Srinivasa Aiyangar Ramanujan (ur. 22 grudnia 1887 w Erode koło Madrasu, zm. 26 kwietnia 1920 w Kumbakonam) - matematyk hinduski. Ramanujan nie miał wykształcenia matematycznego, był genialnym samoukiem. Mawiał, że bogini Namagiri zsyła mu natchnienie, wzory i wyniki w snach.
Pochodził z biednej rodziny z kasty braminów. Jego ojciec pracował jako urzędnik w biurze handlarza tekstyliami. Już około 10 roku życia zasłynął w wiosce z powodu niespotykanych umiejętności rachunkowych, między innymi samodzielnie ustalił tożsamość Eulera. Pierwszy kontakt z zachodnią matematyką miał poprzez lekturę książki Georga S. Carra "Synopsis of elementary results in pure mathematics", z której zaczął udowadniać twierdzenia. Zdobył stypendium do szkoły średniej, ale słabo sobie w niej radził, ponieważ nudziły go zadania domowe i nadal przeprowadzał własne obliczenia. Uciekł z domu, potem wrócił, ale zachorował i znów się nie dostał do szkoły.
Z pomocą przyjaciół zdobył posadę niższego urzędnika w Port Trust w Madrasie z niskim wynagrodzeniem, w wysokości 20 funtów na rok. W pracy miał czas na dalsze rozwijanie swoich zainteresowań matematyką. Spragniony kontaktu z innymi matematykami wysłał listy ze 120 twierdzeniami do trzech znanych brytyjskich matematyków, z których dwóch zignorowało tę korespondencję. Do Cambridge trafił w 1914 roku, dokąd sprowadził go Godfrey H. Hardy, trzeci z nich. Wraz z Johnem Littlewoodem studiowali list 16 stycznia 1913 r. Obok znanych twierdzeń znalazły się w nim także dotąd nieznane. Przez trzy lata Ramanujan współpracował z Hardym w Trinity College, potem zachorował, między innymi z powodu ścisłej diety wegetariańskiej (przy braku odpowiednich warunków) oraz zimna w mieszkaniu, co było powodem, że często bywał w sanatoriach. Do Indii powrócił po I wojnie światowej w 1919 r., gdzie zmarł rok później, w wieku zaledwie 33 lat.
W 1976 r. w Trinity College znaleziono pudełko z 130-stronicowym zbiorem kartek, zwanym potem Zaginionym notatnikiem. Jego spuścizna matematyczna to ok. 4000 wzorów. Niektórych z jego liczbowych zależności, będących najczęściej zaczątkiem nowych teorii, nikt dotąd nie jest w stanie udowodnić.
Jego funkcje modularne, a zwłaszcza tzw. funkcja Ramanujana, są wykorzystywane w teorii superstrun. Ich właściwości narzucają hiperprzestrzeni liczbę 10 lub 26 wymiarów.

Ramanujan szukał na przykład limitów dla nieskończonych działań. Jedynym z takich zabiegów było obliczenie stałej liczby Pi.

Dla k=0 wynikiem jest 3.14159273, dla k=1 jest 3.141592654. Wartość Pi to 14 dziesiątych miejsc - 3.141592653589793, więc jego formuła uwzględniała wynik z dokładnością do 9 miejsc na drugim kroku. Ramanujan miał razem 17 serii formuł dla odwrotności liczby Pi. Nie możliwości, żeby ktoś mógł coś takiego wymyślić, bez "dotyku geniuszu".
Niektórzy twierdzą, że hinduski geniusz cierpiał na zespół Aspergera – całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu.
Już mówię co ma wspólnego z UFO, bo Admin mnie się tutaj o to czepia

Informacja ta została przekazana po 30 latach milczenia, pewnemu ekspertowi Nickowi Ciske, który ku swojemu zdumieniu, oczytał wiadomość zawartą w kodzie:
EXPLORATION [of] HUMANITY
52stp 09' 42,532"N
13stp 13' 12,69"W
CONTI [NOUS]
FOR PLANETARY ADVAN [CE]
Współrzędne wskazują na zatopioną wyspę HY Brasil znajdującą się niedaleko Anglii. Było to podobno miejsce dawnej, wysoko rozwiniętej cywilizacji, coś jak Atlantyda. Nie kontaktowali się oni z barbarzyńskimi ludami w Europie, bo uważali się za ludzi inteligentnych i umoralnionych.
Użytkownik Husarz edytował ten post 07.01.2011 - 09:15