Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kepler - astronomiczna rewolucja, Setki nowych odkryć.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Kepler - astronomiczna rewolucja, Setki nowych odkryć.



Dołączona grafika



Drugiego lutego 2011 roku nastąpiło omówienie opublikowanych danych z misji Kepler. Wyniki są niesamowite - czyżbyśmy właśnie doświadczali prawdziwej rewolucji w astronomii?

Nadeszła długo oczekiwana chwila publikacji danych zebranych przez sondę Kepler. Te dane pochodzą zaledwie czterech pierwszych miesięcy pracy sondy. Dzień po publikacji NASA przedstawiła i szczegółowo omówiła opublikowane dane na specjalnej konferencji. Oto spis najważniejszych informacji:

  • Kepler obserwował ponad 155 tysięcy gwiazd.
  • Łącznie zarejestrowano 1235 kandydatów na obiekty planetarne.
  • Wśród zarejestrowanych kandydatów jest 68 obiektów o wielkości zbliżonej lub mniejszej od naszej planety, 288 obiektów kategorii "super-Ziemia", 662 obiekty porównywalne wielkością z Neptunem, 165 egzoplanet o wielkości Jowisza i 19 obiektów większych od Jowisza.
  • Spośród tych kandydatów 54. obiekty krążą w ekosferach swych gwiazd, jeden z nich jest mniejszy od Ziemi. !! (1)
  • U aż 170. gwiazd zarejestrowano więcej niż jednego kandydata na obiekt planetarny.
Obserwowany wycinek nieba to zaledwie 1/400 całego nieba - zatem w najbliższym otoczeniu Ziemi może się
znajdować nawet i 1200x400 kandydatów "łatwych" do "szybkiego" wykrycia za pomocą technik i instrumentów klasy sondy Kepler. Jest to olbrzymia wartość wyraźnie pokazująca, że we Wszechświecie znajduje się sporo obiektów planetarnych, łącznie z tymi małymi, skalistymi, krążącymi w ekosferach swych gwiazd. Warto tu zauważyć, że Kepler potrafi wykryć jedynie egzoplanety, które "przesłaniają" swoją gwiazdę - czyli takie o niewielkim nachyleniu orbity względem obserwatora z naszego Układu Słonecznego. Innych obiektów Kepler nie jest w stanie wykryć (a jest ich prawdopodobnie rzędy wielkości więcej!).


Dołączona grafika


Porównanie wielkości egzoplanet względem naszych planet - Układu Słonecznego.


Wśród wyżej wymienionych kandydatów na szczególną uwagę zasługuje potwierdzony już układ planetarny Kepler-11. Jest to układ złożony z aż sześciu egzoplanet, z których pięć krąży po orbitach mniejszych od orbity Merkurego z naszego Układu Słonecznego! Najlżejsza z egzoplanet tego układu (Kepler-11f) ma masę minimalną około 2,3 masy Ziemi a najcięższa - porównywalna z masą Jowisza. Są to prawdopodobnie dość młode obiekty, o wieku około kilku milionów lat.

Przyjżyjmy się dokłądnym oględziną Tego ekscentrycznego układu

"Układ planetarny Kepler-11 jest niesamowity," powiedział Jack Lissauer, planetolog i naukowiec misji Keple,r członek zespołu NASA Ames Research Center w Moffett Field w Kalifornii "To zaskakująco mały i płaski układ, Cechuje go zadziwiająco duża liczba tak dużych planet krążących tak blisko wokół swojej gwiazdy - nie wiemy ile jeszcze takich systemów może nawet istnieje ".

Innymi słowy, Kepler-11 ma najpełniejszy, najbardziej kompaktowy system planetarny jaki został odkryty, poza naszym własnym.

Dołączona grafika



"Pięć planet wewnętrznych jest bliżej swojej gwiazdy niż jakakolwiek planeta od Słońca a szósta planeta tego układu jest wciąż dość blisko", powiedział Lissauer.

Jeśli umieścilibyśmy w naszym systemie słonecznym, Kepler-11g na orbicie między Merkurym i Wenus, a pięć innych planet na orbicie między Merkurym a naszym Słońcem. Orbity pięciu planet wewnętrznych w systemie planetarnym Kepler-11 będą znacznie bliżej siebie niż którakolwiek z planet w naszym Układzie Słonecznym. Wewnętrzna piątka planet ma okresy orbitalne między 10 i 47 dni dookoła karła, a Kepler-11g jest okres 118 dni.


Dołączona grafika


"Poprzez pomiar wielkości i masy pięciu planet wewnętrznych, jesteśmy zdecydowani że są jednymi z najmniejszych planet potwierdzonych lub planet poza naszym Układem Słonecznym," powiedział Lissauer. "Te planety są mieszaniną skał i gazów, z ewentualnym uwzględnieniem wody. Skalisty materiał nie stanowi większość masy planety, natomiast gaz zajmuje większą część ich objętości."

Według Lissauer, Kepler-11 jest niezwykłym układem planetarnym, którego architektura i dynamiki dostarczyły wskazówek na temat jej powstania. Planety Kepler-11d, 11e i Kepler-Kepler-11f zawierają znaczącą ilość jasnego gazu, który (mówi Lissauer) wskazuje, że przynajmniej te trzy planety powstały we wczesnej historii układu planetarnego, w ciągu kilku milionów lat.

http://www.youtube.com/watch?v=c8Ipowj6X5s&feature=related


Układ planetarny narodził się, gdy chmury molekularne rdzenia uformoweły się do postaci gwiazdy. W tym czasie, dyski gazu i pyłu, w których powstają planety, zwane dyskami protoplanetarnymi, formowały gwiazdy. Dyski protoplanetarne widać wokół większość gwiazd, które mają mniej niż milion lat, ale kilka gwiazd ma ponad pięć milionów... Prowadzi to naukowców do teorii że planety, które zawierają znaczne ilości postaci gazowej w stosunkowo krótkim czasie wykożystują gaz przed rozproszeniem dysku.

Dołączona grafika



Zobrazowanie listy kandydatów czekających na potwierdzenie.


Stan listy potwierdzonych egzoplanet to 525. obiektów. Do tej listy w ciągu najbliższych miesięcy prawdopodobnie dołączą setki nowych obiektów. Jest możliwe, że już pod koniec tego roku ludzkość będzie znać ponad 1000. planet pozasłonecznych, wśród których wiele będzie rozmiarów i masy porównywalnej z Ziemią. Czyżby "złota era" dla poszukiwań egzoplanet się właśnie dziś rozpoczęła?


(1) - Ekosfera (gr. oikos dom + sphaira kula), ekostrefa – inaczej "strefa warunków sprzyjających powstaniu życia" – strefa wokół gwiazdy, o kształcie zbliżonym do warstwy sferycznej, w której obrębie na wszystkich znajdujących się planetach mogą panować warunki fizyczne i chemiczne umożliwiające powstanie, utrzymanie i rozwój organizmów żywych, z których za najistotniejszy uważane jest istnienie ciekłej wody.


Moje tłumaczenie z :

http://www.nasa.gov/...ary_system.html

Oraz : http://www.kosmonaut...-02-kepler.html

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 04.02.2011 - 09:42

  • 6

#2

Tengron.
  • Postów: 177
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zua nAsA ujawniła informacje o 54 potencjalnych kandydatach w ekosferze. Przecież NASA to taka zła agencja gdzie niedobrzy naukowcy tuszują wszystko co ma związek z życiem pozaziemskim :/
  • -1

#3 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Za to nie ma pewności, że powiedziała nam o wszystkim, tak na poprawkę. Pomijając ten szczegół temat jest godny uwagi zważywszy na jakość odkryć. Miło się czyta takie rzeczy :)

Użytkownik Muhad edytował ten post 04.02.2011 - 14:15

  • 0

#4

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up

Wiadomo do puki nie uczestniczysz w danej organizacji nie masz tej pewnośi - wszystko? nie wszystko? W tym przypadku prawdopodobieństwo obu stwierdzeń wynosi 50% na 50% ... ale ważne że coś ! Więc jeśli któraś z tych egzoplanet okaże się bardzo podobna do ziemi ta raczej się o tym dowiemy prędzej czy później.

Spójrzmy na Zobrazowanie listy kandydatów czekających na potwierdzenie. Około 6 egzoplanet znajduje się na linii równej z naszą ziemią. A jest ich 54 dodajmy do tego jeszcze fakt iż są to planety posiadające różne gwiazdy macierzyste co różnicuje ich potencjalne ekosfery.

