyk klasycznych i odnoszenia się do odległej historii już słabo się sprawdza.


No cóż, masz rację, że ostatnio dzieje się sporo dziwnych rzeczy, jednak uważam, że skoro wyładowanie energii (nie wiem jak to fachowo nazwać) już tam nastąpiło, to w ciągu najbliższych kilku miesięcy nie będzie już tam tak silnych wstrząsów. Będą tylko te wstrząsy wtórne, ale wątpię, czy nastąpi jeszcze jakieś trzęsienie powyżej 8 w ciągu najbliższych miesięcy.
Pożyjemy, zobaczymy.


Dobrze nazwałeś - było to uwolnienie energii;

też chciałbym aby się uspokoiło na dłuższy czas, napisałem gdzieś wcześniej, że porównując bardzo podobne zdarzenia jak to ostatnie z Sumatrą 12.2004 obecnie jest ponad dwa razy więcej wstrząsów o podobnej magnitudzie jak w 2004, więc energia uwolniona we wstrząsach wtórnych jest 2 razy większa od tej sprzed 7 lat,
pomiary z sieci GPS (ITRF i inne sieci) dają do zrozumienia, że zachodzą poważne zmiany w ruchu płyt tektonicznych - szczególnie tych z obszaru Azji Pd-Wsch i Pacyfiku Zachodniego - największe od początku rejestrowania - 1996 r.
Jeżeli mam być posądzony o sianie paniki to nie będę już zamieszczał tutaj żadnych wpisów, oczywiście nie zaprzestając obserwacji i analiz.

pozdrawiam
  • 1

#430

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli powstała tam dziura powiedzmy 40 x 2 m to jak chciałbyś w niej zmieścić cały ocean?

Nie wiem, ale skoro po każdym silnym trzęsieniu ziemi powstaje dziura, która "wciąga" trochę wody, to poziom mórz i oceanów nie powinien wzrastać, a wręcz przeciwnie - wody powinno być coraz mniej.


Dobry filmik zamieścili na WP. Można zobaczyć z bliska jakie szkody wyrządza woda w jakimś japońskim mieście. http://wiadomosci.wp...,wiadomosc.html


@Hell
Ależ nikt Cię nie posądza o sianie paniki. ;)

Użytkownik domino edytował ten post 12.03.2011 - 21:37

  • 0



#431

kudlaty88.
  • Postów: 195
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Gdzieś czytałem że po tym trzęsieniu powstało jakieś duże pęknięcie.
Nie pamiętam dokładnie wielkości ale była chyba liczona w setkach mil.

Gdyby ktoś miał link do tego newsa byłbym wdzięczny...


EDIT: dzięki shoter nie zauważyłem tego posta x|

Użytkownik kudlaty88 edytował ten post 12.03.2011 - 22:05

  • 0



#432

shoter.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem ile jest w tym prawdy ale cytując słowa David'a Applegate'a jednego z doradców ds. trzęsień ziemi i zagrożeń geologicznych pracującego dla amerykańskiej agencji naukowo-badawczej (USGS) dowiadujemy się,że główny wstrząs o magnitudzie 8.9 rozerwał skorupę ziemską na długości 150 i szerokości 50 mil (czyli odpowiednio 210 i 70 km).
Jeżeli ta informacja się potwierdzi to myślę,że prawdziwe kłopoty dopiero są przed nami.

Źródła:
http://imgs.sfgate.c...19S39.DTL&tsp=1
http://www.ajc.com/n...ake-869048.html
http://www.google.co...3cced11f67c16b4

Prosze oto post który zaiwera wszystkie informacje.
  • 0

#433

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Innej przyczyny powstania wiru nie ma, bo przecież ta wciągana woda gdzieś musi znaleźć ujście. I znalazła takowe właśnie pod ziemią.

Jak to nie ma? Wystarczy, że pozwolimy wodzie wartko przepływać przez względnie wąską i płytką cieśninę, a wir będziemy mieć jak się patrzy. Wir typu "wannowego" to nie jedyna ewentualność.
  • 3



#434

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

maskara ;( w BBC podali dzis ze zaginionych osób juz w tysiacach sie liczy

linki do streamow z TV japonskich ( duza czesc jest po JP ) NHK cos nie dziala po angielsku stream z japoni kilka stacji kilka jest co nadaja tylko o katastrofie mozna poogladac.
  • 0

#435

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A czego się spodziewałeś po takim zdarzeniu? To silny naród ze wszystkim sobie poradzą, a istnień szkoda, ale co zrobić, pomyśl ilu ludzi umiera dziennie tak "po prostu" z różnych przyczyn to umniejszy trochę skalę tragedii.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych