Skocz do zawartości
Zdjęcie

Srinivasa Ramanujan


 • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1

Husarz.
 • Postów: 88
 • Tematów: 17
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Informacja z Wikipedii:

Srinivasa Aiyangar Ramanujan (ur. 22 grudnia 1887 w Erode koło Madrasu, zm. 26 kwietnia 1920 w Kumbakonam) - matematyk hinduski. Ramanujan nie miał wykształcenia matematycznego, był genialnym samoukiem. Mawiał, że bogini Namagiri zsyła mu natchnienie, wzory i wyniki w snach.

Pochodził z biednej rodziny z kasty braminów. Jego ojciec pracował jako urzędnik w biurze handlarza tekstyliami. Już około 10 roku życia zasłynął w wiosce z powodu niespotykanych umiejętności rachunkowych, między innymi samodzielnie ustalił tożsamość Eulera. Pierwszy kontakt z zachodnią matematyką miał poprzez lekturę książki Georga S. Carra "Synopsis of elementary results in pure mathematics", z której zaczął udowadniać twierdzenia. Zdobył stypendium do szkoły średniej, ale słabo sobie w niej radził, ponieważ nudziły go zadania domowe i nadal przeprowadzał własne obliczenia. Uciekł z domu, potem wrócił, ale zachorował i znów się nie dostał do szkoły.

Z pomocą przyjaciół zdobył posadę niższego urzędnika w Port Trust w Madrasie z niskim wynagrodzeniem, w wysokości 20 funtów na rok. W pracy miał czas na dalsze rozwijanie swoich zainteresowań matematyką. Spragniony kontaktu z innymi matematykami wysłał listy ze 120 twierdzeniami do trzech znanych brytyjskich matematyków, z których dwóch zignorowało tę korespondencję. Do Cambridge trafił w 1914 roku, dokąd sprowadził go Godfrey H. Hardy, trzeci z nich. Wraz z Johnem Littlewoodem studiowali list 16 stycznia 1913 r. Obok znanych twierdzeń znalazły się w nim także dotąd nieznane. Przez trzy lata Ramanujan współpracował z Hardym w Trinity College, potem zachorował, między innymi z powodu ścisłej diety wegetariańskiej (przy braku odpowiednich warunków) oraz zimna w mieszkaniu, co było powodem, że często bywał w sanatoriach. Do Indii powrócił po I wojnie światowej w 1919 r., gdzie zmarł rok później, w wieku zaledwie 33 lat.

W 1976 r. w Trinity College znaleziono pudełko z 130-stronicowym zbiorem kartek, zwanym potem Zaginionym notatnikiem. Jego spuścizna matematyczna to ok. 4000 wzorów. Niektórych z jego liczbowych zależności, będących najczęściej zaczątkiem nowych teorii, nikt dotąd nie jest w stanie udowodnić.

Jego funkcje modularne, a zwłaszcza tzw. funkcja Ramanujana, są wykorzystywane w teorii superstrun. Ich właściwości narzucają hiperprzestrzeni liczbę 10 lub 26 wymiarów.

Dołączona grafika

Ramanujan szukał na przykład limitów dla nieskończonych działań. Jedynym z takich zabiegów było obliczenie stałej liczby Pi.

Dołączona grafika

Dla k=0 wynikiem jest 3.14159273, dla k=1 jest 3.141592654. Wartość Pi to 14 dziesiątych miejsc - 3.141592653589793, więc jego formuła uwzględniała wynik z dokładnością do 9 miejsc na drugim kroku. Ramanujan miał razem 17 serii formuł dla odwrotności liczby Pi. Nie możliwości, żeby ktoś mógł coś takiego wymyślić, bez "dotyku geniuszu".

Niektórzy twierdzą, że hinduski geniusz cierpiał na zespół Aspergera – całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu.

Już mówię co ma wspólnego z UFO, bo Admin mnie się tutaj o to czepia ;), a podkreśliłem to wyraźnie na początku. Chodzi o to, że w snach miał wizje w postaci tych wzorów matematycznych. Człowiek, który rodzi się z taką wiedzą, to ja w to nie jestem skłonny uwierzyć. Otóż wiedza może zostać nabyta, lub wydedukowana do której potrzeba czasu. Np. Aztecy szamani otrzymywali wizje w snach od swoich bogów, które były najważniejszym wydarzeniem. Wydaje mi się, że wszystkie ważniejsze wydarzenia w dziejach ludzkości z objawieniami itp. były działalnością ET. Podajże w grudniu 1980r w Anglii w bazie wojskowej RAF, gdzie widywano UFO, dwóch oficerów z USAFu, Jamesa Pennistona i Johna Burroughsa, wysłano do zbadania tajmnczicych świateł. Oboje widzieli lądujący trójkątny obiekt, gdzie podczas tego wydarzenia James otrzymał wizje binarnego kodu.

Informacja ta została przekazana po 30 latach milczenia, pewnemu ekspertowi Nickowi Ciske, który ku swojemu zdumieniu, oczytał wiadomość zawartą w kodzie:

EXPLORATION [of] HUMANITY

52stp 09' 42,532"N
13stp 13' 12,69"W

CONTI [NOUS]

FOR PLANETARY ADVAN [CE]

Współrzędne wskazują na zatopioną wyspę HY Brasil znajdującą się niedaleko Anglii. Było to podobno miejsce dawnej, wysoko rozwiniętej cywilizacji, coś jak Atlantyda. Nie kontaktowali się oni z barbarzyńskimi ludami w Europie, bo uważali się za ludzi inteligentnych i umoralnionych.

Użytkownik Husarz edytował ten post 07.01.2011 - 09:15

 • 1

#2

Templariusz.
 • Postów: 499
 • Tematów: 35
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tylko sobie wyobraźcie ile osób tego pokroju ginie codziennie w jakiś zapuszczonych zakątkach tego świata.
 • 0#3

Mischakel.

  Ataman

 • Postów: 762
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To że powiedział, że otrzymał te wzory w snach nie oznacza, że faktycznie tak było. Może chciał trochę podkoloryzować swoją historię.
Bo o ile otrzymywanie wzorów matematycznych w snach jest dziwne, o tyle bycie obdarzonym geniuszem przez naturę już nie. Z takim darem po prostu trzeba się urodzić.
 • 0

#4

Husarz.
 • Postów: 88
 • Tematów: 17
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To że powiedział, że otrzymał te wzory w snach nie oznacza, że faktycznie tak było. Może chciał trochę podkoloryzować swoją historię.
Bo o ile otrzymywanie wzorów matematycznych w snach jest dziwne, o tyle bycie obdarzonym geniuszem przez naturę już nie. Z takim darem po prostu trzeba się urodzić.


A dlaczego miałby kłamać? Równie dobrze mógłby oświadczyć, że sam doszedł do tego. W źródłach jest napisane, ze miewał wizjonerskie sny, dlatego rozpatruje jego geniusz pod względem kosmicznej ingerencji.
 • 0

#5

koval321.
 • Postów: 66
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak ktos jest geniuszem bez wyksztalcenia to nazwą go chorym psychicznie np. autyzm. Byc moze dlatego zeby ocalic obecny błędny system wg ktorego musisz zaplacic mnostwo forsy zeby byc uznanym za mądrego, liczy sie dyplom, papierek ale w rzeczywistosci ci ludzie nie potrafia tworczo myslec a jedynie małpować tzn bezmyslnie nasladowac nauczyciela.
 • 0

#6

Pisaq.
 • Postów: 283
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zamiast UFO jest też inne wyjaśnienie. Coś, gdzieś, kiedyś czytałem, nie pamiętam dokładnie, więc posłużę się cytatem fragmentu znalezionego dzięki google.pl

Wyobraź sobie całość, jako koło, w którym nadświadomość będzie reprezentowana przez piastę. Szprychy w tym modelu to podświadomość, a Twoja świadomość to nypel mocujący szprychę do obręczy. Z punktu widzenia nadświadomości informacje ze wszystkich nypli napływają do niej jednocześnie, choć z punktu widzenia pojedynczych nypli - świadomości jeden z nich żyje na Ziemi w 2010, inny na Ziemi w 3100 pne, a jeszcze inny na zupełnie innej planiecie w innym czasie.

Pojedynczych świadomości powiązanych z nadświadomości może być od kilku do kilkuset, w zależności od stopnia rozwoju nadświadomości.


Generalnie chodzi o to, że dzięki nadświadomości dysponuje się wiedzą zarówno z 2010 jak i 3100r. Jako, że podobno podświadomośc komunikuje się ze świadomością w czasie snu, to... No. Dodam tyle, że post pochodzi z tematu o reinkarnacji.

Aaa, żeby nie było, że wyrwane z kontekstu i tak naprawdę nie ma związku z tematem to jak już mówiłem: coś, gdzieś, kiedyś czytałem i nie pamiętam zbyt dokładnie. Cytat zawiera bardzo dobry przykład schematu działania tego czego nie pamiętam zbyt dokładnie. Spotkałem się z teorią, ze nadświadomość nie dotyczy tylko jednego bytu, jego wcieleń et cetera, lecz wszystkich bytów. Taka swoista "arcydusza zbiorowa" stojąca ponad świadomością jednostkową.

W obu omawianych przypadkach nic dziwnego, że podobno dostawał te wzory w czasie snu i od kobiety.

Użytkownik Pisaq edytował ten post 07.01.2011 - 23:42

 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych

stat4u