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 04.02.2011 - 14:16

  • 0

#5 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że na chwilę obecną wszystko to przypuszczenia. Śmiało można zakładać, że niemal w każdym układzie słonecznym znajdzie się jakaś planeta z korzystnymi warunkami do życia - warunki pojęcie względne - kiedy to nasza wiedza opiera się po tym co mamy u nas. Są układy podwójne (słońc) i ponoć obejmują zakres 90% w stosunku do wszystkich układów. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Dużo też zależy od stadium, w jakim znajduje się dane miejsce dla planet, odległość orbit od słońca, sama wielkość słońca, itd, itd. Dużo by gadać.
  • 0

#6

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Podwójne układy ... ponoć występują ale nie są aż tak częste.

Dużo też zależy od stadium, w jakim znajduje się dane miejsce dla planet, odległość orbit od słońca, sama wielkość słońca, itd, itd. Dużo by gadać.


To jest właśnie omówiona w temacie ekosfera.

Ale przypuszczenie to coś w stylu: nie mamy Keplera ale gdzieś tam pewnie jakieś planety są, a różnica jest taka że my posiadamy ten cudowny wynalazek - Kepler - który wychwycił już nie jeden obiekt.

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 04.02.2011 - 14:26

  • 2

#7

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Odnalezione ostatnio przez teleskop kosmiczny Kepler dwie planety znajdujące się na jednej orbicie nie są jedynym dziwnym odkrytym przez niego zjawiskiem.
Mianem dziwnego można by określić również system oznaczony jako KOI 500. Jest to najgęściej „upakowany” układ jaki znaleziono do tej pory.

Znajduje się w nim 5 planet – na których rok trwa od nieco ponad 1 do 9 dni ziemskich. Porównywane są one pod tym względem do księżyców Jowisza, które mają rezonans 1:2:4 – to znaczy, że księżyce można połączyć ze sobą parami – i w czasie gdy wolniejszy z nich robi jeden obrót wokół Jowisza, kolejny robi dwa, itd. Podobny rezonans można zaobserwować w systemie KOI 500.

Dla porównania – żeby w naszym Układzie Słonecznym ciało niebieskie okrążało Słońce z taką szybkością musiałoby znajdować się w odległości mniejszej niż 2 miliony kilometrów od jego jądra – zatem bardzo blisko jego powierzchni, a więc temperatura na tego typu obiekcie wynosiłaby tysiące stopni Celsjusza.

Przebywanie na powierzchni którejś z planet w KOI 500 byłoby ciekawym doświadczeniem, jako że można by oglądać gołym okiem wszystkie pozostałe planety.

Jeśli informacje te zostaną potwierdzone będą to planety o jednych z najmniejszych orbit – najbliższa gwieździe jest dobrze ogrzana przez nią, mimo że gwiazda ta jest bardzo chłodna.

www.ibtimes.com.
www.geekweek.pl
  • 0

#8

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika



Nowy uzyskany obraz prezentujący tranzyty.

Wyjaśnienie: Przy płodnym polowaniu sondy Kepler na planety, astronomowie odkryli 1.235 planet - kandydatów krążących wokół innych słońc. Szukanie światów podobnych do Ziemi rozpoczęła się w 2009 roku. Aby je znaleźć, Kepler monitoruje bogate pole do identyfikacji gwiazd i zwraca uwagę na tranzyty planet ukazujące się jako lekkie ściemnienie gwiazd spowodowane przez przejście planety wobec macierzystej gwiazdy. Doskonałe ilustracje wszystkich kandydatów przedstawiono w tranzycie z macierzystymi gwiazdami według rozmiaru od góry z lewej do prawej dolnej. Symulowane dyski gwiazd i sylwetki tranzytu planety są pokazane w tej samej skali względnej, z nasyconymi kolorami gwiazdy. Oczywiście, niektóre gwiazdy pokazują więcej niż jedną planetę w tranzycie, ale być może trzeba będzie zbadać obraz w wysokiej rozdzielczości. Dla porównania, Nasze Słońce znajduje się w tej samej skali, pod górnym rzędem po prawej stronie. W sylwetce na dysku Słońca, znajduje się Ziemia oraz Jowisz w tranzycie. Dla pewności zaznaczyłam.

(NASA)
  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych