Skocz do zawartości


Cała Ziemia drga - monitoring wstrząsów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1050 odpowiedzi w tym temacie

#226

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie rozumiem jaki jest sens zamieszczania informacji o wstrząsach pochodzenia górniczego bo takie właśnie wstrząsy występują w Polkowicach.
W jakim celu są zamieszczane takie posty jak Kolegi Muhada, wzbudzenie paniki? Warto najpierw zaczerpnąć trochę informacji o danym regionie a dopiero później wyrokować... Szczerze mówiąc nie chce mi się/nie mam ochoty sprawdzać ale jestem przekonany, że duża część tej alarmującej mapki to właśnie górnicze tąpnięcia.

Płytkie, niewielkie wstrząsy mogą mieć coś wspólnego z działalnością górniczą, ale te na 10 km głębokości raczej nie, nie chce mi się już powtarzać tego, że Dolny Śląsk to stara strefa sejsmiczna (trzęsienia historyczne w Polsce),
Może ktoś wykonałby statystykę historyczną dla obszaru Polski?
Pewnie dużo wyjaśniłoby się...

Pozdrawiam
  • 0

#227

tworzywo2.
  • Postów: 26
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeżeli o chodzi o pochodzenie wstrząsów sejsmicznych na Dolnym Śląsku to to jest wyczerpujący artykuł na ten temat



Zagrożenie tektoniczne w Polsce
  • 1

#228

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Artykuł na który powołuje się kolega @tworzywo2 jest ciekawy , niemniej jednak w jednej kwestii już nieaktualny , na samym końcu zamieszczono mapkę tendencji ruchów pionowych w Polsce, ostatnie pomiary pokazują już inne wyniki
Link
Polska na całym obszarze zapada się ( w mniejszym czy większym stopniu),

pozdrawiam
  • 0

#229

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopni w skali Richtera nawiedziło w niedzielę północną część Chile - podała agencja Reutera powołując się na amerykańskie służby geologiczne.
Jak podała amerykańska agencja United States Geological Survey do wstrząsów doszło 60 km na Wschód od miasta Arica na głębokości 120 km.


O 15:32 6,6 Richtera wystąpiła również na Hawajach.

Użytkownik Arczi1991 edytował ten post 06.03.2011 - 19:37

  • 0

#230

tworzywo2.
  • Postów: 26
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Artykuł na który powołuje się kolega @tworzywo2 jest ciekawy , niemniej jednak w jednej kwestii już nieaktualny , na samym końcu zamieszczono mapkę tendencji ruchów pionowych w Polsce, ostatnie pomiary pokazują już inne wynikiLinkPolska na całym obszarze zapada się ( w mniejszym czy większym stopniu),pozdrawiam


I może kolego "Podróżniku po Piekle" i racja jednak nie jestem kompetentny by potwierdzić lub zaprzeczyć, chodziło głównie o genezę powstawania jakichkolwiek ruchów tektonicznych na terenie Polski bo efekt jest ten sam. Dzięki za alternatywnego linka w temecie

Pozdrawiam
  • 1

#231 Gość_scigany

Gość_scigany.
  • Tematów: 0

Napisano

Może wyjaśnicie to http://www.wiadomosc...518-1--1-d.html
To już chyba nie jest wina starych lub czynnych kopalń ;]
  • 2

#232

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano


Artykuł na który powołuje się kolega @tworzywo2 jest ciekawy , niemniej jednak w jednej kwestii już nieaktualny , na samym końcu zamieszczono mapkę tendencji ruchów pionowych w Polsce, ostatnie pomiary pokazują już inne wynikiLinkPolska na całym obszarze zapada się ( w mniejszym czy większym stopniu),pozdrawiam


I może kolego "Podróżniku po Piekle" i racja jednak nie jestem kompetentny by potwierdzić lub zaprzeczyć, chodziło głównie o genezę powstawania jakichkolwiek ruchów tektonicznych na terenie Polski bo efekt jest ten sam. Dzięki za alternatywnego linka w temecie

Pozdrawiam


Nie chciałem podważać Twoich kompetencji - spokojnie - raczej rzetelności fachowców geologów,
napisałem, że artykuł podoba mi się - nie jestem ekspertem - ale śledzę pewne wątki i przypadkowo wychwyciłem nieścisłość nt. podnoszenia się terenu Polski, cenię osoby , które również poświęcają swój cenny czas aby rozwijać
się i dzielić się wiedzą z innymi,

pozdrawiam

Może wyjaśnicie to http://www.wiadomosc...518-1--1-d.html
To już chyba nie jest wina starych lub czynnych kopalń ;]


To jest bardzo ciekawe ...
Właściwie bardzo dziwny jest brak zainteresowania władz co do genezy tego zjawiska...
To, że studnia i woda w niej są bardzo płytko wcale nie świadczy , że woda tam wypływająca pochodzi z podobnej głębokości - tam budowa geologiczna jest bardzo skomplikowana i może okazać się, że wypływa z bardzo dużych głębokości.
  • 0

#233

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale co to za tajemnica że się zapada? Już w szkole uczyli mnie, że podnoszenie się Półwyspu Skandynawskiego pociąga za sobą osiadanie Polski. Jesteśmy w końcu jedną płytą tektoniczną.
  • 0



#234

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ale co to za tajemnica że się zapada? Już w szkole uczyli mnie, że podnoszenie się Półwyspu Skandynawskiego pociąga za sobą osiadanie Polski. Jesteśmy w końcu jedną płytą tektoniczną.

tylko, że właśnie nie do końca jesteśmy jedną płytą - można powiedzieć, że raczej posklejanymi dwoma - w strefie T-T
która biegnie z NW na SE Polski, a po drugie mapka z artykułu na stronie PIG pokazuje owoce wcześniejszych pomiarów geodezyjnych wskazujących na podnoszenie się dużej części Polski . Dopiero pomiary GPS (i GRN) zweryfikowały to gdzieś od 2007 r. że jednak się zapadamy - więc jeśli uczęszczałeś do szkoły w ostatnich czterech latach to zrozumiałe, jeśli dużo wcześniej to gratuluję nauczycieli - którzy wpadli na pomysł płyty EURASIA jako "huśtawki" z punktem podparcia na linii Bałtyku, bardzo bliskim obecnie rejestrowanym pomiarom,

pozdrawiam
  • 1

#235

k-pax.
  • Postów: 90
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale się dzieje http://aslwww.cr.usg...ata/heli2.shtml , jak by cała planeta się "telepała"

na słońcu też dziś rozbłysk klasy M 1.2 o 5.00 i 25 klasy C... wow i jeszcze księżyc będzie niedługo najbliżej ziemi ze swym oddziaływaniem.... brr zimno mi się jakoś robi na samą myśl....
  • 1

#236 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano


Naukowcy przewidują ogromne trzęsienie ziemi na morzu śródziemnym

Dołączona grafika

Naukowcy przewidują ogromne trzęsienie ziemi rzędu 7-8 w skali Richtera we wschodniej części morza śródziemnego. Obszar ten ponownie stał się aktywny sejsmicznie. Prawdopodobnie trzęsienia takie nawidzały ten obszar ponad 1000 lat temu.Dawniej obszar obejmujący Izrael, Jordanię, Liban i Syrię cierpiał z powodu niszczących trzęsień ziemi, które to naukowcy klasyfikują jako wielkie. Przez długi okres czasu była tam nazywana przez naukowców "przerwa sejsmiczna". Profesor Shmuel Marco, z działu geofizyki w Tel Awiw University, powiedzieł: (...) obszar Izraela stał się bardzo niespokojny sejsmicznie.Kraje wschodniego Morza Śródziemnego leżą na lini dwóch płyt tektonicznych.

Click
  • 1

#237

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

ale się dzieje http://aslwww.cr.usg...ata/heli2.shtml , jak by cała planeta się "telepała"

na słońcu też dziś rozbłysk klasy M 1.2 o 5.00 i 25 klasy C... wow i jeszcze księżyc będzie niedługo najbliżej ziemi ze swym oddziaływaniem.... brr zimno mi się jakoś robi na samą myśl....


Trochę to wygląda ( jak wcześniej wspominałem o sprzężeniu aktywności wewnątrz Słońca z aktywnością tektoniczną Ziemi) że wzrasta ciśnienie wewnątrz Słońca i niebawem można spodziewać albo bardzo silnego pojedynczego wstrząsu albo serii mniejszych ale też znaczących, wartość promieniowania X jest chyba najwyższa z notowanych w obecnym cyklu. Jeśli choróbsko mnie całkiem nie złoży postaram się dziś wrzucić ciekawą obserwację,

pozdrawiam
  • 0

#238

k-pax.
  • Postów: 90
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

na teraz są 4 rozbłyski klasy M - 1.2, 1.4, 1.6, 1.8 i 28 C ale się dzieje, jak zacznie jeszcze bardziej szaleć to kto wie.... ciekawe jak to wpłynie na obraz sejsmiczny...
  • 0

#239

tworzywo2.
  • Postów: 26
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niewidziałem wyżej więc wklejam

Dwa duże trzęsienia ziemi na wyspach Solomona


Link 1
Link 2

Troche dużo tego jak na krótki okres tego roku
  • 0

#240

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mam trochę mieszane uczucia czy to co zamieszczę nie będzie off topic...
W razie czego proszę mod-a o przeniesienie tego posta.

W kilku postach wcześniej była poruszana sprawa unoszenia/opadania się płyt tektonicznych.
W obecnej chwili istnieje kilka programów na świecie, które umożliwiają śledzenie tych zjawisk, głównie dzięki GPS, także w EU i u nas w PL od około 2008 uruchomiono projekt EUREF (głównie przydatny dla geodetów i kartografów),

Poniżej odczyty w trybie RAW (oryginalny, nie zmieniany i nie kalibrowany)
dla Szwecji:
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

dla Polski:
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

dla Włoch:
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

dla Cypru:
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

dla Izraela:
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Co łączy te wszystkie wykresy ?

Od około 8-9 tygodni występują drgania w zakresie "Up- component" (czyli pionowa oscylacja) o zbieżnej dla wszystkich stacji częstotliwości , podobnych w zakresie Europy amplitudach - ale dla Cypru a szczególnie Izraela - kierunku wychylenia odwrotnym niż dla europejskich odczytów.
Jest to dziwna zbieżność czasowa z ostatnią aktywnością sejsmiczną, sprawdzałem dla każdej z cytowanych stacji czy nie wystąpiły ostatnio zdarzenia wpływające na pomiary (wymiana sprzętu , software itp),
zbieżność tylu pomiarów (stacji ) wskazuje, że jednak jest to obiektywne, na terenie Polski od czasów instalacji systemu (2007/2008) zauważalne pierwszy raz.

pozdrawiam
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych